Informacje

04.01.2014 07:00 sprawa izabelli c.

Kierująca spod Rotundy nie stawia się
na komisariacie. "Bo nie wie na którym"

SERWISY:

Izabella C., która kierując po pijanemu wjechała samochodem do przejścia podziemnego w centrum Warszawy, nie respektuje postanowienia sądu dotyczącego dozoru policji - ustalił portal tvn24.pl. Obrońca kobiety tłumaczy, że jego klientka "nie wie, na którym komisariacie powinna się stawiać". We wtorek sąd rozpatrzy jej zażalenie na zastosowane środki zapobiegawcze.

Czytaj na tvn24.pl

Zgodnie z postanowieniem sądu sprzed ponad dwóch tygodni Izabella C., która kilkadziesiąt godzin wcześniej pijana wjechała samochodem do przejścia podziemnego na rondzie Dmowskiego, miała oddać paszport i dwa razy w tygodniu meldować się na komisariacie policji. Jako obywatelka jeszcze jednego kraju nie musiała jednak pozbywać się drugiego paszportu. Teraz okazuje się, że 31-latka ma problem nawet z wypełnieniem obowiązku stawiania się na komisariacie.

- Moja klientka pojawiła się na komisariacie najbliżej jej miejsca zamieszkania raz. Z własnej woli. Policjanci odmówili jednak założenia jej karty - tłumaczy obrońca oskarżonej mec. Witold Kabański.

Funkcjonariusze z Komendy Rejonowej dla Warszawy-Woli nie mogli tego zrobić, bo nie mieli wtedy jeszcze u siebie odpisu postanowienia sądu. Dotarło ono do nich dopiero przed tygodniem.

"Oficjalnie nie wie"

Ale problem nie został rozwiązany, bo obrońca Izabelli C. uważa, że taki sam odpis powinien zostać przesłany także do niej. - Do tego czasu oficjalnie nie będzie wiedziała pod jakim adresem powinna się pojawiać i w mojej ocenie nie ma obowiązku tego robić - twierdzi mecenas.

Z sądu żadnej korespondencji w tej sprawie jednak nie dostanie, bo sędzia odczytywała postanowienie dotyczące środków zapobiegawczych w obecności oskarżonej i z tego powodu nie ma już obowiązku informowania jej o tym dodatkowo na piśmie. Ale mec. Kabański powtarza, że skoro sąd nie sprecyzował, gdzie dokładnie Izabella C. powinna się meldować, to "oficjalnie nie ma skąd się tego dowiedzieć".

- Brak odpisu powiadomienia na komisariacie, czy zasłanianie się "niewiedzą", nie zwalnia od stosowania się do postanowienia sądu, który zawsze wskazuje miejsce dozoru. Zgodnie z obowiązującym prawem obwiniona musiała zacząć respektować je od dnia ogłoszenia - tłumaczy jednak mec. Łukasz Chojniak, karnista specjalizujący się między innymi w sprawach dotyczących niesłusznych zatrzymań i aresztów.

Według niego w przypadkach stosowania dozoru policyjnego to nie przepisy są problemem, ale praktyka. - Obieg informacji rzeczywiście jest długi. I działa to tak w jedną, jak i drugą stronę. Komendy późno dostają sygnał o stosowaniu dozoru i późno dowiadują się o jego uchyleniu. A to po ich stronie leży największa odpowiedzialność, jeśli chodzi o monitorowanie sprawy.

Sprawy nie ma

Policja tłumaczy, że w tej sprawie jej "rola jest minimalna" bo realizuje tutaj tylko działania na zlecenie innych organów, a informacji o tym, jak respektowane jest postanowienie sądu, będzie udzielać tylko na jego żądanie. - Jeśli takie pismo nadejdzie, to wówczas na nie odpowiemy - powtarza komisarz Anna Kędzierzawska z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Ale sąd nie będzie o to pytał, bo uważa, że skoro sprawa została zwrócona do prokuratury, to ona - jako jej gospodarz - powinna się tym interesować. - Takie pytanie na tym etapie jest przedwczesne. Minęły dopiero dwa tygodnie od wydania przez sąd postanowienia. Jeśli otrzymamy sygnał, że bieg postępowania w jakikolwiek sposób jest zakłócany, to wówczas podejmiemy odpowiednie kroki - wyjaśnia z kolei prok. Katarzyna Calów-Jaszewska, zastępca rzecznika Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Do badań poczekają

Oznacza to, że do połowy stycznia prokuratura raczej na pewno też nic nie zrobi. Za dwa tygodnie Izabella C. ma zostać przebadana przez dwóch biegłych z zakresu psychiatrii, którzy wypowiedzą się, czy oskarżona jest zdolna do rozpoznawania znaczenia swoich czynów oraz czy cierpi na jakąś chorobę psychiczną. Jeżeli jednak 31-latka na badaniach, o których sąd zdecydował na wniosek jej obrońcy, się nie pojawi, wówczas prokurator będzie miał powód by wnioskować o bardziej surowe środki zapobiegawcze.

Ale taki scenariusz wcale nie musi się spełnić, bo - i tu ostatnia komplikacja - sąd wyższej instancji może wcześniej zgodzić się z argumentami obrońcy Izabelli C. i zmienić środek zapobiegawczy z dozoru policyjnego i zakazu opuszczania kraju na poręczenie majątkowe, o które wnioskuje obrona. Sąd zajmie się tą sprawą w najbliższy wtorek.

Pijana recydywistka

31-latka wjechała do przejścia podziemnego w centrum Warszawy w nocy z 17 na 18 grudnia po tym, jak otarła się o inne auto i straciła panowanie nad swoim mercedesem. Za kierownicę wsiadła pijana. I to nie pierwszy raz. Miesiąc wcześniej ten sam sąd, który zabierał jej paszport, zdecydował, że 31-latka przez dwa lata nie może prowadzić pojazdów mechanicznych i musi zapłacić 2 tys. zł grzywny - także za jazdę pod wpływem alkoholu. Wyrok nie zdążył się jednak jeszcze uprawomocnić i dlatego kobieta mogła siedzieć za kółkiem.

Policjanci, którzy zatrzymywali ją pijaną w sierpniu, mówili przed sądem, że C. od początku sprawiała im spore problemy. - (...) Ona miała nas gdzieś, nie chciała podać dokumentów, odwracała się, chciała uciekać. Nie chciała się zatrzymać. (…) Na Wilczej też były cyrki z tą kobietą: odwracała się od nas, nie chciała z nami rozmawiać, tak jak małe dziecko, taki foch - mówił funkcjonariusz podczas rozprawy.

Z kolei w pierwszej notatce służbowej policjanci zapisali: "Wyżej wymieniona oświadczyła, iż bezpodstawnie zatrzymujemy jej blankiet prawo jazdy ponieważ według polskiego prawa można jeździć autem mając w wydychanym powietrzu do 0,80 mg/l. (prawie 1,7 promila - red.)".

ŁOs,bf//gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2014 03:06 ~olo

  Fajnie być bogatym ?

 • basia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2014 23:47 ~basia

  SKANDAL !!!
  PIJAKJEST PIJAKIEM I DLA WSZYSTKICHPOWINNY BYĆ TE SAME SANKCJE!!!

 • ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2014 21:32 ~ech

  szopka, szopka, szopka z wymiaru sprawiedliwości, a temida chyba nie tylko ślepa ale i głucha. W USA ta cwaniara już siedziałaby w areszcie za obrazę sądu.

 • gga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2014 18:24 ~gga

  klienci, ktorych obsługiwała w swoim biurze prawnym mogą pluc sobie w brodę, ze dawali takiej idiotce tyle kasy.

 • lol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2014 17:14 ~lol

  Proszę się wstawić w Nowym Jorku,a zapomniałem że zabrali paszport. Może lepiej stawić a nie wstawić.

 • PRZECINAK_149

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2014 09:08 PRZECINAK_149

  Mam nadzieję,że takie coś,jak ta ...swoimi wyczynami na drogach nie zrobi krzywdy tym wszystkim,którzy jej "bronią" lub komuś z ich rodziny,czy też znajomych ??!!
  Taka,to powinna iść się leczyć na nogi,bo na głowe już za póżno.
  W tym kraju,to prawo jest dla bandytów,a nie zwykłych obywateli.

 • mmpol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2014 23:32 ~mmpol

  czy ona musit kogos zabic zeby ja zatrzymac! STOP dla pijaków i wariatów drogowych?

 • DTuk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2014 19:11 ~DTuk

  Kolejna seria niesamowitych przypadków? Kim to jest jej tatuś?

 • Nikt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2014 16:39 ~Nikt

  Organy (nie)sprawiedliwosci - dajcie spokoj ten dziewczynie i nie osmieszajcie sie dluzej. I tak jej nic nie zrobicie, a w kabarecie mozecie wystapic poza sadem.

 • dfg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2014 16:18 ~dfg

  mieszkaniec~mieszkaniec

  ja to nawet tej paniusi kibicuje. niech przeczochra sędziów i ośmieszy ich jeszcze trochę. może tak trzeba aby sędziowie zaczęli stawać na wysokości oczekiwań i roli jaką mają do wypełnienia w społeczności.

  Gorzej jak za miesiąc zdejmie Ciebie i Twoją rodzinę z chodnika swoim nowym MB...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »