Informacje

21.08.2015 08:00 ratusz mówi "nie"

Kąpiel w stawie na Polu Mokotowskim? "To parkowy element ozdobny"

SERWISY:

Mieszkańcy chcieliby kąpieliska na Polu Mokotowskim – tak wynika z raportu podsumowującego drugie etap konsultacji społecznych dotyczących przyszłości popularnego parku. O możliwość kąpania się w parkowym stawie zapytał z kolei jeden z miejskich radnych. Ratusz jednak podchodzi do tego pomysłu sceptycznie.

O możliwość kąpieli w stawie na Polu Mokotowskim postanowił zapytać radny Jarosław Szostakowski (PO). Jak zaznaczył w swojej interpelacji, poprosili go o to sami mieszkańcy. Przekonuje też, że w Warszawie brakuje miejsc, gdzie mieszkańcy mogliby się kąpać w lecie.

"Bardzo proszę Panią Prezydent o przeprowadzenie analizy, która pozwoliłaby na stwierdzenie, czy możliwe jest przystosowanie stawu na Polu Mokotowskim do kąpieli. Jeżeli byłoby to możliwe, to proszę o podjęcie działań, które zmierzałyby do otwarcia nowego kąpieliska w Warszawie" – czytamy w jego interpelacji.

"Czyścić wodę"

O tym, że na Polu Mokotowskim przydałoby się miejsce, gdzie można by bezpiecznie ochłodzić się w wodzie, mówią także sami mieszkańcy. W raporcie podsumowującym drugi etap konsultacji społecznych dot.  przyszłości parku znalazły się ich propozycje, aby wybudować na Polu Mokotowskim nowe baseny albo "regularnie czyścić stawy i oczyszczać  wodę w stopniu umożliwiającym bezpieczne kąpiele".

>>> ZOBACZ CAŁY RAPORT <<<

Ratusz rozwiewa jednak nadzieje mieszkańców. Urzędnicy przekonują, że stawu nie można przekształcić w kąpielisko bez gruntownej przebudowy, a tej z kolei władze miasta nie planują.

"To parkowy element ozdobny"

Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację Szostakowskiego podpisanej przez prezydent Warszawy, zbiornik został zaprojektowany jako "parkowy element ozdobny" i w związku z tym: "Wykorzystanie zbiornika wodnego  na Polu Mokotowskim jako kąpieliska dla ludzi wiązałoby się z koniecznością uzdatniania wody i kontroli jej jakości, przebudowy zbiornika, a także całej infrastruktury oraz pozbawienia dostępu do wody i utraty wielu gatunków zwierząt żyjących w parku".

Władze miasta przekonują, że właśnie z powodu ochrony parkowej fauny, przebudowa zbiornika "nie jest brana pod uwagę".  Niemożliwe jest także częstsze wypompowywanie i czyszczenie wody. Obecnie stawy napełniane są wodą na wiosnę i opróżniane na jesieni.

"Taki schemat postępowania został ustalony z porozumieniu z ornitologami oraz herpetologami.  Napełnianie zbiorników odbywa się w kolejności, zaczynając od małych stawów, które wiosną najwcześniej zasiedlane są przez płazy i gady" – czytamy w odpowiedzi prezydent Gronkiewicz-Waltz.

>>> CZYTAJ TEŻ O KONSULTACJACH DOT. POLA MOKOTOWSKIEGO <<<

jk/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • rybka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2015 22:11 ~rybka

  Przecież zawsze ludzię się w tym stawiku kąpali albo opalali na trawniku. Od wielu wielu lat. Co w tym dziwnego? Może nie każdy ma możliwość wyjazdu za Warszawe. Pisanie o gnojówce jest śmieszne bo jeżeli ktoś przyjechał z za Warszawy do pracy to z reguły, że ma gdzie jechać odpocząć. A to ci co tu na stałe mieszkają chcieli by by o to miejsce zadbano. Z reguły nikt przyjezdnych nie pyta. Ale też racją jest, że obok są fajne tereny z basenami, które fajnie by było wyremontować by służyły ludzią, a nie postawić tam kolejnie osiedle.

 • basenyskry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2015 15:33 ~basenyskry

  kiedyś baseny skry funkcjonowaly i było zawsze pełno ludzi, moze by ktos sie tym zajął, bo miejsce stoi puste i niezagospodarowane od lat a kapielisk brakuje

 • b72

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2015 14:07 ~b72

  A w Central Parku w NY sie kapia w jeziorkach?

 • Polska w ruinie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2015 13:50 ~Polska w ruinie

  Po co się kąpać w stawie parkowym skoro zaraz obok mamy kilka basenów SKRY które możnaby na nowo zagospodarowć. Nie mówiąc już o basenach Gwardii w których rosną drzewa..

 • Cze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2015 13:38 ~Cze


  Bazyliszek~Bazyliszek

  Zaledwie dwieście metrów od stawu na Polu Mokotowskim, znajduje się basen dawnego klubu sportowego Skra. Niecałe pięćset metrów w przeciwnym kierunku, leży basen Gwardii. Oba kąpieliska zapuszczone i doszczętnie zrujnowane, bo komuś się nie opłacało, a mieszkańcy miasta są tak zdesperowani, że chcą się kąpać w kałuży wody po środku parku!
  Sylwek Wawa~Sylwek Wawa

  Niestety odkryte baseny w naszym klimacie to studnia bez dna. Niedawno powstał basen w Parku Szczęśliwickim. Fajny, choć bardzo mały teren. Ale użytkowany jest tylko przez dwa, może trzy miesiące w roku i to tylko jeśli jest słoneczne lato.

  Czy ja wiem... W Powsinie odkryty basen prosperuje znakomicie odkąd tylko sięgam pamięcią, to jest od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. I cieszy się niesłabnącą popularnością wśród odwiedzających.

  Może to jest po prostu kwestia pazerności? Sezonowy, odkryty basen nie wypcha panu biznesmenowi kieszeni pieniędzmi tak, jak czynny okrągły rok wodny park. Choć przyjemność z kąpieli pod gołym niebem w ciepły letni dzień jest jakby większa niż w zamkniętej hali.

  I tu dochodzimy do kluczowego problemu: w gospodarce rynkowej absolutnie wszystko istnieje WYŁĄCZNIE po to żeby przynosić maksymalne zyski swoim właścicielom, a nie po to, żeby zaspokajać czyjekolwiek potrzeby (na przykład potrzebę mieszkańców miasta do rekreacji nad wodą w upalne dni). Czy to jest rzeczywiście taki zdrowy system, odpowiedzcie sobie sami.

 • arma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2015 13:22 ~arma

  poprosić Dude żeby dopisał pytanie do referendum !!!!

 • ASD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2015 13:21 ~ASD

  SKRA, GWARDIA, WARSZAWIANKA to miejsca które kiedyś miały duży potencjał. Każdy z tych obiektów miał baseny olimpijskie, korty tenisowe, trampoliny, stadion, a nawet tor żużlowy. Teraz straszą swoim wyglądem. Są schronieniem dla bezdomnych, ćpunów i innego marginesu.
  Mieszkam od urodzenia (1989) na Ochocie przy parku ruskim i od dawna już nie słyszałem ryku motocykli żużlowych. Kiedyś treningi odbywał się co 2-3 dni, można było przyjść i popatrzeć. Na Skrze zmodernizowana została płyta stadionu (położyli nawierzchnie tartanową na bieżni), ale nie mam miejsca dla publiki. Stadion jest naprawdę sporych rozmiarów i mógłby organizować różne wydarzenia sportowe.
  A te trzy miejsca nie znajdują się nie dalej niż 30min od siebie.
  Może ktoś jeszcze zna WKS, które kiedyś były bardzo nowoczesne (jak na swoje czasy), a teraz straszą pustkami i wyglądem.

 • ehh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2015 12:58 ~ehh

  Iskra to klub. Co innego niż SKRA.

 • ehh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2015 12:55 ~ehh


  MateuszM~MateuszM

  Na polach mokotowskich są baseny, między Iskrą, a tym stawem... Jeśli to nie prywatna własność, to wystarczyło by odnowić to miejsce...
  Sylwek Wawa~Sylwek Wawa

  Ten klub na Polu Mokotowskim to Skra. Ręce opadają ilu teraz ignorantów wypowiada się na temat Warszawy. Wracając do meritum. Kolega powyżej ma rację. Jeśli już to należy reaktywować baseny Skry a nie tworzyć kąpielisko ze stawu w parku. Teren Skry jest niestety łakomym kąskiem dla deweloperów.


  Ignorancie Sylwku, Iskra to klub na Polu Mokotowskim. Dawny The Fresh. Ogar!

 • Demokracja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2015 12:08 ~Demokracja

  To idźmy od razu na całość i udostępnijmy do kąpieli staw w Łazienkach Królewskich. Teraz mamy demokrację i nie będą nam tu świecić w oczy, że to niby zabytek, dawne włości króla Polski i element ozdobny. Lud sobie życzy kąpieli w stawie !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »