Informacje

25.02.2014 19:35 rewolucja śmieciowa z problemami

KIO od nowa o śmieciach.
"Materiał obszerny i skomplikowany"

SERWISY:


Krajowa Izba Odwoławcza odroczyła posiedzenie w sprawie wyników przetargu na odbiór śmieci w Warszawie. Przewodniczący zmienionego składu orzekającego stwierdził, że musi zapoznać się ze wszystkimi dowodami.

- Materiał dowodowy w sprawie jest obszerny i skomplikowany. Ze wszech miar wskazane jest, aby skład orzekający w celu wydania rzetelnego i racjonalnego wyroku w tej sprawie zapoznał się ze wszystkimi dowodami – stwierdził Sylwester Kuchnio, przewodniczący składu.

Czas do 3 marca

Dowody mają być powtórzone i omówione przed izbą.

– Jeśli chodzi o wzięcie pod uwagę opinii biegłego, tutaj zadecydujemy o tym w trakcie postępowania dowodowego – zaznaczył Kuchnio.

Ostatecznie zdecydowano, że odroczone posiedzenie odbędzie się w poniedziałek 3 marca. Początek o godz. 10.

Zmiany w KIO

O tym, że skład orzekający się zmienił informowaliśmy w połowie lutego. Zdecydował o tym między innymi premier Donald Tusk. Poprzedni skład orzekający sprawą zajmował się od września ubiegłego roku.

Jak poinformowała PAP, premier podpisał wniosek o odwołanie ze składu orzekającego prezesa KIO. W uzasadnieniu wniosku podano wszczęcie postępowania przez prokuraturę ws. ewentualnego ujawnienia tajemnicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w procesie odwoławczym. Chodzi o doręczenie uczestnikom postępowania opinii biegłego, która zawierała tajemnice MPO, czego miała dopuścić się KIO. Zawiadomienie w tej sprawie złożyło MPO.

Częściowa rewolucja

Śmieciowa rewolucja, która weszła w życie 1 lutego, objęła na razie osiem dzielnic Warszawy. Ze Śródmieścia odpady odbiera MPO. Na Pradze Południe i Północ, w Rembertowie, Wawrze i Wesołej działa Lekaro. Sita obsługuje Ursynów i Wilanów. W tych dzielnicach działa docelowy system odbioru i zagospodarowania odpadów.

Każdy, kto w śmieciowej deklaracji wpisał, że będzie segregować odpady, powinien wrzucać je jednego z trzech odpowiednio oznaczonych pojemników lub worków dostarczonych przez firmę.

W pozostałych 10 dzielnicach obowiązuje pomostowy system odbioru odpadów. Do czasu rozstrzygnięcia sprawy w KIO śmieci odbierają te same firmy, co wcześniej.

Warszawa rozstrzygnęła przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów na początku września 2013 r. Władze stolicy zdecydowały wówczas, że śmieci w stolicy będą odbierać od lutego 2014 r. trzy firmy: Lekaro, Sita oraz MPO. Miasto podzielono na dziewięć obszarów, z czego najwięcej, bo pięć, przypadło Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania.

Od tego odwołały się dwie firmy, które przetarg przegrały: Byś i Remondis. Obie odwołały się tylko od wyboru MPO, ponieważ startowały do tych samych rejonów, co miejskie przedsiębiorstwo. W swoich odwołaniach obaj przegrani zarzucili miastu, że wybrało w przetargu miejską spółkę, mimo że ma stratę i nie ma wymaganego doświadczenia w zakresie zagospodarowania odpadów. Obie firmy twierdzą też, że MPO zaoferowało rażąco niską cenę.

Dotychczas w Krajowej Izbie Odwoławczej odbyło się kilka posiedzeń, w trakcie, których przesłuchano przedstawicieli obu odwołujących się firm, a także wysłuchano argumentów pełnomocników miasta oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania i firmy Lekaro.

TAK WYGLĄDA ŚMIECIOWA REWOLUCJA OD KUCHNI:

ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Lipa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2014 23:19 ~Lipa

  No cóż to musi być porażka.Od niedawna zaczeliśmy zamykać śmietniki przed podrzucaniem śmieci. A dziś ? wystawiliśmy otwarte pojemniki, do których można wrzucić co się chce . I tak sie dzieje. Ktoś wygrabia ogródek i niesie całe zielsko z ziemią do pobliskich bloków.,nie mieści się w odpadach "surowcowych"? no problem walimy do pojemnika "szkło".Ta segregacja z tym narodem jest głupsza niż segregacja rasowa.

 • JAKwPRL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2014 19:26 ~JAKwPRL

  Jestem mieszkańcem Saskiej Kępy i zostałem wepchniety w ręce firmy Lekaro. Po miesięcu od zmiany jestem totalnie rozczarowany. Dzwoniłem do nich już chyba z 15 razy w rożnych sprawach:a to ze nie mam pojemnika, a to ze śmieci nie odebrane (zakazdym razem obietnica i nic).... Podobnie sąsiedzi . Mam świadomość ze wejście w nowe obowiązki to dla każdego tego typyu przedsiębiorstwa duże wyzwanie organizacyjne - z dnia na dzień przejęli duży obszar. Czy w ramach procedury przetargowej badano zdolność operacyjna Lekaro w tym zakresie czy tylko ich deklaracje? Jak długo będziemy akceptowali okres dostosowawczy? Kiedy miasto wezwie te spółkę do realizacji zadań pod rygorem wypowiedzenia umowy? Jako mieszkaniec i klient nic nie mogę zrobić? Kiedyś gdyby poprzedni odbiorca tak realizował moja z nim umowę już dawno podpisałbym nowa z kimś innym a poprzednia wypowiedział - klient głosuje nogami! Dziś muszę taka sytuacje znosić. Generalnie płace więcej niż przed zmianami w zakresie gospodarki odpadami a otrzymuje usługę o skandalicznie niższym poziomie. Szanowni Państwo z Lekaro - albo natychmiast przyjmijcie jakiś program naprawczy i róbcie co do was należy albo przyznajcie ze temat was przerósł i nie zawracajcie nam głowy obietnicami poprawy. Trzymam za was kciuki ale zrozumcie nie widzę powodu by akceptować dłużej taką sytuacje!

 • znacjonalizowali

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2014 16:19 ~znacjonalizowali

  w Wesołej już od miesiaca czasu bezskutecznie dopraszam się o większy 240 litrowy pomnik na odpady zmieszane - zarówno LEKARO jak i ratuszowe Biuro Gospodarki Odpadami Komunalnymi pozostają bezczynne na wielokrotne prośby

 • Jasiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2014 15:46 ~Jasiek

  Kto jest Kto

 • niezawisłe kolegium

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2014 08:54 ~niezawisł…

  z chwilą odwołania przez tuSSka składu orzekającego (prawnicze kuriozum) faktycznie potwierdzono winę Platformy Zorganizowanej Gospodarczej Przestępczości

 • Sita

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2014 08:45 ~Sita

  Doceńmy firmę " Sita ". Odbiera punktualnie, nic nie zostawia , a pojemniki u nas wielkie, bo to Ursynów i masa ludzi śmieci.

 • agi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2014 07:21 ~agi

  Wielką paranoją jest wygrany przetarg przez firme LEKARO od pierwszego lutego firma ta ma odbierać śmieci na Pradze i od pirwszego lutego śmieci fruwają po podwórku w żadnym cywilizowanym mieście samorząd nie pozwoliłby na takie zaniedbywanie obowiązków ale oczywiście nie w Warszawie udajemy że nic się nie stało a pan wiceprezydent karmi nas papką głupot imyśli że jak za średniowiecza bezmózgie ludzie mu uwierzą z firmą Remondis nie było żadnych problemów śmiecie odbierali dokładnie co do dnia i co ciekawe o tej samej godzinie ale co tu wymagac firma LEKARO to jakaś firma gminna z poza Warszawy wiec posiadając jeden samochód mogła się zagubić w Wielkim mieście Pora zmienić firme gdyż całkowicie nie zdała egzaminu na starcie to co do rozkręcenia się nie ma szans

 • niedowiarek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2014 00:46 ~niedowiarek

  Ze wszech miar nie pojmuję czym jest Krajowa izba odwoławcza ???? Co to za Twór ??? Czizys ależ mamy tych urzędów... instancji... jednostek nadzorujących nadzorujących.... To musi w niezłym stopniu pożerać budżet....

 • Chamaprecz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2014 23:17 ~Chamaprecz

  Piszą ,że w domach jedno rodzinnych lepiej niż w blokach . DLACZEGO???? Bo chamy podrzucają śmieci . Dlatego. Obserwuję to co dzień jak przywożą fajans np . na ulicę woroinicza przy Etiudy. To bydło ze wsi. Znam chama z Wesołej ,który się tym chełpi i myśli ,że czyni dobrze bo nie wywozi do lasu.

 • GCW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2014 22:10 ~GCW

  Lekaro, to jakas kpina , smieci jest góra, brak odbiorów, małe pojemniki, na emiale nie odpisują, telefonów nie odbierają, firma krzak...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »