Informacje

15.11.2011 17:45 akcja WWF w Warszawie

Kayah walczy o życie orangutanów

SERWISY:

Punktualnie o 12.00 na Domach Towarowych Centrum przy Marszałkowskiej alpiniści przebrani za rodzinę orangutanów rozwiesili baner z hasłem "POMOCY". Wszystko w związku z happeningiem WWF, który ma na celu zwórcenie uwagi na problem masowego ginięcia tych zwierząt.

 - Przez ostatnie 60 lat wyginęła połowa populacji orangutanów żyjących na Borneo- takimi słowami zaczęła spotkanie, w centrum Warszawy , Magdalena Gołębiewska z WWF. Spotkanie odbyło się w ramach akcji pomocy tym zwierzętom, której ambasadorką jest Kayah.

2 mln hektarów rocznie

Pomimo, że Borneo od Polski dzieli wiele kilometrów organizatorzy akcji uświadamiają nas, że my- Polacy również przyczyniamy się do zabijania tych pięknych zwierząt. Robimy to poprzez kupowanie mebli, podłóg z egzotycznego drewna takiego jak meranti czy merbau. Dlaczego? - Bo orangutany nie mogą żyć bez drzew, a te właśnie są nielegalnie wycinane i sprzedawne do krajów Unii Europejskiej. W ciągu roku wycinanych jest ok.  2 miliony hektarów lasów. Za kilkadziesiąt lat może ich na Borneo w ogóle nie być- dodaje.

One są jak my

- Orangutany mają taką samą emocjonalność jak my- ludzie. Dlatego włączyłam się w tą akcję- tłumaczy Kayah.  - Odwołuję się do waszego serca poprzez opis z jakim okrucieństwem człowiek obchodzi się z tym gatunkiem. Jeżeli nie udaje mi się trafić do waszych serc to może uda mi się trafić do waszego rozsądku. Wycinka drzew w takim tempie powoduje znikanie  "zielonych płuc ziemi" co może być dla nas bardzo tragiczne w skutkach- dodaje. 

 -Te zwierzęta cierpią i cieszą się jak ludzie. W języku malajskim słowo „orangutan" oznacza „człowieka z lasu". Nie bez powodu - orangutany są jednymi z najbliższych krewnych człowieka- informują organizatorzy.

Jak można pomóc

Akcja WWf przede wszystkim zamuje się podgatunkiem orangutanów zachodnioborneńskimi, które zamieszkuje małe tereny. Na stronie www.orangutan.wwf.pl można dowiedzieć się jak  pomóc WWF w walce o życie tych zwierząt. - Przede wszystkim chcemy przeciwdziałać kłusownictwu. Orangutany zabijane są dla mięsa, pamiątek- tłumaczy Gołębiewska. - Na szeroką skalę rozpowszechniony jest handel młodymi orangutanami. Żeby je złapać trzeba czasami zabić całą rodzinę- dodaje.

Pomoc obejmuje również odtworzenie zdegradowanych lasów. Dodatkowo, WWF chce wybudować na Borneo stację badawczą, która będzie monitorować co się dzieje ze zwierzętami na miejscu.

su

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • szczypiorek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2011 09:27 ~szczypiorek

  Strażnik- nie rozumiesz i nie projektuj swoich uczuć na innych . Znane i wpływowe , bogate osoby powinny walczyć o zmiany systemowe aby nie zabijać orangutanów , aby nie było głodu i wyzysku . Nie robią nic. Są powierzchowne. Nie wszystkie ale w większości. To one robią kapustę. Zakłamują rzeczywistość bo mają 50% ulgę w podatkach i wiele innych przywilejów. Myślisz , że państwo będzie bronić okradaną ,nieporadną osobę czy raczej zaangażuje się w obronę praw autorskich pieśniarek?

 • strażnik moralności akademickiej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2011 07:29 ~strażnik…

  Rozumiem że wielce wrażliwe towarzystwo z komentarzy sądzi że lepiej nic nie robić poza kapustą?

 • przepadło

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 21:48 ~przepadło

  A co z głodującymi w Afryce? Wyzyskiem pracowników w Chinach , Indiach i Polsce? Dlaczego w naszym kraju nie można mówić o problemach społecznych a powstają tylko stanowiska dla kolesi? Gdyby u nas była równość społeczna , brak pogardy polityków dla obywatela to w try miga uporalibyśmy się z problemem orangutanów. W nas kiedyś dużo dobra było .

 • Pablo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 21:08 ~Pablo

  Ale żeby tak podłogi z orangutanów...

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 21:07 ~xyz

  Jak to dobrze, że Kayah jest i że jej się nudzi... W życiu bym nie pomyślał, że orangutan oznacza "człowieka z lasu".

  Odsyłamy meranti i merbau na Borneo!!!

  Wpisujcie miasta!

 • Rob

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 21:03 ~Rob

  Mi też Pani oczy otworzyła! Dwa już uratowałem!!!

 • Zazul

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 20:49 ~Zazul

  Jak to dobrze, że Pani jest Pani Kayah'u. Trafiła Pani do serca mego i oczy mnie Pani otworzyła na problem masowego ginięcia tych zwierząt!

 • Zniesmaczony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 20:37 ~Zniesmaczony

  Ale żeby tak taka Kayah z takim orangutanem...

 • potentat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 20:14 ~potentat

  ~Puknijcie się

  A ja zrywam, wzruszony, wszystkie merbały w moich rezydencjach i odsyłam z powrotem na Borneło. Niech se orangutany wsadzą. W ziemię.

 • tak się zastanawiam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 19:54 ~tak się…

  No rzeczywiście Polacy ciężko pracujący za 1500 bez opamiętania wykupują takie meble i pamiątki . Mogliby się też opamiętać z jedzeniem mięsa orangutana . Zgadzam się . Najgorsze są te paniusie co koniecznie chcą walczyć z przemocą w rodzinie . Nikomu nie pomagają a jeszcze się dziwią , że te biedne ofiary szybko rezygnują z takiej "pomocy". Nie wiem dlaczego osoby o małej wrażliwości społecznej tylko dlatego , że są bogate , wpływowe uchodzą za dobre . W ten sposób , ciągle jesteśmy w erze kamienia łupanego jeśli chodzi o uczucia . Przecież wiadomo kto kupuje te pamiątki i wiadomo dlaczego istnieje mafia . Dlaczego znane osoby zgadzają się i tolerują tak wiele niesprawiedliwości , która jest tuż obok nich?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Zablokował montaż słupków, służby nie mogą usunąć auta

Zablokował montaż słupków, służby nie mogą usunąć auta

Na chodniku przy Andersa zaczęły pojawiać się słupki. Znalazł się jednak kierowca, który zaparkował auto w taki sposób, że pokrzyżował drogowcom plany.... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »