Informacje

15.12.2011 07:44 cięcia w dzielnicowej oświacie

Kłótnia o bielańskie szkoły
pod okiem "tajniaków"

SERWISY:

- Oszuści, kłamcy, pajace - krzyczało prawie dwustu rodziców zebranych na sesji rady dzielnicy Bielany. Był płacz, nekrologi i transparenty - wszystko na nic. Radni pozytywnie zaopiniwali pomysł likwidacji podstawówki i przenosin jednego z gimnazjów.

Nie pomogło kilka tygodni emocjonujących negocjacji. Nie pomogły plany ratowania szkół przygotowane przez rodziców. Radni dzielnicy Bielany przewagą dwóch głosów pozytywnie zaopiniowali projekt uchwał o reorganizacji w bielańskiej oświacie. - Oszuści, kłamcy, pajace - krzyczeli tuż po głosowaniu rodzice do radnych i zarządu dzielnicy Bielany.

Pozytywnie zaopiniowane projekty uchwał przewidują likwidację szkoły podstawowej przy ul. Arkuszowej 202 oraz przeniesienie Gimnazjum nr 71 z ul. Perzyńskiego na ul. Zuga.

Znaleźli sponsorów

Rodzice dzieci z Arkuszowej przez kilka tygodni przekazywali zarządowi dzielnicy pomysły na ratowanie szkoły. - Udało znaleźć się sponsorów. Właściciel jeden z firm wywożących śmieci zaproponował przeznaczać co roku 36 tysięcy złotych na działalność szkoły - powiedziała Katarzyna Żurawik z rady rodziców, którzy zaprezentowali też koncepcję obniżenia kosztów eksploatacji i utworzenie oddziału przedszkolnego.

Dzielnica jako jeden z argumentów za likwidacją podawała względy finansowe. Do szkoły chodzi 182 uczniów, z czego tylko 40 proc. to dzieci z Bielan. Reszta jest z sąsiedniego Izabelina. Roczny koszt utrzymania jednego ucznia w tej szkole to 9 284 złote. Dzielnica musi dopłacać, bo tzw. subwencji oświatowej dostaje jedynie 5 168 złotych. Istnieje możliwość, by do nauki dopłacała gmina Izabelin, jednak do dzisiaj od wójta dzielnica nie dostała żadnej odpowiedzi w tej sprawie.

Ostatecznie ustalono, że szkoła będzie zlikwidowana, ale uczniowie zostaną w budynku przy ul. Arkuszowej. Powstanie tam filia szkoły podstawowej przy ulicy Balcerzaka 1. Ten pomysł budził wątpliwości nawet wśród radnych. - Czy to nie jest tak, że później filię, będzie można ot tak po prostu zamknąć i to bez żadnych uzgodnień z radą dzielnicy? - dopytywała radna Maria Mossakowska (SLD).

- Tryb likwidacji filii jest taki sam jak likwidacji szkoły. Też musi być przygotowany projekt uchwały i poddany zaopiniowaniu - precyzował Marek Lipiński, wiceburmistrz dzielnicy Bielany.

650 uczniów w jednym budynku

Duże emocje budziła również dyskusja przed głosowaniem nad zaopiniowaniem projektu uchwały o przeniesieniu Gimnazjum nr 71 z ul. Perzyńskiego na ul. Zuga, gdzie budynek miałby być dzielony z liceum im. Lotnictwa Polskiego.

Jeszcze kilka lat temu, na Zuga mieściły się trzy szkoły, a uczniów było 750. Po likwidacji jednej z nich zostało ich ponad 600. Kiedy podejmowano decyzję o przeniesieniu placówek na ul. Lindego, jednym z głównych argumentów była ciasnota.

Po przeniesieniu uczniów z Perzyńskiego, dzieci na Zuga będzie 650, a władze dzielnicy argumentując przenosiny na zachwalają... przestrzeń budynku. - Trzy lata temu przenosiliśmy szkoły sportowe, które potrzebują dużo miejsca ze względu na swój profil edukacyjny - przekonywał na sesji wiceburmistrz Lipiński.

Szkoła na wynajem

Co stanie się z budynkami po szkołach? W przypadku Arkuszowej, uczniowie zostaną, ale dzielnica część niezagospodarowanej powierzchni przeznaczy pod komercyjny wynajem z przeznaczeniem na edukację. Pierwsi zainteresowani już oglądali budynek. - Była to fundacja Pro Futuro oraz właściciele prywatnego przedszkola - powiedział Lipiński. Natomiast budynek przy Perzyńskiego miałby przejść we władanie miasta.

Reorganizacja bielańskiej oświaty jest spowodowana brakiem pieniędzy w kasie dzielnicy. Na początku listopada rzecznik prasowy Bielan poinformował, że tylko w tym roku zabrakło 7 milionów złotych na działalność bielańskiej oświaty.

- W przyszłym roku będzie niewiele lepiej - ostrzegał wtedy Tadeusz Olechowski.

Tylko Bielany nie rozumieją?

Na bielańskiej sesji był obecny wiceprezydent Warszawy odpowiedzialny za edukację Włodzimierz Paszyński. Starał się wytłumaczyć powody decyzji podjętej przez radnych. - Co roku otrzymujemy ponad miliard złotych subwencji oświatowej. Co roku musimy do niej z budżetu miasta dokładać ponad 600 milionów złotych, a trzeba pamiętać, że koszty edukacji rosną - przekonywał.

Jak dodał Paszyński, likwidacje czy przenosiny placówek odbywają się w całej Warszawie. - Takie działania podejmowane są w każdej dzielnicy, ale na Bielanach budzą one najwięcej emocji. Dzieje się tak tylko dlatego, że w innych częściach miasta zrozumiano, że wszystkie podejmowane decyzje mają na celu polepszenie oferty edukacyjnej - dodał wiceprezydent.

Pilnowała policja i straż miejska

Trzeba przyznać, że na Bielanach oszczędności w oświacie budzą duże emocje. Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy, na sali obrad było trzech funkcjonariuszy policji ubranych po cywilnemu, a piętro niżej w gotowości czekali funkcjonariusze straży miejskiej.

Zanim radni rozpoczęli głosowanie nad projektami uchwał, ponad godzinę debatowali nad porządkiem obrad. Najpierw radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli wniosek o głosowanie nad zdjęciem z porządku obrad obu uchwał. Wniosek ten odrzucono.

Chwilę później radni pokłócili się o to, kiedy będzie mogła przemawiać posłanka PiS Małgorzata Gosiewska. Na końcu radny z tej samej formacji Jan Zaniewski zaliczył wpadkę. Przekręcił nazwisko wiceprezydenta Warszawy odpowiedzialnego za edukację, zamiast Paszyński, krzyknął Parzyński. - Proszę mi wybaczyć, ale nie wziąłem okularów i nie bardzo wiedziałem kto tu siedzi, bo nie znam Pana - stwierdził Zaniewski.

Potem wszystkich przekonywał, że obecna na sali Jolanta Lipszyc jest dyrektorem biura bezpieczeństwa, a nie edukacji.

Decyzja w rękach rady miasta

Ostateczna decyzja należy teraz do Rady Warszawy, do której do końca lutego 2012 roku mają trafić projekty uchwał z dzielnic. Bielański klub radnych PiS zapowiedział zaskarżenie uchwał. Jako jeden z argumentów podaje, że nie trafiły one na obrady komisji oświaty dzielnicy Bielany, która odbywała się na dwa dni przed sesją rady dzielnicy.

Bartłomiej Frymus

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • to ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2013 22:14 ~to ja

  POPIERAM PROTEST - Darek z Krakowa~POPIERAM PROTEST - Darek z Krakowa

  Popieram protest rodziców przeciwko likwidacji szkoły , to nie dzieci , ani Rodzice są winni. To wszystko wina polityków władz , które przez swa politykę doprowadziły do braków pieniędzy. Teraz próbują wyjść z kryzysu - a na ofiary wybrali sobie dzieci małe niczemu i nikomu nic niewinne.
  Jak zwykle najprościej oszczędzać likwidując szkoły. Niech lepiej zaczną od swojego podwórka

  Wiem jak to boli jeśli o chodzi o nasze dzieci jestem w podobnej sytuacji

  Ktoś źle wydał kasę miejską a teraz próbuje zaoszczędzić na edukacji

  Po prostu brak słów
  Nimi wszystkimi powinien na początku zająć się prokurator

  NAsz Szkoła też została przeznaczona do likwidacji w przyszłym roku obchodzić będzie 120 lecie istnienia

  Ale co tam historia dla nich liczy sie tylko kasa i dziś teraz

  Link poniżej zaglądnijcie

  http://www.facebook.com/pages/Stop-Likwidacji-Szko%C5%82y-Podstawowej-I-Przedszkola-Nr-16-W-Krakowie/150818368354401?sk=wall

 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2011 08:37 ~ewa

  Gajowy, czytaj uważnie. Izabelin chce zapłacić za swoje dzieci ale Bielany nie chcą tej kasy. chcą zamknąc szkołę i wynająć budynek nz cele "oświatowe" czyt. prywaatnej szkole.

 • gajowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2011 16:22 ~gajowy

  jak uczeń z innej gminy to powinien płacić za edukację bo dlaczego gmina ma płacić jak gmina gdzie on mieszka i rodzice płacą podatki nie pokrywa kosztów?
  to chore

 • Darek Z krakowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2011 23:37 ~Darek Z krakowa

  http://www.petycjeonline.pl/petycja/protest-przeciwko-likwidacji-szkoly-podstawowej-nr-16-z-oddzialami-przedszkolnymi-w-krakowie/585

 • POPIERAM PROTEST - Darek z Krakowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2011 22:36 ~POPIERAM…

  Popieram protest rodziców przeciwko likwidacji szkoły , to nie dzieci , ani Rodzice są winni. To wszystko wina polityków władz , które przez swa politykę doprowadziły do braków pieniędzy. Teraz próbują wyjść z kryzysu - a na ofiary wybrali sobie dzieci małe niczemu i nikomu nic niewinne.
  Jak zwykle najprościej oszczędzać likwidując szkoły. Niech lepiej zaczną od swojego podwórka

  Wiem jak to boli jeśli o chodzi o nasze dzieci jestem w podobnej sytuacji

  Ktoś źle wydał kasę miejską a teraz próbuje zaoszczędzić na edukacji

  Po prostu brak słów
  Nimi wszystkimi powinien na początku zająć się prokurator

  NAsz Szkoła też została przeznaczona do likwidacji w przyszłym roku obchodzić będzie 120 lecie istnienia

  Ale co tam historia dla nich liczy sie tylko kasa i dziś teraz

  Link poniżej zaglądnijcie

  http://www.facebook.com/pages/Stop-Likwidacji-Szko%C5%82y-Podstawowej-I-Przedszkola-Nr-16-W-Krakowie/150818368354401?sk=wall

 • ~Aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2011 22:28 ~~Aga

  Oto pełna lista likwidatorów
  zarząd: burmistrz-Rafał Miastowski PO,z-ca burmistrza Marek Lipiński PO,z-ca burmistrza Kacper Pietrusiński PO,z-ca burmistrza Piotr Rudzki PO,z-ca burmistrza Grzegorz Pietruczuk SLD,
  radni którzy oddali swoje głosy za likwidacją: Robert Wróbel PO, Jarosław Wąsik PO, Sławomir Umiński Po, Ilona Soja-Kozłowska PO, Michał Sikorski PO, Joanna Radziejewska PO, Małgorzata Poręba PO, Ilona Popławska PO, Elżbieta Neska PO(pani Neska niegdyś pracowała w oświacie na stanowisku dyrektora szkoły-jak sama się pochwaliła-a teraz oddaje głos za likwidacją), Robert Kropacz PO, Maciej Chmielewski PO, Teresa Renata Banasiak PO, Anna Czarnecka SLD.
  Przed wyborami wszystko potrafią obiecać a po wyborach traktują swoich wyborców jak bydło, jak zło konieczne...
  Ale przyjdzie czas kiedy my wyborcy rozliczymy ich z podjętych decyzji...

 • zdziwiony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2011 13:42 ~zdziwiony

  Jak można w stolicy państwa przeprowadzać głęboką reformę oświaty kiedy odchodzi szef zespołu który za to odpowiada ? Czy odchodzi dlatego że nie zgadza się z podejmowanymi decyzjami ?


  Miej­ska edu­ka­cja bez pa­ni dy­rek­tor
  Izabela Kraj 17-12-2011, ostatnia aktualizacja 17-12-2011 12:02
  Jo­lan­ta Lip­szyc, sze­fo­wa miej­skie­go Biu­ra Edu­ka­cji, od­cho­dzi z ra­tu­sza. Od stycz­nia wra­ca na emer­y­tu­rę. – Zło­ży­ła proś­bę o roz­wią­za­nie sto­sun­ku pra­cy i pre­zy­dent ją przy­ję­ła – po­twier­dza wi­ce­pre­zy­dent miasta Wło­dzi­mierz Paszyń­ski.

  – Do­szłam do wnio­sku, że nie mam si­ły na trzy ko­lej­ne la­ta pra­cy w ra­tu­szu, a je­śli ktoś no­wy ma coś sen­sow­ne­go zro­bić, to te­raz, a nie np. rok przed koń­cem ka­den­cji – mó­wi nam Jo­lan­ta Lip­szyc. To ko­lej­ny szef biu­ra, któ­ry ostat­nio koń­czy współ­pra­cę z pre­zy­dent War­sza­wy. Wcześniej od­szedł Wie­sław Wil­czyń­ski (Biuro Sportu), rów­nież z pio­nu wi­ce­pre­zy­den­ta Pa­szyń­skie­go. I Wil­czyń­ski, i Lip­szyc to oso­by, któ­re pięć lat te­mu re­ko­men­do­wał Han­nie Gron­kie­wicz­-Waltz Ma­rek Bo­row­ski. – To ab­so­lut­ny przy­pa­dek, nie po­li­ty­ka – zapewnia ratusz.

 • dzidka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2011 01:43 ~dzidka

  Dlaczego radni głosują tak, jak im burmistrz karze??? Ludzie, jesteście po to, by broni interesów mieszkańców Bielan!!! Dlaczego boicie się burmistrza? Doskonale wiecie, że szkoła przy Arkuszowej jest potrzebna i musi istnieć! Nie bądźcie tchórzami! Przeciwstawcie się burmistrzowi! Dedykuję Wam tę piosenkę http://bazyl69.wrzuta.pl/audio/4KaPfJJmcBz/fenomen_-_ludzie_przeciwko_ludziom_radio
  Pozdrawiam mądrych radnych PO z Bielan!

 • izabe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2011 23:50 ~izabe

  Dzielnica zarzadza szkola na arkuszowej, brak pieniedzy brak pieniedzy, teren pod ta szkole byl darownizna jak juz ktos napisal wiec jakby zajrzec w karty historii to niech oddaja kase na dzialke! DO TEJ SZKOLY CHODZILI NASI DZIADKOWIE! zle warunki? jak pisano w innych artykulach! to zamiast nowego placu zabaw (poprzedni nie byl wcale stary) mogli przeznaczyc kase na sciany!

 • ala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2011 20:59 ~ala

  Do POpieram
  Dla dzieci zmienia się bardzo dużo, nie będą ich uczyć Ci sami nauczyciele niestety a takich jak mamy gwarantuję ci że nigdzie nie znajdziesz.
  Poza tym to NASZA SZKOŁA budowali ją nasi dziadkowie (szkoła ma 93 lata - więc historia też się nie liczy???) nawet ziemię pod budynek aktem darowizny oddali mieszkańcy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »