Informacje

26.04.2018 18:54 planują wspólny start w wyborach

Koalicja ruchów miejskich rozszerza się o aktywistów z Żoliborza

SERWISY:


Sojusz "Ruchy miejskie dla Warszawy" wzbogaca się o nowego sojusznika. To stowarzyszenie Nowy Żoliborz. - Cieszymy się, że udało nam się pozyskać tak energicznego partnera, z którym doskonale się uzupełniamy - komentuje Jan Mencwel z Miasto Jest Nasze. Wcześniej do koalicji dołączył też Rembertów Bezpośrednio. Społecznicy zapowiadają kolejne "transfery".


Zjednoczenie aktywistów zostało zainicjowane przez działaczy z Miasto Jest Nasze. Obecnie składa się z ośmiu organizacji. Oprócz MJN są to: Bemowiacy, Ochocianie, Stowarzyszenie Wiatrak, Razem dla Wawra, Kooperacja Miejska, Rembertów Bezpośrednio i najnowszy nabytek - Nowy Żoliborz.

- Żoliborz to mała dzielnica, ale z bardzo silnymi tradycjami społecznikowskimi. Mamy tam bardzo prężne koło, które jednak koncentrowało się dotychczas głównie na starej części dzielnicy - komentuje Jan Mencwel. Zapewnia, że członkowie MJN i Nowego Żoliborza "dobrze się znają i nieraz mieli okazję już współpracować".

Upolitycznienie do niczego nie prowadzi

Podobnie uważa Mateusz Durlik, prezes stowarzyszenia Nowy Żoliborz. - Cieszymy się, że ruchy miejskie rosną w siłę i stajemy się częścią tej koalicji, Ostatnie lata pokazały, że upolitycznienie samorządu do niczego dobrego nie prowadzi i Warszawa potrzebuje silniejszej reprezentacji mieszkańców we władzach. To może zapewnić tylko wspólne wystąpienie w wyborach - stwierdza.


Stowarzyszenie Nowy Żoliborz powstało w 2014 roku. Zrzesza głównie mieszkańców z nowych osiedli budowanych na terenach przemysłowych, czyli takich ulic jak: Krasińskiego, Powązkowska, Przasnyska i Rydygiera. O organizacji było głośno zwłaszcza w ostatnich tygodniach, kiedy w radzie miasta toczyła się batalia o plan zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. Aktywiści zabiegali o to, by jak najszybciej został uchwalony i uratował ostatnie tereny zielone.

Rembertów na pokładzie

We wtorek do koalicji ruchów miejskich dołączył także Rembertów Bezpośrednio. "Jesteśmy przekonani, że Warszawiacy zagłosują na ludzi których znają, którzy udowodnili swoją wartość działaniem, nie na przywiezionych w teczkach aparatczyków" - stwierdzili jego członkowie w opublikowanym na swoim Facebooku oświadczeniu. Przekonywali też, że chcieliby, aby Warszawa "wróciła do mieszkańców, stała się rajem dla turystów i miejscem przyjaznym dla biznesu".

Miasto Jest Nasze zapowiada, że cały czas prowadzi negocjacje z kolejnymi organizacjami z innych dzielnic. Jak nieoficjalnie udało nam się ustalić, rozmowy trwają m.in. ze Stowarzyszeniem Sąsiedzkie Włochy i Wolą Mieszkańców.

Koalicja została założona w marcu. Jej celem jest utworzenie wspólnych list wyborczych w dzielnicach i do Rady Warszawy. Aktywiści zapowiadali też wystawienie jednego kandydata na prezydenta Warszawy. Nazwiska jednak do tej pory nie ujawniono.

Co ze Śpiewakiem?

Kilka dni temu "gotowość do startu w wyborach" na prezydenta Warszawy ogłosił Jan Śpiewak, lider Wolnego Miasta Warszawy. Zapowiedział, że stara się o poparcie między innymi od Partii Razem, Zielonych i Inicjatywy Polskiej. Nie wspomniał o Miasto Jest Nasze, czyli organizacji, którą przed czterema laty zakładał i którą w ubiegłym roku opuścił w atmosferze konfliktu.

W jednym z wywiadów Jan Mencwel (obecny lider MJN) powiedział wprost, że "nie poprze Śpiewaka jako kandydata na prezydenta". - Mieliśmy dla niego inną propozycję - to ubieganie się o stanowisko burmistrza Śródmieścia. 30-latek bez doświadczenia zawodowego mógłby się na takim stanowisku sprawdzić - powiedział w RDC Mencwel.

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • stary Żoliborz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2018 18:04 ~stary Żoliborz

  I jeszcze dziękuję Bogu, że Cmentarz Powązkowski jest wpisany do rejestru zabytków. Za chwilę aktywiści, by chcieli groby przenieść poza Warszawę i przekształciliby cmentarz na oficjalne tereny rekreacyjne. Te nieoficjalne już są...jogging już tam uprawiają ...
  szarańcza, nie ludzie.

 • bp1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2018 11:38 ~bp1

  Co pokazały tzw. ruchy miejskie po ostatnich wyborach samorządowych ? A no przyłączenie się do koryta stworzonego przez PO. To tak jak z klonami różnych telewizji. Tworzone są tylko dla zwiększenia wpływów z reklam.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2018 10:30 ~Tomek

  BRAWO - W jednym z wywiadów Jan Mencwel (obecny lider MJN) o Janie Śpiewaku powiedział - Mieliśmy dla niego inną propozycję - to ubieganie się o stanowisko burmistrza Śródmieścia. 30-latek bez doświadczenia zawodowego mógłby się na takim stanowisku sprawdzić - powiedział w RDC Mencwel.
  BRAWO BRAWO ... niech się sprawdzi w biznesie !!! najlepiej SWOIM !!! za SWOJE !!!

 • seneka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2018 10:20 ~seneka

  Kompletnie niepotrzebne. kanapowe organizacje, które rozgrywaja potem stołki szantażując nieznaczną większość. Poza tymi przepychankami ich sukcesem w kadencji jest np. nowy bar mleczny lub nowa ławka w parku.

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2018 08:35 ~Wprost

  stary Żoliborz~stary Żoliborz

  Do aktywistów Nowego Żoliborza!

  Gdyby nie Wy! Mieszkańcy nowych osiedli terenów przemysłowych, czyli takich ulic jak: Krasińskiego, Powązkowska, Przasnyska i Rydygiera, którzy zasiedlili masowo mój stary Żoliborz...
  To swoista hipokryzja, czy nie tak? Najpierw dla Was znaczna część Żoliborza została zrównana z ziemią i wybudowane zostały niby apartamentowce, a teraz walczycie? O co? Teraz już za bardzo nie ma o co. To dla Was Żoliborz został bezpowrotnie zniszczony. Nie ma przestrzeni, ulice zakorkowane, dzieci nie mają miejsca w szkołach, kolejki w sklepach i na poczcie. Czasy mojego Żoliborza zginęły bezpowrotnie.

  Ściskam Panią/Pana serdecznie! Czuję dokładnie to samo. DOKŁADNIE. Całe moje dzieciństwo spędziłem na Żoliborzu, w latach 80-90tych. Kochałem tę dzielnicę i nadal kocham ale tak bardzo została skrzywdzona... stała się miejscem dla gogusiów i hipsterów. I mówię to ze strasznym bólem, bo dobry, stary Żoliborz będę miał w sercu zawsze. Aż się łza kręci w oku...

 • Janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2018 07:54 ~Janek

  Ruchy miejskie niech może ruszą się śmieci i psie kupy posprzątać.

 • joanna er

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2018 07:37 ~joanna er

  taktak~taktak

  Nie wiem dlaczego, ale "ruchy miejskie" kojarzą mi sie zawsze z "poliamorią".


  Popłakałam się ze śmiechu :-) Bardzo trafne :-)

 • stary Żoliborz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2018 20:13 ~stary Żoliborz

  Do aktywistów Nowego Żoliborza!

  Gdyby nie Wy! Mieszkańcy nowych osiedli terenów przemysłowych, czyli takich ulic jak: Krasińskiego, Powązkowska, Przasnyska i Rydygiera, którzy zasiedlili masowo mój stary Żoliborz...
  To swoista hipokryzja, czy nie tak? Najpierw dla Was znaczna część Żoliborza została zrównana z ziemią i wybudowane zostały niby apartamentowce, a teraz walczycie? O co? Teraz już za bardzo nie ma o co. To dla Was Żoliborz został bezpowrotnie zniszczony. Nie ma przestrzeni, ulice zakorkowane, dzieci nie mają miejsca w szkołach, kolejki w sklepach i na poczcie. Czasy mojego Żoliborza zginęły bezpowrotnie.

 • Kuba Kieret

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2018 19:31 ~Kuba Kieret

  i to rozumiem, samorządy dla Sąsiadów!

 • Wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2018 19:29 ~Wawa

  I przez takie pieniactwo, i TKM, wystawią kogoś kto i tak nie wygra.. A glosy przepadną. A jak wygra P.Jaki i zaczną się czystki w firmach i urzędach, kolejne place, ulice i pomniki, to płacz będzie...
  Ale to właśnie polactwo...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »