Informacje

14.10.2014 08:59 atmosfera w klubie nie jest najlepsza

Kibice przejmą stery w Polonii.
"Czarne Koszule" wrócą do elity?

SERWISY:

Czy Polonii Warszawa uda się wrócić do świetności? "Czarne Koszule" na razie grają w niższych ligach, atmosfera w klubie nie jest najlepsza, a frekwencja na trybunach nie dopisuje. Jest jednak szansa na zmiany - drużyną mają zarządzać jej fani.

"Za trzeciej ligi smak" - te słowa z hymnu kibiców Polonii najlepiej oddają aktualną sytuację klubu z Konwiktorskiej 6. W ubiegłym sezonie piłkarzom "Czarnych Koszul" udało się awansować z IV do III ligi, ale na tym szczeblu rozgrywek nie radzą sobie najlepiej. Do tego w piątek Polonia przegrała derby Warszawy z rezerwami Legii 1:2.

"Czarne Koszule" przegrywały już 0:2 po golach Arkadiusza Piecha i Mateusza Szwocha. Strzeliły kontaktowego gola w drugiej połowie, autorstwa Piotra Agustyniaka, ale nie udało im się już zmienić wyniku meczu. Legia II uciekła "Czarnym Koszulom" w tabeli na dystans czterech punktów.

Problemy w III lidze

Problemy zaczęły się przed dwoma laty.

Pogrążona w kryzysie i długach drużyna nie dostała licencji na grę w najwyższej klasie rozgrywkowej w sezonie 2013/2014.

Kibice już wtedy próbowali ratować drużynę, spłacając jej długi. Jednak woli współpracy nie wykazywał ówczesny właściciel Polonii, Ireneusz Król. Klub nie przystąpił do rozgrywek ekstraklasy. Za odbudowę Polonii odpowiadało Stowarzyszenie KS Polonia Warszawa, w oparciu o MKS Polonia, czyli młodzieżową sekcję z Konwiktorskiej (stowarzyszenie nie mogło zgłosić drużyny, ponieważ nie jest członkiem Polskiego Związku Piłki Nożnej).

Długo trwały negocjacje na temat tego, czy Polonia powinna rozpocząć rozgrywki od okręgówki, czy od IV ligi. W końcu w lipcu ubiegłego roku stanowisko w tej sprawie zajął PZPN i pozwolił odbudowanej Polonii na występy w IV lidze.

W sezonie 2013/2014 drużyna pod wodzą Piotra Dziewickiego w pięknym stylu – z bilansem 25 zwycięstw, 5 remisów, 4 porażek - wywalczyła awans do trzeciej ligi. W sierpniu 2014 jeszcze przed startem rozgrywek, z drużyną pożegnał się Dziewicki. W klubie tłumaczono, że zbyt często dochodziło do tarć między trenerem a zarządem. Kibice bronili ulubionego trenera. Grożono nawet bojkotem meczów, jednak okazało się, że część zasłużonych dla Polonii grup kibicowskich nie akceptowała protestu.

Ostatecznie drużyna przystąpiła do rozgrywek w trzeciej lidze pod wodzą Piotra Szczechowicza.

Afera z Dziewickim wpłynęła na kiepski klimat w klubie i odbiła się na frekwencji na trybunach. – W zeszłym roku, za pośrednictwem stowarzyszenia udało nam się sprzedać blisko 1000 karnetów, a na pierwszy mecz w czwartej lidzie przyszło 5 tysięcy kibiców – mówi Marcin Połeć, rzecznik Stowarzyszenia Przyjaciół Czarnych Koszul Wielka Polonia i dodaje: - W tym roku MKS sam, z pominięciem społeczności, podjął się próby dystrybucji karnetowej i organizowania działań promocyjnych, co zakończyło się niepowodzeniem.

Na pierwszy mecz w trzeciej lidzie na trybunach stadionu przy Konwiktorskiej 6 zasiadło zaledwie 1128 osób. Była to do tej pory najwyższa frekwencja w tym sezonie, nawet na małe derby Warszawy z Ursusem przyszło tylko 800 osób. – Frekwencja na meczach przy Konwiktorskiej spadła o połowę – przyznaje Kamil Majewski, przedstawiciel MKS-u.

Taka sytuacja wymagała podjęcia zdecydowanych kroków.

Długo oczekiwane porozumienie

Jeszcze we wrześniu odbyło się spotkanie władz MKS-u i środowisk kibicowskich, w obecności zasłużonych działaczy Polonii, na czele z Jerzym Piekarzewskim i Jerzym Engelem. Udało się wypracować porozumienie, które powinno uporządkować wszystkie formalności związane z funkcjonowaniem klubu.

– Stowarzyszenie partycypuje w finansowaniu pierwszej drużyny, a w zamian uzyskuje możliwość wprowadzenia do MKS przedstawiciela na prawach pełnomocnika z możliwością kontrolowania dokumentów finansowych dotyczących drużyny seniorów -  tłumaczy Połeć z Wielkiej Polonii.

Co miesiąc kibice mają przekazywać na konto klubu 10 tysięcy złotych na działanie Polonii. – Mamy blisko tysiąc członków, więc ze zbiórką pieniędzy nie powinno być problemu – zapewnia Połeć. MKS będzie przygotowywał zestawienia wszystkich wydatków i przychodów dotyczących drużyny seniorów. – Wielka Polonia będzie miała jasny komunikat: tyle potrzeba, tyle zorganizował MKS, a tyle brakuje – tłumaczy Majewski.

Dzięki porozumieniu, także kibice wybrali nowego kierownika drużyny. Będzie nim Krzysztof Węgier, pracujący w Polonii już od 2009 roku. Zgodnie z porozumieniem, powołana spółka akcyjna w styczniu ma przejąć sztab trenerski drużyny, a czerwcu także piłkarzy.

- Jeszcze nigdy społeczność nie miała takich narzędzi kontroli klubu. Osoba kierownika drużyny daje nam również pole do działania, m.in. przy organizacji imprez meczowych – mówi Marcin Połeć i dodaje: - Spółka akcyjna w przyszłości przejmie całą sekcję piłkarską MKS (juniorzy, seniorzy, licencja ligowa).

Bez zgody społeczności nie będzie można zmieniać herbu, nazwy czy siedziby klubu. Widać, że wyciągnięto wnioski po wcześniejszych próbach Ireneusza Króla przeniesienia licencji Polonii do Katowic. MKS także skorzysta na porozumieniu. – Na pewno potrzebne jest nam wsparcie finansowe od Wielkiej Polonii. Na pewno będzie to też przyczółek do przywrócenia atmosfery i frekwencji na trybunach podczas meczów przy Konwiktorskiej 6 – wylicza Kamil Majewski.

POSŁUCHAJ TEŻ WSPOMNIEŃ LEGENDARNEGO PIŁKARZA "CZARNYCH KOSZUL":

Jakub Baliński

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Slon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2014 23:36 ~Slon


  kibic_z Warszawy~kibic_z Warszawy

  To ja się trochę wyłamię. Jestem od zawsze kibicem drużyny „znad kanałku”, jak to zgrabnie ktoś tu napisał, ale mimo to życzę Polonii jak najlepiej. Pomysł „uspołecznienia” zespołu, oddania go kibicom, przywraca sens sportu w najlepszym tego słowa znaczeniu.
  Obawiam się jednak, nie, nie obawiam, mam niestety pewność, że w dzisiejszym futbolu, o wszystkim decydują nie „stery” z tytułu artykułu, ale zwykła prostacka i ordynarna KASA. Z kasą, nie wygra najszlachetniejsza idea sportowa. Może na III ligę to wystarczy, ale wyżej nie sadzę. Smutne, ale prawdziwe. Mimo wszystko, pozdrawiam kibiców i drużynę spod Cytadeli.

  Rudy~Rudy

  Chyba jesteś warszawiakiem a nie kibicem Legii z Mławy. Oby więcej takich postaw jak twoja. Pozdrawiam.


  Jestem niepopularnym w swoim mieście typem.Czyli rodowitym Warszawiakiem i też Cię pozdrawiam.A waśnie trzeba zostawić chłopakom z Mogielnicy,Płońska,Żabinek i Chrzęstowa.

 • Slon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2014 23:33 ~Slon


  kibic_z Warszawy~kibic_z Warszawy

  To ja się trochę wyłamię. Jestem od zawsze kibicem drużyny „znad kanałku”, jak to zgrabnie ktoś tu napisał, ale mimo to życzę Polonii jak najlepiej. Pomysł „uspołecznienia” zespołu, oddania go kibicom, przywraca sens sportu w najlepszym tego słowa znaczeniu.
  Obawiam się jednak, nie, nie obawiam, mam niestety pewność, że w dzisiejszym futbolu, o wszystkim decydują nie „stery” z tytułu artykułu, ale zwykła prostacka i ordynarna KASA. Z kasą, nie wygra najszlachetniejsza idea sportowa. Może na III ligę to wystarczy, ale wyżej nie sadzę. Smutne, ale prawdziwe. Mimo wszystko, pozdrawiam kibiców i drużynę spod Cytadeli.

  Rudy~Rudy

  Chyba jesteś warszawiakiem a nie kibicem Legii z Mławy. Oby więcej takich postaw jak twoja. Pozdrawiam.


 • SLZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2014 23:19 ~SLZ

  Hej Polonia! Ole!

 • rami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2014 19:46 ~rami

  Dawno, dawno temu, mój Ojciec był kibicem Legii, mój Wujek kibicem Polonii ( dla tego klubu zdobywał tytuły mistrzów Polski w innej dyscyplinie). Z oboma Ojcami chodziliśmy na mecze mecze RAZEM : ja , mój brat i trzech kuzynów . Nie przypominam sobie waśni na tle kibicowania , a na meczach czuliśmy się bezpieczni wśród kibiców. Jakże ja żałuje tamtego modelu kibicowania ....

 • darson

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2014 19:01 ~darson

  skarzyc~skarzyc

  POLONIA TO HISTORIA I STOLICY DUMA, A was BY NIR BYŁO GDYBY NIE KOMUNA.  a was nie ma i nie wazne jaki panuje ustroj

 • jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2014 18:42 ~jaro

  Tylko Pelikan Łowicz!

 • AntySłoik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2014 15:23 ~AntySłoik

  No tak...zapomniałem,że u was wszyscy wyłącznie z Muranowa


  AntySłoik~AntySłoik

  "...a na konwiktorskiej juz za jakiś czas, nie będzie tam już nic, będą same zgliszcza..."
  czerstfy~czerstfy

  Napisał AntySłoik, kibic klubu którego w większości są kibice z Lublina, Sochaczewa oraz Siedlec :D

 • skarzyc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2014 15:12 ~skarzyc

  POLONIA TO HISTORIA I STOLICY DUMA, A was BY NIR BYŁO GDYBY NIE KOMUNA.

 • WiernyPolonii

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2014 15:10 ~WiernyPolonii


  arek~arek

  fajnie napisane i oby się sprawdziło, oby Polonia awansowała do e-klasy jak najszybciej. pdzr
  LZS~LZS

  Nie ma E-klasy. Jest co najniżej B-klasa i tam ten śmieszny klubik powinien grać.

  P.S. Nie jestem z Legii, jestem z A-klasy :)

 • KSP MISTRZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2014 14:51 ~KSP MISTRZ

  Tylko POLONIA!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »