Informacje

01.09.2017 15:58 Zobacz zwiastun

Kibice i aktorzy Teatru Żydowskiego spotkali się na jednej scenie

SERWISY:

 


Teatr Żydowski rozpocznie nadchodzący sezon mocną produkcją. W spektaklu "Kibice" Michała Buszewicza udział biorą aktorzy Teatru Żydowskiego i kibice klubu piłkarskiego. Portal tvnwarszawa.pl pierwszy pokazuje trailery spektaklu.

Za tekst i reżyserię "Kibiców" odpowiedzialny jest Michał Buszewicz. Dramaturg i dramatopisarz znany jest m.in. z tekstu do "Aktorów Żydowskich" (reż. Anna Smolar), jednego z najgłośniejszych spektakli ostatnich lat w polskim teatrze.

"Kibiców" Buszewicz napisał wspólnie z Sebastianem Krysiakiem, który odpowiada za dramaturgię.

Sceniczne spotkanie dwóch zantagonizowanych grup

Spektakl opowiada o próbie założenia grupy wsparcia kibiców żydowskich. Jak tłumaczy jego autor, "Kibice" mają formę pewnego zapisu dokumentalnego, przedstawiającego proces twórczy: od momentu spotkania się aktorów z kibicami do momentu wyjścia na scenę.

Buszewicz zwraca uwagę, że jest to "spotkanie, do którego raczej nie dochodzi w przestrzeni publicznej".

- Pracując z dwiema grupami o bardzo silnym poczuciu zbudowanej wspólnoty, mamy nadzieję odpowiedzieć sobie na pytania o motywy, sposoby i korzyści z jej tworzenia. Mamy nadzieję spotkać we wspólnej przestrzeni aktorów Teatru Żydowskiego i kibiców - powiedział reżyser.

- Mieszkający na co dzień w jednym mieście, odbierani jako grupy zantagonizowane mają szansę na porozumienie ponad przypisywanym im podziałem. Naszym marzeniem jest wytworzenie tego dialogu, na który naszym zdaniem jest szansa, a którego brakuje w szerszym kontekście - miasta czy kraju - podkreślił Buszewicz.

"Fikcja być może za jakiś czas stanie się rzeczywistością"

Reżyser zwrócił uwagę, że ważne dla twórców, "żeby przełamywać stereotypy dotyczące kibiców – grupy dużo bardziej różnorodnej, niż zwykło im się to przypisywać, a także społeczności żydowskiej, o opinii obrosłej nie mniejszą ilością uproszczeń".  - W teatrze - sztuce żywej i najczulej reagującej na rzeczywistość, widzimy możliwość spotkania - na bezpiecznym gruncie, gdzie stworzyć możemy fikcję, która być może za jakiś czas stanie się rzeczywistością - zauważył.

W informacji o spektaklu zostało podkreślone, że kibice biorący udział w spektaklu nie są reprezentantami oficjalnych stowarzyszeń kibicowskich ani klubu Legia Warszawa. "Spektakl jest produkcją wyłącznie Teatru Żydowskiego i nie są wykorzystywane w nim żadne znaki zastrzeżone i towarowe" - napisano w informacji.

 

Patronat nad "Kibicami" objął Polski Związek Piłki Nożnej. Premiera spektaklu, który gościnnie prezentowany jest przez Teatr Żydowski w Nowym Teatrze w Warszawie, odbędzie się 11 września. Pozostałe spektakle 12 i 13 września.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »