Informacje

25.11.2018 08:04 koncert

Kanele dla Polski, cymbały dla Estonii.
Z okazji 100-lecia niepodległości

SERWISY:

W sobotę odbył się koncert upamiętniający 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę i uzyskania jej przez Estonię. Podczas uroczystości doszło do wymiany muzycznych podarunków – estońskich kaneli i polskich cymbałów.

Koncert pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Sejmiku Województwa Mazowieckiego i Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy odbył się w ramach 10. edycji festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Jego założeniem jest prezentowanie i promowanie polskiej muzyki tradycyjnej na tle muzyki Europy i świata.

- Wierzymy, że głębokie doświadczenie własnej tradycji, znajomość własnego języka muzykowania, tańczenia, śpiewania jest czymś, czym możemy dzielić się z innymi narodami i innymi ludźmi. Staramy się to robić w taki sposób, żeby wzmacniać, odnawiać społeczności wiejskie i tworzyć społeczności miejskie – powiedział muzyk i gospodarz festiwalu Janusz Prusinowski, otwierając uroczystość.

Kanele i cymbały

Jak zapowiedział, tegoroczny koncert był wyjątkowy, bo po raz pierwszy w historii towarzyszyła mu ceremonia wymiany tradycyjnych instrumentów między dwoma narodami. Estończycy przekazali Polakom tradycyjne kanele, Polacy z kolei podarowali Estończykom cymbały. Pomysł miał się narodzić w ambasadzie polskiej w Tallinie jako uzupełnienie estońskiej akcji „podaruj dziecku instrument”.

- Pojawiła się idea, żeby Estonia podarowała Polsce, kraj krajowi, narodowy instrument estoński –kanele. Kolejne pytanie brzmiało, jaki instrument Polska może podarować Estonii. Uznaliśmy, że odpowiednim instrumentem są cymbały. Z jednej strony są one instrumentem bardzo lokalnym, regionalnym, z drugiej strony – uniwersalnym, dodatkowo kojarzącym się wszystkim Polakom z epopeją Mickiewicza i z koncertem Jankiela. Co ważne, kanele i cymbały są spokrewnione, mają wspólnych pradziadków – mówił Prusinowski.

- Kanele to tradycyjny instrument, mający kluczowe znaczenie dla estońskiej tożsamości – zaznaczył przewodniczy komitetu Rządowego Biura ds. Obchodów 100-lecia Estonii Toomas Kiho.

Wśród honorowych gości znaleźli się dyplomaci, m.in. Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Estonii w Warszawie Martin Roger oraz Ambasador RP w Tallinie Grzegorz Kozłowski, a także wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

- Jako pełnomocnik rządu polskiego ds. obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przyznam, że z Toomasem Kiho spotykamy się po raz drugi. Odwiedziłem Estonię z okazji tego, że Estonia obchodzi w tym roku swoje radosne święto uzyskania niepodległości. Bardzo mi się spodobała idea, żeby podzielić się podarunkami. (…) Z tego, co zaobserwowałem, naród estoński jest bardziej rozśpiewany niż my. Tam jest taki wielki amfiteatr na otwartym powietrzu, gdzie, w tym niewielkim 2,5-milionowym narodzie, potrafi się zebrać 100-150 tysięcy ludzi, żeby wspólnie śpiewać tradycyjne estońskie pieśni – powiedział Jarosław Sellin.

Honoris causa

Wiceminister przypomniał też, że dzień wcześniej w Polsce rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE. W niedzielę cały dzień imprezy zostanie poświęcony jednemu z największych kompozytorów świata, Estończykowi Arvo Pärtowi, który z tej okazji przyjedzie do Polski. -  Muzyka Arvo Pärta zabrzmi jutro w Galerii Korczyńskich w jego obecności, będzie też uhonorowany najwyższym odznaczeniem polskiego ministra kultury, a dzień później doktoratem honoris causa Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie – dodał Sellin.

PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2018 17:10 ~Boom

  Jakie stulecie niepodległości? Raptem ze 24 lata. Według obecnych rządzących Polska była niepodległa od 1918 do 1939 r., potem była pod okupacją niemiecką, potem radziecką, potem zdradziecko zdradzona w Magdalence, potem dalej pod okupacją innych partii i dopiero od 2015 r. jest "wolna".
  A ja się pytam na co poszło 200 milionów?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »