Informacje

10.10.2018 20:19 interpelacja przewodniczącej rady warszawy

"Karetki bez sygnału powinny korzystać z buspasów". Prośba o zgodę prezydent

SERWISY:

- Zależy mi na tym, żeby karetki pogotowia mogły korzystać z buspasów niezależnie od tego, czy jadą na sygnale czy nie - powiedziała w środę dziennikarzom przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska. Interpelacja w tej sprawie trafiła do prezydent stolicy.

Malinowska-Grupińska spotkała się z dziennikarzami na konferencji prasowej w Warszawie.

Jej zdaniem z buspasów powinny korzystać instytucje służące wszystkim obywatelom. - Buspasy nie służą temu, żeby komuś było wygodniej, żeby ktoś jechał sobie wygodnie samochodem (...). Buspasy są dla wszystkich. Z nich mają korzystać służby miejskie, służby ratunkowe przede wszystkim. Co jest ważniejsze niż ratowanie zdrowia? - pytała.

Wyjaśniła, że karetka wracająca z interwencji nie jedzie na sygnale, ale musi jak najszybciej wrócić do szpitala, żeby była gotowa do dalszych działań. Poinformowała też, że złożyła 6 września interpelację do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, w której prosiła o wyrażenie zgody na to, by karetki bez włączonych sygnałów mogły korzystać z buspasów.

"Czas dojazdu się wydłuża"

"Opierając się na argumentach pracowników, pragnę podkreślić, że załogi karetek nie zawsze, jadąc do pacjentów, włączają sygnalizację. Jest to związane z obowiązującymi przepisami, które wykluczają użycie "koguta" w przypadku takich dolegliwości jak na przykład nadciśnienie tętnicze, zaburzenia psychiczne, ból pleców czy brzucha czy złamania (jeśli dojdzie do nich w domu pacjenta)" - czytamy w interpelacji.

Zdaniem radnej przez zakaz korzystania z buspasów karetki tracą cenne minuty, stojąc w korkach, podczas gdy buspasem przejeżdżają miejskie autobusy czy taksówki.

Malinowska-Grupińska zaznaczyła też, że NFZ nakłada na karetki pogotowia obowiązek określonego czasu dojazdu do pacjenta - osiem minut na terenie zabudowanym i 15 minut poza nim. "Biorąc pod uwagę panujące w Warszawie, szczególnie w godzinach szczytu, spowolnienia ruchu i korki, czas dojazdu do pacjenta znacząco się wydłuża" - napisała.

Na zakończenie ponowiła prośbę do prezydent Warszawy, żeby z buspasów mogły korzystać także karetki pogotowia, poruszające się bez sygnału świetlno-dźwiękowego.

Zobacz też materiał o karetce przekazanej dla Centrum Zdrowia Dziecka dzięki WOŚP i Fundacji TVN "Nie Jesteś Sam":

kk/PAP/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • miłośnik_motyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 09:14 ~miłośnik_motyk

  Dyskusja o niczym. Kto widział karetkę w korku, jak obok jest buspas, ręka do góry !
  Prawie każda wrzuca koguty i wali buspasem. Zwłaszcza prywatne firmy transportu sanitarnego.

 • miki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2018 16:04 ~miki

  buspas~buspas

  Karetki, straż, policja - tak
  Taxi, rowerzyści, motorki - nie

  Przecież już była afera jak policjanci na sygnale wozili jedzenie komendantowi. Nie chcili stać w korku żeby nie wystygło.
  Trzeba uważnie nadawać takie uprawnienia bo zaraz wszyscy będą chciali jeżdzić buspasami: ŻM, Ministrowie, Radni, UberEats, Smieciarki, Betoniarki, dzieci wracające z zielonej szkoły....

 • green_is_bad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2018 15:16 ~green_is_bad

  Buskwasy do likwidacji tylko korkują miasto

 • realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2018 14:50 ~realista

  Z buspasów powinny korzystać instytucje służące wszystkim obywatelom. No to się zastanówmy: służba oczyszczania miasta, zakłady pogrzebowe, zaopatrzenie sklepów, pracownicy urzędu miasta i urzędów dzielnic, cała administracja państwowa, wodociągi i kanalizacja, etc. Buspasów im nie starczy! Poza tym: taksówki nie służą wszystkim obywatelom.

 • Ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2018 13:14 ~Ewa

  ks Maciej~ks Maciej

  Buspasy powinny być przeznaczone także dla Księży jadących z Panem Jezusem do umierających ludzi. I Ci Księża powinni także mieć prawo do umieszczenia niebieskiego "koguta" na dachu swojego samochodu. Karetki ratują tylko ciała, a Książa ratują dusze nieśmiertelne, a one sa przecież o wiele ważniejsze.

  Od dawna już o tym piszę, ale to jest jak grochem o ścianę. Trzeba wybrać Pana Patryka Jakiego, to by od razu taki przepis wprowadził ku radości wszystkich Warszawiaków.

  Taaaa. I jak jadą dogłębnie ewangelizować dzieciaki, to też.

 • jjj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2018 13:10 ~jjj

  Popieram i nie tylko dla karetek, ale dla wszystkich pojazdów uprzywilejowanych. Im szybciej taki pojazd wróci do bazy, tym szybciej będzie mógł wyruszyć do następnej akcji.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2018 13:10 ~warszawiak

  ZLIKWIDOWAĆ BUS-PASY!

 • buspas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2018 11:45 ~buspas

  Karetki, straż, policja - tak
  Taxi, rowerzyści, motorki - nie

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2018 11:43 ~abc  Wojtek~Wojtek

  Temat TVN-nie trochę może inaczej jak zawsze naciągany!!! Kto zatrzyma karetkę na BUSPASIE? Kto?
  ito~ito

  Straż miejska. W Warszawie- była w mediach chryja, że kierowca karetki dostał mandat za buspas bez sygnału. Straż miejska zareagowała zdziwieniem- przecież nie jechał autobusem ani taksówką- więc wszystko jest OK. Debilne przepisy rodzą debilne sytuacje.

  tomek~tomek


  a od kiedy to straż wiejska może zatrzymać pojazd będący w ruchu!? jedyna możliwość to tam gdzie jest znak B-1, a jak wiadomo bus-pas nie jest tak oznaczony. na miejscu karetki nawet nie zatrzymał bym się do kontroli i w .... z nimi

  a wiesz, że SM może kierować ruchem w pewnych kwestiach, a podanie sygnału do zatrzymania jak najbardziej mieści się w tej kategorii. nie mogą karać za wykroczenie, ale zatrzymać auto owszem mogą jak i wiele innych formacji, które mogą kierować ruchem.

 • halo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2018 10:52 ~halo

  ks Maciej~ks Maciej

  Buspasy powinny być przeznaczone także dla Księży jadących z Panem Jezusem do umierających ludzi. I Ci Księża powinni także mieć prawo do umieszczenia niebieskiego "koguta" na dachu swojego samochodu. Karetki ratują tylko ciała, a Książa ratują dusze nieśmiertelne, a one sa przecież o wiele ważniejsze.

  Od dawna już o tym piszę, ale to jest jak grochem o ścianę. Trzeba wybrać Pana Patryka Jakiego, to by od razu taki przepis wprowadził ku radości wszystkich Warszawiaków.


  odstaw klej

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »