Informacje

04.11.2016 06:24 Portret stołecznego rowerzysty

Karta rowerowa nie poprawi bezpieczeństwa?

SERWISY:

 

Większość rowerzystów ma prawo jazdy - wynika z najnowszego badania "Rowerowa Polska". A skoro aż 2/3 z nich zna przepisy, to wprowadzenie karty rowerowej raczej nie wpłynie znacząco na poprawę bezpieczeństwa na drodze jeżdżących na dwóch kółkach.

Ankiety w raporcie "Rowerowa Polska" wypełniło ponad 23 tys. osób w całej Polsce (w okresie od maja do sierpnia.)

Z badań wynika, że wśród aktywnych rowerzystów aż 2/3 to także kierowcy samochodów. "Tylko nieco ponad 26 proc. spośród rowerzystów w ogóle nie prowadzi samochodu, a średnio co ósmy w ogóle nie korzysta z tego środka transportu ani jako kierowca, ani jako pasażer" - czytamy w raporcie. Jak zauważa portal Transport Publiczny, przemawia to na niekorzyść polskiego stereotypu zakładającego podział uczestników ruchu na kierowców i rowerzystów.

Można zatem wnioskować, że planowane wprowadzenie obowiązkowej karty rowerowej dla dorosłych nieposiadających prawa jazdy nie wpłynie tak mocno na poprawę bezpieczeństwa na drodze. Bo większość rowerzystów i tak posiada prawo jazdy (jedynie 1/4 nie prowadzi samochodu). Pomysł z wprowadzeniem karty ogłosiło wiosną Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Transport Publiczny przypomina, że według policyjnych statystyk zdecydowaną większość wypadków drogowych powodują kierowcy siedzący za kółkiem. Podobnie jest w zdarzeniach z udziałem rowerzystów. Tutaj bilans także jest niekorzystny dla kierowców samochodów, którzy w większości są sprawcami wypadków. A głównymi przyczynami jest wymuszanie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowe wyprzedzanie.

Zsiadają z rowerów, wchodzą do komunikacji

Z raportu wyłania się także obraz stołecznego rowerzysty.

Okazuje się, że największy odsetek osób regularnie jeżdżących na rowerach odnotowano w Opolu (85 proc.). W Warszawie to 77 procent.

"Generalnie mieszkańcy miast powyżej 200 tysięcy mieszkańców częściej niż pozostali ankietowani deklarują korzystanie regularne z roweru jako środka transportu. Ankietowani z dużych miast częściej też korzystają z komunikacji miejskiej, rzadziej za to jeżdżą samochodami" – czytamy w raporcie.

"Warszawscy rowerzyści, gdy rezygnują z dwóch kółek, najczęściej wsiadają do komunikacji miejskiej" – poinformował pełnomocnik ds. rowerów, który link do badań umieścił na swoim profilu na Facebooku.

Zadeklarowało to dokładnie 63,7 proc. ankietowanych.

68 km na tydzień

W stolicy najczęściej spotykanym typem rowerzysty jest tzw. miejski (korzysta z jednośladu co najmniej kilka razy w tygodniu wykorzystując go jako podstawowy środek transportu do pracy, do szkoły lub na uczelnię). W ten sposób porusza się 60 procent ankietowanych.

Średni dystans pokonywany na rowerze w ciągu tygodnia w okresie wiosenno-letnim w Warszawie wynosi 68 kilometrów. Pod tym względem Warszawę wyprzedza jedynie Szczecin.

Ankietowani ocenili zadowolenie z jazdy po stolicy na poziomie 56 punktów ze stu. A 87 procent osób na Mazowszu pozytywnie ocenia zmiany warunków jazdy w ostatnich 5 latach.

Rowerzyści z największych miast Polski zdecydowanie częściej niż pozostali są uczestnikami wypadków i kolizji z udziałem rowerów. Wśród analizowanych miast najwięcej ofiar wypadków i kolizji z udziałem rowerów odnotowano w Zielonej Górze (19 proc.), Krakowie (18 proc.) i właśnie Warszawie (18 proc.).

Raport "Rowerowa Polska" został przygotowany przez Fundację All For Planet od 2012 roku organizującą akcję "Kręć Kilometry" – kampanię społeczną z udziałem rowerzystów. Jest ekologiczną inicjatywą Allegro, która stawia na zwiększanie świadomości ekologicznej i propagowaniu zachowania przyjaznego środowisku.

CZYTAJ TEŻ: Rowerzyści-widma na celownikach


ran/skw/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • marlej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2016 17:10 ~marlej

  Ale tu chodzi o tę mniejszość, która nie ma prawa jazdy, idioci :)

 • Ja 25

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2016 09:59 ~Ja 25

  Obecnie, jeśli rowerzysta przejedzie na „czerwonym świetle”, będzie jechał ulicą – mimo że obok JEST! Ścieżka rowerowa, itp., itd. tzn. nie będzie stosował się do przepisów o ruchu drogowym to mu nic nie można (praktycznie!) zrobić! Natomiast jak będzie OBOWIĄZEK POSIADANIA!!! karty rowerowej w czasie poruszania się rowerem, po ścieżkach rowerowych i ulicach, to w razie popełnienia wykroczenia policja (Ew. Straż Miejska) mogłaby mu tę KARTĘ ZATRZYMAĆ czasowo i wówczas, poruszając się bez KARTY ROWEROWEJ – stałby się „rowerzystą przestępcą”!

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2016 20:42 kubat

  KaśKaś~KaśKaś

  A co jest złego w karcie rowerowej, przynajmniej zwiększy wiedzę na temat przepisów drogowych. Całkowicie popieram.


  W minionych czasach, już uczeń szkoły podstawowej miał prawo uzyskać Kartę Rowerową, ale cóż, to były te złe czasy. :-)

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2016 20:40 kubat

  hgw~hgw

  Dlaczego jak ktoś popiera równe traktowanie rowerzystów, nałożenie na nich obowiązków to jest tak wyzywany na tym forum.


  Bo to jest taka klasyczna kultura rowerowa.

 • dzięki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2016 18:35 ~dzięki

  tg3178~tg3178

  ja bym nałożył na każdego kierowcę specjalny podatek, który służby na promowanie jazdy rowerów. Kierowcy nie dają miastu nic a rowerzyści bardzo dużo.

  Rowerzyści to przeważnie mądrzy kulturalni ludzie.

  Kierowcy przeważnie bydło bez zasad i kultury.  Niech zgadnę, zapewne jesteś żywym przykładem tej mądrości i kultury rowerzystów? :)))))

 • MiroRychuZbychuiwałkiPO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2016 18:21 ~MiroRychuZ…

  A dlaczego rowerzystów traktować ulgowo, co to następna nadzwyczajna kasta?

 • tg3178

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2016 18:19 ~tg3178

  ja bym nałożył na każdego kierowcę specjalny podatek, który służby na promowanie jazdy rowerów. Kierowcy nie dają miastu nic a rowerzyści bardzo dużo.

  Rowerzyści to przeważnie mądrzy kulturalni ludzie.

  Kierowcy przeważnie bydło bez zasad i kultury.

 • kilo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2016 17:52 ~kilo

  Rowerzyści będą traktowani poważnie jak zaczną mieć obowiązki jak każdy użytkownik publicznej drogi. Po pierwsze obowiązkowe OC, po drugie obowiązkowe uprawnienia i znajomość przepisów, no, powinni też płacić podatki na utrzymanie swojej infrastruktury żeby nie być pasożytem tak jak teraz.

 • Tomal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2016 17:49 ~Tomal

  Sam jeździłem trochę rowerem do pracy i jest to dobre w ramach wakacyjnej rozrywki, tak na dłuższą metę to nie wchodzi w grę. Jako kierowca nawet rowerem nie umiem przejechać na czerwonym, natomiast wielokrotnie byłem omijany stojąc na czerwonym przez takich kurierów rowerowych, przez takich na kolarzówkach i tu widzę problem. Bo normalny człowiek ma zakodowane w głowie pewne zasady, ale jest grupa która nic z tego sobie nie robi. Wiadomo, że nie wszyscy rowerzyści, ale dość pokaźny odsetek łamie nawet te podstawowe przepisy. Mam prawko bo zazwyczaj jeżdżę samochodem, mam OC i nr rejestracyjny. Nie widzę powodu żeby rowerzystów traktować ulgowo, a policja powinna bardzo surowo karać rowerzystów dla ich dobra, bo do tej pory wmawiano im że wszystko im wolno i tym zrobiono im krzywdę, bo opinia o rowerzystach jest ogólnie zła i tu jest wina miasta że pozwoliło na takie rowerowe bezprawie.

 • hgw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2016 17:38 ~hgw

  Dlaczego jak ktoś popiera równe traktowanie rowerzystów, nałożenie na nich obowiązków to jest tak wyzywany na tym forum.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »