Informacje

12.03.2012 19:03 Mniej wykroczeń przy Sobieskiego

Kierowcy boją się
nowego fotoradaru

SERWISY:

Nowoczesny fotoradar przy skrzyżowaniu ul. Sobieskiego i Witosa działa niezwykle skutecznie. Po trzech tygodniach kontroli z wykorzystaniem nowego systemu liczba kierowców łamiących przepisy w tym miejscu spadła o 84 %- informują strażnicy miejscy.

Kierowcy już wiedzą, że na skrzyżowaniu ul. Sobieskiego i Witosa nie opłąca się  szarżować. Radar, który działa tu od trzech tygodni potrafi, zmierzyć prędkość czterech pojazdów na raz, czy też sprawdzić, czy auta nie wjechały na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Po zaledwie trzech dniach od uruchomienia systemu, liczba kierowców łamiących przepisy spadła tu o 52 proc., dziś poziom ten osiągnął 84 proc. Gwałtownie zmniejszyła się też liczba samochodów wjeżdżających na czerwonym świetle i z nadmierną prędkością.

Kierowcy ignorowali czerwone światło

Montaż nowych fotoradarów w tym miejscu nie był przypadkowy. Strażnicy wybrali to skrzyżowanie, ponieważ kierowcy często wjeżdżali na nie widząc, że nie mają możliwości z niego zjechać. Powodowali zatory.

- Pierwsze dni potwierdziły już zasadność uruchomienia na tym skrzyżowaniu systemu. Ujawnił on kierowców, którzy z pełną premedytacją, kiedy czerwone światło było wzbudzone już od 2, 3 sek., mimo wszystko decydowali się na wjazd na skrzyżowanie. To jest jedno z poważniejszych wykroczeń, którego konsekwencje mogą być tragicznepodkreśla Krzysztof Mrówka Naczelnik Oddziału Ogólnomiejskiego Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Fotoradarów będzie więcej

To nie koniec sukcesów nowych fotoradarów. Na skrzyżowaniu Sobieskiego i Witosa od kiedy działa tam nowy system jest mniej stłuczek. Z informacji straży miejskiej wynika, że od 20 lutego w tym rejonie doszło tylko do dwóch kolizji. Fotoradary pozytywnie wpłynęły na udrożnienie ruchu.

- Mamy informacje od kierowców, którzy mówią, że w końcu bezkolizyjnie mogą przejechać przez skrzyżowanie, które nie jest zablokowane. Kierowcy wjeżdżali wcześniej na to skrzyżowanie, nie mając możliwości opuszczenia go – mówi Krzysztof Mrówka.

Mimo spadku liczby wykroczeń fotoradary nie znikną ze skrzyżowania. Wręcz przeciwnie, można się spodziewać, że w przyszłości pojawią się na kolejnych skrzyżowaniach, gdzie kierowcy notorycznie łamią przepisy ruchu.

band//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • MAK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2012 10:56 ~MAK

  Co do komentarza kolegi czy nie taniej jest postawić POLICJANTA na stałe niż fotoradar ... Dochodzą kolego dodatkowe koszty 1/. aparat z MEDIA MARKTU (i tak nie da rady dobić zdjęć z 3 pasów jednocześnie ale to szczegół 2/. parasol bo przecież może padać 3/. Kurtka z OUTLET'u i oczywiście ostatnia sprawa 4/. talon na herbatę + 3 lizaki bo będzie się musiał chłop klonować aby wszystko ogarnąć :) a i wrotki aby łapał na 2 strony bo jest po 3 pasy w jedną stronę ...

 • Przejezdnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2012 08:25 ~Przejezdnik

  Pażdźiernik 2012 .
  Gzie się podziały te super fotoradary ....

 • Basfalt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2012 10:07 ~Basfalt

  na tym odcinku, jadąc przepisowo prawie zawsze ląduje sie na czerwonym. Tak, zeby codziennie wszystkich wkurzyc.

 • Bronek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2012 21:27 ~Bronek

  Z powodu poprawy bezpieczeństwa nie jest zadowolony icek rostowski, plan budżetowy nie zostanie wykonany i bedzie trzeba zabrać gdzie indziej.

 • niedobry mantykant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2012 10:44 ~niedobry mantykant

  Według przepisów przy dozwolonej prędkości do 60 km/h,znak informujący o fotoradarze powinien znajdować się w odległości pomiędzy 100 a 200 metrów od fotoradaru.Prz zjeździe z Trasy Siekierkowskiej w stronę ul.Sobieskiego,gdzie dozwolona jest taka właśnie prędkość,odległość tego znaku od fotoradaru wynosi maksymalnie 80 metrów a od przejścia dla pieszych nie więcej aniżeli 50 metrów.Zatem nie dość,że jest zasłaniany przez rożne przedmioty,to jeszcze nie spełnia wymogu zachowania określonej wyraźnie w przepisach odległości.Zaawansowany technologicznie fotoradar w polskim krajobrazie.

 • niedobry mantykant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2012 01:26 ~niedobry mantykant

  Sory,trochę sie natrudziłem nad napisaniem komentarza(podpisany jak poniżej),wcisnąłem "DODAJ KOMENTARZ"i cały mój tekst bezpowrotnie przepadł.Jeszcze raz w dużym skrócie:Przepisy ogólne:radary stacjonarne muszą być oznakowane.Fotoradar przy Sobieskiego,zjazd z trasy Siekierkowskiej.Trzy pasy ruchu(czwarty do skrętu w lewo).Znak informujący o nim schowany w gąszczu innych.W dodatku z pasa prawego trudny do dostrzeżenia,przesłania go latarnia.Zapraszam mieszkających blisko do przekonania się naocznego.Charakterystyka tego odcinka:na 150 metrów przed radarem zlew dwóch szlaków tranzytowych-z Połncnej i Wschodniej Polski plus wielki ruch lokalny.Na tym krótkim odcinku wiele pojazdów musi zmienić pas aby skręcić bądz w lewo bądz w prawo ich drogi się krzyżują,wszystko w sytuacji gdy główny nurt prze na przód.Kołowrotek niesamowity,wielu kierowców jest tu pierwszy raz,zdezorientowani,szukają znaków,te potrafią być zasłonięte przez pojazdy o dużych gabarytach,ale nawet gdyby nie były,jest ich i na tyle dużo i sytuacja w tym miejscu na tyle skomplikowana,że brak jest czasu na ich analizowanie.Konkluzja:Straż Miejska sama przyznaje,że to miejsce jest wadliwie oznakowane,przyznanie to zawarte jest w przechwałkach o 2,5 tys.zarejestrowanych wykroczeniach w ciągu jednego miesiąca.To dużo za dużo aby uwierzyć w taką rzeszę arogantów drogowych,zdemoralizowanych kierowcach,którzy ŚWIADOMIE w błysku flesza łamią prawo drogowe.Zakładam,że ustawinie znaków informacyjnych po obu stronach jezdni i ich ponowienie potwierdziłoby tezę,że ten "imponujący rezultat"wynika wyłacznie z wadliwego oznakowania.(A może,biorąc pod uwagę pustki w budżecie i,że jest to jakaś recepta,"nieco poprzesłaniać" znaki drogowe w całym kraju?)

 • Krasi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2012 13:03 ~Krasi

  Straż miejska niech sobie przypomni - do czego była mieszkańcom potrzebna! Na pewno nie do tego aby wylącznie "wyciągać kasę" od podatników. Z tego co pamiętam to mieli pilnowąc ładu, porządku itd.

 • ciekawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 20:56 ~ciekawski

  Witam! Mam dwa pytania: 1) czy ten fotoradar błyska (jakkolwiek) także za dnia? 2) a co w sytuacji, kiedy wjeżdża się na skrzyżowanie na zielonym, ruch jest dość powolny (ale ciągły) i przez to zjeżdża się już na czerwonym (ale nie zablokowało się ruchu)? Niektórzy pisali, że także i wtedy robi zdjęcia, choć - o ile nie zablokowało się ruchu - wykroczeniem to to nie jest...

 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2012 22:30 ~mmm

  Nie władze ujawnią, że większość mandatów trafiła do samochodów na blachach WZ, WOT, WWE, WWY, WWL, WPU, WPN, WGR i WGN.

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2012 17:13 ~Olo

  a sam sobie tam stań !!!!!
  Dariush~Dariush

  "Kierowcy wjeżdżali wcześniej na to skrzyżowanie, nie mając możliwości opuszczenia go..." Rozumiem, że policja była bezradna wobec tego faktu. Mam pytanie - jak ma się koszt zamontowania tej instalacji wobec kosztu postawienia tam na stałe policjanta.
  andrew~andrew

  Może to cię zaskoczy, ale zamontowanie fotoradaru sumarycznie wychodzi zdecydowanie taniej.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »