Informacje

24.01.2014 16:06 ma być łatwiej

Karta Warszawiaka "od ręki"
z PIT-em za 2013

SERWISY:


Ci, którzy rozliczyli w Warszawie podatek PIT za 2013 r., mogą "od ręki" otrzymać Kartę warszawiaka. Potrzebna do tego jest pierwsza strona zeznania podatkowego - z adresem zamieszkania - oraz potwierdzenie przyjęcia zeznania przez organa skarbowe.

Jak poinformował stołeczny ratusz, "od ręki" Kartę warszawiaka i Kartę młodego warszawiaka można wyrobić w Punktach Obsługi Pasażerów (POP) Zarządu Transportu Miejskiego.

"To ułatwienie"

W ocenie prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz to kolejne ułatwienie, które nowym warszawskim podatnikom pozwoli na skrócenie procedury i otrzymanie zniżek w ramach Karty Warszawiaka.

Aby "od ręki" otrzymać kartę, osoby, które rozliczyły się w urzędzie, powinny zgłosić się do jednego z POP-ów z poświadczoną przez urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania pierwszą stroną formularza PIT. Poświadczoną, czyli zawierającą prezentatę - pieczątkę urzędu wraz z podpisem osoby przyjmującej zeznanie. Po wypełnieniu i złożeniu wniosku osoby takie otrzymają hologram do naklejenia na swoją kartę miejską.

W przypadku wniosku rodzinnego należy pamiętać, by był on podpisany przez wszystkich pełnoletnich członków rodziny. Rozliczający się wspólnie małżonkowie muszą mieć na formularzu ten sam, warszawski adres zamieszkania.

Dla mieszkańców stolicy

Osoby, które rozliczyły się przez internet, powinny zgłosić się do POP z wydrukowaną pierwszą stroną formularza PIT (z adresem zamieszkania) oraz z tzw. UPO - wygenerowanym przez system ministerstwa finansów Urzędowym Poświadczeniem Odbioru.

Okazanie pierwszej strony rozliczenia podatkowego nie jest warunkiem otrzymania Karty Warszawiaka, jednak ci, którzy złożą wniosek bez okazania PIT, będą musieli poczekać na jego weryfikację w bazie danych ministerstwa finansów. Wniosek można złożyć w POP-ach, w urzędach dzielnic i przez internet.

Warunkiem otrzymania karty jest zamieszkiwanie w Warszawie i rozliczanie podatku PIT w jednym ze stołecznych urzędów skarbowych. Nie jest brane pod uwagę miejsce zameldowania, czyli adres w dowodzie osobistym.

280 tysięcy wniosków

Jak powiedział PAP w piątek rzecznik ZTM Igor Krajnow, dotychczas warszawiacy złożyli 280 tys. wniosków o wydanie Karty warszawiaka, z czego 279 tys. już rozpatrzono. Wydano 193 tys. kart, po 85 tys. kolejnych wnioskujący jeszcze się nie zgłosili.

Od połowy stycznia Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych prowadził w ZTM kontrolę dotyczącą przetwarzania danych osobowych na potrzeby wydania i obsługi Karty warszawiaka oraz Karty młodego warszawiaka pod kątem zgodności z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych. Jak powiedział Krajnow, kontrola już się zakończyła, ale na razie ZTM nie udziela informacji w tej sprawie.

Rzeczniczka GIODO Małgorzata Kałużyńska-Jasak powiedziała PAP, że wyniki kontroli mogą być znane za około miesiąc. Dodała, że w przyszłym tygodniu w tej samej sprawie rozpocznie się kontrola "w innym podmiocie", jednak nie chciała podać, w którym dokładnie.

DYREKTOR ZTM O WYDAWANIU KARTY WARSZAWIAKA:


PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gwckwe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2014 23:26 ~gwckwe

  szyszka~szyszka

  Kolejna ściema urzędasów. Rozliczyłam się przez internet, ale na pierwszej stronie pitu nie pojawił się żaden numer, który jest na UPO i z tego powodu nie mogę odebrać hologramu od ręki. Niestety pit w wersji wypełnionej nie jest dostępny a jedynie UPO więc nie można wydrukować drugi raz jak sugeruje pani z okienkam zapewne dobrze o tym wiedząc. Pani w okienku twierdzi także, że zapisałam plik przed otrzymaniem upo i dlatego nie ma na nim numeru, ale plik zapisałam już po otrzymaniu potwierdzenia. Kolejna ściema urządasów żeby nie załatwić sprawy od ręki. Na upo są wszystkie dane -pesel, urząd do którego złożono wniosek, ale trzeba się przecież czegoś czepić. Teraz bilet na karcie mi się skończył i muszę czekac do miesiąca czasu na zakup nowego albo zapłacić drożej tylko dlatego, że jak zwykle urzędasy muszą wszystko utrudniać. Jak zawsze obietnice bez pokrycia.

  Trudno wymagać, aby Pani z okienka odpowiadała za problemy techniczne, które prawdopodobnie występują u Ciebie.
  W moim rozliczeniu numer dokumentu jest widoczny na pierwszej stronie PRZYJĘTEGO przez urząd zeznania. Numer ten pokrywa się z numerem dokumentu na UPO.
  Myślę jednak, że najprawdopodobniej to twoja pomyłka lub nieumiejętność obsługi e-deklaracji (hint: klik w Moje rozliczenia -> wybrać rok -> zakładka Wysłane-Przyjęte -> przycisk Otwórz)
  Stołeczni urzędnicy mają wiele za uszami, ale akurat w tym przypadku trafiasz kulą w płot.
  P.S. Trafnie zauważasz, że na UPO są teoretycznie wszystkie niezbędne dane (PESEL + nazwa urzędu). Ale to już uwaga do tworzących procedurę wydawania hologramów, a nie Pani z okienka, która podała Ci poprawne informacje.

 • szyszka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2014 21:09 ~szyszka

  Kolejna ściema urzędasów. Rozliczyłam się przez internet, ale na pierwszej stronie pitu nie pojawił się żaden numer, który jest na UPO i z tego powodu nie mogę odebrać hologramu od ręki. Niestety pit w wersji wypełnionej nie jest dostępny a jedynie UPO więc nie można wydrukować drugi raz jak sugeruje pani z okienkam zapewne dobrze o tym wiedząc. Pani w okienku twierdzi także, że zapisałam plik przed otrzymaniem upo i dlatego nie ma na nim numeru, ale plik zapisałam już po otrzymaniu potwierdzenia. Kolejna ściema urządasów żeby nie załatwić sprawy od ręki. Na upo są wszystkie dane -pesel, urząd do którego złożono wniosek, ale trzeba się przecież czegoś czepić. Teraz bilet na karcie mi się skończył i muszę czekac do miesiąca czasu na zakup nowego albo zapłacić drożej tylko dlatego, że jak zwykle urzędasy muszą wszystko utrudniać. Jak zawsze obietnice bez pokrycia.

 • BUM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2014 15:07 ~BUM

  a co z PIT 40 wysłanym przez ZUS do US
  dla gminy to nie jest potwierdzenie rozliczenia PIT-u wysyła petenta po zaswiadczenie do US a ten każe sobie płacić 17 zł
  i co na to Prezydent Miasta ??????????

 • babcia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2014 18:00 ~babcia

  jesli mieszkam pod Warszawa ale rozliczam sie w stolicy czy moge dostac karte Warszawiaka ?

 • rozczarowana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2014 10:35 ~rozczarowana

  Złożyłam PIT przez internet, stawiłam się do POP z pierwszą stroną i UPO, ale dla ZTM UPO nie wystarcza (choć wystarcza Urzędowi Skarbowemu...) - trzeba jeszcze mieć na pierwszej stronie PIT nr referencyjny z UPO. Tyle, że ten numer da się nanieść tylko od razu po wysłaniu PIT i ponownym zapisaniu PIT jako nowego pliku. Potem nie da się go już nanieść na PIT (choć Pani z informacji ZTM radośnie powiedziała, że po 2 tygodniach on sam mi się pojawi... czary? bzdura!) Szkoda, że nigdzie nie jest to napisane. Teraz muszę czekać miesiąc na rozpatrzenie wniosku. Miało być pięknie, wyszło jak zwykle.

 • wlodekS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2014 10:26 ~wlodekS

  Ilu urzędników trzeba będzie dodatkowo zatrudnić, żeby zarządzać tym idiotycznym systemem? Po co to wprowadzono? Czy ew. dodatkowe wpływy podatku do kasy miejskiej usprawiedliwiają te biurokratyczne wydatki?

 • ja3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2014 18:37 ~ja3

  Szlag trafia!!
  Dlateczego niektórzy mają hologram w 3minuty? Otóż dlatego że system został zablokowany 31.12.2012 roku i jak rozliczałeś się ZGODNIE z PRAWEM w marcu to już nie dostaniesz hologramu.. ALE MUSISZ POKAZAĆ PIT!!!! I co niech mi ktoś powie ze to MF sprawdza i mowi do ZTM!!! Gówno prawda musisz pokazać PIT
  mało tego musisz pokazać adres i wszelkie dane osobowe! SKANDAL! a w Uchwale jest napisane że musisz mieszkać w Waw, nic nie jest o tym czy mieszać w 2012 czy 2013..wiec ja bedac zameldowana w WAW i przedkladajac deklaracje z urzedu skarbowego za 2012 nie moge dostac hologramu... dlaczego? bo pech chciał ze musialam zmienić dowód i jako ze wydany w maju oni nie wiedza czy wczesniej mieszkalam w WAW (z uchwaly nie wynika nic) SĄD SĄD i tylko SĄD

 • Sara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2014 19:18 ~Sara

  Natomiast ci, którzy rozliczyli w Warszawie podatek PIT za 2013 r., mogą "od ręki" otrzymać Kartę warszawiaka. Potrzebna do tego jest pierwsza strona zeznania podatkowego - z adresem zamieszkania - oraz potwierdzenie przyjęcia zeznania przez organa skarbowe."

  Litości nastalam się w kolejce z wnioskiem tylko po hologram i okazuje się że, nie tak od reki dostane - choć chcialam przedstawić PIT. Ciekawe ,że jednym wydają od razu a innym po miesiącu. Ciekawe od czego to zalezy... Pani w punkcie POP nie umiala tego wyjaśnić.

 • Zawiedziony Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2014 10:06 ~Zawiedzion…


  Niezadowolony z bałaganu~Niezadowolony z bałaganu

  Chory ZTM!Złożyłem wniosek przez internet. Otrzymałem potwierdzenie możliwości odbioru hologramu. W punkcie ZTM każą mi przedstawić wnisek. Przepraszam bardzo, w jakim celu składałem wniosek przez internet?
  RadkoR~RadkoR

  Poczytaj informacje na stronie ZTM, raz jeszcze, ze zrozumieniem.
  Wyraźnie napisane jest, że po wypełnieniu wniosku na stronie, ściągasz go, drukujesz i zanosisz...

  Wypełniony wniosek powinien być widoczny w okienku ale p. Hania nie zna sie na komputerach. I dlatego musisz mieć drukarkę w domu albo kombinować. Polak potrafi.

 • arczii

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2014 09:38 ~arczii

  ciekawe z tymi pitami bo jak ja skladalem wniosek to zadnego pitu niechcieli odemnie i od reki mi nakleili hologram

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »