Informacje

27.07.2017 20:56 BIAŁOŁĘKA

Kierowca 516 nie opuścił rampy,
pasażerowie bronili chłopaka na wózku

SERWISY:


Kierowca autobusu 516 nie chciał opuścić podjazdu dla mężczyzny na wózku - nie kryje oburzenia jedna z pasażerek. Na filmie, który umieściła w sieci, widać, że dochodzi do kłótni. Pierwszą informację o incydencie dostaliśmy na Kontakt 24.

Katarzyna umieściła filmy zrobione przez jej męża Sławomira na Facebooku i opisała krótko zajście. Jak zaznacza, doszło do niego w czwartek, chwilę przed godz. 8 rano, na przystanku Odkryta.

"Dla wózków elektrycznych"

"Kierowca autobusu 516 nie chciał otworzyć rampy osobie na wózku twierdząc, że to nie jest jego obowiązek i że rampa jest tylko dla wózków elektrycznych... A zwykły wózek inwalidzki ma sobie sam dać radę" - napisała.

Na nagraniu widać kłótnię pomiędzy pasażerami a kierowcą autobusu i mężczyznę na wózku przy przednich drzwiach. Atmosfera jest nerwowa. - Pan opuści mu podest, niech podjedzie normalnie – mówi jedna z kobiet.

Pod adresem kierowcy padają też ze strony pasażerów słowa "cham" i sugestie, że straci pracę. Ten zaś powtarza, że nie ma obowiązku, by opuścić rampę i wychodzi do mężczyzny na wózku. - Pan mnie nie dotyka - mówi chłopak do kierowcy.

Pomogli pasażerowie

W międzyczasie pasażerowie opuszczają rampę, a wózkowicz wjeżdża do autobusu. Kierowca z powrotem wchodzi do szoferki.

Na drugim nagraniu widać stojący autobus. W tle słychać pana Sławomira który żartobliwie mówi: - Kierowca nie jedzie ponieważ się obraził za nazwanie go chamem, bo nie otworzył klapy osobie niepełnosprawnej.

W czwartek po południu z mężczyzną na wózku rozmawiała reporterka TVN24. Jak zaznaczył, stał przy przednich drzwiach, żeby autobus nie odjechał. I dodał, że to nie pierwszego jego spotkanie z tym konkretnym kierowcą. - Cztery lub pięć razy była sytuacja zakończona moją skargą - mówił Kamil. - ZTM nie widział problemu - dodał.

Zarząd Transportu Miejskiego ma się odnieść do sytuacji w piątek przed południem.

ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wALDEMAR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2017 00:35 ~wALDEMAR

  ,,Pan i władza,, autobusu jadącego linią numer 158 do którego wsiedliśmy na przystanku Muzeum Narodowe dnia 1 sierpnia 2017 roku o godzinie 22:40 , okazał się ,,najlepszym ,,kierowcą z którym zdarzyło nam się jechać. Na przystanku Rawar ,próbowaliśmy wysiąść jednak ostatnie drzwi były zablokowane, więc przeszliśmy do środkowych przez które wysiadła żona i ledwie syn za którym błyskawicznie się zatrzasnęły. Pan kierowca po pierwsze nie otworzył ich ponownie a gdy podszedłem do niego zwracając mu uwagę liczyłem że pan okaże się na tyle kulturalny że chociaż przeprosi. Spacerek z kolejnego przystanku nie byłby dla mnie żadnym problemem ale pan okazał się na tyle bezczelny że powtarzał ,,proszę pisać skargę,, z ironią .Gdy chciałem wysiąść na kolejnym przystanku kolejne drzwi się zablokowały ,za pewne ,,wina,, autobusu ,że też pan musi jeździć takim zepsutym :).Na szczęście chociaż jedne się otworzyły to wysiadłem. ,,Pan i władca wysiadł również ponieważ koniecznie musiał zadzwonić .Liczę że zgłosił tą straszną awarię która na pewno nie wynikała z jego złej woli. Pozdrawiam wierny pasażer.

 • vascuez

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2017 19:44 ~vascuez

  Tylko ~stonka jest normalny.
  Reszta do psychologa...

 • Rambo88pl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2017 13:27 ~Rambo88pl

  Ten kierowca już powinien być dyscyplinarnie zwolniony. No to właśnie jego obowiązek wyjść i opuścić rampę dla osoby niepełnosprawnej na wózku.

 • Asia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2017 19:43 ~Asia

  Adam~Adam

  Pracuje w Anglii w firmie autobusowej. Taki kierowca z miejsca został by zwolniony z pracy. Owszem kierowca nie ma prawo opuszczać szoferki jedynie w sytuacjach nadzwyczajnych. Sytuacją nadzwyczajną jest osoba na wózku i wtedy kierowca ma obowiązek wysiąść i pomóc a nie dyskutować. Nie zdziwiłbym się w Anglii gdyby mu jeszcze postawili zarzuty


  A po co do NFZ?

 • Wawbem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2017 19:03 ~Wawbem

  obserwator~obserwator

  chciałbym poinformować wszystkich takich niby obeznanych w przepisy i obrażanie kierowców komunikacji miejskiej w Wa-wie....rampa w każdym środku komunikacji miejskiej powinna być używana tylko i wyłącznie przy wózkach elektrycznych, na filmie widać oczywiście osobę niepełnosprawną ale spraną fizycznie i taka osoba może sobie poradzić sama podczas wsiadania do pojazdu a nie robi aferę z tego że jest niepełnosprawna ( oczywiście bardzo mu współczuje i nie chciałbym być w jego sytuacji) ale to nie oznacza, że jest pępkiem świata  Ha ha ha! Człowieku pomyśl zanim coś napiszesz. Jak osoba niepełnosprawna na wózku, może być sprawna fizycznie?
  Gdyby ten chłopak był sprawny fizycznie, to nie potrzebowałby wózka i rampy w autobusie. Dla lansu ani z lenistwa na tym wózku nie jeździ.

 • MasterYoda najgorszy sort

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2017 16:40 MasterYoda…

  wer~wer

  Starczyłoby podjechać pod środkowe drzwi i sprawy by nie było.Tam jest specjalny podjazd i wtedy kierowca ma obowiązek. widać po tym panu na wózku że jest bardzo upierdliwy i koniecznie chce dopiąć swego
  Nie załapałeś. Właśnie tego podjazdu kierowca nie chciał otworzyć

 • biedrona123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2017 16:31 ~biedrona123

  Ten problem to wierzchołek góry lodowej. Podzielę się doświadczeniami własnymi i innych osób. Niskopodłogowe pojazdy nie likwidują problemów. Jestem specjalistą z wieloletnim doświadczeniem w pracy na rzecz osób niepełnosprawnych, mam również ograniczenia ruchowe. facebook.com/mojeporyroku. Laura

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2017 13:38 ~Piękny Roman

  Znowu moje posty niewygodne czy dyżur ma leniwiec co tylko KASUJ potrafi nacisnąć?

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2017 11:00 ~stonka

  SEBBAXSEBBAX

  Kierowca poza sytuacjami awaryjnymi nie ma prawa opuszczać szoferki - nie wolno mu narażać pasazerów na niebezpieczeństwo, a gdyby opuścił kabinę tak by się stało. Ustawa nakazuje przewoźnikowi na zapewnienie asystenta niepełnosprawnemu, który na min 36 godzin wcześniej powiadomi o takiej potrzebie. Nakazywanie kierowcy wysiadanie podczas gdy w srodku są pasażerowie jest bezprawne i zabrania tego BiHP... Ale zycie robi swoje... Kierowcy powinni wspólnie się postawić i nie wykonywać rzeczy niezgodnych z prawem - moze wtedy miasto będzie wymagać ramp elektrycznych - jak to jest na świecie...

  Przepisy porządkowe obowiązujące w lokalnym transporcie zbiorowym organizowanym przez m. st. Warszawa. Podstawa prawna: Uchwała nr XXVI/658/2016 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 21 kwietnia 2016. Rozdział II Przewóz Osób § 8

  1. W pojeździe są wydzielone i oznaczone znakiem graficznym (piktogramem) miejsca dla:
  1) osób z dzieckiem na ręku oraz kobiet w ciąży;
  2) osób niepełnosprawnych i o ograniczonych możliwościach poruszania się;
  3) osób poruszających się na wózkach inwalidzkich;
  4) wózków dziecięcych.
  [...]
  3. Obsługa pojazdu zobowiązana jest - w razie jednoznacznego zasygnalizowania takiej potrzeby - do udzielenia pomocy osobom wymienionym w ust. 1 pkt 2 i 3 w dostaniu się do pojazdu i zajęciu w nim miejsca oraz w opuszczeniu miejsca i pojazdu.
  4. Przepisy ust. 3 nie dotyczą maszynistów metra oraz pociągów.

  Ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym. Art. 15. 1. Organizowanie publicznego transportu zbiorowego polega w szczególności na:
  1) badaniu i analizie potrzeb przewozowych w publicznym transporcie zbiorowym, z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych i osób o ograniczonej zdolności ruchowej;

 • wer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2017 10:43 ~wer

  Starczyłoby podjechać pod środkowe drzwi i sprawy by nie było.Tam jest specjalny podjazd i wtedy kierowca ma obowiązek. widać po tym panu na wózku że jest bardzo upierdliwy i koniecznie chce dopiąć swego

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »