Informacje

13.05.2014 14:21 sprawa izabelli c.

Kierująca spod Rotundy "przerażona" pobytem w zakładzie zamkniętym

SERWISY:

Obrońca Izabelli C. złożył zażalenie na decyzję sądu, który w ubiegłym tygodniu wysłał ją na przymusową obserwację psychiatryczną. Jak tłumaczy, kobieta jest "przerażona" perspektywą zamknięcia w ośrodku a ewentualna kara, jaka grozi jej za wjechanie po pijanemu do przejścia podziemnego w centrum stolicy, jest zbyt niska, by porywać się na taki krok.

Przed tygodniem warszawski sąd zgodził się z wnioskiem prokuratury o skierowanie Izabelli C. na obserwację w zakładzie zamkniętym. Prokurator zwrócił się o to, ponieważ trzy zespoły biegłych, które badały wcześniej kobietę, nie były w stanie wypowiedzieć się na temat stanu jej zdrowia. Badania, o których mowa, trwały w sumie kilka godzin.

Według obrońcy 31-latki, konkluzje biegłych byłyby zapewne inne, gdyby badania prowadzono staranniej i nie opierano się jedynie na kilkudziesięciominutowych wywiadach. - To kuriozalne i nie rozumiem dlaczego moja klientka ma być osobą, która ucierpi przez błędy kogoś innego - mówi mec. Witold Kabański.


"Gorzej niż areszt"

Jak tłumaczy, to m.in. z tego powodu zdecydował o złożeniu zażalenia na decyzję sądu pierwszej instancji. - Poza tym środek w postaci umieszczenia na kilkutygodniowej obserwacji w zakładzie psychiatrycznym jest w naszej ocenie zupełnie nieadekwatny do winy mojej klientki i realnej, niskiej kary, która jej grozi - tłumaczy Kabański.

To ten fakt ma być, zdaniem obrońcy 31-latki, kluczowy i sprawić, że sąd odwoławczy jednak zmieni zdanie w sprawie jej przymusowej obserwacji. Jak wskazuje adwokat, zgodnie ze znowelizowanymi przepisami kpk, które zostały podpisane przez prezydenta (ale zaczną obowiązywać dopiero za rok - red.), w sprawach takich jak Izabelli C., a więc zagrożonych niewielkimi karami, orzekanie kilkutygodniowej obserwacji w zakładzie psychiatrycznym nie będzie już możliwe.

- Po to właśnie jest tak długi czas "vacatio legis", żeby sędziowie pozbyli się starych nawyków i zaczęli postępować w duchu nowych przepisów. Tymczasem tutaj mamy do czynienia z czymś dokładnie odwrotnym - tłumaczy Kabański. Jego klientka ma się już czuć "zaszczuta" całą sprawą i "przerażona" perspektywą kilkutygodniowego pobytu z zakładzie psychiatrycznym. - Trzeba mieć świadomość, że dla takiej osoby jest to gorsze, niż środek zapobiegawczy w postaci aresztu - dodaje.

Postój na schodach

Sprawa Izabelli C. ciągnie się od końca ubiegłego roku. Kobieta, prowadząc pod wpływem alkoholu, wjechała w nocy z 16 na 17 grudnia do przejścia podziemnego w centrum Warszawy.

Jak się szybko okazało nie po raz pierwszy wsiadła w takim stanie za kierownicę. Miesiąc wcześniej ten sam warszawski sąd zdecydował, że 31-latka przez dwa lata nie może prowadzić pojazdów mechanicznych i musi zapłacić 2 tys. zł grzywny - także za jazdę pod wpływem alkoholu. Wyrok nie zdążył się jednak uprawomocnić. Pod koniec kwietnia sąd drugiej instancji uznał, że Izabella C. na razie nie poniesie kary, a proces musi ruszyć od początku - właśnie ze względu na brak badań lekarskich kierującej.

Izabella C. od początku sprawiała duże kłopoty. Gdy w grudniu sędzia zakazała jej opuszczać kraj, C. oświadczyła, że nie może oddać paszportu ponieważ "to mocno koliduje z jej planami na święta". Później, mimo obowiązku nałożonego przez sąd, nie meldowała się na policji. Problemy z prawem miała też w USA (posiada obywatelstwo tego kraju).

Czytaj też na tvn24.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • vcgshdie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2014 09:42 ~vcgshdie

  Znajomy~Znajomy

  Prawda jest taka jest była pracownica klubu z Łomianek dla bogatych panow.Strasznie schudła poznałem ja pare lat temu...Dziewczyna przedtem jeździła czerwonym audi potem infiniti fx a pózniej poznała tego bogatego adwokata i zrezygnowała z pracy w agencji i kupił jej mercedesa

  I jasne czemu adwokat tak broni klientki. Tyle tygodni abstynencji ..... :)

 • Mokotów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2014 08:48 ~Mokotów

  Kogo tu żałować, obejrzyjcie sobie na You tube jak zachowuje się ta wariatka. Wpiszcie Izabela C odbiera remont, napewno nie będziecie się nią zajmować, nie ma kim.

 • domi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2014 20:22 ~domi

  @poszukiwany
  w 2007 temu ktoś zjechał po schodach do metra Racławicka
  http://wyborcza.pl/1,76842,3944269.html

 • zuplu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2014 16:26 ~zuplu

  Znajomy~Znajomy

  Prawda jest taka jest była pracownica klubu z Łomianek dla bogatych panow.Strasznie schudła poznałem ja pare lat temu...Dziewczyna przedtem jeździła czerwonym audi potem infiniti fx a pózniej poznała tego bogatego adwokata i zrezygnowała z pracy w agencji i kupił jej mercedesa

  No..., to wszystko jasne. Była głodna!

 • zuplu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2014 15:40 ~zuplu

  Wjazd do przejścia dla pieszych to efekt otarcia się o inny pojazd, czyli wytrącenie z toru jazdy. Ktoś z tej pani robi debila za wszelką cenę.
  Jaki kraj, takie afery.

 • Abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2014 15:07 ~Abc

  Biedna taka nagonka

 • Znajomy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2014 15:03 ~Znajomy

  Prawda jest taka jest była pracownica klubu z Łomianek dla bogatych panow.Strasznie schudła poznałem ja pare lat temu...Dziewczyna przedtem jeździła czerwonym audi potem infiniti fx a pózniej poznała tego bogatego adwokata i zrezygnowała z pracy w agencji i kupił jej mercedesa

 • rnq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2014 13:44 ~rnq

  "Poza tym środek w postaci umieszczenia na kilkutygodniowej obserwacji w zakładzie psychiatrycznym jest w naszej ocenie zupełnie nieadekwatny do winy mojej klientki i realnej, niskiej kary, która jej grozi"

  KPINA!! za recedywe powinni jej przybić z 4-8 lat bez żadnego zawieszania wyroku, czy badań psychatrycznych.

  Oto nasze NIEZAWISŁE SĄDOWNICTWO.
  rzygać się chce...

 • poszukiwany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2014 13:23 ~poszukiwany

  Witam, A ja niesłyszałem wcześniej, żeby ktoś wjechał, a raczej zjechał na schody przejścia.

 • Policjant z Warszawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2014 12:25 ~Policjant…

  LUDZIE! Zrozumcie... część z Was to wyprani z mózgu obywatele, część (większa) nie ma pojęcia o obowiązującym prawie, a część po prostu nie ma sił, aby to komentować.
  Jestem policjantem od blisko 7 lat, pracuję przez niemal cały ten okres przy "rozliczaniu" przestępców, czyli sporządzam akty oskarżenia, przesłuchuje osoby w charakterze osoby podejrzanej itd.
  Niejednokrotnie miałem okazję "rozliczać" nietrzeźwego kierującego. I nie zdarzyło mi się NIGDY (!), aby osoba podejrzewana o jazdę pod wpływem alkoholu (powyżej 0,5 promili, czyli przestępstwo) była kierowana na jakiekolwiek badania! W większości przypadków osoby się przyznają i w trybie art 335 kpk (samowolne poddanie się karze) prokurator dyżurny telefonicznie ustala karę, którą potem Sąd "przyklepie" i po sprawie. Rzadko kiedy osoba się nie przyznaje (wtedy sprawa trafia do Sądu i tam jest często jeszcze wyższy wymiar kary- koszty postępowania).

  O takim przypadku, żeby kierować kogoś na badania psychiatryczne ani ja, ani żaden z moich znajomych policjantów nie słyszał, nie uczestniczył w takiej farcie (inna sprawa, że dzieje się to już poza jednostką Policji, a w trybie sądowym).

  Reasumując- bogaty ZAWSZE może się wybronić. Biedny? Cóż...

  Zresztą bogaty czy biedny- wsiadasz po alkoholu za kierownicę- powinieneś odpowiedzieć.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »