Informacje

22.06.2012 07:40 Imieniny Jana Kochanowskiego

Kochanowski na trąbkę Stańki
i recytatorski mecz gwiazd

SERWISY:

Wystawę pierwodruków Kochanowskiego, spotkania z autorami, koncert Tomasza Stańki przygotowała Biblioteka Narodowa z okazji imienin renesansowego poety. Impreza odbędzie się w sobotę w stołecznym Ogrodzie Krasińskich i w Pałacu Rzeczpospolitej.

- Nawet najstarszy polski poeta może być aktualny. Chcielibyśmy trochę odświeżyć twórczość Jana Kochanowskiego, ukazać ją z mniej szkolnej strony. Będziemy się starać ożywić zanikającą tradycję wspólnego czytania i obcowania z książką - tłumaczy wybór poety z Czarnolasu na patrona imprezy Grzegorz Mazurowski z Biblioteki Narodowej.

Wystawa w sali rycerskiej

Z okazji imprezy Biblioteka Narodowa otworzy dla zwiedzajacych swoją siedzibę w Pałacu Rzeczpospolitej. W sali rycerskiej na jednodniowej wystawie pokazane zostaną unikatowe pierwodruki utworów Jana Kochanowskiego oraz jego jedyny zachowany rękopis.

Przygotowana zostanie również kawiarnia w Ogrodzie Krasińskich, w której można będzie spotkać się i porozmawiać z pisarzami. Swój udział w imprezie zapowiedzieli: Julia Hartwig, ks. Adam Boniecki, Jacek Bocheński, Marek Bieńczyk, Wojciech Jagielski, Jacek Dehnel, Magdalena Tulli, Daniel Passent, Maciej Wojtyszko, Włodzimierz Kalicki, Magdalena Zawadzka, Adam Lipszyc, Piotr Mitzner, Krzysztof Varga, Adam Wiedemann.

Gwiazdy na meczu

W meczu recytatorsko-poetyckim na utwory poety udział zapowiedziały znane postaci ze świata kultury: Krzysztof Materna, Marian Opania, Janina Paradowska, Rafał Bryndal, Zbigniew Zborowski i Piotr Fronczewski.

Do tańca zagra zespół dansingowy reżysera teatralnego i operowego Michała Zadary, All Stars Dansing Band. Gospodarzem będzie dziennikarz Grzegorz Markowski.

Zaplanowano także specjalny koncert "Pieśń Świętojańska o Sobótce", będacy połączeniem recytacji utworu Kochanowskiego z improwizacją na trąbce, z udziałem Tomasza Stańki.

Kiermasz, gry, warsztaty

Poza tym w planie jest kiermasz książek, gry literackie, warsztaty ilustratorskie oraz prezentacje sylwetek wybitnych ludzi kultury, przygotowane przez uczniów warszawskich szkół, których patronem jest polski pisarz, publicysta lub postać literacka.

PAP//as/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • gość

    zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2012 11:51 ~gość

    Prawdziwe "Imieniny Pana Jana" od lat odbywają się w Zwoleniu - tam gdzie jest pochowany

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »