Informacje

20.01.2015 16:49 w 100 lat od biedy do luksusu

Kiedyś piaskarze i prostytutki,
dziś Powiśle to studenci i hipsterzy

SERWISY:

Jeszcze w XIX wieku Powiśle zamieszkiwała biedota - piaskarze, bednarze, rybacy i prostytutki. Rozwój przemysłu i budowa bloków utrwaliły plebejski charakter tego miejsca. Kilkanaście lat temu mało kto wierzył, że charakter Powiśla kształtować będą uprawiający "buwing" studenci, hipsterzy sączący sojowe latte, wycieczki ciągnące do Kopernika i zamożni właściciele luksusowych apartamentów.

Wygląd i charakter Powiśla od zawsze determinowała geografia. Przede wszystkim bliskość Wisły, która była jednocześnie błogosławieństwem (bo dawała pracę) i przekleństwem (bo przynosiła wielką wodę).

Smród, brud i ubóstwo

- W XIX wieku tereny pod skarpą warszawską wielokrotnie były nawiedzane przez powodzie. Z tego powodu osiedlała się tu głównie biedota. Życie tu było gęste, zawiesiste, pełne przemocy, ale i humoru. To był barwny, wielopłaszczyznowy, żywy świat - opowiada tvnwarszawa.pl Jarosław Zieliński, varsavianista.

Z nieskrywaną odrazą tę ponurą rzeczywistość opisywał m.in. Bolesław Prus w "Lalce". - Jawi się tam jako dzielnica niebezpieczna, zaniedbana, pełna odrażających postaci, zalana nieczystościami i śmieciami z całego miasta, gdzie można było bez powodu oberwać nożem. To był swoisty folklor, bazujący głównie na marginesie społecznym - mówi Zieliński.

"Tragiczny poziom higieny"

Dzięki bliskości rzeki osiedle szybko stało się obszarem mocno uprzemysłowionym. Na początku XIX wieku działały tu m.in. spichrze, browary, Rządowa Fabryka Dywanów i Kobierców, Rządowa Fabryka Machin Żelaznych, a potem korzystające z możliwości transportu wodnego wielkie fabryki, w tym zakłady Lilpopa. Funkcjonowały tu także stocznia, elektrownia i gazownia.

Rozwój kolei i niedostatek wolnych terenów spowodował, że począwszy od lat 80. XIX w. duża część fabryk wyniosła się z Powiśla, głównie na Wolę. Ale domy pozostały. - Robotnicy mieszkali stłoczeni w ciemnych, ciasnych, wilgotnych domach, co owocowało tragicznym poziomem higieny i zdrowia tych ludzi - tłumaczy varsavianista.


Pierwsze luksusy

Zmiany zaczęły się, gdy w latach 20. XX wieku w rejonie Dobrej i Czerniakowskiej zaczęto budować domy spółdzielcze, a w latach 30. - enklawy luksusowych kamienic i gmachy użyteczności publicznej, jak Szkoła Sztuk Pięknych.

- Zniszczenia wojenne umożliwiły wprowadzenie wielkich założeń zielonych, ale inwestycje lat 60. i 70. XX wieku "zagraciły" Powiśle blokami z wielkiej płyty, które w części zniweczyły przedwojenne wysiłki w kierunku przekształcenia tych terenów w elegancką dzielnicę mieszkaniową - ocenia Zieliński.

Yuppies zamiast piaskarzy

Punkt zwrotny w historii Powiśla to otwarcie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej w 1999 roku. Wraz z tabunami studentów ściągających z kampusu głównego przy Krakowskim Przedmieściu pojawiają się pierwsze kawiarnie. Czuły Barbarzyńca wprowadza na polski grunt nowy model księgarnio-kawiarni, a po drugiej stronie ulicy powstaje pierwsze stołeczne "zagłębie klubowe" - Diuna, Aurora, Czarny Lew i Jadłodajna Filozoficzna. Wraz z nimi Powiśle powoli zaczyna zmieniać się w modną część miasta. A zaraz potem - zaczyna wzbudzać zainteresowanie deweloperów i inwestorów. Zaczyna się gentryfikacja.

- W wyniku nacisków ekonomicznych następuje wymiana struktury społecznej i zmienia się charakter całej dzielnicy. Jest to spowodowane stopniowym, ostrożnym wprowadzaniem wartościowych elementów zabudowy - Biblioteki Uniwersyteckiej i Centrum Nauki Kopernik. Okolica zaczyna robić się modna, powstanie kampusu studenckiego radykalnie zmienia tkankę społeczną tego obszaru, pojawiają się młodzi, ambitni yuppies i dobrze sytuowani mieszkańcy - tłumaczy Jarosław Zieliński.

>> Bieda w cieniu luksusu <<

Metro przywiezie metamorfozę?

Ale to nie koniec zmian. Akademia Sztuk Pięknych dorobiła się właśnie nowego skrzydła, więc nad Wisłą pojawi się jeszcze więcej studentów. Trwa remont bulwarów, niebawem dojedziemy do nich II linią metra, która przybliży całe miasto do rzeki. Rzeki, nad którą od dwóch lat wraca życie, głównie nocne i imprezowe.

Pewne jest więc, że ta dzielnica ciągle będzie się zmieniać, choć trudno dziś przewidzieć, w jakim kierunku. - Jeszcze nigdy aż tyle czynników na raz nie wpływało na ewolucję Powiśla - podsumowuje nasz rozmówca.

kś/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2015 18:01 ~jar


  Hiiii~Hiiii

  Co ci panowie robią na tej głównej fotce, toż to sodomia i zgorszenie ;-D i to na ulicy???
  cosik i sikora~cosik i sikora

  przecież to Edek z Zajęczej!Nie znasz boś nie z wawy.

  Edek szalał jeszcze na Tamce i Dobrej...

 • cosik i sikora

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2015 11:37 ~cosik i sikora

  Hiiii~Hiiii

  Co ci panowie robią na tej głównej fotce, toż to sodomia i zgorszenie ;-D i to na ulicy???

  przecież to Edek z Zajęczej!Nie znasz boś nie z wawy.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2015 16:05 ~nick

  Święte słowa. Tak w ogóle to jaki procent młodych (nawet wykształonych) stać na wąłsne M. Nawet na kredyt? Odpowiedź: bardzo mały.

  [cytat_2078446]
  [cytat_2078161]
  Dla młodych ludzi ważne jest by mieszkanie było nie tylko w dobrej lokalizacji, a najlepiej blisko metra ale by też jego wykończenie i okolica były naprawdę wyjątkowe. Dla mnie Powiśle jest takim miejscem dużo zieleni, klimatyczne knajpki a wiele naprawdę ciekawych inwestycji pojawiło się dosłownie klika kroków od metra. Np. przy Topiel i Zajęczej nowy budynek z dużym zielonym patio i futurystcznymi ławkami na nim, ponadto wykończony drewnem. Takie mieszkanie, w tej okolicy jest idealne np. dla kogoś młodego, kto lubi wyjście wieczorem, bo ma np. blisko nad Wisłę do knajpki. Dodatkowo w przyszłości można takie mieszkanie bez problemu sprzedać lub wynająć.
  [/cytat_2078161
  takie mieszkanie jest idealne dla człowieka w kazdym wieku, a nie młodego, bo ten powinien najpierw ciezko zapracowac sobie i zaoszczedzic na mieszkanie. A na zachodzie ludzie starsi wlasnie mieszkają w centrum, bo mają blisko do sklepow i lekarzy i wlasnie w mieszkaniach, a nie domkach na zadupiu. Ludzie w srednim wieku z dziecmi, chodzącymi do szkół i na rozne zajecia dodatkowe tez powinni mieszkac blisko metra itp. A ludzie młodzi powinni miec więcej pokory i pomyślunku, zanim wpakują sie w kredyt, ktory koło 40 przestają płacic, bo ich wywalono z roboty. Znam wielu takich, dzisiaj bez apartamentu,za to jeszcze z długiem i bez pracy. I co wtedy robią? wynajmują pokoj u rodowitych Powiślan w prlowskim bloku, o ile w ogole mają tyle kasy i są zaskoczeni, jak fajnie sie w nim miesza, z pieknym widokiem, zamiast na okna sąsiada w apartamentowcu.
  Mieszkam od urodzenia na Powislu w tzw. prlowskiej plombie z lat 80tych na Powislu, na własnośc, zaoszczedzoną i kupioną. Po kolei panie młody.
  [/cytat_2078446]

 • III

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2015 15:55 ~III


  III~III

  Hipsterzy, jak hipsterzy, co to jest ten "buwing"???
  dww~dww


  To chyba takie coś jak "łomżing na pastwingu bez krowingu", tylko związany z BUW - Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego, która jest na Powiślu i ściąga studentów, którzy swoim buwingiem, wrzaskingiem i żygingiem po nocach uprzykrzają życie mieszkańcom.

  :) Dzięki za oświecenie.

 • dww

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2015 14:02 ~dww

  III~III

  Hipsterzy, jak hipsterzy, co to jest ten "buwing"???


  To chyba takie coś jak "łomżing na pastwingu bez krowingu", tylko związany z BUW - Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego, która jest na Powiślu i ściąga studentów, którzy swoim buwingiem, wrzaskingiem i żygingiem po nocach uprzykrzają życie mieszkańcom.

 • MAK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2015 13:15 ~MAK

  III~III

  Hipsterzy, jak hipsterzy, co to jest ten "buwing"???


  Włażnie! Co to jest?

 • Hiiii

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2015 12:34 ~Hiiii

  Co ci panowie robią na tej głównej fotce, toż to sodomia i zgorszenie ;-D i to na ulicy???

 • Irek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2015 10:38 ~Irek

  Nie wiem kto to wymyslił ale tak zwani przez proste media Hipsterzy to po prostu wieśniaki (to słowo było uzywane przez wiele dekad). Czyli jest to napływowa społeczność wiejska która poprzez brak indywidualizmu i sytuacje znalezienia się w wielkim mieście próbuje odnaleść się w większym stadzie wieśniaków poprzez choćby jednakowe ubieranie, uczesanie, spędzanie czasu itd. Jednym słowem jak by ktoś założył gacie na głowe to jest duża szansa że po roku wszyscy by je zakładli. To uproszczenia ale chyba adekwatne. Zresztą widze to w swoim miejscu pracy....
  Co do powiśla jako 34 letni mieszkaniec tej dzielnicy mogę powiedzieć że to nieprawda. Oczywiście jest trochę tych wieśniaków ale większość woli białołękę lub podwarszawskie miejscowości. Co do inteligencji - wystarczy zamiebnić kilka słów a niestety widać wiochę choć są bardzo żadkie wyjątki.....

 • sandacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2015 10:36 ~sandacz

  Te łodzie piaskarzy to baty. Ostatni pływał po Wiśle w rejonie siekierek jeszcze w 70 latach ub. w. Piasek na nim ciągnął Maniek Lemański. Autor myli się co do terminu biedota dotyczącego piskarzy i rybaków. Mój pradziadek, dziadek to byli rybacy i mozna im pozazdrościc zasobności portfeli. Dopiero komuniści skasowali tą działalność. Pisakarzom też nieżle się powodziło. Matraszek, ich szef to bylo panisko.

 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2015 10:21 ~ewa

  z hipsterów to smieją sie juz nawet na tzw. zachodzie. W takiej np. Holandii w ogole ich nie ma, bo to zdrowo myślący naród i od razu wyczuje lansera. Z hipsterów wysmiewa sie nawet Antony Burdain, ktory jezdzi po swiecie i zwiedza knajpki w swoim programie. Od razu mówi, ze nie chadza tam, gdzie hipsterzy, bo to obciach i lans. Dla zakompleksionych.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »