Informacje

09.01.2014 15:20 ZTM: nie ma większych problemów z wydawaniem KW

Karta Warszawiaka: 207 tys. wniosków, 89 tys. wydanych hologramów

SERWISY:

- 207 tys. wniosków o wydanie Karty Warszawiaka wpłynęło do ZTM. Wydano już 89 tys. hologramów do naklejania na kartę miejską lub inny nośnik biletu komunikacji miejskiej - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej dyrektor ZTM Wiesław Witek.

Jak podkreślił Witek, 118 tys. wniosków zostało złożonych przez internet, 50 tys. w Punktach Obsługi Pasażerów (POP), a 37 tys. w dzielnicowych Wydziałach Obsługi Mieszkańców. Wnioski wpływają do ZTM od 3 grudnia.

Specjalne okienka

Według ZTM nie ma większych problemów z wydawaniem KW. Kolejki tworzą się jedynie w godzinach szczytu (koło 17.00). Grzegorz Dziemieszczyk z ZTM podkreślił, że poza nimi, formalności związane z Kartą Warszawiaka można załatwić w POP w 15-30 min.

Ponadto, dyrektor ZTM poinformował, że w soboty: 18 i 25 stycznia w urzędach dzielnic będą czynne specjalne okienka, w których będzie można złożyć wniosek o Kartę warszawiaka. Dodał, że ZTM skierował dodatkowych 50 pracowników do obsługi pasażerów w POP.

Jak informuje ZTM, około 2 tys. wniosków o kartę zostało zweryfikowanych negatywnie.

Zniżki nie tylko na bilety

Posiadacze KW, czyli de facto hologramu naklejanego na kartę miejską lub inny nośnik biletu komunikacji miejskiej, mogą korzystać ze zniżek przy zakupie długookresowych biletów komunikacji miejskiej, a także w miejskich pływalniach. Stołeczny ratusz zaznacza, że zniżki w przyszłości obejmą też miejskie teatry, ośrodki kultury. Do udziału w programie są również zaproszone podmioty prywatne.

Aby otrzymać Kartę Warszawiaka lub Kartę Młodego Warszawiaka (przysługuje osobom do 20. roku życia lub studentom do 26. roku życia, których rodzice rozliczają podatek w Warszawie), wystarczy złożyć wniosek przez internet (www.ztm.waw.pl) albo osobiście w Punkcie Obsługi Pasażerów czy w Wydziale Obsługi Mieszkańców w dzielnicach. Można go również wysłać go pocztą na adres ZTM (ul. Żelazna 61, 00-848 Warszawa) - wnioski są do pobrania na stronie ZTM.

Weryfikacja z bazy danych Ministerstwa Finansów

W uchwale rady miasta dotyczącej Karty zapisano dwa warunki jej otrzymania - zamieszkanie na terenie miasta oraz rozliczanie podatku PIT w tutejszym urzędzie skarbowym. Określono w niej też, że tańsze bilety w roku 2014 będą mogły kupić osoby, które rozliczyły w Warszawie podatek za rok 2012. W kolejnych latach ma to być podatek za rok poprzedni.

To, czy ktoś jest uprawniony do otrzymania Karty Warszawiaka, ratusz ma weryfikować na podstawie bazy danych Ministerstwa Finansów (do wniosku nie trzeba dołączać PIT-u). Resort nie będzie jednak udostępniał miastu informacji o zeznaniach podatkowych danej osoby. MF ma jedynie sprawdzać i informować miasto o tym, czy wskazana osoba posiadała na dzień 31 grudnia 2012 r. ważny w urzędzie skarbowym adres zamieszkania na terenie Warszawy.

Tańsze bilety

Od stycznia bilet 30-dniowy kosztuje 110 zł (obecnie 100 zł), a w ramach Karty Warszawiaka 98 zł; bilet 90-dniowy: 280 zł, a z Kartą nadal 250 zł. W drugiej strefie biletowej: bilet 30-dniowy dla osób z kartą wyniesie 196 zł (dla pozostałych 210 zł); bilet 90-dniowy - 482 zł (dla pozostałych 536 zł).

Dzieci, których rodzice rozliczają się z podatku dochodowego PIT w Warszawie, skorzystają z tańszych biletów komunikacji miejskiej ważnych w pierwszej strefie biletowej. Bilet 30-dniowy w ramach Karty Młodego Warszawiaka kosztuje 49 zł, dla pozostałych 55 zł. Koszt biletu 90-dniowego wynosi 125 zł, pozostali zapłacą 15 zł więcej.

Rodzice z rodzin wielodzietnych z trojgiem dzieci, płacący podatki w stolicy, nie muszą kupować dla dzieci biletów miesięcznych czy kwartalnych. W nowej taryfie pojawił się roczny bilet za cenę 99 zł dla każdego dziecka. Jeżeli jedno z dzieci z tych rodzin przekroczy 20. rok życia, pozostałe dzieci nie stracą uprawnień do ulg. Uprawnienia do przejazdów bezpłatnych dla rodzin mających czworo i więcej dzieci nie zmieniły się. Rodzice dzieci, które już posiadają bilet nie muszą go wymieniać, tylko wnioskować o wydanie hologramu.

O zmianach w cenach biletów przeczytasz tutaj.

PAP/su/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mig

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2014 15:44 ~mig

  Słoikom nie opłaca się karta Warszawiaka. Wystarczy, że swoje auto ubezpieczą na wsi i już są do przodu.

 • Warszawiak z dziada pradziada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2014 11:16 ~Warszawiak…

  a może tak jeszcze wprowadzić oznakowanie dla Warszawiaków w postaci litery W? tak aby wyróżniali się w środowisku słoików?, ewentualnie możemy zacząć stosować tauaże

  a co z Warszawiakiami, którzy znaleźli pracę w innych miastach? może też należy ich oznakować i zafundować im podwyżkę za korzystanie z komunikacji w innych miastach. Smieją się z nas w Krakowie, POznaniu, Gdańsku itp a na stoku narciarskim usłyszałam, że Warszawiacy powinni płacić drożej bo są z Warszawy. POzdrawiam Warszawianka od pokoleń (nie korzystająca z Karty Warszawiaka)

 • me_gusta_rozpusta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2014 17:52 me_gusta_rozpusta

  Master~Master

  A może Ratusz powinien też pomyśleć o karcie słoika? :)


  heh ;) słoje mogą wrzucać swoje WKM do takiego litrowego słoja, zapasteryzować i ściskać kciuki i kolana, licząc że trafi się jakiś empatyczny kanar ;*

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2014 16:34 ~waw

  ciekawe ile kosztuje podatnika Karta. Okaże się ze duzo wiecej niż gdyby hgw wycofała podwyzki. Ale ratusz o tym cicho.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2014 14:44 ~gość

  Bardzo mi się podoba hasło "Taniej dla płacących podatki'' a czy ktoś zauważył że wśdród płacących podatki w W-wie nie ujęto emerytów i rencistów. Owszem żniżka emerycka 50%- ale to dotyczy również tych z poza W-wy. Widocznie ratusz uznał że to nie wyborcy PO i im się nie należy.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2014 13:00 kubat

  Jadzia~Jadzia

  Nie ma co czekać na maila. Mój wniosek czekał od początku grudnia bez odpowiedzi! Ale znajomy poradził mi, żebym poszła do punktu w metrze Centrum. Polecam!! Dostałam hologram w 3 minuty!!

  A na pewno wysłałaś tego e-maila, bo ja tą drogą dostałem następnego dnia odpowiedź z zaproszeniem po odbiór?

 • stachu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2014 11:39 ~stachu

  ja tam nie jestem zameldowany i bez problemu dostałem hologram :)

 • Jadzia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2014 10:25 ~Jadzia

  Nie ma co czekać na maila. Mój wniosek czekał od początku grudnia bez odpowiedzi! Ale znajomy poradził mi, żebym poszła do punktu w metrze Centrum. Polecam!! Dostałam hologram w 3 minuty!!

 • kiki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2014 10:19 ~kiki

  warszawianka~warszawianka

  Najlepiej pójść osobiście do biura dzielnicy-na miejscu wypełnić wniosek (trwa to 3minuty) i od ręki można otrzymać hologram na kartę miejską. Naprawdę nie ma problemu (w śródmieściu byłam)


  POTWIERDZAM, na Bemowie tuż przed Sylwestrem kolejka byla duza, ale szło sprawnie i tez bez problemu dostalam hologram. Ci co mają z tym problemy są chyba jacyś nieogarnięci

 • PITka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2014 10:17 ~PITka

  ABC~ABC

  Od urodzenia mieszkam w Warszawie, płaciłam podatek za rok 2012,a po 3 tygodniach oczekiwania na odpowiedź w sprawie hologramu - NEGATYWNE ROZPATRZENIE WNIOSKU. SKANDAL


  ja chcialabym w tym momencie pisemnego uzasadnienia.... a jesteś tu zameldowana? bo to ze tu mieszkasz jeszcze ni nie oznacza

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »