Informacje

11.07.2018 17:37 na wynajem

Kandydat Jan Śpiewak zapowiada:
50 tysięcy mieszkań w dziesięć lat

SERWISY:

Budowę 50 tysięcy tanich mieszkań pod wynajem zaproponował w środę Jan Śpiewak, kandydat komitetu Wygra Warszawa na prezydenta stolicy. Mieszkania miałyby powstać w ciągu 10 lat i być przeznaczone głównie dla młodych par i rodzin.

Podczas środowej konferencji prasowej komitetu Wygra Warszawa, który tworzą Partia Razem, Inicjatywa Polska, Zieloni i Wolne Miasto Warszawa, zaprezentowano program Mieszkanie1400 zakładający budowę 50 tysięcy mieszkań pod wynajem w ciągu 10 lat. Jego koszt aktywiści szacują na około pięć miliardów złotych.

Umowy na 10 lat

Jak mówił Śpiewak, program jest adresowany do studentów, młodych par oraz rodzin. Średni koszt wynajmu mieszkania miałby sięgać 1400 złotych za 48 metrów kwadratowych. Skąd ta kwota? - Z naszych obliczeń wynika, że takie pieniądze pozwoliłyby na to, żeby program zaczął się szybko finansować, a jednocześnie jest to znacznie niższy koszt niż w przypadku podobnego metrażu na wolnym rynku - dodał w rozmowie z tvnwarszawa.pl Śpiewak.

Mieszkania w zaproponowanym przez niego programie miałyby liczyć od 30 do 60 metrów kwadratowych. Nie można byłoby ich wykupić. Zgodnie z programem mają być wynajmowane w ramach umów długoterminowych na 10 lat. - Taki czas pozwala na pewne zaplanowanie przyszłości. Dodatkowo, umowy będzie można oczywiście przedłużyć, a czynsz będzie podlegać rewaloryzacji - dopowiedział Śpiewak.

- Do tej pory mieszkańcy Warszawy byli skazani na wynajem komercyjny, który jest bardzo drogi i często wydawali więcej niż połowę swojego dochodu na mieszkanie albo zadłużali się na dekady w bankach. Chcemy, żeby warszawiaków było stać na założenie rodziny i żeby mogli swobodnie mieszkać w Warszawie - mówił z kolei na konferencji prasowej.

Jaka lokalizacja?

Pierwszy z takich budynków mieszkalnych miałby stanąć przy ulicy Lubelskiej, w okolicach Dworca Wschodniego, na gruncie miejskim. Jak mówi tvnwarszawa.pl Konrad Wiślicz-Węgorowski z komitetu Wygra Warszawa, to "doskonała lokalizacja, z której można szybko wszędzie dojechać, a w pobliżu są szkoły i inne ważne publiczne placówki".

Komitet szacuje, że w sumie na realizację ich programu potrzeba około 70 hektarów gruntu. Gdzie zatem miałyby powstać kolejne mieszkania? - Nie będziemy w tej chwili pokazywać palcem na mapie i mówić: osiedle powstanie tu i tam - stwierdza Wiślicz-Węgorowski. - Mamy zmapowane grunty będące w posiadaniu miasta. Zakładamy też, że część mieszkań powstanie wskutek nadbudowy istniejących budynków. Ale będziemy chcieli skupić się na tym, by projekty i plany naszych mieszkań były konsultowane z mieszkańcami i ekspertami, i powstawały w drodze konkursów - podkreśla.

Dodaje też, że wolne grunty, które można by wykorzystać znajdują się m.in. "na Pradze Północ, Woli czy Mokotowie".

Aktywiści przekonują, że projekt zakłada wysoki standard mieszkań. Ma on zostać sfinansowany m.in. ze środków europejskich, funduszu dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego oraz środków miasta. Dodatkowo w ramach programu miałoby powstać około pięć tysięcy lokali użytkowych.

Śpiewak kandydatem

Śpiewak oficjalnie ogłosił swoją kandydaturę na prezydenta w ostatni poniedziałek. Zaprezentował też kandydatki na wiceprezydentów, którymi są Paulina Piechna-Więckiewicz z Inicjatywy Polskiej, Dagmara Misztela z Zielonych oraz Hanna Gospodarczyk i Justyna Drath z Partii Razem.

Inicjatywy startują w wyborach pod wspólnym szyldem Wygra Warszawa.

 

kw/PAP/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • matematyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2018 12:52 ~matematyk

  pan Śpiewak może potrafi śpiewać, nie znam jego możliwości wokalnych, ale na matematyce to się nie zna :) nawet dziecko w podstawówce by wyliczyło, że jego propozycja jest nierealna do wykonania-zbudowania :) zwykły populista

 • zaginiony w akcji

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2018 07:46 ~zaginiony w akcji

  za taką cenę, to zbuduje co najwyżej pole biwakowe, a studenci będą tam mieszkać pod warunkiem, że kupią sobie namioty - ten koleś jest jakiś obłędny

 • koloseum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2018 07:43 ~koloseum

  Kosmita - wyliczenia kosztów inwestycji na poziomie przedszkolaka. W każdym wypowiedzianym twierdzeniu widać, ze nie ma żadnej wiedzy o zagospodarowaniu przestrzennym, finansach i przede wszystkim obecnych kosztach prowadzenia inwestycji budowlanych. szkodnik

 • Wynajem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2018 20:29 ~Wynajem

  Martinez~Martinez

  Oszołom! To mieszkania nie dla Warszawiaków tylko przyjezdnego napływu.
  Dlaczego ja mam płacić 8000/m a za chwilę napływ ma wynajmować za 1400 płn.
  Hanka jest jaka jest ale nie ma takich idiotycznych pomysłów i obietnic.


  Napływ już teraz wynajmuje po 1400 za kawalerkę. Jak Śpiewak skończy tę arię, to wynajem będzie jeszcze droższy.

 • no i tak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2018 10:10 ~no i tak

  nieogolony~nieogolony

  Gdzie ten śpiewak chce mieszkania budować? Przecież pod ich budowę trzeba by było ściąć niejedno drzewo, albo rozwalić niejeden "zabytkowy" murek. Śpiewaka znam tylko z tego, że ciągle protestuje, gdy ktoś coś chce budować. Aha - już widzę jak on coś w Warszawie zbuduje. Raczej będzie wyburzał Śródmieście i lasy na to miejsce sadził, podobnie jak ten nazista Pabst miał w planach.


  Wybuduje na "najbardziej atrakcyjnych" terenach mieszkaniowych, gdzie nikt nie chce mieszkać, np. koło Czajki, wysypisk śmieci i między drogami S i A.

 • jukatan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2018 09:55 ~jukatan

  sek~sek

  Bez sensu. Wynajmować 48m za 1400 zł bez możliwości wykupu. Tyle mnie kosztuje kredyt + czynsz za mieszkanie 60 m2. Dla mnie żaden biznes. A skoro kogoś stać na najem za 1400 zł to i pewnie ma zdolność kredytową, żeby kupić coś swojego.


  Może dla Ciebie i bez sensu, ale wszystko jest zgodnie policzone z socjalistyczną ekonomią śpiewaka jana :-)

 • Gruca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2018 09:36 ~Gruca

  Hasło wyborcze dla "Śpiewaka" (niem.Zinger): "Wasze ulice - NASZE kamienice"!

 • sek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2018 08:53 ~sek

  Bez sensu. Wynajmować 48m za 1400 zł bez możliwości wykupu. Tyle mnie kosztuje kredyt + czynsz za mieszkanie 60 m2. Dla mnie żaden biznes. A skoro kogoś stać na najem za 1400 zł to i pewnie ma zdolność kredytową, żeby kupić coś swojego.

 • Resko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2018 06:54 ~Resko

  Zaraz dojniak z Opola was wszystkich przebije np.: 100000 w dwa lata.

 • hihi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2018 23:25 ~hihi  Aaargh~Aaargh

  Głosujcie na mnie - ja obiecuję 51 tysięcy mieszkań w 9 lat i 3 miesiące!
  Ktoś mnie przebije?
  ech~ech

  nie zdążyłem :( bo właśnie też chciałem obieca to samo!
  drażak~drażak

  Obiecuję 52 105 mieszkań w ciągu 9 lat i 26 dni. Tak mi to wyliczyli moi eksperci, wcześniej zajmujący się zwężaniem jezdni i ich wpływem na zmianę aktywności wulkanów. Zapewniam, że to poważni eksperci, ze stażem tu a nawet tam.

  zaraz jaki was przebije...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »