Informacje

04.09.2014 20:16 poand podziałami

Kazik i Kukiz przeciwko
powrotowi "czterech śpiących"

SERWISY:

Naukowcy, artyści i dziennikarze podpisali się pod listem otwartym przeciwko powrotowi pomnika "czterech śpiących" na Pragę . Ich zdaniem nie ma zgody na stawianie pomników Armii Czerwonej, która zniewoliła Polskę.

- Pomnik Braterstwa Broni jest jednym z symboli sowieckiej dominacji w naszym mieście. Inskrypcja na cokole głosi: "Chwała bohaterom Armii Radzieckiej, towarzyszom broni, którzy oddali swe życie za wolność i niepodległość narodu polskiego". Trudno o bardziej kłamliwy napis. Armia Czerwona nie przyniosła Polsce wolności i niepodległości, ale nowe zniewolenie" - napisano w przekazanym PAP liście.

30 podpisów

Pod listem podpisało się ponad 30 osób, m.in. ekonomista, powstaniec warszawski prof. Witold Kieżun, ekonomista prof. Ryszard Bugaj i dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, b. minister kultury Joanna Wnuk–Nazarowa.

Wśród sygnatariuszy są też artyści: Kazik Staszewski, Adam Ferency, Edward Dwurnik, Redbad Klynstra, Jan Krzysztof Kelus, Antonina Krzysztoń i Paweł Kukiz, a także dziennikarze i publicyści: Bronisław Wildstein, Marcin Meller, Piotr Skwieciński, Piotr Zaremba, Marek Magierowski i Robert Mazurek.

Jak podkreślono w piśmie, na czołgach Armii Czerwonej wjechała do Polski komunistyczna dyktatura odpowiedzialna za śmierć dziesiątków tysięcy Polaków.

"Dzielą nas poglądy"

"Nie winimy za to młodych żołnierzy rosyjskich, których poświęcenie i złożoną przez nich daninę krwi szanujemy. Oni także są ofiarami tej wojny. Nie możemy się jednak zgodzić na stawianie w Warszawie pomników okupantom" - napisano w liście.

"Zwykle nie podpisujemy listów otwartych, dzielą nas poglądy polityczne i wybory ideowe. Łączy jednak sprzeciw wobec pomysłów na uczczenie najeźdźców i gwałcicieli. Na to naszej zgody nie ma" - podkreślili sygnatariusze.

Pomnik Braterstwa Broni - monument na placu Wileńskim na warszawskiej Pradze Północ, w pobliżu skrzyżowania al. Solidarności i ul. Targowej - został odsłonięty 18 listopada 1945 r. Upamiętnia wspólną walkę żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego i Armii Radzieckiej podczas II wojny św.

Miejsce przyjazne mieszkańcom

W 2011 r., kiedy w stolicy rozpoczynały się prace przy budowie centralnego odcinka drugiej linii metra, Rada Warszawy przyjęła uchwałę, na mocy której pomnik miał być tymczasowo zdemontowany i oddany do konserwacji. Radni zdecydowali wówczas, że po remoncie wróci on na warszawską Pragę - ma stanąć kilkaset metrów dalej od miejsca, w którym stał pierwotnie, bliżej ul. Cyryla i Metodego.

- Teraz skupiamy się na zakończeniu prac przy budowie metra - naszym priorytetem jest przywrócenie do ruchu ulic, które przez ostatnie miesiące zajmowali jego budowniczowie. Trwa rewitalizacja placu Wileńskiego - będzie to duży węzeł przesiadkowy, ale zależy nam, żeby było to też miejsce przyjazne mieszkańcom - powiedział PAP rzecznik warszawskiego magistratu Bartosz Milczarczyk.

Pomnik przeszedł już konserwację, rzecznik zaznaczył jednak, że z uwagi na prace budowlane i drogowe "nie ma szans, żeby przed końcem tego roku wrócił na Pragę". Nie wykluczył, że nowa rada miasta, której skład warszawiacy wybiorą w wyborach samorządowych 16 listopada, będzie chciała zmienić wcześniejszą uchwałę i podjąć inną decyzję w sprawie przyszłości pomnika.

O POMNIK KŁÓCILI SIĘ W "KROPCE NAD I" RYSZARD KALISZ I JACEK KURSKI:

PAP/ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Hermann Flick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2014 17:16 ~Hermann Flick

  Panie Kalisz. jestem Warszawiakiem z 7 pokolenia.Nie lubię Kurskiego , i Pan wie dlaczego człowiek rozsądny Kurskiego nie lubi.Nie lubię również TEGO pomnika , który towarzyszył mi od dziecka. Jako Prażanin , nie lubię tego pomnika. Dziwię się , panu właśnie , Panie Kalisz , że wdaje się pan z tą miernotą polityczną w dyskusje.Nie wie Pan jakimi kategoriami myślą warszawiacy , ponieważ Pan nim nie jest. Pan BYWA. Z tej przyczyny , proszę aby nie decydował Pan za nas , Panie Kalisz , co jest dla nas dobre , i czego nam trzeba.

 • Historyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2014 13:39 ~Historyk

  Problem tkwi w BRAKU wiedzy z historii i świadomości warszawiaków komu tak naprawdę hołduje ten pomnik - Armii Czerwonej, naszemu "bratniemu" narodowi, który z tej wielkiej "miłości" de facto wbił nam nóż w plecy 17.09.1939!
  Zacznijmy w końcu nazywać rzeczy po imieniu.

  Świetnie wykształconym - Panu Kaliszowi i Pani Olejnik - oraz innym "nieświadomym" zwolennikom powrotu pomnika proponuję solidną powtórkę z lekcji historii z dnia 17.09.1939:

  "Polska była całkowicie zaskoczona agresją Armii Czerwonej (Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji i zgodnie z tajnym paktem Ribbentrop-Mołotow Armia Czerwona zaatakowała Polskę).
  Propaganda Sowiecka określiła agresję na Polskę jako "WYPRAWĘ WYZWOLEŃCZĄ" w obronie "zachodniej ludności Ukrainy i zachodniej Białorusi".
  W konsekwencji ataku do niewoli sowieckiej trafiło PONAD PÓŁ MILIONA polskich żółnierzy. Nastąpiły także masowe deportacje luddności, które według różnych źródeł objęły od kilkuset tysiąca do miliona obywateli polskich".
  Niestety (jak wynika z sondażu GKF Polonia dla Rzeczpospolitej) co drugi Polak NIE WIE co wydarzyło się 17.09.1939 !

  Zatem zamiast roztaczać sentymentalne wizje "randek" pod pomnikiem, choć raz przejmie sie Pan Panie Kalisz losem POLAKÓW, którzy ODDALI ŻYCIE za NASZ KRAJ i to im złoży hołd i wydaje pieniądze na "restauracje pomników".

  Putin ostatnio zajął Krym i próbuje swoich sił na wschodzie Ukrainy - powód jak zawsze szczytny - w tzw. OBRONIE "swoich" obywateli...
  Cóż, historia kołem się toczy, a my ciągle mamy klapki na oczach!

 • Gregg84

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2014 02:07 ~Gregg84

  a według mnie powinni przenieść pomnik na jakiś cmentarz rosyjski, chyba w warszawie jakiś jest, nie?

 • Ńik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2014 03:28 ~Ńik

  Roman~Roman

  A ja jestem zapowrotem pomnika. To hołd dla zwykłych żołnierzy, zwykłych ludzi którzy oddali zycie za to, aby znowu w polskiej szkole mozna było spiewać polski hymn.


  A może oddali życie po to, żeby a) nie zostać zastrzelonym przez NKWD, b) zemścić się na Niemcach za nieludzkie traktowanie? Ciszej nad tymi trumnami...

 • Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2014 09:22 ~Roman

  A ja jestem zapowrotem pomnika. To hołd dla zwykłych żołnierzy, zwykłych ludzi którzy oddali zycie za to, aby znowu w polskiej szkole mozna było spiewać polski hymn.

 • glotio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2014 19:20 ~glotio

  Z całymi honorami odwieźć do Moskwy razem z panem Kaliszem.

 • Stary

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2014 17:30 ~Stary

  Realista_Praga~Realista_Praga

  Propaganda PRL w warszawie też jest Historią Warszawy, jeżeli się nieudało pomnika w 89 roku zburzyć (nieudło się - towarzysze ZSRR zajmowali narożny budynek na Targowej 76 oddalony od pomnika ~100m) tak jak Pomnik marcelego nowotki, feliksa dzierżyńskiego itp. działaczy, niech to będzie pomnik Polsko-rosyjskiej propagandy. Do podpisu dorobić gwiazdkę, i poniżej dopisać Pomnik Propagandy Sowieckiej i PRL.

  Czyżby pomniki Krwawego Feliksa albo Marcelego Nowotki jeszcze stały ? Bo jakoś sobie nie przypominam.

 • Dobre

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2014 17:25 ~Dobre

  jac~jac

  23 sierpnia 1939 roku,
  17 września 1939 roku

  czym są te daty dla NAS ??

  - Inskrypcja na cokole głosi: "Chwała bohaterom Armii Radzieckiej, towarzyszom broni, którzy oddali swe życie za wolność i niepodległość narodu polskiego"

  A to dobre :)  Co cię tak bawi ? Nie oddali ?

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2014 16:17 ~warszawiak

  pomnk trzeba wywalić pokroić rozłupać w drobny mak i wywieźć do ruskich w białych ciężarówkach jako konwój pokoju. oddajmy komuchom szacunek i wywalmy ich pomnik za Bug- prosto do moskwy. albo zrzućmy im zwałkę na placyk czerwony.

 • jac

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2014 15:38 ~jac

  23 sierpnia 1939 roku,
  17 września 1939 roku

  czym są te daty dla NAS ??

  - Inskrypcja na cokole głosi: "Chwała bohaterom Armii Radzieckiej, towarzyszom broni, którzy oddali swe życie za wolność i niepodległość narodu polskiego"

  A to dobre :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »