Informacje

23.02.2017 15:19 Po spektaklu w Teatrze Powszechnym

Kardynał Dziwisz o "Klątwie": odpowiedzią niech będzie modlitwa

SERWISY:

Do sprawy kontrowersyjnego spektaklu wystawionego na deskach warszawskiego Teatru Powszechnego odniósł się w czwartek osobisty sekretarz papieża Jana Pawła II. - Ze smutkiem trzeba stwierdzić, że dla pewnych osób nie ma świętości - napisał w oświadczeniu kardynał Stanisław Dziwisz.

O sprawie jest głośno od kilku dni, bo spektakl "Klątwa" wystawiany w Teatrze Powszechnym w Warszawie wywołał prawdziwą burzę. Padają pytania o granice tego, jak daleko można się posunąć w artystycznej kreacji. Rzeczniczka PiS nazwała sztukę "rynsztokiem", prokuratura już prowadzi śledztwo w dotyczące znieważenia uczuć religijnych, a episkopat prosi o modlitwę. Prosi też o nią kardynał Stanisław Dziwisz, były metropolita krakowski i osobisty sekretarz papieża Jana Pawła II.

"Ohydne poniżenie osoby św. Jana Pawła II"

W oświadczeniu przesłanym mediom w czwartek kard. Dziwisz napisał: "Wystawiony w Teatrze Powszechnym w Warszawie spektakl teatralny >Klątwa<, będący bluźnierczą interpretacją dramatu Stanisława Wyspiańskiego, zranił uczucia religijne wielu Polaków. Dokonująca się podczas niego publiczna profanacja krzyża i znieważanie osoby Św. Jana Pawła II są szczególnie bolesne dla wszystkich wierzących Polaków. Ze smutkiem trzeba stwierdzić, że dla pewnych osób nie ma świętości i w imię rzekomej wolności wypowiedzi artystycznej potrafią z premedytacją ranić uczucia katolików".

Zdaniem byłego metropolity krakowskiego, nie można zasłaniać się prawem do wolności artystycznej, bo kończy się ona tam, gdzie zaczyna łamać prawa drugiego człowieka. Według kard. Dziwisza żaden artysta nie powinien godzić w prawo ludzi wierzących do szacunku dla tego, co jest dla nich święte.

"Szczególny ból sprawiło mi ohydne poniżenie osoby Św. Jana Pawła II.  Przez 39 lat pracowałem dla Niego, byłem w pobliżu i jestem świadkiem Jego świętości. Przypisywanie Mu zła jest rażącą niesprawiedliwością. Ponadto, nie może być przyzwolenia na pojawiające się w spektaklu nawoływanie do nienawiści i deprecjonowanie ludzkiego życia.Odpowiedzią na spektakl >Klątwa<, który wypacza pojęcie sztuki i piękna, niech będzie modlitwa wynagradzająca za bluźnierstwo" - napisał kard. Stanisław Dziwisz.

Wątki polityczne

O sprawie informowały "Fakty" TVN. Rzecznik Episkopatu mówił wprost, że sztuka ma znamiona bluźnierstwa. Chodzi o profanację krzyża oraz scenę seksu z figurą świętego Jana Pawła II. Teatr broni sztuki. Przyznaje, że spektakl jest atakiem na Kościół i przemilczane afery pedofilskie, ale nie jest atakiem na wiarę.

Gromy spadają także za obecne na deskach wątki polityczne. Ze sceny mają padać słowa o zbieraniu pieniędzy na wynajęcie płatnego zabójcy w celu przeprowadzeniu zamachu na Jarosława Kaczyńskiego.

- Nieprawdą jest, że na scenie odbywa się kwesta, czy zbiórka, na zabójstwo Jarosława Kaczyńskiego. To znaczy, informacja taka pojawia się w trybie przypuszczającym, jest elementem jednego z monologów dotyczącego wolności twórczej i granic tej wolności - odpierał zarzuty Paweł Sztarbowski z Teatru Powszechnego.

Albo teatr albo spokój

Reżyserem spektaklu jest Chorwat Oliver Friljić, który pół roku temu wywołał w Bydgoszczy skandal przedstawieniem "Nasza przemoc i Wasza przemoc". Sprawa wtedy trafiła wówczas do prokuratury.

Z założenia teatr jest odbiciem rzeczywistości, dlatego część twórców broni jego wolności. - Wyobrażam sobie, że widza można obrazić, obrazić jego uczucia, sprawić, że on poczuje się zdegustowany czy będzie cierpiał. No trudno. Widz może wyjść, trzasnąć drzwiami i może nawet rzucić jajkiem - mówi Ewa Wójciak z Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu.

- Albo ma się teatr, albo ma się spokój. Teatr jest od tego, żeby wywoływał zadymę - komentował w rozmowie z "Faktami" TVN krytyk teatralny Maciej Nowak.

Śledztwo prokuratury

Spektaklem zajmuje się też prokuratura.

"Prokuratura Okręgowa Warszawa–Praga w Warszawie 22 lutego 2017 r. wszczęła z urzędu dochodzenie w sprawie obrazy uczuć religijnych poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej oraz w sprawie publicznego nawoływania do popełniania zbrodni zabójstwa w trakcie spektaklu >Klątwa< w Teatrze Powszechnym w Warszawie, którego premiera miała miejsce dniu 18 lutego 2017 r." - poinformował w środę w komunikacie prok. Łukasz Łapczyński, rzecznik prokuratury.

Prokurator Łapczyński dodał, że chodzi o czyny z art. 196 Kodeksu karnego i art. 255 par 2 Kk.

Art. 196 Kodeksu karnego przewiduje grzywnę, ograniczenie wolności albo do dwóch lat więzienia dla tego, kto "obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych". Art. 255 par. 2 głosi: "Kto publicznie nawołuje do popełnienia zbrodni, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • paniusia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2017 13:53 ~paniusia

  ten "spektakl" to skrajna patologia a nie sztuka!
  tak zwani twórcy powinni odpowiadać karnie za to co zrobili.

 • studencik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2017 13:34 ~studencik

  To było celowe obrażanie Polaków i Chrześcijan pod przykrywką "sztuki teatralnej". Nie godzimy się na takie rzeczy za NASZE pieniądze! bo przecież cała ten spektakl finansowany jest z naszych podatków!!! Polacy sobie tego nie życzą!

 • brzoza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2017 21:51 ~brzoza

  "Widz może wyjść, trzasnąć drzwiami i może nawet rzucić jajkiem - mówi Ewa Wójciak z Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu."
  A czy obrażonemu i trzaskającemu drzwiami, wychodzącemu widzowi teatr od ręki zwróci pieniądze za bilet?

 • OOOOO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2017 20:11 ~OOOOO

  Ze smutkiem trzeba stwierdzić, że dla pewnych osób nie ma świętości. To co było swięte za PO, teraz za czasów PISU zostało zniszczone. Rządzą nami Ludzkie Pany a oni mysla tylko o sobie. Pojechac na narty, pojechac do redzyka, pojechac na imprezkę prywatna szeregowego pisła, pojechac na miesięcznice, polatac po świecie i niszczyc wszystko i wszystkich co otarli sie o PO lub PSL. Na ulicach grasują zakapturzone bandy z maczetami i bejsbolami a pisiewicze udają że nie widza faszyzującej młodzieży. Dokąd ten świat Panów zmierza.

 • patryjota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2017 19:45 ~patryjota

  Proponuję ze ściętych przez ministra Szyszkę drzew ustawić stosy pod teatrem i palić tych którzy "obrazili miliony Polaków"

  Ludzie, nie widzicie że nadchodzą czasy Inkwizycji? A jak w domu ktoś sprofanuje krzyż, to obraża uczucia religijne tych co nie widzą? A ISIS nie obraża uczuć religijnych Polaków? Jak walczyć to ze wszystkimi.

 • Strażak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2017 19:30 ~Strażak

  To, co dla jednych jest świętością, dla innych nie musi mieć żadnej wartości. Przymusu nie ma, czego kard. Dziwisz nie jest w stanie pojąć. Jednak trzeba pomyśleć, zanim się zacznie drwić z rzeczy, które dla kogoś mają wartość, bo można ich urazić. I nie chodzi mi jedynie o symbole religijne.

 • ppp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2017 19:29 ~ppp

  najbardziej obraza uczucia osob, ktore nigdy go nie widzialy. Paranoja sekty kk w polsce

 • Zimnym okiem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2017 19:19 Zimnym okiem

  Panie Dziwisz...pan sam złamał prośbę JPII...pam sam ignorował nauki JPII jak i jego przedśmiertne prośby

 • dywagacje

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2017 19:04 ~dywagacje

  Szyszko dostarczył drewno to można stosy ustawiać, członkowie inkwizycji już są więc czas stosy z Polakami podpalać biskup może.

 • oreo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2017 18:52 ~oreo

  a do czasu pełnego wyjaśnienia zamknąć ten teatr na cztery spusty.Reżysera odstawić na granicę i wymierzyć .... Dyrektora i tych niby aktorów popędzić do sprzątania ulic.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »