Informacje

16.07.2013 11:34 240 tysięcy osób może stracić pracę

KE ogranicza pomoc publiczną.
Niepełnosprawni bez pracy?

SERWISY:

Blisko ćwierć miliona osób niepełnosprawnych w całym kraju może zostać bez pracy, jeśli w życie wejdą nowe unijne regulacje dotyczące pomocy publicznej. - Tylko na Mazowszu problem może dotknąć 24 tysięcy osób - alarmują radni sejmiku województwa.

Komisja Europejska chce ograniczyć finansowanie pomocy publicznej. Do konsultacji w krajach członkowskich trafił projekt rozporządzenia w tej sprawie. Ograniczy ono m.in. pomoc przeznaczoną na regiony, szkolenia czy ochronę środowiska. Jednak nowelizację unijnego prawa najboleśniej odczują niepełnosprawni zatrudnieni w zakładach pracy chronionej.

Według nowych przepisów, jeśli udzielana pomoc przekracza jedną z wartości - 0,01 proc PKB (w przypadku Polski 150 mln zł) lub 100 mln euro (czyli około 420 mln zł) - to państwo członkowskie może jej udzielić tylko pod warunkiem wystąpienia o indywidualną zgodę do Komisji Europejskiej, czyli tzw. notyfikację.

"Koniec ze wsparciem"

Tymczasem PFRON rocznie na dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych wydaje 3 mld złotych, a więc znacznie przekraczają proponowane limity.

- Ten projekt to koniec ze wsparciem na zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Jest to też zaprzepaszczenie wydanych dotychczas środków na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych. Nie tylko uderzy on w osoby niepełnosprawne i ich pracodawców, ale doprowadzi też do zachwiania całym polskim rynkiem pracy – twierdzi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Będą protesty

Tylko na Mazowszu działa ponad 130 zakładów pracy chronionej. Zatrudnienie znajduje tam 24 tysiące niepełnosprawnych. W całej Polsce problem dotyczy 240 tysięcy osób. Ta praca to nieraz jedyne źródło utrzymania całej rodziny. Nic dziwnego, że już pojawiają się pierwsze protesty.

W poniedziałek radni sejmiku Mazowsza przyjęli uchwałę, w której krytykują projekt. - Jest to pozbawienie szansy na pracę dla osób niepełnosprawnych, ale też pozbawienie ich rehabilitacji, bo przecież wiadomo, że miejsca pracy dla tych osób to nie tylko zarobki, ale również ważny element rehabilitacji – uważa radna Elżbieta Lanc.

I dodaje: - Stanowczo protestujemy przeciwko takim ograniczeniom. To bardzo poważnie ograniczy pomocy tym osobom, które i tak są poszkodowane przez los – podkreśla radna.

Nie tylko Polska krytykuje

Na początku lipca przedstawiciele pracodawców osób niepełnosprawnych spotkali się z wiceministrem pracy i polityki społecznej Jarosławem Dudą. Jest on również pełnomocnikiem rządu osób niepełnosprawnych.

Jego zdaniem, rozporządzenie nie wejdzie w życie w obecnej formie. Propozycję unijnych urzędników skrytykowały bowiem wszystkie kraje członkowskie.

- Rzeczywiście, gdyby propozycje KE weszły w życie w tym kształcie, oznaczałyby demontaż naszego systemu wsparcia niepełnosprawnych na rynku pracy. Ale myślę, że nie ma na to większych szans – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister.

W listopadzie planowana jest kolejna tura rozmów w tej sprawie. W ocenie wiceministra Dudy rozporządzenie wejdzie w życie najwcześniej w 2015 roku. - Mam nadzieję, że do tego czasu uda się wypracować wspólny front. Jestem dobrej myśli i dziś nie widzę zagrożenia - uspokajał na spotkaniu minister.

Bartłomiej Frymus - b.frymus@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Maki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2013 19:39 ~Maki

  Miałem 17 lat jak uległem wypadkowi. Miałem wylew po którym mam niedowład prawej strony, podwójnie widzę i biorę leki na epilepsję. Teraz mam 30 lat i mam 600 zł renty. Mam za to żyć bo nie zasługuję na pracę z powodu inwalidztwa? Kto mnie zatrudni mając do wyboru mnie albo zdrowa osoba.

 • olekK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2013 14:21 ~olekK

  No patrz pieniądze na zakup broni dla terrorystów w Syrii to mają a dla niepełnosprawnych nie ?

  W co te władze UE grają ?

 • starsza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2013 12:15 ~starsza

  sylka~sylka

  Ja nie mówię o osobach, które rzeczywiście są chore ale mam znajomego co symulował dostał rente i teraz to jest z niego wazniak ma działalność - Zusu płaci 200 zł i jest zadowolony z życia.... lewusów powinno się zgłaszać i powinni im renty zabierać!!!!

  a zgłosiłaś ?????

 • Mis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2013 10:42 ~Mis

  sylka~sylka

  Jeżeli ma się rentę oznacza to, że jest się chorym czyli niech rencista zdecyduje czy idzie do pracy czy choruje.
  Jak idzie do pracy lub ma działalność to niech normalnie płaci ZUS i pieniądze na emerytury się znajdą


  NO wyzyj z renty, chyba ze masz rente wojskowo-policyjno-urzedniczą. Owszem sa symulanci ale nie mozna uogólniać . Ktos napisal ze policjanci z reguly maja grupy inwalidzkie i to jest prawda, przy przejsciu na eweryture zastanawiaj sie ile procent dostaną wiecej do emerytury z tytułu inwalidztwa . Czy emeryci innych sektorow cos dostają z tego tutłu ??Paranoja

 • kobieta n

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2013 09:59 ~kobieta n

  Szanowni Państwo. Po przeczytaniu komentarzy jestem gotowa oddać moją niepełnosprawność wraz z przywilejami. Jest to znaczny stopnień niepełnosprawności ze względu na wadę wzroku – zanik nerwu wzrokowego, co oznacza, że praktycznie nie widzę, rentę w wysokości 610.33 zł oraz dofinansowanie do wypłaty maksymalnie mogę zarobić ok. 1600zł, bo jak więcej, to mogą mi odebrać rentę. Czy ktoś jest chętny? A może przemyśli, nim stwierdzi, że niepełnosprawnym jest łatwiej? ~delishya pisze: ,,może to okrutne, ale cieszę sięw końcu będzę miała szansę walczyć z osobami niepełnosprawnymi o stanowisko pracy” Czy można mówić o konkurencji między osobą niepełnosprawną, a pełnosprawną? Poza tym czy rzeczywiście tak dużo jest ofert pracy dla ON, że pozbawia to innych ludzi pracy? Pseudo zakłady pracy? Tak jest to patologia i też mam nadzieję, że ktoś coś z nimi zrobić, bo my niepełnosprawni chcemy proszę wierzyć uczciwie pracować.

 • jola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2013 08:19 ~jola

  sylka~sylka

  Ja nie mówię o osobach, które rzeczywiście są chore ale mam znajomego co symulował dostał rente i teraz to jest z niego wazniak ma działalność - Zusu płaci 200 zł i jest zadowolony z życia.... lewusów powinno się zgłaszać i powinni im renty zabierać!!!!

  zgłosiłaś?

 • sylka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2013 21:27 ~sylka

  Ja nie mówię o osobach, które rzeczywiście są chore ale mam znajomego co symulował dostał rente i teraz to jest z niego wazniak ma działalność - Zusu płaci 200 zł i jest zadowolony z życia.... lewusów powinno się zgłaszać i powinni im renty zabierać!!!!

 • Kevlar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2013 20:25 ~Kevlar

  W końcu sie wezmą moze za psełdo zakłady np firmy ochrony gdzie by pracowac cza miec grupe i licencje a w licencij pisze wyraznie osoba pełno sprawna a tu naginanie wiekszosc pracownikow to byli policjanci z starego systemu co odchodzili na załamania psychiczne a tu wielcy ochroniaze i takiemu jak bierze z2.400 wsio rybka czy zarobi do pensi 1100 czy mniej by tylko nie wiecej bo emryture obniza smiechh

 • El_Comandante

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2013 18:44 El_Comandante

  Większość tych ludzi niepełnosprawna jest tylko na papierze. 20-30% odchodzących funkcjonariuszy policji dostaje grupę inwalicką odchodząc na emeryturę.

 • ktosiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2013 18:27 ~ktosiek

  osoby, krórę są tak zatrudniane maja i tak najniższą krajową - takie czasy (dotacja jest, ale pracownik zapierdziela za najmniej)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »