Informacje

15.11.2011 17:45 akcja WWF w Warszawie

Kayah walczy o życie orangutanów

SERWISY:

Punktualnie o 12.00 na Domach Towarowych Centrum przy Marszałkowskiej alpiniści przebrani za rodzinę orangutanów rozwiesili baner z hasłem "POMOCY". Wszystko w związku z happeningiem WWF, który ma na celu zwórcenie uwagi na problem masowego ginięcia tych zwierząt.

 - Przez ostatnie 60 lat wyginęła połowa populacji orangutanów żyjących na Borneo- takimi słowami zaczęła spotkanie, w centrum Warszawy , Magdalena Gołębiewska z WWF. Spotkanie odbyło się w ramach akcji pomocy tym zwierzętom, której ambasadorką jest Kayah.

2 mln hektarów rocznie

Pomimo, że Borneo od Polski dzieli wiele kilometrów organizatorzy akcji uświadamiają nas, że my- Polacy również przyczyniamy się do zabijania tych pięknych zwierząt. Robimy to poprzez kupowanie mebli, podłóg z egzotycznego drewna takiego jak meranti czy merbau. Dlaczego? - Bo orangutany nie mogą żyć bez drzew, a te właśnie są nielegalnie wycinane i sprzedawne do krajów Unii Europejskiej. W ciągu roku wycinanych jest ok.  2 miliony hektarów lasów. Za kilkadziesiąt lat może ich na Borneo w ogóle nie być- dodaje.

One są jak my

- Orangutany mają taką samą emocjonalność jak my- ludzie. Dlatego włączyłam się w tą akcję- tłumaczy Kayah.  - Odwołuję się do waszego serca poprzez opis z jakim okrucieństwem człowiek obchodzi się z tym gatunkiem. Jeżeli nie udaje mi się trafić do waszych serc to może uda mi się trafić do waszego rozsądku. Wycinka drzew w takim tempie powoduje znikanie  "zielonych płuc ziemi" co może być dla nas bardzo tragiczne w skutkach- dodaje. 

 -Te zwierzęta cierpią i cieszą się jak ludzie. W języku malajskim słowo „orangutan" oznacza „człowieka z lasu". Nie bez powodu - orangutany są jednymi z najbliższych krewnych człowieka- informują organizatorzy.

Jak można pomóc

Akcja WWf przede wszystkim zamuje się podgatunkiem orangutanów zachodnioborneńskimi, które zamieszkuje małe tereny. Na stronie www.orangutan.wwf.pl można dowiedzieć się jak  pomóc WWF w walce o życie tych zwierząt. - Przede wszystkim chcemy przeciwdziałać kłusownictwu. Orangutany zabijane są dla mięsa, pamiątek- tłumaczy Gołębiewska. - Na szeroką skalę rozpowszechniony jest handel młodymi orangutanami. Żeby je złapać trzeba czasami zabić całą rodzinę- dodaje.

Pomoc obejmuje również odtworzenie zdegradowanych lasów. Dodatkowo, WWF chce wybudować na Borneo stację badawczą, która będzie monitorować co się dzieje ze zwierzętami na miejscu.

su

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • szczypiorek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2011 09:27 ~szczypiorek

  Strażnik- nie rozumiesz i nie projektuj swoich uczuć na innych . Znane i wpływowe , bogate osoby powinny walczyć o zmiany systemowe aby nie zabijać orangutanów , aby nie było głodu i wyzysku . Nie robią nic. Są powierzchowne. Nie wszystkie ale w większości. To one robią kapustę. Zakłamują rzeczywistość bo mają 50% ulgę w podatkach i wiele innych przywilejów. Myślisz , że państwo będzie bronić okradaną ,nieporadną osobę czy raczej zaangażuje się w obronę praw autorskich pieśniarek?

 • strażnik moralności akademickiej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2011 07:29 ~strażnik…

  Rozumiem że wielce wrażliwe towarzystwo z komentarzy sądzi że lepiej nic nie robić poza kapustą?

 • przepadło

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 21:48 ~przepadło

  A co z głodującymi w Afryce? Wyzyskiem pracowników w Chinach , Indiach i Polsce? Dlaczego w naszym kraju nie można mówić o problemach społecznych a powstają tylko stanowiska dla kolesi? Gdyby u nas była równość społeczna , brak pogardy polityków dla obywatela to w try miga uporalibyśmy się z problemem orangutanów. W nas kiedyś dużo dobra było .

 • Pablo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 21:08 ~Pablo

  Ale żeby tak podłogi z orangutanów...

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 21:07 ~xyz

  Jak to dobrze, że Kayah jest i że jej się nudzi... W życiu bym nie pomyślał, że orangutan oznacza "człowieka z lasu".

  Odsyłamy meranti i merbau na Borneo!!!

  Wpisujcie miasta!

 • Rob

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 21:03 ~Rob

  Mi też Pani oczy otworzyła! Dwa już uratowałem!!!

 • Zazul

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 20:49 ~Zazul

  Jak to dobrze, że Pani jest Pani Kayah'u. Trafiła Pani do serca mego i oczy mnie Pani otworzyła na problem masowego ginięcia tych zwierząt!

 • Zniesmaczony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 20:37 ~Zniesmaczony

  Ale żeby tak taka Kayah z takim orangutanem...

 • potentat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 20:14 ~potentat

  ~Puknijcie się

  A ja zrywam, wzruszony, wszystkie merbały w moich rezydencjach i odsyłam z powrotem na Borneło. Niech se orangutany wsadzą. W ziemię.

 • tak się zastanawiam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 19:54 ~tak się…

  No rzeczywiście Polacy ciężko pracujący za 1500 bez opamiętania wykupują takie meble i pamiątki . Mogliby się też opamiętać z jedzeniem mięsa orangutana . Zgadzam się . Najgorsze są te paniusie co koniecznie chcą walczyć z przemocą w rodzinie . Nikomu nie pomagają a jeszcze się dziwią , że te biedne ofiary szybko rezygnują z takiej "pomocy". Nie wiem dlaczego osoby o małej wrażliwości społecznej tylko dlatego , że są bogate , wpływowe uchodzą za dobre . W ten sposób , ciągle jesteśmy w erze kamienia łupanego jeśli chodzi o uczucia . Przecież wiadomo kto kupuje te pamiątki i wiadomo dlaczego istnieje mafia . Dlaczego znane osoby zgadzają się i tolerują tak wiele niesprawiedliwości , która jest tuż obok nich?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »