Informacje

09.01.2014 07:31 Projekt wymaga aktualizacji

Kłótnia o Park Skaryszewski. Boją się o drzewa, nie chcą ogrodzenia

SERWISY:

Wraca pomysł rewaloryzacji Parku Skaryszewskiego. Choć jej ostateczny kształt nie jest przesądzony i nie ma na nią pieniędzy, projekt już wywołuje kontrowersje wśród okolicznych mieszkańców. Obawiają się oni powtórki z Ogrodu Krasińskich – wycinki drzew i budowy ogrodzenia.

- Projekt został wykonany w 2009 roku, a w 2011 r. został zaakceptowany przez stołecznego konserwatora zabytków. Od tamtego czasu infrastruktura parkowa i przyroda zmieniły się, dlatego projekt trzeba zaktualizować – tłumaczyła w rozmowie z tvnwarszawa.pl Iwona Fryczyńska, rzeczniczka Zarządu Oczyszczania Miasta, który opiekuje się parkiem.

Środowe spotkanie z urzędnikami i projektantami odbyło się z inicjatywy warszawskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. A bezpośrednim impulsem do organizacji dyskusji było zaniepokojenie użytkowników parku kierunkiem planowanych zmian.

"Przyroda ma się dobrze"

Co zakłada projekt sprzed kilku lat?

>>>ZOBACZ PROJEKT W DUŻEJ ROZDZIELCZOŚCI<<<

Przede wszystkim uporządkowanie roślinności i odtworzenie pewnych detali roślinnych np. ogrodu różnego.

- W tamtym projekcie do wycięcia zostały przeznaczone 43 drzewa – sprecyzowała Fryczyńska, ale przyznaje, że część z nich już usunięto, bo były chore. - Zgodnie z wytycznymi stołecznego konserwatora zabytków jesteśmy zobowiązani posadzić w te miejsca nowe drzewa – dodała rzeczniczka.

Wzdłuż Al. Waszyngtona oraz ul. Zielenieckiej projektanci zaplanowali stworzenie tzw. ostoi przyrody, czyli miejsc przeznaczonych dla zwierząt. Naturalne środowisko ma zapewnić im bezpieczne przetrwanie.

To rozwiązanie nie spodobało się części uczestników spotkania. - Przyroda w parku ma się dobrze, nie ma potrzeby budowania ostoi – przekonywała jedna z mieszkanek i została nagrodzona brawami. - To projekt, którego celem jest niszczenie przyrody – krzyczała inna.

Oświetlone alejki i rzeźby

Według projektu wszystkie alejki i place mają zostać oświetlone. Iluminacje mają zyskać także rzeźby, pomniki i miejsca pamięci znajdujące się na terenie "Skaryszaka".

Najbardziej znany monument, czyli "Kąpiąca się" przeznaczono do remontu.

Na całym terenie mają pojawić się jednolite ławki, kosze i latarnie oraz nowe toalety. Wyremontowany zostanie istniejący plac zabaw, a w narożniku przy ul. Międzynarodowej - zbudowany nowy.

- Naszym zadaniem było przywrócić historyczną wartość ogrodu, odtworzyć system dróg i ścieżek parkowych, oparty na głównej alei, alei obwodowej oraz rondzie parkowym – tłumaczył współautor projektu Jakub Zemła z pracowni Ogród Park Krajobraz.

Grodzić czy nie?

Przewidziano także automatyczny system nawadniania, co wymagać będzie remontu sieci wodno-kanalizacyjnej. W rejonie wejść mają powstać budynki dla ochrony, a przy jeziorku Kamionkowskim nowy obiekt wypożyczalni sprzętu wodnego.

W planach jest odtworzenie ogrodzenia wraz z trzema bramami i pięcioma furtkami. ZOM powołuje się tu na argumenty historyczne (przed wojną park był ogrodzony) i zapewnia, że poprawi to bezpieczeństwo.

Cześć mieszkańców podała w wątpliwość konieczność grodzenia "Skaryszaka". Przekonywali, żeby nie trzymać się sztywno historycznych planów. – Dziś nie ma ogrodzenia i to się sprawdza, jego brak jest pewną wartością – tłumaczyli.

Sceptycyzm mieszkańców wobec jakichkolwiek zmian pokazało też spontaniczne głosowanie, które zaproponował wiceburmistrz Pragi Południe Robert Kempa. Na pytanie, czy park powinien zostać dokładnie taki, jakim aktualnie jest, ręce podniosło ok. 30-40 procent z kilkudziesięciu osób zgromadzonych na sali.

Jedna z mieszkanek dopytywała, czy prawdą jest, że na czas dwuletniej modernizacji park będzie całkowicie zamknięty dla mieszkańców. - Dementuję. Choć nie odpowiadamy za organizację robót, mogę zapewnić, że to nieprawda - oświadczył Zemła.

Pieniędzy na razie brak

Urzędnicy przyznali, że na razie nie ma zapewnionego finansowania ambitnej wizji. Wzbudziło to podejrzliwość niektórych dyskutantów. – To po co to spotkanie? O co tu chodzi? – dopytywali.

- Park jest przewidziany w planie rewitalizacji do 2020 roku. Jeśli mamy mieć możliwość wpływania na cokolwiek, to właśnie teraz, a nie za dwa, trzy czy cztery lata, gdy będą prowadzone prace – przekonywał Michał Krasucki z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Iwona Fryczyńska zapewniła, że ZOM każdego roku zabiega o pieniądze na rewaloryzację parku, ale w ostatnich latach były pilniejsze potrzeby.


Piotr Bakalarski

zdjęcie na stronie głównej: Adam Kliczek / Wikipedia, CC-BY-SA-3.0

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ma_Ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2014 12:58 ~Ma_Ja

  Ogrodzenie, czy kamery na pewno podniosą bezpieczeństwo i zadbają o dobro narodowe.
  solidneogrodzenia.com

 • AKO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2014 13:11 ~AKO

  A ja chciałbym aby w parkach nie biegały swory psów które zostawiaja po sobie to co właściciele psów powinni po nich posprzątać.

 • Lez

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2014 11:04 ~Lez

  A odpieprzcie się od Skaryszewskiego! Zdecydowanie park dla ludzi!

 • Rzeczniczka ZOM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2014 13:57 ~Rzeczniczka ZOM

  Oświadczam, że nie jest prawdą jakoby cyt.: "Zarząd Oczyszczania Miasta wraca do pomysłu rewaloryzacji Parku Skaryszewskiego" jak rozpoczęto powyższy artykuł.
  Temat od 2009 stoi w miejscu i - ze względów finansowych - nie widać widoków na jego reaktywację.

  Jeśli w przyszłości pojawią się fundusze, konieczne będzie zaktualizowanie istniejącego projektu rewaloryzacji, a w tok tych prac - podobnie jak w 2009 r. przy tworzeniu projektu - włączymy stronę społeczną.

  Iwona Fryczyńska
  Rzeczniczka prasowa Zarządu Oczyszczania Miasta

 • zulugula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2014 13:11 ~zulugula

  ogrodzenie było ale zostalo rozebrane bodajże w latach 70-tych po to żeby za 40 lat znowu go odbudować. Typowy absurd

 • XXZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2014 12:19 ~XXZ

  miś~miś

  pozdrawiam chodzących tam w nocy, jednym gratuluję odwagi / głupoty? drugim życzę częstszych kontaktów z Wymiarem Sprawiedliwości a przynajmniej edukacji kulturalnej.


  Taak, taak. Łoj straszna ta Praga że aż z domu nie można wyjść. Straaaaszna.

  Jak się boisz to wogle z domu nie wychodź. Może i można ucierpieć, ale w takim samym stopniu jak w całym mieście. Prędzej można na mazowieckiej klubowni po głowie oberwać niż w Skaryszu.

 • Zen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2014 12:03 ~Zen

  - SPRYWATYZOWAĆ, OGRODZIĆ i PObierać opłaty za CZAS PRZEBYWANIA, oraz "ZA ODDYCHANIE" Warszawsko-Praskim POwietrzem. !

 • miś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2014 09:49 ~miś

  pozdrawiam chodzących tam w nocy, jednym gratuluję odwagi / głupoty? drugim życzę częstszych kontaktów z Wymiarem Sprawiedliwości a przynajmniej edukacji kulturalnej.

 • Outsider82

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2014 09:05 ~Outsider82

  Grodzenie to beznadziejny pomysł. Cały urok tego parku to właśnie ogólna dostępność 24/7. Można sobie iść kiedy się chce. Że niby ludzie którzy prowadzą nocny tryb życia nie zasługują na możliwość odpoczynku w parku? Ja rozumiem że Warszawa śpi w nocy, ale nie wszyscy.

  Niech sobie Państwo podwórka ogrodzą a nie publiczny park.

 • me_gusta_rozpusta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2014 00:40 me_gusta_rozpusta


  me_gusta_rozpustame_gusta_rozpusta

  ależ urok ma pani rzecznik :)

  oczy, usta, fryzura, eleganckie szkła.. rozpływam się w peanach jej fizjoniomii ;*
  Pean paona~Pean paona

  Jeżeli peany, to raczej NAD jej fizjonomią, albo na cześć.


  ooo, purysta_fetyszysta_językowy się tu znalazł ;* klnę peany na cześć forumowego korektora ;p

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »