Informacje

25.12.2013 08:35 pasterka w stolicy

Kard. Nycz: Wiemy, ile jest także
w naszej ojczyźnie nierówności

SERWISY:


- Wiemy doskonale, ile jest także w naszej ojczyźnie nierówności, nierównego dostępu do służby zdrowia, edukacji. Wydaje się czasem, że te dysproporcje i te różnice w ostatnim czasie się nie zmniejszają, ale wręcz przeciwnie - jakby się powiększały – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas pasterki.

Kard. Nycz celebrował uroczystą pasterkę w parafii Chrystusa Króla Wszechświata w Piastowie k. Warszawy. Podkreślił, że Betlejem jest źródłem nadziei, ponieważ Bóg zawsze przez przyjście swojego Syna na ziemię otwiera drzwi. - Otwiera drzwi dla człowieka i nigdy tych drzwi nie zamyka. Pan Bóg nigdy – jak mówi papież - nie męczy się przebaczeniem człowiekowi. To człowiek czasem bywa zmęczony wtedy, gdy przyjdzie mu przebaczyć swojemu bliźniemu. Według betlejemskiego żłóbka – mówił kard. Nycz.

- To, co papieżowi, wydaje się, leży tak bardzo na sercu - to, co mówi nam ubogie narodzenie Pana Jezusa w betlejemskiej stajni - to problem zmierzenia się dzisiejszego świata, każdego człowieka, każdego z nas z problemami wszelkiej nierówności - dodał.

Przypomniał, że papież Franciszek uparcie od samego początku powtarza: pragnę Kościoła ubogiego i Kościoła dla ubogich, bo tylko w taki Kościół człowiek współczesny, szukający sensu życia może uwierzyć.

Łaska dla bogatych

Zwrócił uwagę, że do betlejemskiego żłóbka przychodzą prości, biedni pasterze, ze swoimi skromnymi darami, ale także uczeni, mądrzy tego świata, bogaci mędrcy ze wschodu, którzy przynoszą dary bogate. - Ta podwójna obecność bogatych mędrców i ubogich pastuszków może choć trochę pomaga nam zrozumieć, na czym polega chrześcijańskie ubóstwo – mówił kard. Nycz.

Zaznaczył, że istota tego ubóstwa - jak pokazują mędrcy i pasterze - nie polega na tym, ile się ma, czy jak dużo człowiek posiada. - Bo Pan Bóg przyjmuje jednych i drugich. (...) Liczy się postawa serca, liczy się owa wolność w stosunku do dóbr materialnych, które mamy– przekonywał.

- Jeśli człowiek ma wobec nich dystans, wolność, a przede wszystkim - jeżeli potrafi się dzielić z tymi, którzy mają mniej - to człowiek bogaty w znaczeniu tego świata, może być ubogim w duchu. I znamy wielu takich ludzi, którzy potrafią czynić wiele dobrych rzeczy, zrównywać tę niesprawiedliwość świata, dzieląc się tym, co mają – mówił.

Mieć czy być?

Dodał, że znamy również wielu takich, którzy mają bardzo mało, są bardzo biedni, ale równocześnie żądanie, pragnienie dóbr sprawia, że nie są wolnymi wobec spraw materialnych. - Zawsze chodzi o tę postawę, co jest ważniejsze: mieć czy być? Być z tym, co się ma. Tego nas uczy betlejemski żłóbek – powiedział kardynał.

Zwrócił również uwagę, że papież Franciszek bardzo stanowczo mówi o wykluczeniu społecznym w dzisiejszym świecie. - W wielu miejscach świata, pewnie także w naszej ojczyźnie, są tacy ludzie, którzy są wykluczeni z życia społecznego. Bo zostali wykluczeni, a czasem sami się wykluczają przez grzech i słabość. O jednych i drugich upomina się Kościół, o jednych i drugich upomina się papież – podkreślił.

Kard. Nycz zaznaczył, że niesłychanie ważną rzeczą jest - jak przypomina Ojciec Święty - aby w świecie nie były dyktaturą pieniądz i kapitalizm, ale żeby człowiek umiał ich używać jako narzędzi do budowania więzów międzyludzkich.

Problem ze służbą zdrowia

Podkreślił, że te słowa skierowane są zarówno do tych, którzy rządzą tym światem, jak i do nas wszystkich, "od których tak wiele zależy". - Wiemy doskonale, ile jest także w naszej ojczyźnie nierówności, nierównego dostępu do służby zdrowia, edukacji. (...). Wydaje się czasem, że te dysproporcje i te różnice w ostatnim czasie się nie zmniejszają, ale wręcz przeciwnie - jakby się powiększały – mówił kard. Nycz.

Podkreślił, że solidarność Pana Boga z człowiekiem jest wezwaniem do solidarności między ludźmi. - Przyjęcie Chrystusa do swojego serca, do swojego życia, zobowiązuje każdego z nas do budowy nowego lepszego świata – przekonywał.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

PAP\rf\mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • czytelnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2013 21:04 ~czytelnik

  Wiecie także KTO ją rozpętał, ale o tym milczycie!

 • sum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2013 19:40 ~sum

  Braciszek Tuck~Braciszek Tuck

  Słowa chrześcijańskiej miłości, w sam raz na Boże Narodzenie. W Biblii takich nazywano faryzeuszami, u nas to kapłani albo ojcowie kościoła.

  Rzeczywiście, czas Bożego Narodzenia to nalepszy okres do lansowania siebie i swojej polityki, od której rzekomo Kościołowi daleko. Można to skwitowac jednym - kompromitacja tego duchownego.

 • antek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2013 17:06 ~antek


  Loco~Loco

  Pogadał o ubóstwie i "nierównościach" po czym wsiadł do nowego Mercedesa S60 i pojechał do swojego pałacu.
  Nektar~Nektar

  Gdzie już czekał kamerdyner z bufetem pełnym wytwornych zakąsek i trunków.

  oraz seksowna gospodyni :) tudzież gospodarz :) toż są różne gusta :)

 • Pastuszek biedny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2013 15:57 ~Pastuszek biedny

  O rany! Montezuma ożył! Skromnie wygląda!

 • mało równy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2013 10:21 ~mało równy

  Czym jeździsz? Autobusem? Tramwajem?
  Lexusem?

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2013 10:15 ~jar

  Kiedyś w CZD otworzyli nowy oddział,przyszedł pan w sukience,coś pobełkotał,chlapnął kranówą i wziął 5 tysi..hmmmmm a Kopacz się temu przyglądała.nic już mnie nie zdziwi! UBÓSTWO???

 • gfd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.12.2013 22:04 ~gfd

  Przypomina rapera obwieszonego złotem i śpiewającego o biedzie :)

 • antyzorro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.12.2013 18:24 ~antyzorro

  Mówił również o celebrowaniu życia w ubóstwie. Ciekawe kiedy opasłe duchowieństwo z ojczulkiem Rydzykiem na czele sprzeda swoje luksusowe samochody a pieniądze odda biednym.
  Na moim osiedlu koło kosciółka stoi wypasiony samochodzik księdza. Za każdym razem gdy przechodzę koło niego mam zamiar ostro go przerysować gwoździem ewentualnie cisnąć w niego kamieniem. Te wszystkie mohery pchają w nich pieniądze a na swoje lekarstwa nie mają. Wiara TAK księżą NIE

 • Komuno wróć

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.12.2013 17:45 ~Komuno wróć


  oland~oland

  Zapomniał powiedzieć ile jest nierówności w dostępie do wszelakich dóbr materialnych. Jedni dostają wszystko czego zapragną a inni muszą żebrać o wszystko.
  Życzliwy małowiedzącym~Życzliwy małowiedzącym


  Nierówność to podstawa kapitalizmu. Ktoś musi być biednym żeby ktoś inny był bogaty. Widać że jesteś jednym z wielu którzy pojęcia nie mają w jakim ustroju funkcjonują.

  Oj tam, po prostu człowiek przez te czterdzieści lat przyzwyczaił się do tej niby równości, to teraz mu jej brak.

 • Zakrustia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.12.2013 17:43 ~Zakrustia

  WAW~WAW

  Nierównością jest tez to że ksiadz ma BMW a ja nawet Daci Logan Nie mam

  Ale za karę księdzu nie wolno mieć małżonki, kóra czekałaby na niego z wałkiem w dłoni. Ma za to gospodynię.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »