Informacje

08.03.2016 12:17 ale najpierw konkurs na projekt

Kładka pieszo-rowerowa
połączy Powiśle i Pragę

SERWISY:

 

Władze Warszawy zapowiedziały budowę pierwszego mostu przeznaczonego tylko dla rowerzystów i pieszych. Powstanie na wysokości ulicy Karowej.

Decyzję ogłosiła we wtorek Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Ta kładka to kolejny ważny element, który oprócz metra i mostów, połączy prawą i lewą stronę Warszawy - powiedziała prezydent stolicy.

Przeprawa, które koszt oszacowano na 30 mln zł, ma połączyć dwa brzegi Wisły w linii ulic Karowej na Powiślu i Okrzei na Pradze.

Konkurs międzynarodowy

Na razie nie wiadomo jak dokładnie będzie wyglądać kładka. Na jej projekt ma zostać ogłoszony międzynarodowy konkurs architektoniczny. - Dajemy tylko wytyczne związane z ruchem rowerowym i pieszym oraz wytyczne związane z zagrożeniem powodziowym. Reszta zależy od wyobraźni architektów - tłumaczył Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

Za przeprowadzenie inwestycji będzie odpowiadał Zarząd Dróg Miejskich. Ma zostać zrealizowana między 2016 a 2019 rokiem.

Studenckie inspiracje

Pomysł przerzucenia w tym miejscu mostku pojawił się kilkanaście lat temu. Popularności przysporzyła mu jednak dopiero koncepcja Małgorzaty Dembowskiej w 2014 roku. Była to praca magisterska napisana pod kierunkiem prof. Ewy Kuryłowicz na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

"Stworzenie nowego, miejskiego założenia integrującego prawobrzeżną Warszawę z obszarem Śródmieścia mogłoby stanowić impuls dla rozwoju Pragi Północ i tym samym wspomóc proces jej rewitalizacji" – czytamy w na stronie internetowej koncepcji "Traktu Praskiego".

 

Druga kładka pod mostem

Ratusz podtrzymał też zamiar budowy kładki rowerowej usytuowanej pod odbudowanym mostem Łazienkowskim. Jej realizację przewidziano na 2017 rok.

- 10 minut temu poinformowano nas o otwarciu kopert z ofertami na kładkę pod mostem Łazienkowskim. To jest nowa informacja. Na razie wiemy tyko tyle, że wszystkie oferty spełniają nasze wymogi jeśli chodzi o cenę - podała chwilę po godz. 12 Gronkiewicz-Waltz.

Pięć ofert na bulwary

Drugą "świeżynką" podzielił się jej zastępca Michał Olszewski. - Podczas rozpoczynania się konferencji dowiedzieliśmy się o otwarciu ofert ws. bulwarów. Mamy pięć ofert. Ocenie będzie podlegać m.in. cena i termin realizacji - wyjaśnił.

b/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • danjan82

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2018 22:33 ~danjan82

  A co z mostem Krasińskiego? Co z trasą północną? Pomysł fajny ale priorytety są ważniejsze.

 • rodowity

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2016 19:05 ~rodowity

  pod mostem to powinna być kładka dla pieszych, wózków i inwalidów ze ze zjazdami, rowery górą przy ulicy ale myślenie nie jest mocną stroną pana Puchalskiego.

 • wojti

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2016 10:15 ~wojti

  Rozwiązanie bardzo mi się podoba. Kładka to wspaniały pomysł, oczywiście komunikacja i prace nad nią są równie ważne ale trzeba również myśleć gdzie zabierzemy nasze dzieci na spacer czy jak sami będziemy spędzać czas. Z Pragi kładką na Powiśle a tam spacerować po bulwarach będzie wielu mieszkańców prawej strony miasta. Takie rozwiązania na zachodzie stosowane są powszechnie więc czemu u nas miało by być inaczej skoro tam pomysł działa bardzo dobrze?!

 • zawolona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2016 10:41 ~zawolona

  Narzekają Ci co nie jeżdżą na rowerach i nie chodzą na spacery....
  Mi się pomysł bardzo podoba. Dziecko będzie mogło bezpiecznie przejechać rowerem, nie będziemy wdychać spalin z autobusu.... Super.... I pamiętajcie narzekacze, że często dofinansowania są skierowane na jeden ściśle określony typ projektów i nie zawsze te pieniądze można wydać po prostu na łatanie dziur...

 • Nudziara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2016 10:05 ~Nudziara

  Mieszkania w Porcie Praskim słabo się sprzedają ?

 • wawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2016 09:56 ~wawiak

  No i zaczęło się narzekanie, że po co?, że inne wydatki są ważniejsze, że dziury w jezdni, że to i tamto.... Fakt są też inne potrzebne inwestycje ale jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Tak samo jak budowa bulwarów. Wszyscy jak dziś pamietam pisali to samo co teraz, że głupi pomysł, że nie potrzebne, że są ważniejsze wydatki i co?........i teraz w sezonie mnostwo zadowolonych ludzi przechadza się bulwarami i jakoś nie ma już tego narzekania... Wstrzymajcie sie troche i cieszcie, że powstaja tego typu inwestycje, które są celowane konkretnie w wygodę warszawiaków, słoików oraz poprawia wyglad Stolicy

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2016 09:36 ~Normalny

  A na trasę północną nie ma pieniędzy .

 • Stan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2016 08:46 ~Stan

  Inwestycja co najmniej kontrowersyjna i nietrfna. Środki można przeznaczyć na co innego. A jest tyle dziur do załatania.

 • Rob

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2016 07:50 ~Rob

  Ostatni skok na kasę.

 • okkookok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2016 07:47 ~okkookok

  cieszy mnie stosunkowo wiele negatywnych komentarzy na temat tego wspaniale idiotycznego pomysłu. tak się właśnie szanowni Państwo rozrzuca pieniądze w samorządach.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »