Informacje

16.07.2012 13:35 "Umówiłem się z nią na dziewiątą"

Kawiarnie, dancingi, bale.
Tak bawiła się Warszawa

SERWISY:


Ponad 120 zdjęć, grafik i relacji przybliżających rozrywki przedwojennej Warszawy - kawiarnie i restauracje, dancingi i bale, premiery teatralne i kinowe czy wypoczynek na nadwiślańskich plażach będzie można zobaczyć na wystawie "Umówiłem się z nią na dziewiątą".

Wystawa pt. "Umówiłem się z nią na dziewiątą... czyli o rozrywkach przedwojennej Warszawy" przygotowana m.in. przez Archiwum Państwowe m.st. Warszawy będzie czynna od wtorku w galerii plenerowej między murami obronnymi Starego Miasta przy pl. Zamkowym, w Międzymurzu im. Piotra Biegańskiego. Jej tytuł zaczerpnięto z popularnego przedwojennego szlagieru wykonywanego przez Eugeniusza Bodo w filmie Piętro wyżej z 1937 r.

Kawiarniane towarzystwo

Ekspozycję otwiera cytat z Przewodnika literackiego po stolicy z 1938 r. Każdy, kto po raz pierwszy znajduje się w syrenim grodzie, nie może nie zauważyć zastanawiającej liczby cukierni, które spotyka się na każdym rogu ulicy.

Słowa te ilustrują fotografie m.in. cukierni L. Loursea w Hotelu Europejskim na Krakowskim Przedmieściu czy Jerzego Blikle w swojej cukierni na Nowym Świecie. Kolejnym przykładem miejsc, gdzie w stolicy kwitło życie towarzyskie były kawiarnie, zwłaszcza niezwykle popularna Mała ziemiańska, gdzie przesiadywali m.in. Tadeusz Boy-Żeleński, Julian Tuwim i Antoni Słonimski czy gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski.

Uroczyste bale

Popularnym sposobem spędzania wolnego czasu były także tzw. popołudniowe koktajle, organizowane często przez lub dla korpusu dyplomatycznego, w siedzibach ambasad czy nawet na Zamku Królewskim. Ich wieczorną, bardziej okazałą wersją były uroczyste bale, często przygotowywane ze specjalnych okazji np. Sylwestra lub dla różnych środowisk - dziennikarzy lub plastyków. Na wystawie można zobaczyć m.in. zdjęcia bywających na nich znanych aktorów, takich jak Eugeniusz Bodo, Zula Pogorzelska czy Stefania Grodzieńska.

Nocne życie toczyło się także w restauracjach i barach, gdzie nie tylko można było zjeść słynne flaki warszawskie podawane w kamiennych garnuszkach, ale także wziąć udział w spotkaniu z pisarzem Tomaszem Mannem. Wielbiciele tańca mogli dać upust swojej pasji na licznych stołecznych dancingach m.in. w osławionej Adrii lub nawet na wolnym powietrzu, gdzie władze stawiały specjalne platformy z desek.

Kiepura śpiewał z balkonu

Dzięki zamieszczonym na ekspozycji fotografiom znanych warszawskich kin takich jak Europa i Apollo, teatrów - Ateneum i Morskie Oko czy rewii, zwiedzający mają także okazję przyjrzeć się innym lubianym wród mieszkańców stolicy rozrywkom. Brali w nich udział popularni w tamtym okresie artyści, tacy jak Adolf Dymsza czy Hanka Ordonówna. Warszawiacy mieli nawet okazję wysłuchania niezaplanowanego występu znanego śpiewaka Jana Kiepury z balkonu Teatru Wielkiego na pl. Teatralnym.

Ekspozycję zamykają fotografie przybliżające weekendowe rozrywki mieszkańców miasta. Niezwykle oblegane były tory wyścigów konnych na Polu Mokotowskim i plaża braci Kozłowskich na Saskiej Kępie, a zimą ślizgawka w Dolinie Szwajcarskiej (pomiędzy ulicami Piękną a Chopina). Przez cały rok natomiast warszawiacy zażywali ruchu i umawiali się na spotkania towarzyskie na terenie Ogrodu Krasińskich, Parku Skaryszewskiego czy Lasku Bielańskiego. Do dzisiaj są one lubianym celem spacerów mieszkańców stolicy.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 30 lipca.

PAP//b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Warszawiak z krwi i kości

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2013 11:25 ~Warszawiak…

  Tutaj pokazano jak przed wojną bawiły się elity,ale nie pokazali zabaw na Czerniakowie,Pradze,Woli,gdzie teraz jest dużo bezpieczniej niż przed wojną.
  Tam w ruch szły kosy i nie jeden nie raz dostał nią pod żebro.

  Poczytajcie sobie książki Stanisława Grzesiuka:)

 • ANTONI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2012 09:19 ~ANTONI

  Bardzo chetnie bym zobaczył ale dowiedziałem się wczoraj tzn 30 lipca
  o tej wystawie a mam oczy i uszy otwarte szkoda!

 • obserwacja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2012 16:05 ~obserwacja

  niepolak- no właśnie . Było elegancko . Kobiety potrafiły same szyć . Było też indywidualnie . Teraz jest jak za komuny na jedno kopyto. Zabawa to naogół opilstwo i wrzaski.

 • niepolak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2012 10:22 ~niepolak

  Troche chyba było inaczej, niż piszą moim poprzednicy bo kultura osobista i poziom intelektualny był inny.
  Wiadomo, że bogatych było znacznie mniej, ale zwykli ludzie ubierali się w szykowne ciuchy i spacerowali po ulicach tworząc klimat. Wszystko było na innym trybie.
  Była komunikacja między ludżmi.
  Tworzyli społeczeństwo, naród. Coś co skłaniało do patriotyzmu.
  Było inaczej chociaż ciężko sobie to wyobrazić.

 • CityCenter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2012 08:43 ~CityCenter

  A teraz jest tak, że czerepachy zalali Nam Warszawę i jest wsiowo, acz kolorowo. Oksy i innye czereśniaki bawią się morowo, a My mamy wysiadkę.
  Pozdrowienia dla prezydent Stolicy, urodzonej w Płocku warszawianki w skuter szarpana.

 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2012 08:16 ~Marian

  Tak bawiła się tylko garstka złodziei, reszta klepała biedę i czekała na resztki z pańskiego stołu.

 • piotron

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2012 22:41 ~piotron

  A jak jest teraz ? Gdyby tak zrobić kronikę o tym jak teraz bawi się Warszawa , i jej nocne życie ......hmmm . Z pewnością moglibyśmy obejrzeć mnóstwo przepięknych fotografii pijanej młodzieży ,klnącej i wydzierającej się niczym śpiew skowronka. Jakże cudowne i naturalne były by ujęcia plenerowe ludzi wymiotujących ,lub oddających mocz gdzie popadnie i to bez żadnego zażenowania , pięknie i dumnie pozujących . Oczywiście nie mogłoby zabraknąć wspaniałych ekspozycji , dzisiejszych herosów demolujących przystanki , wystawy czy samochody oraz jakże wspaniałych gladiatorów czy też (błędnych) rycerzy szukających walk w lokalach których cel istnienia jest zgoła zupełnie inny. Ekspozycje zamykałyby zdjęcia ,mnóstwa butelek ,puszek i śmieci wyrzucanych gdzie popadnie ,jako dowód pełnej swobody i elegancji panującej wśród bawiącej się elity .

 • niepolak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2012 21:31 ~niepolak

  Plan Stalina i Hitlera = pozbyć się inteligencji.
  (wyjaśniam...)

 • niepolak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2012 21:30 ~niepolak

  Warszawa Paryżem Wschodu - dokładnie. Poczytaj to się dowiesz.

 • mic111

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2012 20:32 ~mic111

  Bo taka rola roboli... kopanie rowów i schronów. A Ci uciekli do Rumunii dalej walczyli na frontach. Trzeba uczyć się historii aby nie kopać rowów i schronów.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

Motto, które umieścił na swoim aucie kierowca tego auta wyraźnie nie przyświeca jemu samemu. Samochód postawił na ulicy Dąbrowskiego, a dokładniej - na... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »