Informacje

28.07.2017 14:20 Kierowca nie chciał pomóc

Kierowca 516 stracił pracę.
"Nie ma zgody na dyskryminację"

SERWISY:

Jest zdecydowana reakcja miasta na incydent z kierowcą autobusu, który nie chciał wysunąć podjazdu dla niepełnosprawnego pasażera, a następnie wyrzucił go z autobusu. "Nie ma zgody na dyskryminację kogokolwiek. Obowiązkiem kierowcy jest pomoc pasażerom w każdej sytuacji" - napisała na Twitterze Hanna Gronkiewicz-Waltz. ZTM zażądał od kierowcy "natychmiastowego zwrotu identyfikatora", a władze miasta poinformowały, że stracił pracę.

Pismo w tej sprawie Zarząd Transportu Miejskiego wysłał do firmy Arriva. To jej kierowca nie chciał otworzyć rampy osobie na wózku, twierdząc, że to nie jest jego obowiązek i że rampa jest tylko dla wózków elektrycznych.

W autobusie linii 516 doszło do awantury, a w rezultacie do wyproszenia przez kierowcę wszystkich pasażerów.

"Działanie pracodawcy natychmiastowe" - poinformowała około południa na Twitterze wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Dołączając do wpisu rozwiązanie umowy z kierowcą bez wypowiedzenia. "Przyczyną (...) jest zawinione i ciężkie naruszenie przez Pana podstawowych obowiązków pracowniczych" - czytamy w dokumencie wystawionym przez Arrivę.

Od wypowiedzenia były już kierowca może odwołać się do sądu w ciągu 21 dni.

Jak poinformowało po południu radio RMF FM, karę za incydent ma ponieść także sam przewoźnik. A do pozostałych ma trafić przypomnienie o standardach, jakie obowiązują w stołecznej komunikacji miejskiej.

Postawa "niedopuszczalna"

Wcześniej do sprawy odniósł się m.in. Zarząd Transportu Miejskiego. "Jesteśmy oburzeni zachowaniem Państwa kierowcy, który nie umożliwił wejścia do pojazdu komunikacji miejskiej osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim" - czytamy w piśmie ZTM-u do przewoźnika.

Według urzędników taka postawa jest "niedopuszczalna". "Nie mieści się w żadnych standardach i normach życia społecznego" – komentują dalej.

I informują, że ZTM odbiera kierowcy certyfikat uprawniający do obsługi komunikacji miejskiej w Warszawie. "Przewoźnik został również wezwany do wyciągnięcia konsekwencji dyscyplinarnych wobec swojego pracownika" – poinformował ZTM.

Jak podkreślił w rozmowie z tvnwarszawa.pl rzecznik ZTM Igor Krajnow, kierowcy mają obowiązek pomagania niepełnosprawnym, bez względu na to, na jakim wózku się poruszają, jeśli tylko zasygnalizują potrzebę takiej pomocy.

Sprawę na Twitterze skomentowały także prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz i wiceprezydent Renata Kaznowska.

 

ZTM sprawdzi, czy skargi wpływały

W rozmowie z TVN24 poszkodowany Kamil Dzieniszewski, który chciał dostać się do autobusu, twierdził, że nie było to wcale jego pierwsze spotkanie z tym kierowcą.

- Cztery razy, choć mogę się mylić co do dokładnej rachuby, miałem "przyjemność" spotkania z tym kierowcą - mówi i dodaje, że za każdym razem kończyło się to skargą.

Jaki był ich efekt? - ZTM nie widział de facto problemu. Taką też miałem jedną ze zarchiwizowanych odpowiedzi, gdzie ZTM twierdził, że to nie było tak, jak ja opisałem. Jest rozbieżność - przytaczał.

Z kolei Ewa Paluszkiewicz, reporter TVN24, mówiła na antenie, że ZTM będzie sprawdzał, czy takie skargi wpływały.

kz/r/jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2017 11:04 SEBBAX

  Tosiezwolnij~Tosiezwolnij

  Hmm, ja nigdy nie miałem problemów z rozkładaniem rampy dla wózków. Parę razy pomagałem nawet wtargać taki wózek do pojazdu wysokopodłogowego (dzisiaj podobno grozi za coś takiego kryminał!). Nie miałem też problemu, żeby wyjść z kabiny i pomóc starszej osobie przy wychodzeniu, gdy widziałem, że sprawia jej to trudność. Chętnie robiłem za dwujęzyczną informację turystyczną, albo za opiekuna pilnującego żeby wasz podpity tatuś wysiadł na właściwej ulicy. Potrafiłem nawet wyjść do niewidomego na pustym przystanku, żeby poinformować go o numerze linii i upewnić się, czy chce jechać ze mną czy nie.
  Mimo to, przy każdej okazji wszyscy gromko radziliście mi, żebym się zwolnił. Co też w końcu zrobiłem.
  Jak widzę, na moje miejsce przyjęli kogoś lepszego, kto się bardziej nadaje do tej pracy niż ja :)
  Odczuwam w związku z tym gorzką satysfakcję.
  I zastanawiam się ilu takich chętnych czeka jeszcze pod płotem, żeby zastąpić tych, którym "coś się nie podoba".

  Ludzie, którzy chcieli was wozić z powołania, nie będą się godzić na warunki jakie dyktuje dziś ZTM. Nie będą też w nieskończoność słuchać waszego pogardliwego "jak coś się nie podoba to się zwolnij". Ja nową pracę znalazłem w dwa tygodnie. Ale wy nie macie już z niej żadnego pożytku :)
  Na moje miejsce przyjdzie do pracy pan Tomek z budowy. Jak go zwolnicie, przyjdzie pani Andżelika z kasy w supermarkecie. Po niej może mój sąsiad-akwizytor. I tak dalej. Cały szereg przypadkowych ludzi, którym na niczym w tej niewdzięcznej pracy nie zależy. A już najmniej na was.


  widzisz - jest tu fala hejtu na kierowcę, a nikt nie widzi tego, że pasażer naubliżał kierowcy - i ten pasażer jest i pozostanie bezkarny - ani Arriva ani ZTM nawet o tym nie wspomnieli - jedynie pod publikę zajęli się moim zdaniem bezprawnym zwolnieniem kierowcy...

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2017 11:01 SEBBAX


  Magdalena~Magdalena

  A ja mam nadzieje, że po tej sytuacji kierowcy i motorniczowie wyciągną wnioski. Będą pomagać, ale zmienią podejście. Zanim pójdą otworzyć rampę, zgaszą wóz, zamkną kabinę by nikt nie powołany nie mógł do niej wejść, by albo okraść prowadzącego pojazd, albo odjechać wozem, potem wprowadzą/ wyprowadzą niepełnosprawną osobę. Każdy będzie zadowolony. Kierowca/Motorniczy kryci "obowiązek wykonali", pasażerowie szczęśliwi, nauczą się wychodzenia szybciej do pracy/szkoły, bo to będzie trwało. Ewentualnie nauczą się pomagać drugiej osobie sami, tak ja to było kiedyś.
  WARSZAWA PRAGA PŁNWARSZAWA PRAGA PŁN


  I tu masz rację. Już dawno powinni tak robić,czy stosować się w 100% do wszystkich przepisów,bo oni są w pracy,więc najwyżej zrobią pół kółka mniej. Wychodząc z kabiny niech w odpowiedni sposób zablokują pojazd i wejście do kabiny. A jeśli jakiś "pasażer" rozrabia,to niech kierowca/motorniczy zrobi zatrzymanie,bo przecież odpowiada za pasażerów,więc nie może narażać ich i tramwaju na nie wiadomo co. Niech przyjadą odpowiednie służby i niech zrobią wtedy porządek.

  jest tylko jeden problem - nie zabezpieczysz na 100% kabiny przed dostępem osób trzecich...

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2017 10:59 SEBBAX


  sese~sese


  Zwolnili go z pompą i pod publiczkę w blasku fleszy i przy asyście mediów a w poniedziałek bez medialnego szumu poproszą go grzecznie czy zechce wrócić do pracy.

  Wierzcie mi, w tej branży długo roboty szukał nie będzie.

  Nie bez powodu nawet w autobusach są ogłoszenia na stanowisko kierowcy.

  A podróżujący na wózku wypadałoby żeby miał asystenta. Wówczas obyłoby się bez zbędnych roszczeń.
  Toms~Toms


  Kierowca ma obowiązek opuścić rampę i tyle. Nikt mu nie kazał zrobić temu panu kawy w autobusie.
  Może i ten kierowca do pracy wróci, ale będzie miał nauczkę i już nigdy nikomu nie odmówi opuszczenia pochylni.
  Dobre i to.


  to jest nakaz regulaminu, który jest sprzeczny np. z BHP...

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2017 10:58 SEBBAX

  odpowiedź kierowcy powinna być krótka:
  "nie wyszedłem z kabiny, gdyż nie mam możliwości w 100% zabezpieczenia kabiny przed dostępem osób trzecich, a rampa znajduje się w drugich drzwiach - nie wyszedłem bo mógłbym narazić pasażerów znajdujących się w środku na niebezpieczeństwo. ponad to, gdybym opuścił kabinę nie mógł bym odpowiednio szybko zareagować na mogące się przydarzyć awarie, bo gdybym wyszedł mógł bym narazić pasażerów już znajdujących się w środku na niebezpieczeństwo - a bezpieczeństwo ludzi już będących na pokładzie autobusu jest dla mnie najważniejsze"
  Nie ma z tym dyskusji BHP najważniejsze i żaden regulamin nie ma znaczenia !!!
  Podobną sytuację mamy w Warszawie z przewożeniem rowerów - regulamin ZTM pozwala bo nazywa rower bagażem - a Warszawa nie ma nawet jednego autobusu posiadającego dopuszczenie do ruchu (homologację) do przewozu rowerów co za tym idzie brak odpowiednich stojaków zabezpieczających rower przed przemieszczaniem w czasie jazdy oraz brak oznakowania !!! Wypraszając rowerzystów nie tracę czasu na tłumaczenie tego, bo to walka z wiatrakami - wypraszam ich z punktu mówiącego, iż nie wolno przewozić przedmiotów brudnych mogących wybrudzić lub zniszczyć garderobę innych pasażerów - a bieżnik opon rowerowych pięknie odznacza się na białych spódnicach i spodniach... kwestia dobrego tłumaczenia...

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2017 10:48 SEBBAX


  she~she

  Brawa dla pasażerów! Budująca postawa, musimy pokazywać, że nie ma zgody na takie zachowania!
  hhhhhh~hhhhhh

  tak brawa ale tylko dla jednego pasazera który pomogl!wszyscy tylko gderają i placza ale jak trzeba pomoc to patrzycie innym na rece!

  Budującą postawą było to, że pasażer naubliżał / zwyzywał kierowcę ??? czy tego nikt nie zauważył czy może jest przyzwolenie aby kierowcę każdy mógł zrównać z błotem ??? kultura pasażerów jest coraz lepsza - widać jak rodzice wychowują...

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2017 10:45 SEBBAX

  warszawiak~warszawiak

  Ale również czemu, gdy kierowca zamyka tuż przed nosem drzwi(jedna ręka już w autobusie) to ZTM na skargę odpowiada, że nie może czekać bo ma grafik jazd. Ten sam kierowca później nie wpuszcza osoby na wózku. ZTM najpierw popiera "chamstwo" później zwalnia za inwalidę. To kogo dyskryminują???? Inwalidę czy zdrowego pasażera?
  Kiedy z tym zrobicie porządek w ZTM???

  regulamin mówi wyraźnie "wsiadanie i wysiadanie po usłyszeniu sygnału zabronione" - dziś prowadzący pojazd nie ma możliwości nikogo przyciąć drzwiami. Autobus czy tramwaj to nie taksówka - to pasażer ma czekać na pojazd na przystanku, a nie na odwrót...

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2017 19:17 WARSZAWA…

  jeeee~jeeee

  do warszawa a propos klimatyzacji i tego co pisze ztm chce cie uswiadomic ze powyżej 25stopni w swingach klima nie zaczyna chlodzic tylko przestaje dzialac!


  Wiem, ale ja tylko zamieszczam to,co ZTM pisze na swojej stronie. I nie winię za to absolutnie motorniczego,bo co on może?!

 • jeeee

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2017 15:54 ~jeeee

  do warszawa a propos klimatyzacji i tego co pisze ztm chce cie uswiadomic ze powyżej 25stopni w swingach klima nie zaczyna chlodzic tylko przestaje dzialac!

 • Sebek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2017 08:19 ~Sebek

  Klima - fajna rzecz... Ale - premie za oszczędnosci paliwa są dziś tylko w PKS Grodzisk, a kierowcanie ma wpływu na to jak klima dziala - kierowca jedynie tylko moze ją włączyć... Co do uruchamiania klimy na krancach - przepisy zabraniają stania z właczonym silnikiem - i tu nie ma dyskusji - czy zima czy lato silnik w czasie postoju ma byc wyłączony !!! I bez znaczena czy to autobus czy osobówka. Dziś w polsce raczej policja za to nie karze, bo im się nie chce...

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2017 22:12 WARSZAWA…

  Janusz WF~Janusz WF

  Slyszalem, ze kierowcy nie wlaczaja klimatyzacji poniewaz dostaja dodatki do pensji za oszczedzanie paliwa. Wszyscy wiemy, ze kazdy pojazd mniej uzywa paliwa na wylaczonej klimatyzacji.
  Nie wiem, czy to prawda, ale jedno jest pewne ze na wylaczonej klimie sa oszczednosci paliwa.
  karawaniarz~karawaniarz

  Nie wiesz czy to prawda? to nieprawda, więcej ci powiem to bzdura. A klimatyzację włącza ztm. Nie rozumiesz? no widzisz, nie znasz się nie komentuj.
  WARSZAWA PRAGA PŁNWARSZAWA PRAGA PŁN


  ZTM nie włącza żadnej klimatyzacji !!!
  kierowca~kierowca

  wlacza wlacza! t ztm mowi nam jaka temp. zadawać i kiedy ja wlaczac! my niemozemy samemu zadbac o temp. sa na to wytyczne!
  WARSZAWA PRAGA PŁNWARSZAWA PRAGA PŁN


  ZTM na swej stronie pisze,iż w pojazdach wyposażonych w klimatyzację,temperatura ma wahać się w granicach 15-28 stopni !!!


  Przepraszam,bo temperatura na przedziale pasażerskim powinna wynosić 18 - 25 stopni !!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »