Informacje

27.02.2019 15:17 "Trzeba usiąść i na ten temat porozmawiać"

Karczewski i Trzaskowski rozmawiali
o odbudowie Pałacu Saskiego

SERWISY:


- Ustaliliśmy wspólnie, że w sprawie Pałacu Saskiego w przyszłym tygodniu spotkają się eksperci. Przedstawiliśmy swoje koncepcje i wątpliwości dotyczące ewentualnej odbudowy - poinformowali marszałek Senatu Stanisław Karczewski i prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Obaj rozmawiali o Pałacu Saskim w środę. Karczewski podkreślił, że po raz pierwszy spotkał się z Trzaskowskim.

- Rozmowa przebiegała w bardzo dobrej atmosferze, przedstawiliśmy swoje koncepcje, wątpliwości, pomysły na temat możliwości rekonstrukcji, odbudowy Pałacu Saskiego - powiedział marszałek Senatu. Dodał, że w rozmowie uczestniczyli także eksperci. - Ustaliliśmy wspólnie z panem prezydentem, że eksperci w bardzo krótkim czasie, bo w przyszłym tygodniu spotkają się i będą rozmawiać o szczegółach - powiedział Karczewski.

Zaplanowali spotkanie ekspertów

Prezydent Warszawy potwierdził, że rozmowy toczyły się w bardzo dobrej atmosferze. Podkreślił, że w sprawie ewentualnej odbudowy Pałacu Saskiego jest mnóstwo pytań.

- Trzeba usiąść i na ten temat porozmawiać, dlatego zgodziliśmy się na spotkanie ekspertów, najważniejsze jest oczywiście to, czy odbudowywać Pałac, jakie miałby pełnić funkcje. Zgodziliśmy się, że na pewno, gdyby miało do tego dojść, musiałyby to być funkcje otwarte, które będą służyły wszystkim warszawiakom, ale również wszystkim Polkom i Polakom. W związku z tym postanowiliśmy rozmawiać na ten temat, powierzyć sprawę ekspertom - powiedział Trzaskowski.

Deklaracja prezydenta Dudy

11 listopada 2018 r. podczas obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę prezydent Andrzej Duda podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego.

W grudniu ubiegłego roku Karczewski poinformował, że podczas posiedzenia Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę przedstawił plan odbudowy Pałacu Saskiego. Zapowiedział przy tym, że część pałacu ma zostać przeznaczona na nową siedzibę Senatu.

Mieli odbudować, zmienili zdanie

Pałac wybudował w 1661 roku poeta Jan Andrzej Morsztyn w miejscu, gdzie przebiegały umocnienia obronne, tzw. Wały Zygmuntowskie. Jan Andrzej Morsztyn uzyskał zgodę od króla Jana Kazimierza na ich zepchnięcie i posadowienie w tym miejscu swojego pałacu.

W dwudziestoleciu międzywojennym w Pałacu Saskim znajdował się Sztab Generalny Wojska Polskiego. W 1923 roku przed budynkiem stanął pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, a w 1925 roku pod kolumnadą umieszczono Grób Nieznanego Żołnierza. Plac przed pałacem stał się miejscem, gdzie odbywały się ważne uroczystości państwowe i kościelne.

W czasie II wojny światowej Pałac Saski zajmował Wehrmacht, a od 1940 roku plac, przy którym stał, został czasowo przemianowany na Adolf Hitler Platz. 28 grudnia 1944 roku oddziały niemieckie wycofujące się z Warszawy wysadziły w powietrze Pałac Saski. Ocalały jedynie fragmenty kolumnady z Grobem Nieznanego Żołnierza.

W latach 2006-08 przeprowadzono badania archeologiczno-architektoniczne. W 2007 roku odsłonięto część zabytkowych piwnic pałacu, które zostały wpisane do rejestru zabytków. Inwestycje wstrzymano, a pieniądze zostały przeznaczone na inne miejskie projekty, w tym na budowę mostu Marii Skłodowskiej-Curie. Później piwnice zostały zasypane.

PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • yrus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2019 17:16 ~yrus


  wawa~wawa

  Senat to powinien być zlikwidowany. Jego sens istnienia jest żaden. Poza tym ze względu na status przejętego Placu w zasadzie to nie wolno na nim nic budować.
  Cele wojskowe~Cele wojskowe

  No właśnie ! Przecież plac został zagarnięty na " Cele wojskowe ", nieprawdaż ?

  A o co chodzi z tymi lekarzami?

 • senat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2019 16:19 ~senat

  zulugula~zulugula

  Jeżeli PiS wygra wybory na jesieni, to odbudowa Pałacu Saskiego i tak jest przesądzona bez względu na zdanie Trzaskowskiego. Rząd przejmie Plac Piłsudskiego siłą lub podstępem i za pieniądze całego społeczeństwa wybuduje w Warszawie Pałac - pomnik myśli i pomysłu wyborczego Lecha Kaczyńskiego. Z egoistycznego punktu widzenia Warszawy to dobrze, będziemy mieli w Warszawie pałace, nowe budynki i wpływy z podatków, a miasto nie wyda na to coś ani złotówki, będzie to finansowane za to z pieniędzy wszystkich Polaków z całej Polski, którym to już nie bardzo może się podobać. Co by nie zrobił pis, zawsze może na tym stracić. Platformie pozostawiam sposób w jaki to rozegra :)


  Jakie z tego niby będą podatki? Od nieruchomości? To będzie kolejny generator kosztów utrzymywany przez podatników który nigdy się nie zwróci, podobnie jak przekop mierzei. Ale najłatwiej wydaje się państwowe pieniądze.

 • zulugula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2019 12:18 ~zulugula

  Jeżeli PiS wygra wybory na jesieni, to odbudowa Pałacu Saskiego i tak jest przesądzona bez względu na zdanie Trzaskowskiego. Rząd przejmie Plac Piłsudskiego siłą lub podstępem i za pieniądze całego społeczeństwa wybuduje w Warszawie Pałac - pomnik myśli i pomysłu wyborczego Lecha Kaczyńskiego. Z egoistycznego punktu widzenia Warszawy to dobrze, będziemy mieli w Warszawie pałace, nowe budynki i wpływy z podatków, a miasto nie wyda na to coś ani złotówki, będzie to finansowane za to z pieniędzy wszystkich Polaków z całej Polski, którym to już nie bardzo może się podobać. Co by nie zrobił pis, zawsze może na tym stracić. Platformie pozostawiam sposób w jaki to rozegra :)

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2019 09:49 ~warszawiak

  Zbyteczna inwestycja dla ZBYTECZNEGO "organu władzy" państwa! Czyli znowu MILIARDY wpakują w błoto!

 • pfp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2019 09:48 ~pfp

  Odbudowa (rekonstrukcja) jest możliwa, jeżeli budynek posiadał bardzo szczegółową inwentaryzację, w tym detali. W przeciwnym razie powstanie jakiś dziwny twór z XXI wieku, nie widomo czemu nienowoczesny.
  Zamek Królewski taką inwentaryzację posiadał.

 • gggfgfd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2019 09:03 ~gggfgfd

  wiadomo, ze platforma nie jest zainteresowana odbudową Pałacu i będzie robić wszystko aby storpedowac ten pomysł, po co nam Saski skoro mamy Pałac w Berlinie, po co nam lotnisko skoro mamy je w berlinie jak to ujął rafałek

 • git człowiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2019 07:59 ~git człowiek

  Ten dar komunistów z oszustwa okrągłostołowego w postaci senatu trzeba zlikwidować, a nie budować mu siedzibę. Tusk już obiecywał likwidację tej poczwary. I co? A pałac Saski niech odbudowują Niemcy.

 • Obietnice

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2019 23:48 ~Obietnice

  Podczas kampanii wyborczej było zapowiadane 100 zł miesięcznie na każdego ucznia. Będzie 100 zł rocznie.

 • Wrażenia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2019 21:54 ~Wrażenia

  No i jak tam, panie marszałku, wrażenia ze spotkania z tym okropnym prezydentem Warszawy z ramienia PO ? Gryzie ?

 • Pałac nieistniejący

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2019 21:52 ~Pałac…

  BASIA~BASIA

  Panie Trzaskowski proszę nie dać się głupocie.Chyba nie wiedzą ile to będzie kosztować.Wierze w Pana,że wydamy tych pieniędzy na marne.Jesli jest grób to niech sobie bedzie nie niszczmy tego.
  PROSZĘ ODPOWIEDZIEĆ ANU KARCZEWSKIEMU,ŻE MAMY WAŻNIEJSZE CELE LEKARZE I DUŻO BY WYMIENIAĆ UFAMY PANU PRZECIEŻ ZOSTAŁ PAN PRZEZ NAS WYBRANY

  Grób Nieznanego Żołnierza stanowi ocalałą część zburzonej kolumnady Pałacu Saskiego. Chyba miał zostać wbudowany w nowy gmach.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »