Informacje

15.12.2010 18:48 Dzielnice wybierają władze

Karuzela z burmistrzami

SERWISY:

Guział na Ursynowie, Kierzkowska na Woli, Kucharski na Pradze Południe - kolejne dzielnice wybierają burmistrzów. Najgorętszy bój o władzę rozegrał się na Ursynowie, w którym rządziła dotychczas Platforma Obywatelska. We wtorek musiała oddać rządy koalicji Prawa i Sprawiedliwości ze stowarzyszeniem Nasz Ursynów.  - To czarny dzień dla dzielnicy - komentują politycy PO.

Piotr Guział, świeżo upieczony burmistrz Ursynowa, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci warszawskiego samorządu. Gazety pisały, że jeździ samochodem bez prawa jazdy, radni PO oskarżali go o podejrzane związki z biznesem. W czasie ostatniej kampanii przegrał dwa procesy w trybie wyborczym wytoczone mu przez Platformę.

- Każdy, kto mnie zna wie, że jestem postacią barwną. Zdarzały się i potknięcia czy zdarzenia niekonwencjonalne, ale generalnie nie ma się czego wstydzić – twierdzi Piotr Guział.

Burmistrz z przeszłością

Platforma Obywatelska, która zdobyła na Ursynowie najwięcej głosów, przechodzi do opozycji i nie szczędzi nowym władzom gorzkich słów. Dotychczasowy przewodniczący rady dzielnicy, dzień w którym Guział wybrany został burmistrzem nazywa bez ogródek "czarnym dniem Ursynowa".

- Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, żeby burmistrzem została osoba, która nie jest magistrem, osoba złapana na tym, że jeździ samochodem, pomimo iż odebrano jej prawo jazdy, wreszcie osoba, która w czasie kampanii wyborczej została skazana prawomocnym wyrokiem za to, że mówi nieprawdę o opozycji - wylicza zarzuty Michał Matejka, radny Ursynowa, PO.

Gorąca ziemia ursynowska

Nowy burmistrz został wybrany na cztery lata. Czy dotrwa do końca kadencji? Na Ursynowie nie jest to regułą. Jeszcze żaden burmistrz w ciągu ostatnich ośmiu lat nie rządził tu pełnej kadencji. Jeden odszedł w atmosferze skandalu.

Pozycja Piotr Guziała nie jest zbyt mocna. W ursynowskim ratuszu będzie miał bowiem tylko jednego zastępcę z Naszego Ursynowa. W zarządzie będzie aż trzech zastępców z Pis: Janina Rogg, Witold Kołodziejski i Andrzej Bittel. I to oni będą mięli w zarządzie realną większość.

- Każda koalicja to wypadkowa sił i możliwości realizacji swojego programu – komentuje dyplomatycznie Guział.

Wice z Wawra i Żoliborza

Bez podobnych kontrowersji wybrano już szefów w połowie warszawskich dzielnic. W niektórych rządzić będą niemal takie same zarządy, jak przez ostatnie cztery lata. Ci sami burmistrzowie na razie wybrani zostali w sześciu dzielnicach: na Bemowie, Białołęce, Pradze Południe, Ochocie, w Śródmieściu i Wesołej.

Ciekawe zmiany zaszły za to w Ursusie. Burmistrzem został Wiesław Krzemień, dotychczasowy wiceszef dzielnicy, a jego zastępcami - Jacek Duchnowski, były burmistrz Wawra i Janusz Warakomski, były burmistrz Żoliborza. Zmiany dotknęły też Wolę. Marka Andruka zastąpiła była burmistrz Ursynowa, Urszula Kierzkowska.

Wola lepsza niż Ursynów

Urszula Kierzkowska nie czuje się specjalnie związana z Ursynowem. Wraca na Wolę, przez dwa lata była wiceburmistrzem tej dzielnicy. Teraz czeka jeszcze na pełnomocnictwa od prezydent stolicy i ostro zabiera się do pracy.

- Otrzymam pełnomocnictwa, jutro wybierzemy pozostałych czterech członków zarządu i od piątku będziemy mogli rozpocząć pracę - zapowiada Urszula Kierzkowska, burmistrz Woli.

Przeskakiwanie z urzędu na urząd opozycja nazywa "karuzelą stanowisk". - Takie przypadki pokazują, że PO jest partią, w której brakuje dobrych kadr – punktuje Jarosław Krajewski, radny PiS.

Pełnomocnictwa wybranym już burmistrzom prezydent Warszawy powinna podpisać do końca roku. W tym czasie powinniśmy też poznać nazwiska pozostałych szefów dzielnic.

Michał Tracz
pebe/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2014 17:11 ~Olo

  Czy ktoś jest mi w stanie wyjaśnić, jakim sposobem Guział startując na Prezydenta Warszawy, wygrał wybory na burmistrza Ursynowa ??? Co to za CUDA ??? Co to za ustrój wyborczy ???

 • Aborygen Ursynowski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2010 08:49 ~Aborygen…

  To początek końca Naszego Ursynowa. Ci, którzy na nich głosowali są zdecydowanymi przeciwnikami upartyjniania samorządu. Na pewno też nie są zwolennikami PiS, no bo kto rozsądny nim jest ? (o czym najlepiej świadczą zaledwie 4 zdobyte mandaty). Tak więc koalicja, której celem jest WYŁĄCZNIE koryto i stołki, od samego początku budzi wielki niesmak zarówno wśród elektoratu PO, jak i tych co głosowali na NU.
  Najgorsze, że ucierpi na tym Ursynów, który w Radzie Warszawy zdominowanej przez wykluczone tu PO, przez całą kadencję "będzie miał do tyłu".

  Oj chłopcy ! Źle się bawicie !

 • M.M.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2010 07:46 ~M.M.

  Panie Matejka, radzę dowiedzieć się u źródła , jak to jest z tym wykształceniem.

 • Jurek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2010 00:38 ~Jurek

  Słuchaj ~lanek, to raczej PiS skowycze (używając Twojej terminologii) po przegranych wyborach prezydenckich i samorządowych. A poza tym to nie wydaje Ci się dziwne, że mające najmniej radnych PiS ma najwięcej do powiedzenia w zarządzie? Czy to jest normalne w demokracji? Moim zdaniem - nie.

  Od razu zaznaczam - nie jestem zwolennikiem PO. Tak na wszelki wypadek, żebyś nie męczył klawiatury.

 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2010 23:23 ~olo

  Już zaczyna się nagonka na przeciwników PO? Naprawdę radzę TVN, żeby przestał się bawić w poltykę, bo w końcu, po kolejnych wyborach, zabiorą wam koncesję.

 • skandal!

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2010 21:09 ~skandal!

  ->gość: Tak dzieje się rzadko, bo rzadko burmistrzowie są zatrudniani na umowę o pracę. Zazwyczaj jest to powołanie/mianowanie, więc nie przysługują im odprawy. Co nie zmienia faktu, że skandal :)

 • lanek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2010 21:08 ~lanek

  No to zaraz zacznie się jazda cyngli HGW, którzy będą mieszać z błotem nowego burmistrza Guziała. Będzie jeden wielki skowyt i histeria z powodu rządów na Ursynowie koalicji NU i PIS. PRL to mały pikuś przy tym co teraz wyprawia PO. Ale oczywiście młodzi wykształceni z wielkich miast /Ursynowa/ nie będą mogli spać z powodu utraty władzy przez PO. A PIS w koalicji z NU to jak ość z karpia w gardle na najbliższe święta.Tym niemniej życzę panu Guziałowi wytrwałości i sprowadzania opozycji do parteru przy każdej okazji.

 • Borewicz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2010 20:49 ~Borewicz

  Poprzedni burmistrz i jego świta nie byli lepsi, tyle już przeżyliśmy, to i pana Guziała przeżyjemy. Niech podpisuje papiery i nie przeszkadza, tyle.

 • ursynowianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2010 20:43 ~ursynowianin

  Gział to faktycznie zła wiadomość. Kierzkowska jest OK. A z Krzemienia wszyscy będą się zmiać...

 • alloyzy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2010 20:33 ~alloyzy

  Nowy burmistrz Woli powinien się zainteresować w pierwszej kolejności działaniami ZGN oraz umowa z firmą SKROMAK. Ale tak sobie myślę że będzie niestety po staremu

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »