Informacje

15.06.2017 13:04 Boże Ciało

Kard. Nycz: chcemy być Kościołem dla wszystkich ludzi dobrej woli

SERWISY:


Mszą świętą pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpoczęły się w czwartek przed południem centralne uroczystości Bożego Ciała.

Po mszy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz poprowadził procesję eucharystyczną do punktów ustawionych na Krakowskim Przedmieściu i placu Piłsudskiego.

Cztery ołtarze

Ołtarze na Boże Ciało zbudowali: przed kościołem św. Anny - studenci z duszpasterstwa akademickiego św. Anny; przed kościołem seminaryjnym - rzemieślnicy z Cechu Rzemiosł wraz z klerykami Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego; przed kościołem sióstr wizytek – nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej i czwarty, ustawiony na pl. Piłsudskiego – Wojsko Polskie.

Przy ostatnim ołtarzu hierarcha wygłosił homilię i udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

- Chcemy być Kościołem wszystkich ludzi dobrej woli, zwłaszcza, gdy przychodzą pokusy osłabienia jedności, bądź niebezpieczeństwa podziałów i wykluczenia - mówił w czwartek kard. Kazimierz Nycz podczas uroczystości Bożego Ciała na placu Piłsudskiego.

Przypomniał słowa Jezusa: aby byli jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty mnie posłał.

- To też jest misja, z jaką Bóg nas posyła na ulicę. Procesja do Pana, procesja z Panem, jest równocześnie procesją ku sobie nawzajem. Aby w takiej procesji ku sobie nawzajem uczestniczyć szczerze, potrzeba pokonywać uprzedzenia, ograniczenia, wszelkie blokady, a czasem nienawiść i zawsze iść za Nim i z Nim - podkreślił kard. Nycz.

"Trzeba być dobrym jak chleb"

Ewangelie czytane i rozważane przy każdym ołtarzu - mówił kard. Nycz - pomagają nam zrozumieć istotę kultu Eucharystii, wręcz istotę chrześcijaństwa, której nie można zamknąć tylko w oderwanej od życia pobożności. - Do tej istoty należy misja, ewangelizacja, świadectwo. Do tej istoty należy życie chrześcijańskie w duchu Ewangelii i udział w przemianie świata, zawsze rozpoczynanej od siebie. To dlatego w procesji wchodzimy w środek codziennego życia człowieka i w środek ludzkich problemów - podkreślił hierarcha. Dodał, że mocnym symbolem tej obecności w środku ludzkich spraw są tegoroczne ołtarze, z tłem różnych monstrancji używanych przez wieki w Kościele i na Boże Ciało. - Przecież nie chodzi tylko o promowanie sztuki sakralnej, ale o pokazanie jak Chrystus w Eucharystii towarzyszy Kościołowi w czasach dawnych (…), ale też kapłanom w obozie koncentracyjnym w Dachau, (…) oraz całkiem współcześnie - zaznaczył metropolita warszawski.

Kard. Nycz podkreślił, że nie przez przypadek słyszymy podczas procesji ewangelię o rozmnożeniu chleba. - Odczytujemy ją nie tylko jako zapowiedź Eucharystii, ale konkretne zaproszenie do dzielenia się chlebem z tymi, którzy go nie mają, bądź mają go znacząco mniej niż my. Chleb, tak jak to rozumiał patron roku św. brat Albert, kiedy mówił: "trzeba być dobrym jak chleb", jest symbolem tego, co mamy do zrobienia jako uczniowie Chrystusa. On, św. brat Albert, podobnie jak inni, Matka Teresa z Kalkuty, nie zaczynali od ewangelizacji i praktyk pobożnych. Zaczynali od przygarniania z ulicy, od im dania chleba, schronienia, szukania dróg powrotu do społeczeństwa. To była skuteczna droga przywracania godności, a także droga ewangelizacji" - mówił w homilii metropolita warszawski.

Na zakończenie uroczystości zgromadzeni odśpiewali "Te Deum". Następnie kard. Nycz udzielił Najświętszym Sakramentem błogosławieństwa miastu i całej Polsce.

W uroczystościach uczestniczyli m.in.: biskupi diecezji warszawskiej, sekretarz generalny KEP abp Artur Miziński, duchowieństwo, siostry zakonne, rektorzy warszawskich uczelni, Wojsko Polskie, policja oraz tłumnie zgromadzeni mieszkańcy Warszawy.

Święto Bożego Ciała zostało ustanowione w 1264 roku przez papieża Urbana IV. Tego dnia wierni publicznie wyznają wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, niesionym w procesji do czterech ołtarzy.

21 procesji w Warszawie.

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2017 15:13 WARSZAWA…

  Kościół itd.,to niech się ode mnie z daleka trzymają. Osoby wierzące,to niech w kościołach się modlą do tych swoich krzyży,posągów i obrazów,a nie na ulicach, w tramwajach/autobusach itp.

 • Magda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2017 22:58 ~Magda

  Stańczyk~Stańczyk

  A nasz P{an Prezydent w długiej, śnieżnobiałej albie przepasanej szeroką, błękitną wstążką, w białych trzewikach i z wiankiem na głowie szedł z natchniona miną przed księdzem niosącym monstrancję i sypał kwiatki.

  Jaja sobie robisz czy serio?

 • Stańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2017 19:46 ~Stańczyk

  A nasz P{an Prezydent w długiej, śnieżnobiałej albie przepasanej szeroką, błękitną wstążką, w białych trzewikach i z wiankiem na głowie szedł z natchniona miną przed księdzem niosącym monstrancję i sypał kwiatki.

 • ANION

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2017 17:29 ~ANION

  TO WOJSKO TEZ POLAZLO SIE OGLUPIAC MITOLOGIA WATYKANSKA ???

 • Obywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2017 17:07 ~Obywatel

  infantylny wpis Jana człowieka to zapewne efekt niezłych ziół z kadzidła na tej procesji

 • Maria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2017 17:04 ~Maria

  A co tam robią wojskowi, czy ich obecność jest w czasie wolnym czy ujętym to w ramach umowy o pracę? A za czyje pieniądze robiono ołtarze i dlaczego mają darmową ochronę służb mundurowych

 • aleksander

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2017 15:35 ~aleksander

  tak zastanawiam jak moze czlowiek wyksztalcony traktowac ta religie na powaznie jesli ta religia oparta jest na zmysleniach fantazjach urojeniach

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2017 15:08 ~nick


  aleksander~aleksander

  chociaz w jednym zgadzan sie z komunistami ze nie pozwoli ciemocie katolickiej lazic po ulicach
  stany48stany48

  Sądzę że jesteś młodym człowiekiem, za czasów PRL-u, to święto było celebrowane na ulicach Polskich miast z większym pietyzmem jak obecnie

  Było celebrowane głównie na terenach parafii. Nie przypominam sobie żeby w latach 70ych po dużych ulicach Warszawy łaziło kilkanaście procesji jednego dnia.

 • Mariusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2017 15:03 ~Mariusz

  To, że Nycz che to mało ważne.

 • b72

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2017 14:56 ~b72


  b72~b72

  Niesamowite, XXI wiek i usankcjonowany prawem zabobon ...
  Ciekawe, czy zgłosili to jako zgromadzenie cykliczne?
  Split~Split

  A to przypadkiem nie jest wolność o którą brak wszyscy krzyczycie? Prawo do manifestowania własnych poglądów?  Nie odmawiam im prawa do manifestowania poglądów, korzystam z mojego prawa do krytyki. I nawiązuję do tego, że władza PiS ogranicza moje prawa (zgromadzenia cykliczne).

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »