Informacje

28.11.2012 06:25 kontrowersje wokół kontroli kaskadowych

Kaskadowe naginanie prawa?
"To tylko nowa taktyka"

SERWISY:

Strażnicy miejscy, wprowadzając kontrole kaskadowe, naginają prawo? Część kierowców uważa, że tak. Mundurowi na zarzut reagują nerwowo, ale zapewniają: - Nie przekraczamy naszych uprawnień.

O nowej metodzie kontroli kierowców straż miejska poinformowała kilka dni temu. - Zamierzamy "przykręcić śrubę" piratom - zapowiedzieli mundurowi.

W Internecie zawrzało. Niektórzy kierowcy ostro skrytykowali metodę polegającą na ustawianiu kilku radarów na krótkich odcinkach. Zarzucając strażnikom, że jest to niezgodne z prawem.

Oto przykładowe komentarze z forum tvnwarszawa.pl:

Funkcjonariusze stanowczo temu zaprzeczają. - Kontrole kaskadowe niczym nie różnią się od prowadzonych dziś kontroli, poza tym, że na dłuższym, prawidłowo oznakowanym znakiem D-51, odcinku drogi będą prowadzone co kilkaset metrów przez nie jeden, a np. trzy radiowozy z wmontowanymi fotoradarami – tłumaczy Monika Niżniak, rzeczniczka straży miejskiej.

I dodaje: - Straż miejska, prowadząc kontrole z wykorzystaniem fotoradarów, stosuje się do zapisów Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym oraz właściwego rozporządzenia Ministra Infrastruktury.

Nowa taktyka zgodna z prawem

Na potwierdzenie swoich słów rzeczniczka przytacza poszczególne artykuły.

Jednym z nich jest art. 129b ust. 3 pkt. 3 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym mówiący o tym, że:

Strażnicy w ramach wykonywania kontroli ruchu drogowego są upoważnieni do używania urządzeń rejestrujących, z tym że w przypadku używania urządzenia zainstalowanego w pojeździe w czasie pracy urządzenia pojazd nie może znajdować się w ruchu.

Zgodnie zaś z art. 129b ust. 4 straż prowadząc kontrole z wykorzystaniem urządzeń przenośnych lub zainstalowanych w pojazdach musi ustalić miejsce i czas

kontroli z właściwym terytorialnie komendantem powiatowym (miejskim) policji.

Jak powinno wyglądać oznakowanie kontroli, zapisane jest w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury.

Znak D-51 „automatyczna kontrola prędkości” stosuje się w celu poinformowania kierujących pojazdami o lokalizacji urządzeń rejestrujących działających samoczynnie, kontrolujących i rejestrujących prędkość ruchu pojazdów. – Dotyczy to wszystkich urządzeń, również tych, które zamontowane są w samochodzie - tłumaczy Niżniak.

I dodaje: - Przy każdym znaku umieszczona jest tabliczka określająca, na jakiej długości danego odcinka drogi będzie prowadzona kontrola. Kierujący pojazdem będzie więc posiadał pełną wiedzę o prowadzeniu przez straż kontroli – dodaje.

Jak zapewnia straż miejska, prowadzenie kontroli i rejestracji wykroczeń popełnianych przez kierujących pojazdami, rozpoczyna dopiero po spełnieniu opisanych warunków.

- To jest jedynie nowa taktyka działania, która w naszej ocenie będzie skuteczną metodą na podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach – podsumowuje rzeczniczka.

Na tym polegają kontrole kaskadowe

Zgodnie z zapowiedziami, kontrole kaskadowe będą prowadzone na konkretnych odcinkach, w ściśle określonych godzinach.

- Ważnym czynnikiem jest bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, stąd, typując odcinki dróg, brano pod uwagę występowanie przejść dla pieszych pozbawionych sygnalizacji świetlnej - tłumaczy Niżniak. - Lokalizacje będą zmieniane tak, aby obejmować kontrolami większe obszary stołecznych ulic - dodaje.

Nowa metoda straży miejskiej polegać będzie na ustawieniu nie jednego, a kilku radiowozów na odcinku kilkuset metrów. W ten sposób kierowca, który będzie łamał przepisy ruchu drogowego, może dostać aż trzy mandaty.

Czytaj więcej: tu warszawska straż planuje kontrole.

O kontrolach kaskadowych mówi Monika Niżniak, rzeczniczka straży miejskiej.

Zobacz materiał Łukasza Wieczorka, reportera TVN24.

su/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • GGG

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2012 14:40 ~GGG

  mark~mark

  28.11.2012 23:24 ~GGG


  Straż Miejska co jest jasne wchodzi w paradę Policji i ITD - zresztą ta druga o ile wiem będzie miała problemy ze swoimi samochodami z wideorejestratorami. Dlaczego? Ano w większości przypadków aby prawidłowo dokonać pomiaru prędkości będą musieli sami przekroczyć dozwoloną prędkość, a do tego nie są upoważnieni.  co ty za brednie opowiadasz kolego???? a czemu mają przekraczać prędkość? o ile wiem auta itd mają zainstalowany fotoradar a nie jak policja wideorejestrator, czyli nie muszą jechać za "pacjentem"np 100m z jego prędkością. jadą sobie 50km/h i cykają zdjęcia frajerom.  Mark
  Widzę że nie wiesz na czym polega pomiar wideorejestratorem więc proszę doucz się, a potem pisz że ktoś bredzi.
  Zaprszam Cię chodziażby do obejrzenia programu Pirat na TVN Turbo i obserwuj jak wykonuje taki pomiar policja.
  Tylko urządzenia stacjonarne mogą zmierzyć prawidłowo prędkość pojazdu, gdzy sa nieruchome.
  OK, nowe Alfy Policji to inna sprawa, ale tych widoe jest jak na lekarstwo i na pewno nie jest w samochodach ITD

 • tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2012 12:55 ~tomek

  Zastanawia mnie jedna rzecz: czy straznicy wiejscy nie sa na codzien kierowcami? Tak prywatnie. Czy nie zdaja sobie sprawy, ze strzelaja sobie w stope? Czy mamy moze do czynienia z cichym ukladem, ze strazniek straznikowi krzywdy nie zrobi? Przeciez musza sobie zdawac sprawe, ze jadac do innego miasta, na wakacje, czy nawet jezdzac po W-wie moga pasc ofiara swoich wlasnych zabawek.

 • SAM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2012 22:50 ~SAM

  JEZELI SM JEST OD PRZESTRZEGANIA PRZEPISÓW TO DLACZEGO SAMA JĄ ŁAMIE I NA ULICY WŁODARZEWSKIEJ W WARSZAWIE / OCHOTA / WYŁAPUJĄC PIRATÓW PRZEKRACZJĄCYCH PRĘDKOŚĆ 40/H ZASTAWIA WIAZD NA POSESJĘ . NALEZAŁO BY ZADZWONIC PO KOLEGÓW ZEBY ZAŁOZYLI IM BLOKADY NA KOŁA . STRAŻ MIEJSKA JEST PONAD PRAWEM JAK WSZYSTKIE URZĘDY W TYM KRAJU WŁĄCZAJĄC RÓWNIEŻ ELITY RZĄDZĄCE

 • osavwosa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2012 18:50 ~osavwosa

  Dla mnie to jest tzykrotne karanie za to samo wykroczenie a to jest niezgodne z prawem

 • Zbyl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2012 18:27 ~Zbyl

  bo to nie chodzi o to żeby poprawić bezpieczeństwo tylko w miejscach gdzie można "przycisnąć" zarobić jak najwięcej dzięgów....

 • mark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2012 16:02 ~mark

  28.11.2012 23:24 ~GGG


  Straż Miejska co jest jasne wchodzi w paradę Policji i ITD - zresztą ta druga o ile wiem będzie miała problemy ze swoimi samochodami z wideorejestratorami. Dlaczego? Ano w większości przypadków aby prawidłowo dokonać pomiaru prędkości będą musieli sami przekroczyć dozwoloną prędkość, a do tego nie są upoważnieni.  co ty za brednie opowiadasz kolego???? a czemu mają przekraczać prędkość? o ile wiem auta itd mają zainstalowany fotoradar a nie jak policja wideorejestrator, czyli nie muszą jechać za "pacjentem"np 100m z jego prędkością. jadą sobie 50km/h i cykają zdjęcia frajerom.

 • kierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2012 15:46 ~kierowca

  W tym wszystkim chodzi wyłącznie o pieniądze...nasze pieniądze.

 • olek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2012 14:11 ~olek

  Rekrutacja do SM:
  Wymagania na test sprawności fizycznej

  Rodzaje ćwiczeń:

  1. Siady z leżenia tyłem (brzuszki) - minimum 15 powtórzeń w czasie 30 sekund
  2. Uginanie ramion (pompki) - minimum 20 powtórzeń w czasie 30 sekund
  3. Przysiady - minimum 24 powtórzenia w czasie 30 sekund

  4. Bieg wahadłowy - 10x10 w czasie nie dłuższym niż 32 sekundy (Mężczyźni)

  - 4x10m w czasie nie dłuższym niż 12,3 sekundy (Kobiety)
  5. Przewrót w przód

  6. Przewrót w tył

  Chcialbym zobaczyć jak niektórzy zatrudnieni funkcjonariusze przechodza takie testy. Haha to bedzie lepsze niż najlepszy skecz kabaretowy.

 • Warszawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2012 14:07 ~Warszawa

  Zamiast ZWIĘKSZAĆ BEZPIECZEŃSTWO to nabija się kasę - STRAŻ WIEJSKA NIE ROBI NIC OPRÓCZ ZGARNIANIA PIENIĘDZY - zadzwoniłem w nocy żeby przepędzili meneli z pod okien (1:00 w nocy), do 3.00 nikt nie przyjechał więc zadzwoniłem znów - przyjechali o 6.00 rano po cieszy nocnej. Spisali meneli i pojechali. JA MAM ZA TO PŁACIĆ????? KPINA!

 • ojtam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2012 11:22 ~ojtam

  a co z takim pojęciem jak "ciągłość w wykroczeniu" przecież głośno było w telewizji jak gościu jeździł wkoło fotoradaru i natrzeaskał mu dużo zdjęć z itak zapłacił jeden mandat??

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »