Informacje

12.12.2013 22:49 jeśli złożą deklarację podatkową

Karta Warszawiaka również dla bezrobotnych

SERWISY:

Mieszkający w Warszawie bezrobotny, który wcześniej nie pracował i nie rozliczał podatku PIT, powinien zrobić to w 2014 r. i wtedy wystąpić o Kartę Warszawiaka, uprawniającą do zakupu tańszych biletów - powiedział podczas Rady Warszawy wicedyrektor ZTM Grzegorz Dziemieszczyk.

Jak wyjaśnił, bezrobotnych, którzy chcieliby otrzymać Kartę Warszawiaka, obowiązują te same zasady, co pozostałych mieszkańców.

Od 1 stycznia

Wnioski o wydanie karty można składać od ubiegłego wtorku. Po 1 stycznia 2014 r. jej posiadacze będą mogli płacić mniej za długookresowe bilety komunikacji miejskiej. W uchwale rady miasta dotyczącej karty zapisano dwa warunki jej otrzymania - zamieszkanie na terenie miasta oraz rozliczanie podatku PIT w tutejszym urzędzie skarbowym.

Określono w niej też, że tańsze bilety w roku 2014 będą mogły kupić osoby, które rozliczyły w Warszawie podatek za rok 2012. W kolejnych latach ma to być podatek za rok poprzedni.

To, czy ktoś jest uprawniony do otrzymania karty, ratusz ma weryfikować na podstawie bazy danych resortu finansów.

Jako podatnik

Dziemieszczyk przyznał, że kartę będzie mogła otrzymać osoba, która rozliczyła podatek PIT w stolicy w latach ubiegłych, ale nie zrobiła tego za rok 2012, bo - mimo to - będzie w bazie MF widniała jako warszawski podatnik.

Karty jednak nie dostanie ktoś, kto mieszka w stolicy, ale z podatku PIT nigdy się nie rozliczał, bo nie osiągał przychodów. Bez względu na to, że takie osoby są zwolnione z obowiązku złożenia deklaracji podatkowej.

Jak powiedział Dziemieszczyk, aby otrzymać kartę, takie osoby powinny na początku 2014 r. złożyć w warszawskim urzędzie skarbowym deklarację podatkową, w której wykażą brak dochodów (tzw. zerówkę).

54 tys. wniosków

Wiceszef Zarządu Transportu Miejskiego poinformował również, że dotychczas warszawiacy złożyli 54 tys. wniosków o wydanie kart. Informację o możliwości ich odbioru wysłano do 16 tys. osób.

Od stycznia 2014 r. bilet 30-dniowy będzie kosztować 110 zł (obecnie 100 zł), a w ramach karty warszawiaka - 98 zł; bilet 90-dniowy: 280 zł, a z kartą nadal 250 zł. W drugiej strefie biletowej: bilet 30-dniowy dla osób z kartą wyniesie 196 zł (dla pozostałych 210 zł); bilet 90-dniowy - 482 zł (dla pozostałych 536 zł).

Od 3 grudnia warszawiacy, którzy płacą podatki w stolicy mogą wyrabiać Kartę Warszawiaka i Kartę Młodego Warszawiaka. Wbrew zapowiedziom urzędników, nie trzeba pokazywać PIT-a.

su

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wawlove

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2014 22:27 ~wawlove

  ~Cat

  Kocham Cię za ten komentarz!!!

  Dla wszystkich słoików/nienawidzacych stolicy: mamy tu w Warszwie autobusty, drogi, metro, tramwaje. Niestety szary Kowaliski nie jeździ limuzynami, jak Wam się wydaje...
  Utrzymanie tych dróg KOSZTUJE!!!
  W Warszaie jest masa przyjezdnych, którzy CODZIENNIE z tego korzystają.
  Skoro ktoś korzystając z Waszego mieszknaia (wynajmując go) zużywa prąd/wode/gaz to chyba za to PŁACI??? No bo korzysta...
  tak samo z miastem. Jesli ta cała chmara ludzi korzysta z komunikacji, to niech za to płaci!
  Nie mowimy tu o wizycie gościnnej, tylko codziennej eksploatacji!

  A druga, nudząca mnie już rzecz, to...nikt tu nikogo nie zaprasza.
  Po prostu mamy DOŚĆ wysłuchiwanai, jaka Warszawa jest zła, brzydka, itp...
  jesli się komuś tu nie podba, to niech się stą wynosi - proste? PROSTE!

  Łatwo jest pluć na Warszawę, a potem zjechac do wioski i udawac mieszczucha...

  Nie lubisz miasta - wyjedź!
  jesteś tu i z niego korzystasz? To PŁAĆ i SZANUJ!

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2014 13:28 ~obserwator


  pasażerka~pasażerka

  skoro bilet 30 dniowy jest tanszy dlaczego to nie dotyczy 90 dniowego?!
  abcd~abcd

  dotyczy z hologramem 1 strefa 250zł bez 280zł od .1.01.14r

  A znacie obecną nowinę że biznes z małych miast przenosi się do Warszwy .Wmałych aglomeracjach wszystko widać awdużych łatwo ukryć aby uchronić się przed urzędnikamy.

 • hop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2014 14:52 ~hop

  emerytka~emerytka

  Emeryci mogą wyrobić Kartę Warszawiaka, ale w komunikacji miejskiej z tego tytułu nie będą mieli żadnych dodatkowych zniżek (tylko 50%). Cena biletu będzie wynosiła 140 złotych za kwartał a dotychczas kosztował 125 złotych, czyli dostaną po kieszeni najbogatsi czyli EMERYCI  można wyrobić bilet seniora i zapłacić 50 za rok, więc skąd płacz?

 • turysta95

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2014 09:11 ~turysta95

  Słoik~Słoik

  Ponadto mam propozycję łupić Warszawiaków, gdzie się da i ile się da
  w całej Polsce. Dla nich wszystko parę razy droższe. Pozdrawiam Panią HGW

  Przecież już to robicie - w górach czy na morzem (m.in. "opłata klimatyczna")

 • emeryt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2013 13:03 ~emeryt

  Bardzo mi się podoba chasło "Taniej dla płacących podatki'' a czy ktoś zauważył że wśdród płacoących podatki w W-wie nie ujęto emerytów i rencistów. Owszem żniżka emerycka 50%- ale to dotyczy również tych z poza W-wy. Widocznie ratusz uznał że to nie wyborcy PO i im się nie należy.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2013 09:12 ~gość

  Emeryci mogą wyrobić Kartę Warszawiaka, ale w komunikacji miejskiej z tego tytułu nie będą mieli żadnych dodatkowych zniżek (tylko 50%). Cena biletu będzie wynosiła 140 złotych za kwartał a dotychczas kosztował 125 złotych, czyli dostaną po kieszeni najbogatsi czyli EMERYCI

 • emerytka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2013 09:05 ~emerytka

  Emeryci mogą wyrobić Kartę Warszawiaka, ale w komunikacji miejskiej z tego tytułu nie będą mieli żadnych dodatkowych zniżek (tylko 50%). Cena biletu będzie wynosiła 140 złotych za kwartał a dotychczas kosztował 125 złotych, czyli dostaną po kieszeni najbogatsi czyli EMERYCI

 • Woj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.12.2013 20:54 ~Woj

  Więc niech pielęgniarki nie jeżdżą do pracy w Warszawie ekspedientki do sklepów pracownicy ciepłowni do pracy i niech sobie pani HGW zamknie w cholerę warszawe

 • Słoik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2013 10:06 ~Słoik

  Ja to bym sprawdził, czy Karta Warszawiaka jest zgodna z art.32 Konstytucji RP, który mówi o równym traktowaniu wszystkich obywateli. Ponadto mam propozycję łupić Warszawiaków, gdzie się da i ile się da
  w całej Polsce. Dla nich wszystko parę razy droższe. Pozdrawiam Panią HGW

 • Cat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2013 13:55 ~Cat

  Kirło~Kirło

  Jakim prawem mieszkańcy jednego państwa płacą różne ceny ? Zobaczcie jak wygląda Warszawa, a jak Śląsk. I to jeszcze my mamy więcej płacić u was ? To wy powinniście nam janosikowe x100 wypłacać !

  Że macie u siebie rządzących to wam wszystko wolno, już niedługo poczekajcie trochę i państwo się podzieli. Wspomnicie moje słowa.  Człiwieku, takim prawem, że siedzisz tu na tyłku, korzystasz z infrastruktury, a swoimi podatkami wspierasz swoją mieścinę. Dlatego właśnie, skoro nie wspierasz np. komunikacji miejsckiej w mieści, w którym z niej korzystasz, dlatego płacisz. A Janosikowe to jakaś porażka i oby zostało jak najszybciej zniesione.
  Najlepiej by było, gdyby automatycznie podatek szedł do miasta, w którym zatrudniony jest pracownik. Nie byłoby durnych przekrętów i żalów.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »