Informacje

03.02.2014 14:55 to już kolejny etap

Karta Warszawiaka znów pod lupą GIODO. Kontrola w ministerstwie

SERWISY:

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych rozpoczął w poniedziałek w Ministerstwie Finansów kontrolę dotyczącą przetwarzania danych osób starających się o wydanie Karty warszawiaka - poinformowała rzeczniczka prasowa GIODO Małgorzata Kałużyńska-Jasak.

To już trzecia kontrola GIODO dotycząca Karty warszawiaka. W styczniu inspektorzy GIODO kontrolowali najpierw stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego, potem koordynujące wdrażanie karty Centrum Komunikacji Społecznej w ratuszu. - Po kontroli w pierwszym i drugim podmiocie okazało się, że konieczna jest kontrola w trzecim - powiedziała Kałużyńska-Jasak.

Podobnie jak w przypadku poprzednich inspekcji dotyczących Karty warszawiaka Kałużyńska-Jasak nie chciała mówić o konkretnych powodach rozpoczęcia kontroli.

Kontrola do czwartku

Rzeczniczka prasowa MF Wiesława Dróżdż powiedziała PAP, że inspekcja jest prowadzona w Departamencie Administracji Podatkowej, który nadzoruje urzędy skarbowe. Jej zakończenie zaplanowano na czwartek.

Kontrola - jak podała Dróżdż - obejmuje przetwarzanie danych osobowych przez MF w związku ze współpracą resortu ze stołecznym ratuszem w zakresie weryfikacji uprawnień do otrzymania Karty warszawiaka, w tym przetwarzanie danych na podstawie umowy zwartej w listopadzie 2013 r. między ministrem finansów a prezydentem Warszawy.

Rzeczniczka MF poinformowała, że MF zostało zawiadomione o planowanej kontroli już 24 stycznia, czyli po kontroli w ZTM a przed kontrolą w ratuszu.

Zgodne z prawem?

W listopadzie 2013 r. w jednym z wywiadów prasowych GIODO Wojciech Wiewiórowski ocenił, że zastrzeżenia budzi pozyskiwanie przez gminy na potrzeby wydawania kart mieszkańca danych z urzędów skarbowych. - Generalnie gminy nie mogą pozyskiwać tego typu danych, jeżeli nie ma specjalnej, szczególnej podstawy prawnej, która by je do tego uprawniała - powiedział Wiewiórowski. Ocenił też, że samorządy nie mają prawa pozyskiwać od obywateli informacji o tym, gdzie płacą oni podatki.

Kontrola miasta

Kontrola w ZTM dotyczyła przetwarzania danych osobowych na potrzeby wydania i obsługi Karty warszawiaka oraz Karty młodego warszawiaka pod kątem zgodności z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych. Została wszczęta – jak informowała w styczniu rzeczniczka GIODO - "na skutek zarówno wpływających do biura GIODO sygnałów, jak i doniesień medialnych".

Natomiast rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk zapewniał wówczas, że po przeprowadzeniu analiz prawnych miejscy urzędnicy doszli do wniosku, że projekt wydawania Kart warszawiaka przebiega zgodnie z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych.

W uchwale Rady Warszawy dotyczącej karty zapisano dwa warunki jej otrzymania: zamieszkanie na terenie miasta oraz rozliczanie podatku PIT w tutejszym urzędzie skarbowym. Do wniosku o wydanie karty nie trzeba dołączać PIT-u. To czy ktoś jest uprawniony do jej otrzymania, ratusz weryfikuje na podstawie bazy danych Ministerstwa Finansów. Resort miał nie udostępniać miastu informacji o zeznaniach podatkowych danej osoby, a jedynie sprawdzać i informować miasto o tym, czy wskazana osoba posiadała na dzień 31 grudnia 2012 r. ważny w urzędzie skarbowym adres zamieszkania na terenie Warszawy.

Pokaż PIT

Natomiast ci, którzy rozliczyli w Warszawie podatek PIT za 2013 r., mogą "od ręki" otrzymać Kartę warszawiaka. Potrzebna do tego jest pierwsza strona zeznania podatkowego - z adresem zamieszkania - oraz potwierdzenie przyjęcia zeznania przez organa skarbowe.

24 stycznia ZTM podał, że warszawiacy złożyli dotychczas 280 tys. wniosków o wydanie Karty warszawiaka, z czego 279 tys. już rozpatrzono. Wydano 193 tys. kart, po 85 tys. kolejnych wnioskujący jeszcze się nie zgłosili.

Posiadacze kart, oprócz zniżek na bilety komunikacji miejskiej, mogą korzystać również z ulg w placówkach kulturalnych i sportowych, oraz specjalnych zniżek i preferencji przyznanych przez podmioty gospodarcze. Aktualny katalog ofert znajduje się na stronie karta.um.warszawa.pl/katalog.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24BIS.PL

DYREKTOR ZTM O WYDAWANIU KARTY WARSZAWIAKA:


PAP//gry

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2014 06:50 ~Ktoś

  logiczne myślenie~logiczne myślenie

  Oczywistym jest, że obecna forma karty jest niezgodna z GIODO.

  Imienna karta oznacza śledzenie podróży jej właściciela przez podmioty nie mające do tego prawa.
  Jak ktoś ma wątpliwości niech odpowie: dasz mi codziennie informację, gdzie i o której sie poruszasz komunikacją?

  Wprowadzenie zniżki dla mieszkańcow na podstawie weryfikacji z US też jest niezgodna z GIODO. Po to jest dowód osobisty, żeby weryfikować adres zameldowania. Na jego podstawie wiadomo, czy ktoś mieszka w Wawie, czy nie.

  Osoba bez meldunku płaci podatki poza miastem, więc nie otrzyma zniżek.


  Nie mogę się Tobą zgodzić. Karty odbijasz jedynie w metrze ale też nie zawsze. W pozostałych środkach transportu nie trzeba, chyba że odbijasz pierwszy raz kartę celem jej aktywowania. Co do meldunku to nie musisz go mieć. Zgłaszasz się do US i uzupełniasz adres ZAMIESZKANIA, który nie musi być tożsamy z zameldowaniem.

 • Ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2014 01:26 ~Ewa

  Dodałam komentarz i się nie pojawił. Jako młoda emerytka hoologram dla mnie nie nadaje się nawet do podtarcia tyłka, bo mi się zniżka na kartę miejską nie należy. Dziękuję możnowładcom polotu. Niepotrzebnie stałam jako Warszawianka od urodzenia w kolejce po ten znaczek.

 • Ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2014 01:23 ~Ewa

  Jestem Warszawianką od urodzenia. Tutaj mieszkam ja i moja rodzina. Nastałam się w kolejce po hoologram i okazało się, że on jest dla mnie nieprzydatny, bo żadnej zniżki do karty Miejskiej i Karty Warszawiaka nie dostanę! Tylko dlatego, że jestem już na emeryturze! To jest skandal!
  To co wyprawiaja z nami różni możnowładcy woła o "pomstę do nieba".

 • wilq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2014 15:37 ~wilq

  "Natomiast ci, którzy rozliczyli w Warszawie podatek PIT za 2013 r., mogą "od ręki" otrzymać Kartę warszawiaka. Potrzebna do tego jest pierwsza strona zeznania podatkowego - z adresem zamieszkania - oraz potwierdzenie przyjęcia zeznania przez organa skarbowe."

  Mogą, ale tylko w ZTM-ie. WOM nie ma możliwości sprawdzania PIT-ów.

 • Czytacz postów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2014 10:01 ~Czytacz postów

  Coś masz wrażenie, że to wszystko zmierza do zaczipowania nas, zgodnie z planem Iluminatów.

 • Jaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2014 20:33 ~Jaga

  A czy wiecie, że do wydania karty miejskiej koniecznie trzeba podać PESEL, a pod tym samym numerem zbiera się dane medyczne i co gorsze również genetyczne Polaków i to głównie dzieci. Nie sądzę, aby w naszym kraju takie dane były bezpieczne, czy jest pewność, że nie wpadną w ręce handlarzy organami?!

 • ika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2014 20:05 ~ika

  pewno jak zwykle zadzwoni telefon od premiera i sprawa zostanie zamieciona pod dywan. Przeciez hania jest przyspawana do stołka na następną kadencję.

 • James

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2014 16:09 ~James

  "...permanetna inwigilacja, nie wytrzymam!..."

 • logiczne myślenie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2014 15:17 ~logiczne myślenie

  Oczywistym jest, że obecna forma karty jest niezgodna z GIODO.

  Imienna karta oznacza śledzenie podróży jej właściciela przez podmioty nie mające do tego prawa.
  Jak ktoś ma wątpliwości niech odpowie: dasz mi codziennie informację, gdzie i o której sie poruszasz komunikacją?

  Wprowadzenie zniżki dla mieszkańcow na podstawie weryfikacji z US też jest niezgodna z GIODO. Po to jest dowód osobisty, żeby weryfikować adres zameldowania. Na jego podstawie wiadomo, czy ktoś mieszka w Wawie, czy nie.

  Osoba bez meldunku płaci podatki poza miastem, więc nie otrzyma zniżek.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »