Informacje

03.04.2017 19:50 WYROK SĄDU OKRĘGOWEGO

Kielecka 45: Rosja ma zapłacić.
Sąd przyznał 7,6 miliona złotych

SERWISY:

Federacja Rosyjska ma zapłacić Skarbowi Państwa ponad 7,6 milionów złotych za bezumowne korzystanie z nieruchomości przy ulicy Kieleckiej 45 na Mokotowie - orzekł w poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok miał charakter zaoczny i jest na razie nieprawomocny.

To jedna z kilku spraw dotyczących użytkowania przez Rosję nieruchomości, które toczą się lub już się zakończyły przed stołecznym sądem. W sprawie Kieleckiej chodziło o bezumowne użytkowanie od stycznia 2012 r. do września 2015 r.

Żądaną przez Skarb Państwa kwotę sąd orzekł wraz z ustawowymi odsetkami liczonymi od 17 listopada 2015 r. do dnia zapłaty. Wyrokowi sąd nadał rygor natychmiastowej wykonalności. Orzeczenie jest jednak nieprawomocne. Od wyroku strona pozwana może złożyć sprzeciw - wtedy wyrok jest uchylany, a sprawa toczy się od nowa w I instancji.

- Strona pozwana nie zajęła stanowiska w tej sprawie, więc sąd zdecydował o wydaniu wyroku zaocznego. Żadne okoliczności nie budziły wątpliwości sądu, iż fakty wskazane w pozwie na uzasadnienie roszczenia i dochodzona kwota są uzasadnione. Wobec tego sąd w całości uwzględnił powództwo - powiedział w uzasadnieniu orzeczenia sędzia Paweł Pyzio.

Korzystny wyrok

Mec. Sylwia Hajnrych z Prokuratorii Generalnej reprezentującej Skarb Państwa powiedziała dziennikarzom po wyjściu z sali sądowej, że zapadł kolejny wyrok korzystny dla Skarbu Państwa, z którego jest zadowolona.

Podczas rozprawy przed tygodniem mec. Hajnrych poinformowała sąd o nocie przekazanej w lutym przez rosyjską ambasadę do polskiego MSZ. Jak mówiła, ambasada napisała w niej, że wszystkie sprawy dotyczące obiektów rosyjskich nieruchomości dyplomatycznych będą omawiane po uregulowaniu ich statusu prawnego.

Wskazywała, że z noty wynika, iż zdaniem ambasady sprawy nieruchomości powinny być uregulowane w innym trybie, niż tryb rozpraw sądowych, ale - jak dodała - nie zakwestionowano w niej jednak samego roszczenia Skarbu Państwa.

Bobrowiecka, Sobieskiego...

Podobna sprawa dotyczy bezumownego korzystania przez Rosję z nieruchomości przy Bobrowieckiej 2b w Warszawie. Tamten pozew opiewa na 8,9 mln zł wraz z ustawowymi odsetkami, zaś kolejny termin rozprawy jest wyznaczony na 24 kwietnia. W odrębnym postępowaniu trwa spór sądowy o wydanie nieruchomości przy Bobrowieckiej, czego domagają się władze Warszawy. Z kolei wyrok przesądzający o wydaniu nieruchomości przy ul. Kieleckiej 45 stronie polskiej, z 2016 roku, jest już prawomocny.

Z kolei 9 listopada 2016 r. Sąd Okręgowy w Warszawie w trybie zaocznym orzekł, że Federacja Rosyjska ma zapłacić polskiemu Skarbowi Państwa ponad 7,8 mln zł wraz z odsetkami za bezumowne korzystanie z nieruchomości przy ul. Sobieskiego 100 na warszawskim Mokotowie. Pod koniec października zeszłego roku sąd nakazał zaś Federacji Rosyjskiej wydanie nieruchomości przy ul. Sobieskiego 100 stronie polskiej. Wskazał, że Rosjanie nie mają tytułu prawnego do jej posiadania.

Sprzeciw od zaocznego wyroku w sprawie korzystania z nieruchomości przy Sobieskiego 100 wniosło rosyjskie Federalne Państwowe Przedsiębiorstwo Unitarne ds. Zarządu Własnością za Granicą. Jak jednak informowała mec. Hajnrych sprzeciw ten został odrzucony przez sąd z powodu wniesienia przez podmiot nieuprawniony. Pełnomocnik przedsiębiorstwa mówił PAP, że nie będzie składał zażalenia od tej decyzji.

Droga sądowa

Federacja Rosyjska użytkuje w Polsce kilkanaście nieruchomości, m.in. w Warszawie. Część obiektów ma uregulowany stan prawny - są albo własnością Federacji Rosyjskiej, albo Rosja korzysta z nich na podstawie ważnych umów. Część nieruchomości strona rosyjska użytkuje bez ważnych - według polskiej strony - umów. Za te nieruchomości od jakiegoś czasu magistraty w Warszawie, a także w Gdańsku, naliczają opłaty i wzywają stronę rosyjską do ich uregulowania. Wobec braku odzewu występują na drogę sądową.

Sprawa własności i opłat za placówki dyplomatyczne od długiego czasu jest kwestią sporną pomiędzy Polską a Rosją. W 2015 roku Sąd Arbitrażowy Petersburga i Obwodu Leningradzkiego nakazał Konsulatowi Generalnemu RP zwolnienie nieruchomości i uregulowanie zadłużenia w wysokości 74,3 mln rubli z tytułu wynajmu.

Sąd wydał też list egzekucyjny pozwalający na zaangażowanie komorników do eksmisji. Polska nie uznaje wyroku sądu arbitrażowego w Petersburgu ani kolejnych decyzji wydanych przez sąd i traktuje je jako decyzje niezgodne z prawem międzynarodowym.

PAP/md/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2017 13:02 ~kolo

  Bardzo dobrze!!! Wywalić ich na ulice i zamknąć budynek!

 • romek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2017 11:21 ~romek

  Jak ja bym z czynszem zalegał ze dwa miesiące to by mi zaraz zakręcili wodę prąd itd itp
  Czemu tutaj tak się nie da ?

 • RazDwaTrzyZnikaszTy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2017 11:11 ~RazDwaTrzy…

  brak_słów~brak_słów

  co wy możecie wielkiej Rosji nakazać?


  Znikaj stąd, ruski trollu!

 • brak_słów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2017 09:15 ~brak_słów

  co wy możecie wielkiej Rosji nakazać?

 • lojer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2017 08:10 ~lojer

  Art. 345 [Postępowanie ze sprzeciwu] Jeżeli sprzeciw został złożony prawidłowo, przewodniczący wyznacza termin rozprawy i zarządza doręczenie sprzeciwu powodowi.

  Art. 347 [Wyrok ponowny] Po ponownym rozpoznaniu sprawy sąd wydaje wyrok, którym wyrok zaoczny w całości lub części utrzymuje w mocy albo uchyla go i orzeka o żądaniu pozwu, bądź też pozew odrzuca lub postępowanie umarza. Przepis art. 332 § 2 stosuje się odpowiednio.

  Pytam się jakie uchylenie po wniesieniu sprzeciu?

 • smiechlem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2017 20:47 ~smiechlem

  Myśle że już się wystraszyli i teraz będą musieli Krym sprzedać żeby starczyło na spłatę .....

 • oland

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2017 20:38 ~oland

  Już widzę jak Putin na kolanach wręcza prezesowi zasądzone pieniądze. Dlaczego prezesowi? - bo z pozostali nie liczą się i nawet nie ma o czym rozmawiać.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »