Informacje

14.01.2014 15:16 inspekcja ma potrwać ok. tygodnia

Karta Warszawiaka pod lupą GIODO

SERWISY:


Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych rozpoczął kontrolę w stołecznym Zarządzie Transportu Miejskiego. Dotyczy ona przetwarzania danych osób starających się o wydanie Karty warszawiaka - podała we wtorek rzeczniczka prasowa GIODO Małgorzata Kałużyńska-Jasak.

- Od 13 stycznia Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych prowadzi w Zarządzie Transportu Miejskiego w Warszawie kontrolę dotyczącą przetwarzania danych osobowych na potrzeby wydania i obsługi Karty warszawiaka oraz Karty młodego warszawiaka pod kątem zgodności z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych - powiedziała PAP we wtorek Kałużyńska-Jasak.

ZTM nie komentuje

Inspekcja ma potrwać około tygodnia. Dopiero później - jak zastrzegła rzeczniczka - będzie możliwe udzielenie szczegółowych informacji. Rzecznik prasowy ZTM Igor Krajnow potwierdził we wtorek fakt kontroli, ale nie chciał sprawy komentować.

Według Kałużyńskiej-Jasak sprawdzanie przetwarzania danych osobowych przez ZTM rozpoczęło się z urzędu, "na skutek zarówno wpływających do biura GIODO sygnałów, jak i doniesień medialnych".

W listopadzie 2013 r. w jednym z wywiadów prasowych GIODO Wojciech Wiewiórowski ocenił, że zastrzeżenia budzi pozyskiwanie przez gminy na potrzeby kart mieszkańca danych z urzędów skarbowych. "Generalnie gminy nie mogą pozyskiwać tego typu danych, jeżeli nie ma specjalnej, szczególnej podstawy prawnej, która by je do tego uprawniała" - powiedział Wiewiórowski "Dziennikowi Gazecie Prawnej". Ocenił też, że samorządy nie mają prawa pozyskiwać od obywateli informacji o tym, gdzie płacą oni podatki.

207 tysięcy wniosków

W uchwale Rady warszawy dotyczącej Karty zapisano dwa warunki jej otrzymania: zamieszkanie na terenie miasta oraz rozliczanie podatku PIT w tutejszym urzędzie skarbowym. Do wniosku o wydanie Karty nie trzeba dołączać PIT-u. Jak zapowiadano, to, czy ktoś jest uprawniony do jej otrzymania, ratusz ma weryfikować na podstawie bazy danych Ministerstwa Finansów. Resort miał nie udostępniać miastu informacji o zeznaniach podatkowych danej osoby, a jedynie sprawdzać i informować miasto o tym, czy wskazana osoba posiadała na dzień 31 grudnia 2012 r. ważny w urzędzie skarbowym adres zamieszkania na terenie Warszawy.

Do ubiegłego tygodnia do ZTM wpłynęło 207 tys. wniosków o wydanie Karty warszawiaka, a wydano 89 tys. hologramów do naklejania na kartę miejską lub inny nośnik biletu komunikacji miejskiej. Wnioski wpływają do ZTM od 3 grudnia.

Zniżki na kartę

Posiadacze Karty warszawiaka mogą korzystać ze zniżek przy zakupie długookresowych biletów komunikacji miejskiej, a także w miejskich pływalniach. Stołeczny ratusz zaznacza, że zniżki w przyszłości obejmą też miejskie teatry, ośrodki kultury; do udziału w programie są również zaproszone podmioty prywatne.

Aby otrzymać Kartę warszawiaka lub Kartę młodego warszawiaka (przysługuje osobom do 20. roku życia lub studentom do 26. roku życia, których rodzice rozliczają podatek w Warszawie), wystarczy złożyć wniosek przez internet (www.ztm.waw.pl) albo osobiście w Punkcie Obsługi Pasażerów czy w Wydziale Obsługi Mieszkańców w dzielnicach lub wysłać go pocztą na adres ZTM (ul. Żelazna 61, 00-848 Warszawa) - wnioski są do pobrania na stronie ZTM.

DYREKTOR ZTM O WYDAWANIU KARTY WARSZAWIAKA:

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gogo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2014 14:21 ~gogo

  a ja uważam, że to uczciwe, mieszkacie tutaj, chcecie korzystać z wszelkich dogodności miasta??? to płaćcie tutaj podatki , dofinansujcie miasto z którego dobrodziejstw chcecie korzystać.

 • Żenada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2014 18:31 ~Żenada

  Faktycznie myślę, że jest po co stać, no tak każdy chce się nałapać i mieć 14 zł dla siebie... żenada, rozumiem 50% tańszy bilet, a tu bitwa o kilka złotych...

 • lord momo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2014 06:43 ~lord momo

  Bezmyślne wprowadzanie w błąd.

  "1. Kto może otrzymać Kartę Warszawiaka (KW) i Kartę Młodego Warszawiaka (KMW)? (...) - zamieszkują na terenie Warszawy i rozliczają podatek dochodowy w m. st. Warszawie".

  Zgodnie z powyższym ma znaczenie gdzie się mieszka. Nie ma znaczenie miejsce zameldowania.

  http://www.ztm.waw.pl/?c=618&l=1


  ja_33~ja_33

  Co z tymi którzy pracują w Warszawie a mieszkają w Legionowie Łomiankach. Jakaś żenada pani HGW.
  lola~lola

  Ależ nieważne gdzie mieszkają, ważne gdzie się rozliczają.

 • lola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2014 20:56 ~lola

  ja_33~ja_33

  Co z tymi którzy pracują w Warszawie a mieszkają w Legionowie Łomiankach. Jakaś żenada pani HGW.

  Ależ nieważne gdzie mieszkają, ważne gdzie się rozliczają.

 • lola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2014 20:52 ~lola

  dwy~dwy

  to jest paranoja...odprowadzam podakti w tym mieście a weryfikacja ZTM negatywna...oczywiście mam zgłosić się z kopia deklaracji PIT bądź zaświadczeniem z US potwierdzające odprowadzanie skłądek, tyle, że nie jest to za darmo, pomijając juz czas bujania się po urzędach z wnioskami!!!!!!1LUDZIE ZTM OGARNIJCIE SIE!!!!było od razu powiedzieć ze do tego bedzie porzebns kopia PIT!!!!!!!!

  Jaka kopie PIT?

 • Z rodziny warszawiakow

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2014 19:40 ~Z rodziny…

  Ludzie, co Wy z tymi kolejkami macie. Cieszcie sie, ze w Warszawie zameldowanych jest o polowe mniej niz mieszka,bo wtedy bylby problem kolejkowy. Ja uwazam, ze skoro ludzie maja takie problemy to powinni sprawdzac do 2 pokolen wstecz i wtedy pewnie ok. 300tys osob dostaloby karte Warszawiaka, czyli prawdziwi Warszawiacy, a nie sloiczki co to w Warszawie sa 10 lat, ale niby Warszawiacy.

 • stefan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2014 17:09 ~stefan


  defwegfergerg~defwegfergerg

  Nie, to jest segregacja względem pochodzenia.
  żenada~żenada


  Zameldowania (miejsca odprowadzania podatków), nie pochodzenia.


  zameldowanie nie ma tu nic do rzeczy...

 • stefan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2014 17:07 ~stefan

  lol~lol

  Witam często przechodzę koło punktu obsługi pasażerów ZTM codziennie widzę tam kolejkę rodem z PRL. to chyba słoiki co wcześniej musiały sobie załatwić meldunek w Warszawie a teraz stoją i wyczekują za zniżką i zdobyciem karty warszawiaka wszystko na ostatnią chwilę czy nie można było to jakoś inaczej rozplanować ze strony obsługi ZTM jak i interesantów.....szkoda tylko tych ludzi co muszą obsłużyć ten cały bajzel....  cos bzdury pleciesz.
  na co ci meldunek do karty warszawiaka?

 • lol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2014 14:39 ~lol

  Witam często przechodzę koło punktu obsługi pasażerów ZTM codziennie widzę tam kolejkę rodem z PRL. to chyba słoiki co wcześniej musiały sobie załatwić meldunek w Warszawie a teraz stoją i wyczekują za zniżką i zdobyciem karty warszawiaka wszystko na ostatnią chwilę czy nie można było to jakoś inaczej rozplanować ze strony obsługi ZTM jak i interesantów.....szkoda tylko tych ludzi co muszą obsłużyć ten cały bajzel....

 • dwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2014 14:36 ~dwy

  to jest paranoja...odprowadzam podakti w tym mieście a weryfikacja ZTM negatywna...oczywiście mam zgłosić się z kopia deklaracji PIT bądź zaświadczeniem z US potwierdzające odprowadzanie skłądek, tyle, że nie jest to za darmo, pomijając juz czas bujania się po urzędach z wnioskami!!!!!!1LUDZIE ZTM OGARNIJCIE SIE!!!!było od razu powiedzieć ze do tego bedzie porzebns kopia PIT!!!!!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »