Informacje

19.10.2018 13:24 relacja z działań kandydatów

Kawa, rozmowy i ulotki. Intensywna końcówka kampanii

SERWISY:


Kandydaci wykorzystali niemal każdy moment na spotkania z wyborcami i ostatnie konferencje prasowe. Rafał Trzaskowski o północy w czwartek rozpoczął "24 godziny dla Warszawy". Patryk Jaki od czwartkowego południa przedstawiał kolejne pomysły swojego programu w ramach akcji "36 impulsów". Podsumowania i ostatnie akcje prowadziły również inne komitety. Na tvnwarszawa.pl śledziliśmy działania kandydatów na prezydenta Warszawy w ostatnim dniu kampanii.

20.48 "Ponad pół tysiąca ludzi na zakończenie kampanii. Największy polityczny event na finisz w Polsce. Jest moc!" - napisał na Twitterze Patryk Jaki. "To jest siła w Warszawie na koniec morderczej kampanii! Chcemy uczciwej stolicy!" - dodał.

Tymi słowami kandydat Zjednoczonej Prawicy odniósł się do koncertu wieńczącego akcję #100iMyPodBlokiem. Wystąpił na nim raper HCR, autor utworu "Stałem pod blokiem - jestem jaki jestem", który zadedykował Patrykowi Jakiemu.

20.08 "Warszawa dla Wszystkich" to credo mojej kampanii - przypomina Rafał Trzaskowski. Wieczorem kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta stolicy spotkał się z przedstawicielami mniejszości ukraińskiej. W Ukraińskim Domu na Muranowie zaznaczał, że Warszawa jest otwarta dla wszystkich, którzy chcą w niej mieszkań i pracować, niezależnie od tego skąd pochodzą.

Kolejne kroki Trzaskowski skierował na Pragę Północ. Podczas spaceru po Ząbkowskiej i Wilanowskiej mówił, że zamierza do końca wykorzystać ostatnie godziny kampanii i mobilizować mieszkańców, by poszli na wybory.

- Mimo dobrych wyników w sondażach nic nie jest przesądzone. Walka trwa do ostatniej chwili - powiedział Trzaskowski.

18.40 Justyna Glusman i aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i ruchów miejskich rozmawiają z mieszkańcami stolicy na "patelni". Wcześniej w swój ostatni kurs przez Wolę i Bemowo wyruszył kampanijny Glustram. Jak zapowiadają aktywiści około godziny 20 wybiorą się w rowerowy przejazd ulicami Warszawy. Natomiast na zakończenie kampanii, będą walczyć o głosy osób napotkanych w stołecznych klubach.

17.25 Rafał Trzaskowski uczcił pamięć Piotra Szczęsnego. Mężczyzna dokładnie rok temu podpalił się przed Pałacem Kultury i Nauki. Zmarł dziesięć dni później. Przed śmiercią zostawił manifest, w którym sprzeciwiał się polityce rządu.

"Wciąż trudno pogodzić się z tą śmiercią. Dziś mija rok od dramatycznego czynu Szarego Człowieka. Szczególnie teraz powinna to być dla nas okazja do prawdziwej, obywatelskiej refleksji" - napisał kandydat Koalicji Obywatelskiej na Twitterze.

16.50 Patryk Jaki przypomniał w piątek po południu zobowiązanie dotyczące przyjaznego urzędu. Podczas konferencji zorganizowanej na placu Grzybowskim kandydat zaznaczył, że powinien on dostosowywać się do rytmu pracy warszawiaków, dlatego w dwa dni w tygodniu należy wydłużyć godziny obsługi mieszkańców do 20. Dodał też, że jeśli zostanie prezydentem stolicy, zadba o to, by ratusz funkcjonował na transparentnych zasadach.

Wcześniej, kandydat Zjednoczonej Prawicy przez dwie godziny odpowiadał na pytania internautów. Za pośrednictwem transmisji na żywo w mediach społecznościowych przypomniał swoje plany dla stolicy.

16.40 Andrzej Rozenek, kandydat komitetu SLD Lewica Razem spotkał się w piątek przeciwnikami demontażu pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej w Parku Skaryszewskim. Wspólnie sprzeciwili się trwającej od środy rozbiórce monumentu.

- Ja bym chciał żyć w kraju, w którym szanujemy pamięć i szanujemy prawdziwą historię. Chciałbym żyć w państwie, w którym historia nie jest przedmiotem gry politycznej, historia nigdy nie jest czarno-biała, nie jest jednowymiarowa. O historii trzeba pamiętać, trzeba pamiętać to, co było złego, trzeba pamiętać o Katyniu, ale trzeba pamiętać też o tym, że ci żołnierze, którzy tutaj oddali swoje życie, walczyli z najeźdźcą hitlerowskim, dzięki nim żyjemy w wolnej Polsce - powiedział.

16.16 - Nic nie dostałem na złotej tacy. Wszystko w tej kampanii wyborczej musiałem wypracować sobie sam i niejednokrotnie cztery razy więcej napracować, niż inni kandydaci, by mieć z tego jakąś satysfakcję - powiedział PAP kandydat PSL na prezydenta Warszawy Jakub Stefaniak.

Stefaniak proszony o podsumowanie swojej kampanii wyborczej podkreślił, że ostatnie tygodnie to był okres "intensywnej pracy i rozmów z mieszkańcami Warszawy". - Nie było dnia, żebyśmy nie złożyli jakiejś propozycji dotyczącej, czy to seniorów, czy bezpłatnej komunikacji, czy wielu ułatwień systemowych jakie chcielibyśmy wprowadzić dla mieszkańców stolicy - mówił kandydat PSL.

Zaznaczył, że w ciągu ostatnich tygodni przedstawił kompleksowy program dla Warszawy nazwany "Umową warszawską". - Jeżeli dostaniemy szansę od mieszkańców Warszawy to chcielibyśmy taką umowę wdrażać, nie dla dobra żadnej partii politycznej, tylko dla dobra, tych którzy w Warszawie mieszkają - podkreślił Stefaniak. Dodał też, że do nadchodzących wyborów podchodzi z optymizmem.

13.15 Patryk Jaki pojawił się w centrum Koneser, gdzie mówił głównie o nowych technologiach, smart city i zapowiedzianej niedawno 19. Dzielnicy - "Dzielnicy Przyszłość". - Za kandydatem już ponad 20 godzin maratonu wyborczego. Pytałam go, jak sobie radzi. Mówił, że pomaga mu ulubiona kofeina - powiedziała na antenie TVN24 reporterka Katarzyna Gozdawa-Litwińska, który towarzyszy sztabowcom Jakiego.

12.20 Po południu Patryk Jaki wraz ze sztabowcami pojawił się na Pradze Północ, gdzie mówił między innymi o programie dla seniorów i polityce mieszkaniowej. Tym pierwszym zaoferował między innymi kartę "Senior plus", która miałaby oferować seniorom zniżki do miejskich instytucji kultury i rekreacji.

- Wychodzimy z założenia, że był już czas, kiedy seniorzy zrobili coś dla Warszawy. Teraz Warszawa musi zrobić coś dla nich - przekonywał kandydat PiS.

Jeśli chodzi natomiast o mieszkania, polityk przypomniał swoje postulaty sprzed kilku tygodni. Głównym z nich była możliwość wykupu mieszkań komunalnych z bonifikatą, wynoszącą od 75 do nawet 90 proc.

 

12.00 W samo południe Rafał Trzaskowski spotkał się z burmistrzem Piaseczna Zdzisławem Lisem. Rozmawiali o współpracy Warszawy z ościennymi gminami w ramach metropolii. - Musimy sobie pomagać w kwestiach takich jak komunikacja miejska, smog, edukacja. Jeszcze jako europoseł, pracowałem nad programami, które umożliwiały metropoliom współpracę w tych kluczowych dziedzinach - wspominał kandydat Koalicji Obywatelskiej.

W liście przedwyborczych obietnic wymienił między innymi więcej połączeń autobusowych, nowe linie SKM w kierunku Piaseczna oraz tramwaj na Zielony Ursynów.

 

11.40 Patryk Jaki pojawił się przy kościele św. Stanisława Kostki, by złożyć kwiaty przy pomniku Jerzego Popiełuszki. W piątek obchodzona jest 34. rocznica męczeńskiej śmierci księdza.

11.24 Do wtorku do spisu wyborców w Warszawie dopisało się 15 785 osób i już wtedy ta ilość stanowiła ponad trzykrotność liczby osób dopisanych przed wyborami samorządowymi w 2014 r. - Podczas tamtych wyborów dopisały się 4354 osoby. Tutaj już mamy zdecydowanie, kilkukrotnie większą liczbę - zaznaczył Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

- Tymczasem do czwartku liczba ta wyniosła już 25 443 - poinformował rzecznik stołecznego ratusza.

11.00 Jan Śpiewak odniósł się do porannych odwiedzin Rafała Trzaskowskiego w Barze Prasowym (co podawaliśmy kilka wpisów wcześniej). "Szkoda, że Platforma chciała go zamknąć" - skomentował kandydat na prezydenta na Twitterze.

Śpiewak zaznaczył też, że dzięki mieszkańcom i ich protestom Prasowy dalej karmi swoich gości. Teraz między innymi członków partii PO. Czytaj więcej o sporze o Prasowy sprzed lat.

Bar Prasowy istnieje przy Marszałkowskiej w Warszawie od połowy lat 50. W 2011 roku został zamknięty przez ajentkę i władze miasta planowały, by lokal po barze, na zasadach komercyjnych, przeznaczyć do innych celów. Jednak m.in. w wyniku społecznych protestów bar, po remoncie, w 2013 roku wznowił działalność w tym samym miejscu.

 

 

10.45 Kandydat Zjednoczonej Prawicy odwiedził Bemowo, gdzie mówił między innymi o programie dla zwierząt. - To bardzo ważna sprawa, świadectwo wysokiej jakości samorządu, który potrafi zadbać o najsłabszych, w tym zwierzęta - powiedział.

W ramach swoich pomysłów dla zwierząt polityk wymienił przede wszystkim dofinansowanie schroniska i wzmocnienie Eko patrolu. - Będziemy chcieli stworzyć też znacznie więcej parków i miejsc przyjaznych zwierzętom, w których czują się one dobrze - zapowiedział.

Wymienił także pomoc w adopcji psa czy kota. - Są seniorzy, którzy są samotni i chętnie adoptowaliby psa czy kota, ale często ich na to nie stać. W interesie miasta jest to, by dofinansować taką adopcję - podkreślił.

Oprócz programu dla zwierząt, na Bemowie Jaki i jego sztabowcy mówili o edukacji.

 

 

10.30 Rafał Trzaskowski w ramach akcji "24 godziny dla Warszawy" odwiedził budowę II linii metra na Targówku. - Zostało nam niecałe 14 godzin do ciszy wyborczej. Jesteśmy na stacji metra, na Targówku. To jedna z najważniejszych inwestycji w Warszawie, kluczowa dla stolicy lepszej komunikacji - przekonywał.

Podkreślił też, że o komunikacji powinno się myśleć całościowo. Zapowiedział dokończenie budowy linii tramwajowych na Wilanów czy Białołękę. Mówił również o budowie parkingów dla kierowców. - To wszystko musi działać jak system. Mamy tu wszystko zaplanowane - zapewnił.

 

10.00 Przed godziną 10 Patryk Jaki wraz ze sztabowcami pojawił się na wolskich Odolanach. Mówił tam o komunikacji miejskiej oraz polityce przestrzennej.

- Akurat tutaj, na Odolanach, ma być metro. To moje wielkie zobowiązanie. Jestem silnie przekonany, że Warszawa nie tylko może, ale i musi szybciej budować metro. Ono musi być szkieletem komunikacji w stolicy - wskazywał kandydat prawicy.

- Kolejny punkt to polityka przestrzenna. Jak zostanę prezydentem, to uchwalę dwa razy więcej planów zagospodarowania przestrzennego. Obecnie mamy dziką zabudowę deweloperską - mówił. Zapowiedział też, że jako prezydent powoła nowy zespół architektów i urbanistów, którzy "przygotują nową wizję przestrzenną Warszawy".

 

8.00 Trzaskowski pojawił się przy metrze Politechnika, gdzie rozdawał ulotki i rozmawiał z mieszkańcami. Potem wstąpił do Baru Prasowego na śniadanie. "To kultowe miejsce" – napisał na Twitterze kandydat Koalicji Obywatelskiej. Towarzyszyli mu: Grzegorz Schetyna, Barbara Nowacka i Katarzyna Lubnauer.

7.20 Ulotki od rana rozdaje też kandydat Koalicji Obywatelskiej. Po godzinie 7 pojawił się w okolicach stacji WKD u zbiegu Alej Jerozolimskich z Włodarzewską. - Są rozmowy i poranna kawa, która już stała się tradycją kampanii. Wszyscy, którzy chcą chwilę porozmawiać z kandydatem, jest do tego okazja - mówiła Małgorzata Telmińska z TVN24, która towarzyszy Rafałowi Trzaskowskiemu.

7.15 W godzinach szczytu komunikacyjnego kandydaci ruszyli w miejsca często uczęszczane przez mieszkańców. - Sztab Patryka Jakiego rozdaje kawę dla osób, które ruszają z Bródna do pracy czy szkoły. Mogą oni porozmawiać z kandydatem, wziąć ulotkę - powiedziała Katarzyna Gozdawa-Litwińska, reporterka TVN24, która towarzyszy kandydatowi PiS.

 

6.30 Rafał Trzaskowski pojawił się na Kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie, gdzie towarzyszył mu między innymi lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna oraz Barbara Nowacka z Inicjatywy Polska.

Trzaskowski zapowiedział, że jeśli wygra wybory wprowadzi w Warszawie politykę "zera tolerancji dla faszyzmu i rasizmu". - Tu nie ma miejsca na światłocienie. Albo ktoś jest za faszyzmem i rasizmem i usprawiedliwia tego typu zachowania, albo ktoś jest przeciw,  tak jak ja. Warszawa będzie natychmiast reagować, jeśli się będą pojawiać tego typu hasła - zapewnił.

6.00 Patryk Jaki mówił o komunikacji miejskiej i transporcie. - Komunikacja w Warszawie powinna być oparta na komunikacji zbiorowej, szynowej. Problemy komunikacyjne da się rozwiązać tylko wtedy, kiedy Warszawa będzie miała nowe linie metra i kolej szynową. Do każdej dzielnicy powinien prowadzić szybki transport kolejowy. Wtedy wszyscy odczują ulgę na ulicach - przekonywał kandydat prawicy.

W agitacji Jakiemu towarzyszą jego sztabowcy i kandydaci Prawa i Sprawiedliwości na radnych do rad dzielnic, rady miasta i do sejmiku Mazowsza.

Ostatnia prosta

Całą noc trwały działania wyborcze dwóch największych kandydatów ubiegających się o fotel prezydenta Warszawy.

Patryk Jaki kontynuuje akcje "36 impulsów", w ramach której przez 36 godzin przedstawia kolejne propozycje dla Warszawy. O godzinie 2.30 mówił o gospodarce odpadami, po 4 odwiedził Wawer, gdzie opowiadał między innymi o pomysłach na walkę ze smogiem. O 5 natomiast odwiedził jedną z piekarni na Pradze.

 

 

24 godziny Trzaskowskiego

Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski o północy na Kabatach rozpoczął akcję "24 godziny dla Warszawy". - Zaczynamy ostatni akord kampanii wyborczej w Warszawie. W tych miejscach, które są dla warszawianek i warszawiaków ważne. Będziemy je odwiedzać przez te 24 godziny i będziemy pracowali aż do początku ciszy wyborczej - powiedział Trzaskowski podczas nocnej konferencji.

O godzinie 2 odwiedził budowę wiaduktu przy rondzie Starzyńskiego, potem spotkał się z wolontariuszami Wolnych Wyborów, po 4 pojawił się na Lotnisku Chopina. - Jest bardzo ważne dla wszystkich warszawiaków. Nie pozwolimy odebrać Warszawie żadnego z dwóch lotnisk - przekonywał.

 

 

Podsumują kampanię

O godzinie 10 konferencję prasową inaugurującą ostatnią ofensywę Ruchów Miejskich "#RobimyToNaCodzień" z udziałem Justyny Glusman zapowiedziały ruchy miejskie. Spotkanie odbędzie się przy Nowogrodzkiej 43 (obok urzędu dzielnicy Śródmieście).

O 12.12 swoją kampanię podsumuje  przy Grobie Nieznanego Żołnierza Janusz Korwin-Mikke, kandydat KKW Wolność w Samorządzie.

Podsumowanie ponad dziewięciotygodniowej kampanii planują na piątek również inni kandydaci. O 13 Andrzej Rozenek i kandydaci SLD Lewica Razem spotkają się z dziennikarzami przed Pomnikiem Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej w Parku Skaryszewskim.

O 16.45 konferencję wieńczącą kampanię - na tzw. patelni przed metrem Centrum zaplanował Jan Śpiewak i jego kandydaci z komitetu Wygra Warszawa.

Cisza wyborcza

O północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza i potrwa do końca głosowania w niedzielę. Za złamanie ciszy wyborczej grozi nawet milion złotych grzywny. Zabronione jest publikowanie sondaży, agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów i list. Zakaz obowiązuje też w internecie.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę w godzinach od 7 do 21.

 

Zdjęcie na stronie głównej: Tomasz Gzell / PAP i Patryk Jaki / Twitter

kw/PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Lapac_zlodzieja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2018 13:32 ~Lapac_zlodzieja


  sara~sara

  uff w końcu będzie cisza. Oby Trzaskowski wygrał w pierwszej turze i zakończył męczarnie jakiego.
  Sarkastyczny~Sarkastyczny

  i co Saro, od razu lecisz do ratusza po kamienicę.


  A wy w pisie dalej tylko bajki opowiadacie i uprawiacie propagandę i populizm. I dlatego przegracie teraz w dużych miastach, a za rok w całej Polsce. A jak narodowi raz klapki spadną z oczu od tej waszej przebrzydłej propagandy to już dłuuugo się nie pozbieracie żeby znowu zacząć coś znaczyć. Prawda zawsze zwycięża - nie zakrzyczycie rzeczywistości pisoludki.

 • Piotrek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2018 12:38 ~Piotrek

  Wybieram mniejsze zło.

 • Sarkastyczny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2018 12:20 ~Sarkastyczny

  sara~sara

  uff w końcu będzie cisza. Oby Trzaskowski wygrał w pierwszej turze i zakończył męczarnie jakiego.

  i co Saro, od razu lecisz do ratusza po kamienicę.

 • klomb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2018 12:06 ~klomb  bleh~bleh

  Niech nas Bóg chroni przed którymkolwiek...
  antypiss~antypiss

  zwłaszcza przed Jakim !!!!!!!!!
  qwerty~qwerty

  zwłaszcza przed "czaskoskim"

  Zwłaszcza przed ideologią i polityką

 • qwert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2018 12:04 ~qwert

  Jestem ciekawa jak będzie się pan Jaki wykręcał z obietnic, jeśli wygra oczywiście.
  Pewnie będzie coś w tym stylu: nie mówiłem że w tej kadencji, plan jest policzony na 8 lat, nie obiecywałem że dla wszystkich itd itd

 • aka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2018 12:01 ~aka

  Nie będę głosować na ideologa JAKIEGO. NIE dla populisty, kłamczucha i jego zaplecza pełnego pogardy dla "głupich ludzi". Oni mają nas za dennie głupich, naiwnych i prymitywnych.

 • Wiola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2018 11:31 ~Wiola

  komo~komo

  Dlaczego ciągle piszecie tylko o tych dwóch?
  kandydatów jest czternastu.

  Też mnie to ciągle nurtuje -podobnie jest z atakiem --jak atakują to tylko Jakiego a kandydatów jest więcej

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2018 10:53 ~qwerty


  bleh~bleh

  Niech nas Bóg chroni przed którymkolwiek...
  antypiss~antypiss

  zwłaszcza przed Jakim !!!!!!!!!

  zwłaszcza przed "czaskoskim"

 • komo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2018 10:52 ~komo

  Dlaczego ciągle piszecie tylko o tych dwóch?
  kandydatów jest czternastu.

 • sara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2018 10:50 ~sara

  uff w końcu będzie cisza. Oby Trzaskowski wygrał w pierwszej turze i zakończył męczarnie jakiego.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »