Informacje

29.09.2012 19:00 przeszli traktem królewskim

Kilkadziesiąt tysięcy osób na marszu "Obudź się Polsko"

SERWISY:


Marsz "Obudź się Polsko" zgromadził w sobotę kilkadziesiąt tysięcy osób. Rozpoczął się mszą na placu Trzech Krzyży, a zakończył przemówieniami Jarosława Kaczyńskiego, Piotra Dudy i koncertem na placu Zamkowym.

Uczestnicy maszu manifestowali przeciwko brakowi dialogu społecznego i podnoszeniu wieku emerytalnego oraz w obronie swobód obywatelskich i pluralizmu mediów. Pierwsi zbierali się w centrum od wczesnego rana. O godz. 13 przed kościołem św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży rozpoczęła się msza święta.

"Alleluja i do przodu"

Podczas mszy ks. Tadeusz Rydzyk przypomniał, że Jan Paweł II uczył, że nie ma solidarności bez miłości. - Solidarność to zawsze jeden z drugim, nigdy jeden przeciw drugiemu. Niech sobie o tym przypomną ci, którzy wyszli z Solidarności, także w naszych czasach - powiedział.


Przypomniał, że telewizja Trwam ubiega się o miejsce na multipleksie. Podkreślił, że trzy razy upomniał się o to Episkopat, bezskutecznie apelowali o to także liczni hierarchowie kościelni i organizacje katolickie.

Podziękował za wsparcie organizacjom katolickim, Solidarności i jej przewodniczącemu, Prawu i Sprawiedliwości i prezesowi partii Jarosławowi Kaczyńskiemu. - Życzymy, by pan to wszystko wytrzymał, pan da siłę swojemu ludowi, alleluja i do przodu - mówił ks. Rydzyk. Podziękowania złożył także Solidarnej Polsce i Zbigniewowi Ziobrze.

500 autokarów i 4 pociągi

Na fasadzie kościoła zawisł wielki transparent z hasłem nawiązującym do Apelu Jasnogórskiego: "Jestem, pamiętam, czuwam, trwam". Nad głowami zgromadzonych powiewały tysiące biało-czerwonych flag. Były także flagi Solidarności i PiS oraz symbole Radia Maryja i TV Trwam, a także transparenty.

Jeszcze przed rozpoczęciem marszu policja wyłączyła z ruchu Al. Jerozolimskie między ul. Kruczą a Wisłostradą.  – W czasie przejścia marszu wyłączany będzie Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście – zapowiadał Mariusz Mrozek, rzecznik stołecznej policji.

Do Warszawy przyjechało 500 autokarów, 4 pociągi specjalne i kilkadziesiąt busów.


Z Kaczyńskim na czele

Ok. godz. 15.30 marsz pod hasłem "Obudź się Polsko" ruszył Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na plac Zamkowy. Na czele manifestacji szli m.in. liderzy PiS i Solidarnej Polski. Na pl. Zamkowym przemawiali szef PiS Jarosław Kaczyński i przewodniczący NSZZ Solidarność Piotra Duda.

Manifestanci skandowali: "Nie oddamy wam telewizji Trwam", "Bóg, honor i ojczyzna", "Solidarność", "Jarosław", "Zwyciężymy", "Tu jest Polska", "Precz z komuną", "Platforma złodzieje", "Gdzie są nasze polskie stocznie". Z głoników słychać było m.in. "Mury" i "Żeby Polska była Polską". Przed Pałacem Prezydenckim wznoszono okrzyki: "Lech Kaczyński", odmówiono także modlitwę w intencji prezydenta i prezydentowej, którzy zginęli pod Smoleńskiem.

Uczestnicy demonstracji kupowali cegiełki na budowę pomnika Lecha Kaczyńskiego. Wielu manifestantów miało wpięte w klapach marynarek kotwice "Polski Walczącej".


"Polska się przebudziła"

- Mamy jedno - mamy siłę. Te ogromne tłumy to jest siła. To znaczy, że Polska się przebudziła i coraz to nowe grupy, coraz więcej Polaków będzie się budziło. Przebrała się miarka, przebrała się miara zła - mówił na placu Zamkowym Jarosław Kaczyński.

Podkreślił, że bez prawa do prawdy Polacy każdego dnia mogą być oszukiwani, manipulowani. - Polacy są dzisiaj eksploatowani przez tych, którzy mają przewagę, którzy mogą manipulować, tych którzy nie uznają równości praw, żadnych praw nie uznają. Demokracja staje się pozorem, fikcją. Nie chcemy fikcji, chcemy demokracji. Chcemy prawa do prawdy, dlatego chcemy Telewizji Trwam - mówił.

Organizatorzy podkreślają, że marsz przebiegł pokojowo, nie odnotowano żadnych incydentów.

PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Józwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2012 23:19 ~Józwa

  Dlaczego TVN nie wystawił, żadnego wozu transmisyjnego, do rytualnego spalenia? Byłoby co pofilmować i oskarżać. Tabor nowy, szkoda.
  Liczydła roku, dla ziewnikarza piszącego.

 • Aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.10.2012 15:42 ~Aga

  myslacy~myslacy

  Do wszystkich krytykujących marsz na tym forum: mamy demokrację,

  No to mamy demokrację czy nie mamy?
  Bo to od tych protestujących słyszałam, ze nie mamy.
  Zdecydujcie się

 • POLAK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.10.2012 14:52 ~POLAK  madame~madame

  Czytam te komentarze i ogarnia mnie przerażenie - jak w tym kraju ma być dobrze, jeżeli zamieszkują go takie bezmyślne stada? Stada wierzące salonowym mediom, stada wierzące w propagandę sukcesu, stada drżące przed "terrorem" Kaczyńskiego. Skąd miałby być ten terror? Bo w TVN powiedzieli!

  To jest dowód prawdziwości hasła "TVN-y i Polsat-y robią ludziom z mózgów szmaty"


  Zobaczcie, kto tu jest przepełniony nienawiścią do ludzi, do świata. To przeciwnicy marszu zapluwają się tu na forum z wściekłości, nie manifestanci.
  Boli, że było tyle ludzi? Boli, że ktoś wreszcie chce coś robić, działać? I nie są to tylko moherowe berety - także młodzi ludzie, którzy nawet potrafią się odnaleźć w tej rzeczywistości, ale nie podoba im się, to w jakim dzikim kraju muszą żyć.
  Warszawiak~Warszawiak


  POLKA~POLKA

  boją się POpaprańcy i służalcze media muszą dlatego odpowiednio 'relacjonować" Marsz największy po 1989! 200 tys to spokojnie! Na pl. Zamkowym skończyli przemawiać a z pl. Trzech Krzyży jeszcze wszyscy nie ruszyli o czymś to świadczy!

  tiaa ... świadczy tylko i wyłącznie o poziomie zidiocenia "starszej młodzieży"

 • znikająca Warszawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.10.2012 13:17 ~znikająca…


  madame~madame

  Czytam te komentarze i ogarnia mnie przerażenie - jak w tym kraju ma być dobrze, jeżeli zamieszkują go takie bezmyślne stada? Stada wierzące salonowym mediom, stada wierzące w propagandę sukcesu, stada drżące przed "terrorem" Kaczyńskiego. Skąd miałby być ten terror? Bo w TVN powiedzieli!

  To jest dowód prawdziwości hasła "TVN-y i Polsat-y robią ludziom z mózgów szmaty"


  Zobaczcie, kto tu jest przepełniony nienawiścią do ludzi, do świata. To przeciwnicy marszu zapluwają się tu na forum z wściekłości, nie manifestanci.
  Boli, że było tyle ludzi? Boli, że ktoś wreszcie chce coś robić, działać? I nie są to tylko moherowe berety - także młodzi ludzie, którzy nawet potrafią się odnaleźć w tej rzeczywistości, ale nie podoba im się, to w jakim dzikim kraju muszą żyć.
  Warszawiak~Warszawiak  100 % prawdy!

 • adf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.10.2012 07:00 ~adf

  To po prostu profesjonalnie zmontowany materiał.

 • Rrrrr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.10.2012 00:51 ~Rrrrr

  Oglądając wypowiedzi oraz oceniając po wyglądzie zaintrygowała mnie kwestia średniego ilorazu inteligencji osób uczestniczących w tym śmiesznym marszu.
  Nie do końca popieram rząd Tuska i rządzących, ale argumenty używane przez tych ludzi są żenujące.

 • SUFLER

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.10.2012 00:19 ~SUFLER

  Lubie jarka i jego teatrzyk.AKT 1 ,scena 1...jarek odchodzi na bok i mysli wypowiadajac zdanie glosno aby widzowie wiedzieli o czym on mysli "Czym gorzeJ tym lepieJ" Kurtyna !! Oklaski!!

 • fdfdf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2012 23:12 ~fdfdf

  Spokojnie PO i Tusk odejdą, ale nie odejdą służby specjalne, które za nimi stoją.Oni coś wykombinują, aby dalej rządzić - jakiś Miller, Palikot itp... Może wróci "Olin" ?

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2012 22:22 ~Olo

  Kazio~Kazio

  To dopiero maleńki POczątek końca POlszewików. POgonimy was POpaprańce jak w 1920!!!


  Optymista z ciebie, ale całym sercem mam nadzieję, że masz rację!

 • ulica

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2012 22:08 ~ulica

  Uznaniowe i korupcjogenne prawo. To jest przekleństwo naszych czasów. Nie wiem czy budzący to własnie ci, którzy się do budzenia najbardziej nadają. Przebudzenie jest jednak konieczne. Mamy dziś rzeczpospolitą urzędniczą. A urzędnicy są na telefon. Taki dyspozycyjny urzędnik jest nie do ruszenia. Szef (a nawet wielu szefów) go będzie krył i zawsze wybroni. Dostaje do ręki uznaniowe prawo. To dlaczego ma z tej uznaniowości nie robić użytku? Jest kryty przez szefów i prawo. Jest bezpieczny. Ile kosztuje zdobycie przychylności takiego urzędnika? Bardzo dużo. I nie chodzi tu tylko o pieniądze. Tu chodzi o prawo i równe traktowanie obywateli. Uznaniowość zawsze rodzi korupcję. W kraju mamy rozpasanie uznaniowości i korupcji, kolesiostwa. Przebudzenie jest konieczne.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »