Informacje

24.02.2015 13:32 pytania o datę uruchomienia metra

Kiedy pojedziemy II linią metra?
Prezydent: już nie mówię żadnych dat

SERWISY:


Hanna Gronkiewicz-Waltz od pewnego czasu konsekwentnie unika podawania terminu otwarcia II linii metra. Od ostatniej konkretnej daty, jaką oficjalnie podała, minęły 72 dni. - Już nie mówię żadnych dat. Mam nadzieję, że to będzie pierwszy kwartał - poinformowała w radiowej Jedynce prezydent stolicy.

Przed II turą wyborów samorządowych prezydent stolicy zapewniała optymistycznie, że centralnym odcinkiem  II linii metra pojedziemy 14 grudnia 2014 roku. Od tamtej pory minęły 72 dni, a II linia wciąż nie wozi pasażerów.

"Nie mówię żadnych dat"

Prezydent nie chce też podawać kolejnej daty uruchomienia podziemnej kolejki. - Po tym doświadczeniu moim, powiedziałabym przykrym, że powiedziałam datę grudniową, co do której mnie przekonywano, że jest możliwa, to już nie mówię żadnych dat. Mam nadzieję, że to będzie pierwszy kwartał – powiedziała w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Na razie jednak wciąż trwają odbiory kolejnych stacji. Jak pisaliśmy w piątek, Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego, wydał pozwolenie na użytkowanie  pięciu stacji (rondo Daszyńskiego, Dworzec Wileński, Centrum Nauki Kopernik, Nowy Świat – Uniwersytet i Świętokrzyska)  i dwóch wentylatorni.  - Inspekcja nadzoru budowlanego pracuje bardzo intensywnie. Planowane jest, że zakończy odbiory do końca lutego, jeżeli nie będzie żadnych zastrzeżeń lub braków w dokumentacji - mówi Ivetta Biały, rzeczniczka wojewody. – To nie może być jednak wyścig z czasem - podkreśla.

Jeżeli uda zakończyć się wszystkie odbiory do końca miesiąca, to od początku marca rozpoczną się  jazdy testowe. Jak szacują urzędnicy, mogą one potrwać około dwa tygodnie. To by oznaczało, że jest szansa na uruchomienie metra na weekend 21- 22 marca. O tym, że tak może się stać, informowaliśmy już w styczniu, i wygląda na to, że utrzymanie tego terminu jest możliwe.

- Testy już robimy, więc możemy trochę skrócić trochę ten czas testów. Pociągi jeżdżą zgodnie z rozkładem, otwierają, zamykają  drzwi, żeby sprawdzić ich prawidłowość techniczną – powiedziała w radiu prezydent. - Chciałam przeprowadzić ćwiczenia straży pożarnej, strażakom na tym zależy ze względu bezpieczeństwa – dodała.

Warszawa czeka na otwarcie

Pierwotnie planowo, że budowa II linii zakończy się w październiku 2013 r., jednak prace opóźniły się m.in. z powodu zalania terenu budowy stacji Centrum Nauki Kopernik. W sierpniu 2012 r. budowniczowie natrafili na ciek wodny, teren budowy stacji został zalany, zamknięto tunel Wisłostrady, a prace naprawcze trwały prawie rok, do czerwca 2013 r.

Centralny odcinek II linii metra o długości ponad 6 km łączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Ma siedem stacji. Kolejno od zachodu na wschód są to: "Rondo Daszyńskiego", "Rondo ONZ", "Świętokrzyska", "Nowy Świat - Uniwersytet", "Centrum Nauki Kopernik", "Stadion Narodowy" i "Dworzec Wileński". Z pierwszą linią metra druga krzyżuje się na stacji "Świętokrzyska".

WYPOWIEDŹ PREZYDENT WARSZAWY Z PIĄTKU:

ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • emma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2015 15:03 ~emma

  Nareszcie za pare dni otworza i skonczy sie placz hejterow ktorym nic nie pasuje.Typowe polactwo na wszystko narzeka i pluje we wlasne gniazdo.Zobaczcie jak wyglada metro np w Niemczech brud smrod i ubostwo jak kiedys u nas 20lat temu na Dw.Centralnym.Tako to wyglada np. we Frankfurcie nad Menem,smierdzi jak z kanalizacji.Nasze metro jest nowiutkie,czysciutkie i nowoczesne,piekne w porownaniu z innymi miastami w Europie.Nie bez przyczyny pare lat temu nasza stacja Pl.Wilsona zostala wybrana najpiekniejsza stacja metra na swiecie!ale pewnie hejterzy przeoczyli ten fakt.

 • Rr777777

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2015 16:46 ~Rr777777

  To tylko możliwe w tym głupim kraju. Ja na szczęście mieszkam daleko stad od tych realiów rodem z filmu mis

 • Krakus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2015 15:38 ~Krakus

  Rażący brak profesjonalizmu p. HGW. Jak człowiek ma prowadzi mały biznes, to ma kontrole na głowie co chwila, a jak rządzi stolicą 36-milionowego kraju, to może pozwolić sobie na wszystko...

 • metrówka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2015 14:25 ~metrówka

  może chociaż przejścia podziemne na stacajch, które uzyskały pozwolenie na uzytkowanie dałoby się otworzyć

  czy to tez przekracza możliwości

  albo żeby ciemny lud nie zoabczył, że zakończone prace jakoś nadal trwają

 • czyż nie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2015 12:36 ~czyż nie

  pani Hania zapewniała , że nie będzie kandydowac w następnych wyborach , to może prezydentowi Komorowskiemu przydałby się przejazd przed majowymi wyborami nowo otwartym odcinkiem

 • mika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2015 11:16 ~mika

  Dat się nie "mówi", daty się wymienia.

 • radny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2015 09:01 ~radny

  Klawy~Klawy

  najbardziej "a" społeczny zarządca w historii Warszawy.

  były wybory...było referendum? nie chciało się pupci ruszyć sprzed komputerka? To teraz siedzieć cicho!!!

 • ptyś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2015 08:56 ~ptyś

  pacjentZsobieskiego~pacjentZsobieskiego

  jak to jest że można publicznie oszukać kilka milionów ludzi w celu uzyskania własnej korzyści w postaci posady i nie ponieść żadnych konsekwencji ?! chory psychicznie kraj !

  Kraj płynie mlekiem i miodem. To rzadzący są psychiczni

 • Klawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2015 08:36 ~Klawy

  najbardziej "a" społeczny zarządca w historii Warszawy.

 • motyl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2015 08:27 ~motyl

  Najlepsze wyjście z tego całego bagna jest bycie niezależnym w kwesti komunikacji.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »