Informacje

01.09.2016 07:35 problem z drogowskazami

Kierują na dłuższe trasy,
dezorientują kierowców

SERWISY:


Nowe drogi, ale stare znaki. Po otwarciu nowych ekspresówek i autostrad, drogowcy nie wymienili drogowskazów. W efekcie kierowcy kierowani są na trasy dłuższe i gorszej jakości. Sprawie przyglądał się Łukasz Wieczorek, reporter programu "Polska i Świat" TVN24.

Kierowcom, przed wjazdem na szybkie trasy, przydałby się kurs szybkiego czytania, bo informacji jest bardzo dużo. - Jak są rozwidlenia na nowej autostradzie, to bardzo jest trudno trafić w odpowiedni zjazd - narzeka jeden z kierujących.

Znaki kierują na dłuższą trasę

Sugerując się znakami trudno jest trafić na najlepszą trasę, na przykład z Warszawy do Wrocławia. Znak zachęca do podróży S8. Trasę pokonamy w około cztery godziny. Tymczasem wybierając autostradę i nową obwodnicę Łodzi, zaoszczędzimy 13 kilometrów i 40 minut. Ale dla drogowców S8 prowadzi bezpośrednio do Wrocławia, a inne trasy nie. - Takie jest oznakowanie kierunkowe danej trasy, nie możemy wyjść poza ramy prawne w ramach których działamy - wyjaśnia Jan Krynicki z GDDKiA.

Zgodnie z prawem, drogowcy kierują kierowców na dłuższą i gorszą trasę. Jednak ci z infolinii, trasę, na którą kierują znaki, odradzają. - Ja panu proponuję A2 do Łodzi, a z Łodzi na A1 i na Wrocław S8. Cały czas pan bez świateł jedzie - usłyszał od konsultanta infolinii reporter TVN24.

Dlatego znakom nie wolno jednak do końca ufać. We Wrocławiu znajdują się drogowskazy kierujące na autostrady. Według jednego z nich np. do A4 jest 18 kilometrów, tymczasem najkrótszą drogą jest 10 km.

- Kierowca, który dużo podróżuje, na pewno się gubi w tym oznakowaniu - twierdzi Adrian Furgalski, ekspert ds. transportu z zespołu doradców gospodarczych TOR.

Mają ujednolicać znaki

Jednym z takich przykładów jest obwodnica Warszawy. Znak kieruje na autostradę A2 na Poznań, kilkaset metrów dalej, znów kieruje na Poznań, ale trasą ekspresową S2. Nieco dalej znak znów na A2. Tym razem nie tylko na Poznań, ale też na Łódź. Skomplikowane? Rzecznik drogowców, śpieszy z wyjaśnieniem. - A2 jest to trasa do której dojedziemy, a na S2 się znajdujemy - wyjaśnia Jan Krynicki.

Drogowcy zapewniają, że starają się ujednolicać znaki, a na nowych węzłach wprowadzać czytelniejsze oznakowania.

md/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »