Informacje

15.03.2017 18:23 jest wyrok sądu okręgowego

Kary od 25 do 4 lat więzienia
w procesie gangsterów "Rympałka"

SERWISY:

Trzy kary 25 lat więzienia wymierzył sąd w procesie gangu Marka Cz. , ps. "Rympałek". Taki wyrok usłyszeli: sam boss, Marek R. i Jerzy B. Uznano ich za winnych między innymi zlecenia i dokonania zabójstwa jednego z gangsterów podejrzewanego o współpracę z organami ścigania.

W środę Sąd Okręgowy w Warszawie wydał nieprawomocny wyrok w procesie 16 gangsterów oskarżonych w sumie o 49 przestępstw z lat 2008-2010, między innymi - udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, handlu narkotykami i bronią oraz zabójstwa członka gangu. Postawienie zarzutów w tej sprawie było możliwe dzięki wyjaśnieniom złożonym przez część gangsterów.

Skazano wszystkich podsądnych. Było kilka wyroków po kilkanaście lat więzienia. Najniższa orzeczona kara to 4 lata więzienia. Orzeczono też wysokie grzywny (54 tys. zł dla "Rympałka") oraz przepadek korzyści uzyskanych z przestępstw przez herszta gangu - ponad 2,3 mln zł. Sąd przyznał także bliskim zamordowanego Witolda K. 60 tys. zł zadośćuczynienia od trzech skazanych na 25 lat.

Sędzia Piotr Gąciarek przyznał, iż sąd zdaje sobie sprawę, że będą trudności ze ściągnięciem tych pieniędzy, ale kieruje się zasadą legalizmu.

Apelowali o dożywocie

W tym trwającym ponad 4 lata procesie mazowiecki wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji wniósł o trzy kary dożywocia. Sąd wymierzył trzem najważniejszym podsądnym kary po 25 lat, z możliwością ubiegania się o przedterminowe, warunkowe zwolnienie po 20 latach więzienia (prokuratura chciała by było to 40 lat).

Najważniejszym zarzutem wobec nich było zabójstwo Witolda K. w 2008 roku. Sąd uznał, że zlecił je "Rympałek", a dokonali tego Marek R. i Jerzy B. Sędzia przyznał, że gangster - jeden z głównych świadków obciążających "Rympałka" - minimalizuje swoją rolę w tej sprawie (miał on przekazać hersztowi materiały sugerujące rzekomą współpracę Witolda K. z organami ścigania). - Dziwne, że obrona nie postawiła mu zarzutu współudziału w tej zbrodni - mówił sędzia Gąciarek. Zarazem przyznał, że zeznania tego świadka w dużej mierze były potwierdzone zeznaniami innego gangstera, dzięki któremu ujawniono zwłoki K.

Uzasadniając, czemu sąd nie wydał wyroków dożywocia, sędzia Gąciarek wyjaśnił, że skoro ci trzej oskarżeni są powyżej 50. roku życia, to ten wyrok "i tak ograniczy ich czynną działalność", bo wyszliby z więzienia jako osoby "dobrze po 70-tce". - Musimy zachować miarę - mówił sędzia o żądaniu dożywocia przez prokuraturę, podkreślając, że "są zabójstwa bardziej okrutne, z motywacji zasługującej na szczególne potępienie".

Obrona chce pisemnego uzasadnienia

Sędzia podkreślił, że "Rympałek", karany już za szefowanie gangiem, wrócił na przestępczą drogę i ze swej grupy uczynił swoiste "przedsiębiorstwo", zajmując się handlem narkotykami na wielką skalę - na czym zarobił ponad 2,3 mln zł. Oskarżeni, którzy dostarczali gangowi narkotyki, zostali skazani na 14 lat więzienia.

Obrona "Rympałka" od początku kwestionowała wiarygodność zeznań świadka, o którym mówił sędzia. - Brak jest dowodów przemawiających za tym, że Marek Cz. zlecił zabójstwo, co podnosiliśmy w mowie końcowej. Nie zgadzam się z tym - powiedział PAP obrońca "Rympałka" mec. Grzegorz Majewski. Według niego, wspomniany świadek "nie mówi prawdy, jest niewiarygodny, myli fakty". Adwokat dodał, że wystąpi na razie o pisemne uzasadnienie wyroku, po czym rozważy apelację.

Prokuratura też rozważa

Prok. Monika Mazur powiedziała PAP, że po ocenie wyroku prokuratura podejmie decyzje o ewentualnej apelacji. Dodała, że będzie też badana sprawa świadka, o którym sędzia mówił, że mógłby mieć postawiony zarzut współudziału w zabójstwie K. Zwróciła zarazem uwagę, że zgodnie z prawem, w ewentualnym śledztwie przeciw niemu nie mogłyby być brane pod uwagę zeznania, jakie złożył on jako świadek, a mógłby odmówić wyjaśnień jako podejrzany.

Od 2012 roku sąd odbył w tej sprawie 129 rozpraw. Pięciu najgroźniejszych gangsterów (w tym "Rympałka", Marka R. i Jerzego B.) na wyrok doprowadzono z aresztu; sąd przedłużył im areszt.

Znani z napadu stulecia na Ursynowie

Grupa "Rympałka" powstała w 1994 roku, po aresztowaniu Andrzeja Kolikowskiego, "Pershinga" - zastrzelonego kilka lat później w Zakopanem szefa gangu pruszkowskiego. "Rympałek" był szefem jego "żołnierzy". Najgłośniejszym przestępstwem grupy był tzw. "napad stulecia" na konwój na warszawskim Ursynowie w 1995 roku, kiedy bandyci zrabowali ponad 1,2 mln zł.

"Rympałek" został w 1998 roku skazany na 10 lat więzienia za przywództwo zorganizowanej grupie przestępczej. Po odbyciu wyroku zniknął. Według policji, ukrywając się odbudowywał struktury swej grupy. Został aresztowany w 2010 roku pod zarzutem między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, obrotu narkotykami, napadów i rozbojów.

 

PAP/kw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Karolina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2017 13:25 ~Karolina

  polityk chce kilkuset tysięcy zł za kilka miesięcy w wiezieniu w latach 80tych i dostaje a ludziom którym zabito osobe z rodziny daje się kilkadziesiąt tys. Baaaa autor podkreśla - wysokie kary. Za scięcie drzewa są większe!!!!! to żałosne i smieszne.

 • oświecony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2017 10:25 ~oświecony

  ciocia~ciocia

  W jakim my kraju zyjemy,mafie,gangsterzy,przekrety,okupy to chyba caly kraj do du....sypie sie to wszystko od 27lat a winnych brak to tylko pionki a gdzie bosowie.

  Bosowie siedzą w sejmie iparlamencie europejskim ;)

 • jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2017 09:45 ~jacek

  Przesiedzial 10 lat i nic nie zmadrzal to teraz sobie posiedzi do konca zycia. Jakas tega glowa to musi byc.

 • ciocia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2017 20:46 ~ciocia

  W jakim my kraju zyjemy,mafie,gangsterzy,przekrety,okupy to chyba caly kraj do du....sypie sie to wszystko od 27lat a winnych brak to tylko pionki a gdzie bosowie.

 • Tom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2017 19:16 ~Tom

  nie powinno być od 4 do 25 lat ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »