Informacje

18.08.2018 13:02 spotkania na warszawskich blokowiskach

Kandydat Jaki pod blokiem stoi. "Dla ciebie jestem Patryk"

SERWISY:

- Może jabłuszkiem poczęstować? Albo wiśniami? - zagaduje kandydat na prezydenta Warszawy Patryk Jaki do starszego pana na ławce. Porozmawia, pogłaszcze pieska, pożyczy "wszystkiego dobrego". Próbuje wyjść na "swojaka". Takiego spod bloku. Jego akcja polegająca na odwiedzinach stu stołecznych osiedli dobiega półmetka. Był już między innymi we Włochach i na Bemowie, ale najtrudniejsze dzielnice dopiero przed nim.

- Panie ministrze, czy jest szansa, żeby tę drugą linię metra przedłużyć półtora kilometra i dociągnąć tu do nas? - pyta jeden z mieszkańców Ursusa. - Oczywiście - odpowiada bez mrugnięcia okiem Patryk Jaki, kandydat Zjednoczonej Prawicy. - Metro to podstawowy środek komunikacji w miastach wielkości Warszawy, to jest w moim programie - dodaje.

Obiecuje sporo. - Czas skończyć z władzą deweloperów. Niestety teraz to oni zarządzają tym miastem - mówi mieszkankom Bemowa.

- Pragę wreszcie trzeba doinwestować, cała Warszawa ma się rozwijać równo - ocenia w rozmowie z mieszkańcami Pragi Północ.

Na frekwencję na spotkaniach w dzielnicach Jaki nie może narzekać. Zwłaszcza w tej ostatniej. Odwiedza pięć punktów: Ząbkowską, plac Hallera, Golędzinów, Szmulki, Michałów i prawie w każdym witają go tłumy. To ludzie głównie w średnim i starszym wieku. Częściej panie niż panowie.

"Gonimy, gonimy"

Patryk Jaki dobrze czuje się w tłumie. Starszych zapyta o samopoczucie, dzieciakom przybije "piątkę". Kiedy kilkuletnia dziewczynka zwraca się do niego "panie ministrze", odpowiada: "dla ciebie jestem Patryk". Pozostali się śmieją, atmosfera jest wyjątkowo swobodna.

- Ja jestem zła, bo jakoś tak mało punktów ostatnio macie - gani kandydata jedna ze starszych pań. - Ale gonimy, gonimy - odpowiada Jaki. Znów jest śmiech i brawa.

Ale nie zawsze jest kolorowo. Część mieszkańców przychodzi "pod blok" ze stertą dokumentów obrazujących nagromadzone przez lata problemy. Jedna z kobiet skarży się na spółdzielnię i prezesa.

Pojawia się problem, bo kobieta nie ma przy sobie potrzebnych dokumentów. - Muszę mieć pismo przewodnie, niech mi pani wszystko dokładnie opisze i wyśle na Aleje Ujazdowskie 11. Pani Kasia pani pomoże - tlumaczy kobiecie Jaki.

Pani Kasia to Katarzyna Kostyra, warszawska radna Prawa i Sprawiedliwości. Młoda i kontaktowa. Kiedy przed Jakim pojawia się mieszkaniec z problemami, odciąga go na bok i tłumaczy, gdzie się zgłosić.

Czasem jest nerwowo. Za Patrykiem Jakim niemal krok w krok chodzą (albo jeżdżą rowerem) ludzie mu nieprzychylni, w tym członkowie Komitetu Obrony Demokracji. Na tekturowych tabliczkach czarnym mazakiem mają napisane "JAKI-KŁAMCA". Sam kandydat próbuje nie zwracać na nich uwagi.

Są też jednak trudne tematy, których nie można zbyć milczeniem. - Gdzie pan był podczas protestu niepełnosprawnych? - pyta polityka jeden z mieszkańców, odnosząc się do trwającego w Sejmie przez 40 dni protestu osób niepełnosprawnych i ich rodziców.

- Cóż, nie jesteśmy władzą idealną, ale akurat na osoby niepełnosprawne przeznaczyliśmy 3,5 miliarda więcej niż poprzedni rząd - odpowiada Jaki. Rozmówca nie daje się przekonać. - Niech pan jedzie do Opola - kontruje.

 

Politolog: to zręczna akcja

Jaki ruszył ze "staniem pod blokiem" w poniedziałek 6 sierpnia. Za sobą ma już osiem z 18 dzielnic: Bielany, Białołękę, Włochy, Ursus, Mokotów, Pragę Północ i Żoliborz.

- To jest bardzo zręczna akcja - mówi o "staniu pod blokiem" profesor Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego. - Wpisuje się w całą politykę Prawa i Sprawiedliwości, które stara się przekonać, że jest reprezentantem ludu, stoi przeciwko szeroko zdefiniowanym elitom. Zaś dla pokoleń Polaków pamiętających lata 90. bloki siłą rzeczy kojarzą się trochę ludycznie - dodaje.

Zdaniem politologa akcja będzie miała wpływ na wynik wyborów, ale - jak podkreśla - bardziej może przysłużyć się kandydatom do Rady Warszawy niż Patrykowi Jakiemu w starciu prezydenckim. - Wybory do rady miasta są zbieżne z pierwszą turą wyborów prezydenckich. Jeżeli Jaki utrzyma tempo i będzie potrafił dalej narzucać tematy kampanii, to może powiększyć stan posiadania PiS na niższych szczeblach - przewiduje profesor.

Przed Patrykiem Jakim zostają jeszcze trudne dla niego dzielnice, takie jak Ursynów czy Wilanów, uchodzące za zagłębie elektoratu liberalnego. Tu - jak przyznaje profesor - stanie pod blokiem raczej nie pomoże.

- W ostatnich wyborach głosy mieszkańców Wilanowa rozłożyły się między Platformę Obywatelską i Nowoczesną. Zręcznym ruchem stworzenia koalicji Grzegorz Schetyna [szef Platformy - red.] ułatwił im wybór. Jeśli chodzi natomiast o Ursynów, w skali  makro akcja Jakiego raczej nie pomoże. Jest jeszcze starsza część Ursynowa, gdzie PiS trochę głosów może dostać, ale to mniejszość - ocenia profesor Chwedoruk.

Trzeba rozmawiać, a nie robić PR-owe chwyty

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski o akcji swojego konkurenta wypowiadał się chłodno. - Trzeba rozmawiać, a nie robić PR-owe chwyty, że się stanie pod jednym domem czy pod jedną kamienicą i że się czegoś nauczy w 10 minut - stwierdził na poniedziałkowym spotkaniu w Ursusie.

- Czasami trzeba usiąść na ławeczce i porozmawiać z jedną osobą pół godziny, czasami trzeba rozmawiać na spotkaniach, na których jest 200-300 osób, a czasami trzeba się zatrzymać na ulicy i porozmawiać, a nie tylko wykrzykiwać slogany - mówił.

Patryk Jaki natomiast - pytany o kampanię konkurenta - odpowiada nie bez złośliwości. - Mój szanowni konkurent wczoraj spotkał się z pszczołami. Ja nie mam nic przeciwko pszczołom, mają swoje zalety, ale na pewno nie będą krytykowały za sprawy na przykład komunikacyjne - skwitował na spotkaniu pod blokiem w Ursusie.

 

Wybory jesienią

O tym, który polityk przekona do siebie większą liczbę warszawiaków, przekonamy się za ponad dwa miesiące. Zgodnie z rozporządzeniem premiera Morawieckiego pierwsza tura wyborów odbędzie się 21 października. Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie wówczas ponad 50 procent głosów, dwa tygodnie później - 4 listopada - dwóch z największych poparciem spotka się w drugiej turze.

Oprócz Jakiego i Trzaskowskiego start w wyborach zapowiedzieli: Jacek Wojciechowicz jako kandydat bezpartyjny, Jan Śpiewak (koalicja Wygra Warszawa), Justyna Glusman jako kandydatka koalicji Ruchy Miejskie dla Warszawy, Jakub Stefaniak z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Piotr Ikonowicz z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, Andrzej Rozenek z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Sławomir Antonik - kandydat Bezpartyjnych, Janusz Korwin-Mikke z partii Wolność oraz radny, były burmistrz Ursynowa Piotr Guział oraz Krystyna Krzekotowska ze Światowego Kongresu Polaków.

Karolina Wiśniewska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Korpowyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2018 09:11 ~Korpowyborca

  Szkoda, że trzeba takie szopki wyczyniać jak zbliżają się wybory, no ale jakoś trzeba wyjść do wyborców:) Liczę, że jednak się uda się przegonić PO z Warszawy. Powodzenia.

  ps. był komentarz, że wyborcy to tylko starsi ludzie a w korpo nie zagłosują na Jakiego... racja, bo większość w korpo głosuje w swoich miastach.

 • miś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2018 11:58 ~miś

  proletariat~proletariat

  Patryk J. celuje w mieszkańców komunalek, oraz biedniejszych mieszkańców wielkiej płyty. To za mało żeby wygrać w Warszawie. Wygrałby w Sosnowcu.

  I tu możesz się srogo pomylić. Takich ludzi jest sporo i w przeciwieństwie do pracowników korporacji są zaangażowani i chętnie pójdą oddać głos.
  Dodając do tego praktyczny brak sensownych kontrkandydatów wygląd na to że Jaki ma niestety baaardzo duże szanse wygrać. Twierdzenie że jest inaczej jest trochę naiwne i życzeniowe.

 • wesoły diabeł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2018 11:58 ~wesoły diabeł

  Żaden z Jakiego przedstawiciel ludu skoro jego partia przyjęła LEX Deweloper i zrezygnowała z ustawy reprywatyzacyjnej. A Patryk Jaki jest wiceministrem w tym rządzie.

 • niejaki nijaki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2018 10:47 ~niejaki nijaki

  Wracaj Jaki do Opola. tam kręć lody .

 • Przekonany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2018 08:19 ~Przekonany


  bemowiak~bemowiak

  Wracaj "chopaku" do Opola!!! Tu cię nikt nie chce
  aktyu~aktyu

  Mów za siebie ,jesteś w miejszości
  anty_błazen~anty_błazen


  A na Bemowo to skąd przyjechałeś? Bo tam wiesz, jeden blok, cała wieś.
  bemowiak~bemowiak

  A z Grochowa, błaźnie... 16 lat temu się przeprowadziłem
  Przekonany~Przekonany

  Grochów, i wszystko jasne. Ledwo Warszawa. Dlatego ci się wiejskie nawyki ostały i przekonanie, że może się wypowiadać za innych.
  smile~smile

  Zluzuj majty chłopie

  Dzięki, ja jestem spokojny. To jakiś wiesiek powyżej się denerwuje nie wiadomo po co i nadużywa wykrzykników. Dobrego dnia.

 • smile

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2018 07:12 ~smile

  bemowiak~bemowiak

  Wracaj "chopaku" do Opola!!! Tu cię nikt nie chce
  aktyu~aktyu

  Mów za siebie ,jesteś w miejszości
  anty_błazen~anty_błazen


  A na Bemowo to skąd przyjechałeś? Bo tam wiesz, jeden blok, cała wieś.
  bemowiak~bemowiak

  A z Grochowa, błaźnie... 16 lat temu się przeprowadziłem
  Przekonany~Przekonany

  Grochów, i wszystko jasne. Ledwo Warszawa. Dlatego ci się wiejskie nawyki ostały i przekonanie, że może się wypowiadać za innych.

  Zluzuj majty chłopie

 • Warszawaiak od pokoleń

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2018 07:06 ~Warszawaia…

  A ja wole Jakiego niż "Krakowskiego" ten przynajmniej jest uczciwy co do swojego pochodzenia a "Krakowski" rżnie warszawiaka mimo że pochodzi z Krakowa do czego sam się przyznawał w poprzednich latach (to już pokazuje z jakim bezideowym koniunkturalnym sprzedawczykiem mamy do czynienia ) A Krakowiak w Warszawie nie będzie mi rządzili basta bo jak mawiał pan Popiołek "koniec świata" by nastał.

 • Przekonany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2018 21:05 ~Przekonany
  bemowiak~bemowiak

  Wracaj "chopaku" do Opola!!! Tu cię nikt nie chce
  aktyu~aktyu

  Mów za siebie ,jesteś w miejszości
  anty_błazen~anty_błazen


  A na Bemowo to skąd przyjechałeś? Bo tam wiesz, jeden blok, cała wieś.
  bemowiak~bemowiak

  A z Grochowa, błaźnie... 16 lat temu się przeprowadziłem

  Grochów, i wszystko jasne. Ledwo Warszawa. Dlatego ci się wiejskie nawyki ostały i przekonanie, że może się wypowiadać za innych.

 • proletariat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2018 15:34 ~proletariat

  Patryk J. celuje w mieszkańców komunalek, oraz biedniejszych mieszkańców wielkiej płyty. To za mało żeby wygrać w Warszawie. Wygrałby w Sosnowcu.

 • siła i honor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2018 15:31 ~siła i honor

  Kolejny odcinek z cyklu "Pod blokiem stałem". Tytuł odcinka - "Jabłka rozdawałem, głupka udawałem"

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »