Informacje

11.03.2013 18:10 koleje mazowieckie sie chwalą

Klimatyzacja i nowoczesne drzwi. Zmodernizowane pociągi wyjechały na tory

SERWISY:


Dwa pierwsze pociągi Kolei Mazowieckich po modernizacji wróciły na tory. Są wyposażone między innymi w klimatyzację przedziałów pasażerskich oraz nowoczesne drzwi. Do końca tego roku pasażerów mają wozić 34 takie składy.

- Najnowsze EZT EN57AKM prezentują zupełnie nowy zakres modernizacji pojazdu. Zastosowano w nich szereg urządzeń renomowanych firm, wcześniej stosowanych tylko w nowo produkowanym taborze, np. w Elfie czy Flircie – przekonuje Czesław Sulima, członek zarządu KM. - Patrząc od strony pasażera, najistotniejszymi zmianami są klimatyzowane przedziały oraz drzwi odskokowo - przesuwne. Te dwa elementy znacząco poprawiają komfort i bezpieczeństwo podróży - twierdzi.

Ułatwienia dla niepełnosprawnych

W pojazdach, między wagonami, są drzwi wewnętrzne otwierane elektrycznie. Pociągi wyposażono również w podesty dla wózków inwalidzkich, a także miejsca, gdzie można je umocować.
Dodatkowo na górnych poręczach zamontowano specjalne uchwyty. W środku znajduje się także monitoring i nowoczesny system informacji pasażerskiej. Nowością są wiatrołapy przy pomostach, podświetlane diodami typu LED.

"Modernizując pojazdy, nie zapomniano też o obsłudze pociągu. Wprowadzono nowy ergonomiczny pulpit maszynisty, fotel zaopatrzony w specjalny elektryczny podnóżek, dzięki czemu łatwo jest dostosować wysokość fotela do wzrostu maszynisty oraz ustawić prawidłową pozycję siedzenia. Dodatkowo tuż za kabiną maszynisty znajduje się przedział dla kierownika pociągu" – informuje Katarzyna Łukasik z KM.

Umowa na modernizację zespołów trakcyjnych przez konsorcjum firm w składzie: NEWAG S.A. oraz Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki” S.A. została podpisana w listopadzie ubiegłego roku. Zgodnie z jej zapisem do końca 2013 roku, wykonana zostanie modernizacja 34 pociągów. Wartość kontraktu to ponad 272 mln zł

ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • WarsawStreet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2013 13:05 ~WarsawStreet

  potwierdzam słowa sławka, drzwi się psują na potęgę. nie otwierają się lub zamykją podczas wysiadania. Norma w tych nowych pociągach. Szkoda że niemodernizuje się ułożenia siedzeń.
  Ja bym zlikwidował z rzędu prawego lub leweog jeden rząd siedzeń by wiecej osób na stojąco weszo do pociągu.
  Jak jest 4 siedzenia w rzędzie to czasami pustka w środku a nie da się wejść do pociągu.
  zmieniłby też kierunek siedzeń w jedną stronę wtedy łatwiej wysiadać i wsiadać. te siedzenia teraz skierowane do siebie powodują że zawsze się komuś nadepnie.

 • Yahim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2013 13:58 ~Yahim

  sławek, czy wstałeś dziś na prawą nogę? Bo piszesz jakbyś wstał na lewą. Będzie dobrze. Luz.

 • sławek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2013 10:20 ~sławek

  Dojeżdżam często tymi zmodernizowanymi składami do pracy. Diody LED przy wejściach szybko się psują, same drzwi również się blokują, w środku wentylacja jest niewydajna co przy dużej liczbie pasażerów sprawia że tworzy się wilgoć i specyficzny mikroklimat (mało przyjemny). Co z tego że wygląda to estetycznie skoro nadal komfortu nie ma??

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »