Informacje

08.03.2015 19:51 Hanna Gronkiewicz-Waltz gościem TVN 24

Kiedy rozbudowa II linii? "Mam nadzieję, że w przyszłym roku"

SERWISY:

 


- Jeśli nie będzie odwołań od wyników przetargu, to w przyszłym roku możemy zacząć budowę kolejnych stacji - zapowiedziała w "Faktach po Faktach" Hanna Gronkiewcz-Waltz. Prezydent stolicy podkreśliła, że - wbrew opiniom krytyków - tempo budowy centralnego odcinka II linii metra było dobre, a cena niewygórowana.

- Fizycznie wybudowaliśmy metro w trzy lata. To nie jest złe tempo budowy. Dla porównania metro w Budapeszcie pod Dunajem budowano w latach 2006-2014 - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz i przypomniała, że dzięki unieważnieniu pierwszego przetargu udało się zaoszczędzić ok. miliard złotych.

Prezydent stolicy opowiadała też o planach dalszej rozbudowy II linii. - Przetarg, który rozpisaliśmy na sześć kolejnych stacji, trzech w stronę Bemowa i trzech w stronę Pragi, mamy nadzieję rozstrzygnąć w połowie tego roku. Jeśli nie będzie odwołań, to w przyszłym roku, nie potrafię powiedzieć kiedy dokładnie, możemy zacząć budowę - stwierdziła Gronkiewicz-Waltz i dodała, że wszystkie nowe stacje zostaną oddane jednocześnie.

Rok gwarancji na schody

Prezydent stolicy odniosła się także do awarii schodów ruchomych, do których doszło w ciągu kilku godzin po otwarciu podziemnej kolejki. - W jednym przypadku był to akt wandalizmu. Ktoś wsadził w schody metalowy pręcik. O przyczynach dwóch pozostałych awarii na razie nie wiemy, będziemy to sprawdzać. Pamiętajmy, że na całej II linii jest 47 ciągów schodowych - tłumaczyła Hanna Gronkiewcz-Waltz i zapewniła, że schody objęte są roczną gwarancją.

W rozmowie poruszono tez temat remontu Łazienkowskiego. Prezydent stolicy powtórzyła, że wykonawca przeprawy zostanie wyłoniony w drodze negocjacji, bez ogłaszania przetargu.

– To znacznie skraca procedury – stwierdziła Gronkiewicz-Waltz. Zauważyła przy tym, że nawet gdyby nie doszło do pożaru, most musiałby przejść generalny remont w ciągu kilku najbliższych lat. - Był w końcówce żywota, w pełni skorodowany – przekonywała.

Niedzielna premiera

Na to otwarcie warszawiacy czekali od miesięcy. Pierwsi pasażerowie wsiedli do wagoników o 9.40. Z okazji uruchomienia II linii metra przez całą niedzielę przejazdy tym odcinkiem podziemnej kolejki są bezpłatne. Jak poinformowała w niedzielę o godz. 18 prezydent stolicy, z II linii metra skorzystało 148 tys. osób.

Centralny odcinek drugiej linii metra, o długości ponad 6 kilometrów, połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Ma siedem stacji. Kolejno od zachodu na wschód są to: Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat - Uniwersytet, Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Dworzec Wileński. Z pierwszą linią metra druga krzyżuje się na stacji Świętokrzyska.

Tak wyglądało otwarcie II linii metra:

jk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • lsd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2015 14:54 lsd

  klara~klara

  Gdyby nie walcowa, to metro by było już w całosci udostępnione.
  Pani już dziękujemy, prosimy wracać do siebie, Warszawa bez "pani" bedzie cudownym miastem.

  Ha, ha! Rzeczywiście jest różnica. Za urzędowania Kaczyńskiego jeździliśmy śmierdzącymi autobusami i tramwajami, a o metrze mowy nie było. TYlko ślepy tego nie widzi i wyznawca jedynie słusznej partii PiS.

 • Wanda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2015 17:35 ~Wanda

  dommell jak nie lubisz konstruktywnej krytyki to goń się ...

 • enrico

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2015 23:17 ~enrico

  Widać-ilu kiepów,nie mających o niczym pojęcia,tu pisze! Frajerzy-budowa Metra,to nie kupno pietruszki na bazarze!To wydatek publiczny,rzędu 5 mld zł,który musi być odpowiednio zebrany,zgodnie z umową wydany i rozliczony zgodnie z obowiązującym prawem! Chciejstwem,to piekło jest wybrukowane! W każdym Państwie, tego rodzaju inwestycja,musi mieć zapewnione finansowanie (w Budżecie, i dobrze, że jeszcze z UE. A tego nie da się zrobić ,, w pięc minut"i ,,na kolanie"-trzeba na wszystko mieć ekspertyzy,zapewnienia i zatwierdzone plany Budżetowe.A tego nie robi jedna partia,ale cały Parlament! Więc tak ad hoc nie da się przystępować do reali-zacji całej inwestycji-nawet z odpowiednim wyprzedzeniem, o którym tu niekórzy wspomnieli! Z tego co czytałem,Dyrekcja Metra ogłosiła już na jesieni 2014r. przetarg na kontynuowanie II linii Metra! Dajcie im sie wykazaż i nie kontestujcie wszystkiego!!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2015 21:56 ~warszawiak

  A co z Mostem Łazienkowskim?! Ten 'wyczyn' Hanki zasłonił główny temat i główną bolączkę miasta?!

 • klara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2015 21:08 ~klara

  Gdyby nie walcowa, to metro by było już w całosci udostępnione.
  Pani już dziękujemy, prosimy wracać do siebie, Warszawa bez "pani" bedzie cudownym miastem.

 • joel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2015 19:15 ~joel

  Stacje kolorowe, nowoczesne, mnóstwo bajerów, ale perony są małe i wąskie do tego miejsce zabierają tam filary. Jak jeszcze rozbudują linie to na takiej świętokrzyskiej w szczycie ludzie się zadepczą.

 • Pawel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2015 18:54 ~Pawel


  nik~nik

  Napisy nieczytelne, czcionka mikroskopijna, trudno odnaleźć łacznik 2 linii na pierwszą - prościej jest wyjść przez bramki i wejść na pierwsza linię analogicznie. Pierwsza linia jest lepiej oznakowana i czytelne sa napisy, bo duże.
  dommell~dommell


  to idz do okulisty, matko...za duze, za male, za szerokie, za waskie, nieciekawe, nie kolorowe, za kolorowe, kazdy cos wysmysli....


  czlowieku zapomniałeś o najważniejszym: za grube, za chude :)

 • Pawel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2015 18:51 ~Pawel

  Wolność~Wolność

  Gdyby ta socjalistka miała pojęcie o przedsiębiorczości, to metro byłoby już gotowe tak jak w każdym innym kraju. Tylko w Polsce tak długo buduje się metro! Tylko u nas jedną linię otwiera się kilka razy.

  O tak, pewnie. Agdybyś to ty był szefem to latalibyśmy już korzystając z napedu antygrawitacyjnego. No i pewnie za jednym zamachem uratowałbyś jesiotra pustynnego.
  Tworki do kwadratu.

 • Wolność

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2015 15:44 ~Wolność

  Gdyby ta socjalistka miała pojęcie o przedsiębiorczości, to metro byłoby już gotowe tak jak w każdym innym kraju. Tylko w Polsce tak długo buduje się metro! Tylko u nas jedną linię otwiera się kilka razy.

 • Albertt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2015 14:31 ~Albertt

  mmm~mmm

  A co z Grochowem i Gocławiem?


  O, przepraszam. Odbiło mi się plastikiem.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »