Informacje

03.05.2014 11:16 obchody święta ustanowienia konstytucji

Kard. Nycz: dziękujemy przodkom za Konstytucję 3 maja

SERWISY:

Konstytucja 3 maja wciąż pokazuje, jak ważna w porządku prawnym jest sprawiedliwość – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który w sobotę przewodniczył mszy św. w intencji ojczyzny odprawionej w warszawskiej archikatedrze Św. Jana Chrzciciela.

W liturgii w archikatedrze św. Jana wzięli udział prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, przedstawiciele MON, najwyżsi dowódcy wojska, kombatanci, żołnierze, przedstawiciele policji i innych służb mundurowych, parlamentarzyści i harcerze.

"Mieliśmy mądrych przodków"

Kard. Nycz przypomniał, że 3 maja to święto zarazem maryjne i państwowe; podkreślił też rolę sprawiedliwości w porządku prawnym. Przywołał wypowiedź Jana Pawła II, który Konstytucję 3 maja nazwał „świadectwem ustawodawczej mądrości naszych przodków”.

- Dziękujmy Bogu, że mieliśmy tak mądrych przodków, (…) że potrafili ustanowić konstytucję, która była pierwszą taką konstytucją na kontynencie europejskim” – powiedział hierarcha. „Ciągle ta konstytucja uświadamia, jaka rolę spełnia w demokratycznym państwie sprawiedliwy porządek prawny – dodał.

Nawiązując do udziału przedstawicieli najwyższych władz państwowych w niedawnej kanonizacji Jana Pawła II, Nycz powiedział, że pokazuje to, iż „doceniają oni rolę, jaką dla Kościoła, świata, a szczególnie dla Polski odegrał papież Jan Paweł II”.

Głos Jana Pawła II

- Trzeba ją przypominać zwłaszcza w kontekście takich rocznic, takich dat, które w tym roku mamy: 35. rocznica pierwszej pielgrzymki do ojczyzny, 25. rocznica odzyskania niepodległości, dziesiąta rocznica wejścia Polski w struktury Unii Europejskiej. Wiemy, jak ważny, decydujący był tutaj głos Jana Pawła II. Ten głos, który był za, ale który był obwarowany warunkami, które musimy spełnić – mówił kardynał. - A wiemy, jak to wszystko jest ważne, zwłaszcza uświadamia nam to wszystko, co się dzieje dzisiaj na Ukrainie - dodał.

- Rozumiemy tych ludzi, którzy z racji światopoglądowych dostrzegają tylko ten wkład papieża w nasze polskie sprawy. Nie możemy od wszystkich oczekiwać uznania kanonizacji czy religijnego wkładu papieża. Natomiast mamy prawo oczekiwać od tych, którzy nie doceniają papieża we wszystkich wymiarach, żeby starali się zachowywać przyzwoicie, a wiemy, że różnie z tym bywa, także w dniach kanonizacji wielkiego Polaka Jana Pawła II – powiedział.

Nycz ocenił, że bez Jana Pawła II „pewnie wielu tych rocznic, które dziś wspominamy, by nie było”.

Po mszy przed katedrą prezydent obejrzał inscenizację obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja”. Wykonało ją mimo chłodu i siąpiącego deszczu ponad sto osób w kostiumach z epoki.

bf/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pstryczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2014 22:09 ~pstryczek

  Plują a dla p.Prezydenta deszcz pada, wstyd i to historyka z wykształcenia,więc czego tu oczekiwać.

 • Martdxb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2014 16:19 ~Martdxb

  Skrajna bezczelność. Konstytucja 3 maja została obalona przez targowiczan, który znamienitą częś stanowili biskupi i ówczesny prymas, nie wspominając już o błogosławieństwie papieża... KK nie ma prawa o niej nawet wspominać!

 • moher

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2014 14:20 ~moher

  jeszcze 2-3 lata a funkcjonariusze kk typu Nycz, udowodnią, że jp duo jest współtwórcą konstytucji 3-maja

 • mza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2014 14:16 ~mza

  czas obłudy w wykonaniu funkcjonariusza kk. A jaki był stosunek do Konstytucji kościoła 223 lata temu?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »