Informacje

08.01.2011 14:59 Budynki z Konstancina trafiły do rejestru zabytków

"Kasztelanka" i "Jagiellonka" pod ochroną

SERWISY:

 

Dwie wille w Konstancinie-Jeziornie trafiły w piątek do rejestru zabytków. Zdaniem miłośników zabytków to wciąz za mało, by mówić o sukcesie. - To tylko dwa, a nie aż dwa obiekty – mówi PAP historyk sztuki Piotr Nowicki.

Wpisanie przez mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków Barbarę Jezierską obu willi do rejestru oznacza, że każdą w nich zmianę , remont lub przebudowę, trzeba będzie uzgadniać z konserwatorem.

Jak dowiedział się PAP, "Jagiellonka" została wpisana do rejestru z rygorem natychmiastowej wykonalności. - To oznacza, że od chwili podpisania dokumentu obiekt jest pod ochroną konserwatora i nie trzeba czekać na uprawomocnienie się decyzji – powiedziałam Monika Dziekan z biura mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Taka adnotacja była konieczna, ponieważ właściciele budynku chcieli go wyburzyć.

Żeby zachować charakter

Starania o zachowanie zabytkowego charakteru Konstancina-Jeziorny jako miejscowości kurortowej, w której na przełomie XIX i XX wieku wznoszono letniskowe wille, trwają od kilku lat. Zdaniem historyka sztuki Piotra Nowickiego, szczególne zagrożenie dla Konstancina stanowią nowi, bogaci właściciele willi. - Ci ludzie uważają, że posiadając olbrzymie pieniądze, mogą zrobić wszystko – stwierdził w rozmowie z dziennikarzem PAP.

Nowicki wyjaśnił, że wielu osobom, które stać na zakup w Konstancinie dużych działek wraz ze stojącymi na nich przedwojennymi willami, nie odpowiadają standardy tych budynków. Jak dodał, wille są budynkami nie przystosowanymi do surowych zim, bo Konstancin przed wojną funkcjonował jako kurort letni. Dla niektórych nabywców domy też są za małe, mimo że liczą nawet 200-300 metrów kwadratowych powierzchni.

Tylko kulturalna przebudowa

Historyk zauważa, że domy można przebudować, aby były bardziej funkcjonalne dla mieszkańców. - Wymaga to jednak pewnej kultury i zrozumienia dla architektury. Prościej jest wyburzyć stare i postawić nowe – podkreśla. Jak się okazuje, większość właścicieli już u pośredników sprzedających ziemię na której znajduje się cenny obiekt, objaśniają, jak mogą obejść prawo i zburzyć lub kompletnie przebudować budynek.

"Dwie to za mało"

Według Nowickiego, tempo wpisywania willi z Konstancina do rejestru jest zdecydowanie za wolne. - Dwie wille to nie jest światowy sukces, jeżeli do rejestru trzeba wpisać sto - mówi. Obecnie około 20 konstancińskich willi jest pod nadzorem konserwatorskim.

Są już bezpieczne

"Jagiellonka" to wczesnomodernistyczna, zachowana bez przekształceń willa zdobiona secesyjnymi detalami architektonicznymi. Wykonany według projektu Bronisława Czosnowskiego budynek powstał w 1911 roku. Czosnowski, miłośnik secesji, zaprojektował kilka warszawskich kamienic oraz inne wille w Konstancinie.

Z kolei styl zbudowanej w 1914 roku "Kasztelanki" nawiązuje do architektury schronisk alpejskich. O jej artystycznej wartości świadczą drewniane dekoracje snycerskie werand, ganków i szczytów oraz charakterystyczne dla górskich budynków zdobione krokwie.

aq

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Alek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2011 08:48 ~Alek

  Wpis do rejestru nic tym obiektom tak naprawdę nie da. U nas do rejestru wpisuje się ruinę, gdy na jakikolwiek ratunek dla obiektu jest już za późno. Będą więc te ruiny straszyć, aż w majestacie prawa się rozpadną.

 • Uzdrowisko_Konstancin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2011 11:56 ~Uzdrowisko…

  Dziki kapitalizm najchętniej zniszczyłby wszystkie zabytki a w ich miejsce postawił swoje szklano-betonowe potworki.

 • JS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2011 21:52 ~JS

  Rada dla właścicieli : do piwnicy wstawiamy butlę propan-butan 10 kg , szczegółów nie podaję ale potem Inspekcja Nadzoru Budowlanego wystawi NAKAZ rozbiórki

 • Konstancin-Jeziorna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2011 19:12 ~Konstancin…

  ufff, coś sie dzieje w końcu. Kolejny dowód na to, że Wojewoda źle chcial zrobić, zwalniając P.Jezierską z piastującej ją funkcji.

 • JD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2011 18:29 ~JD

  A tą Jezierską wpisano już do rejestru zabytków ?

 • mg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2011 16:02 ~mg

  paranoja!!! może niech cały kraj wpiszą do rejestru!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »