Informacje

06.06.2018 19:55 stała tu ponad dwa lata

KOD kończy protest. Przyczepa odjedzie sprzed siedziby premiera

SERWISY:


Komitet Obrony Demokracji ogłosił 5 czerwca "dniem zwycięstwa Demokratek i Demokratów", ponieważ tego dnia zostały opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca 2016 roku. Zapowiada też usunięcie przyczepy, która przez ponad 800 dni stała przed kancelarią premiera.

- Jutro o godzinie 19 spotykamy się w kręgu osób, które pikietowały. Jako koordynator będę mogła podziękować pikietującym, będziemy mogli powspominać, bo często mijaliśmy się (podczas protestu - red.). Po tym spotkaniu będziemy rozbierać całą instalację i odprowadzać (przyczepę - red.) - powiedziała nam w środę Marta Franas-Michalska z KOD.

Zatem przyczepa zniknie z Alej Ujazdowskich, ale KOD ma na nią nowy pomysł. Jaki? - Mamy ładne marzenia na godne drugie życie przyczepy, bo dla nas jest ona symboliczna, ale nie mogę na razie zdradzić szczegółów - dodaje nasza rozmówczyni.

Publikacja z zastrzeżeniem

Koniec protestu ma związek z publikacją w Dzienniku Ustaw we wtorek trzech wyroków Trybunału Konstytucyjnego z 2016 r. (wraz z zaznaczeniem, iż rozstrzygnięcia te wydano z naruszeniem przepisów). Publikacja jest wynikiem kwietniowej nowelizacji przepisów o Trybunale.

Uchwalona 12 kwietnia nowelizacja przepisów wprowadzających ustawę o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego weszła w życie 23 maja.

Pierwsze z opublikowanych we wtorek orzeczeń z 9 marca 2016 r. dotyczyło noweli ustawy o TK z grudnia 2015 r., autorstwa PiS. Trybunał zakwestionował wówczas m.in. określenie przez nowelę pełnego składu TK jako co najmniej 13 sędziów; wymóg większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń; nakaz rozpatrywania wniosków przez TK według kolejności wpływu; wydłużenie terminów rozpatrywania spraw przez TK; możliwość wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm oraz brak w noweli vacatio legis.

818 dni protestu w Ujazdowskich

KOD przypomniał w środę, że pikietę przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów rozpoczął 9 marca 2016 roku. "Rozpoczął się wtedy trwający do dziś ciągły protest Komitetu Obrony Demokracji i jednocześnie nasza walka o przestrzeganie zapisów Konstytucji. Konstytucja bowiem w artykule 190 jasno precyzuje, że wyroki Trybunału Konstytucyjnego są ostateczne i podlegają niezwłocznej publikacji" - czytamy w oświadczeniu stowarzyszenia.

Podkreślono w nim, że dzień 5 czerwca stał się dla KOD "datą historyczną". "818 dni protestu pokazuje, że presja ma sens, a 5 czerwca to dzień zwycięstwa Demokratek i Demokratów" - napisano.

"Jesteśmy przy tym w pełni świadomi, że PiS tą publikacją próbuje przekonać, a tym samym oszukać Unię Europejską, iż spełnia postulaty" - napisali autorzy oświadczenia. Dodali, że w ich ocenie wtorkowa publikacja wyroków TK "jest tylko próbą pudrowania rzeczywistości, gdyż dzisiaj te wyroki mają już tylko znaczenie historyczne".

"Jednak ciągły, nieprzerwany protest obywatelski stał się jasnym sygnałem dla PiS-u, że społeczeństwo pamięta i nie ustąpi, że będzie stało na straży Konstytucji tak długo, jak będzie trzeba" - czytamy w oświadczeniu.

Stowarzyszenie podziękowało "wszystkim ludziom, którzy trwali w swoim proteście bez względu na koszty, trudne warunki, porę roku i na zmęczenie". Zapowiedziało jednocześnie, że będzie stało na straży wartości konstytucyjnych tak długo, aż zwycięży, "a winni łamaniu prawa zostaną pociągnięci do odpowiedzialności i osądzeni".

"Nowe pola działalności"

Sekretarz KOD Jarosław Marciniak powiedział w środę PAP, że po zakończeniu protestu przed KPRM "otwierają się nowe pola działalności" i oznajmił, że działacze stowarzyszenia będą częściej pojawiali się na spotkaniach z przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości, "aby zadawać im trudne pytania".

Zapowiedział też, że KOD będzie kontynuować zbieranie podpisów pod petycją do Komisji Europejskiej, aby ta "zajęła się" ustawą o Sądzie Najwyższym w Polsce i skierowała ją do Trybunału Sprawiedliwości UE.

- Chcielibyśmy uzyskać taki sam rezultat, jaki został uzyskany w przypadku Puszczy Białowieskiej, w której na mocy ustawy wycinano drzewa na potęgę; nie chcemy, aby doszło do takiego samego wycinania sędziów Sądu Najwyższego przez ustawę, którą przeprowadziło Prawo i Sprawiedliwość przez parlament, a potem podpisał prezydent Andrzej Duda - powiedział Marciniak.

Marciniak poinformował, że w najbliższy poniedziałek po południu działacze KOD spotkają się przed sądami w całej Polsce, gdzie będą kontynuować zbieranie podpisów pod petycją do KE. Dodał, że do tej pory zebrano 12 tys. podpisów.

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Łysy79

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2018 14:18 ~Łysy79

  To KOD jeszcze istnieje???

 • apacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2018 13:28 ~apacz

  Wstyd mieć taką opozycję

 • DAREK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2018 10:55 ~DAREK

  KODu NIKT NIE BIERZE NA POWAŻNIE..
  WIĘC SIĘ USUWAJĄ...

 • fsadf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2018 09:57 ~fsadf

  W koncu ida precz te KODoszczury

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2018 09:49 ~karol

  facio aligacio~facio aligacio

  szkoda, że odchodzą. tak fajnie śmierdziało.

  Oni tam bezdomnych wynajmowali do tej pikiety? Co tam przechodziłem to jakieś stare lumpy przy tej przyczepie sie gnieździły.

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2018 07:48 ~iza

  mario~mario

  Brawo za wytrwałość ! Dzieki wielkie !!!

  e tam, kasa się skończyła, nie ma sponsora

 • CWP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2018 07:34 ~CWP

  A to w ogóle coś takiego było? I co się stało? soros przestał płacić czy znów kasę ukradli?

 • SŁAWEK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2018 07:31 ~SŁAWEK

  I BARDZO DOBRZE.. TO NIE MIEJSCE NA TAKIE OBOZOWISKO..
  PS. CIEKAWE CZY MIELI WSZYSTKIE POZWOLENIA NP. NA ZAJĘCIE PASA DROGOWEGO;)

 • obywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2018 07:30 ~obywatel

  mario~mario

  Brawo za wytrwałość ! Dzieki wielkie !!!


  +1

 • buceks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2018 07:02 ~buceks

  Siedzieli tam tyle dni i zero efektu tego siedzenia...KOD znowu się kompromituje.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »