Informacje

07.05.2018 16:00 pkw o warszawskich kandydatach na prezydenta stolicy

"Kandydaci przekroczyli granicę. Apelujemy, by się powstrzymali"

SERWISY:

 

Coraz większe wątpliwości budzi "prekampania" prowadzona w Warszawie przez Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego. - Trudno uniknąć wrażenia, że w przypadku niektórych kandydatów kampania już się rozpoczęła. Państwowa Komisja Wyborcza wzywa do zaprzestania takiej działalności, bo to obejście prawa wyborczego i naruszenie zasady równości wszystkich kandydatów - zaapelował w poniedziałek szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Sprawę skomentował także w programie "Tak jest".

Po poniedziałkowym posiedzeniu Państwowej Komisji Wyborczej podkreślił, że PKW nie ma żadnych "sprawczych narzędzi", by przymusić osoby, które już rozpoczęły kampanię, czy agitację wyborczą, do zaprzestania tej działalności.

Przypomniał, że przepisy Kodeksu wyborczego mówią, iż kampania wyborcza rozpoczyna się wtedy, kiedy właściwy organ - w tym wypadku, jeśli chodzi o wybory samorządowe, jest to premier - wyznaczy termin wyborów i dopiero wtedy można prowadzić tego rodzaju działalność. - Kodeks wyborczy nie precyzuje, na czym polega kampania wyborcza, precyzuje tylko agitację, że jest to rodzaj takiego działania, które zmierza do nakłaniania pewnych grup wyborców do głosowania na konkretnego kandydata - powiedział szef PKW.

Jak dodał, "trudno uniknąć wrażenia, że już taka kampania, co do niektórych kandydatów się rozpoczęła". PKW - podkreślił Hermeliński - wzywa kandydatów na prezydentów miast do zaprzestania takiej działalności. - Jest to obejście Kodeksu, jest to naruszenie zasady równości kandydatów, czy komitetu, bo te komitety, czy kandydaci, którzy nie prowadzą takiej działalności przed wyznaczeniem wyborów są w gorszej sytuacji - stwierdził Hermeliński.

>>>PRZECZYTAJ STANOWISKO PKW<<<

Prekampania zabroniona, ale niekarana

Jeszcze przed poniedziałkowym posiedzeniem Hermeliński był pytany o działania kandydatów na prezydenta stolicy Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego podejmowane przed oficjalnym startem kampanii wyborczej.

- PKW nie będzie się odnosić do konkretnych osób, może podjąć stanowisko generalne tak jak już to robiła nie raz, przed każdymi wyborami: samorządowymi, parlamentarnymi czy prezydenckimi - odpowiedział Hermeliński. Przypomniał, że sytuacja, w której osoby kandydujące w wyborach podejmują "działania o cechach agitacji wyborczej" przed oficjalnym początkiem kampanii powtarza się już kolejny raz.

Przypomniał, że obecnie prowadzenie "prekampanii" jest zabronione, choć za złamanie tego zakazu nie grozi odpowiedzialność karna. Hermeliński podkreślił też, że zgodnie z aktualnym stanem prawnym Państwowa Komisja Wyborcza, może jedynie "apelować, prosić i wzywać" do zaprzestania takich działań.

Dodał, że PKW nie może zabronić osobom kandydującym w wyborach działalności związanej np. z ich mandatem poselskim czy senatorskim. Jednak - jak wskazał - granica między aktywnością parlamentarną a prowadzeniem kampanii wyborczej jest "bardzo cienka".

- W moim przekonaniu kandydaci, o których państwo pytają, jeżeli chodzi o Warszawę, tą linię przekroczyli i dlatego też prosimy, apelujemy do kandydatów, którzy będą tego rodzaju działania podejmować, aby się powstrzymali - oświadczył Hermeliński, pytany o ocenę działalności Jakiego i Trzaskowskiego.

Szef PKW przypomniał też, że oficjalnie kampania wyborcza może ruszyć w dniu zarządzenia wyborów, co nastąpi - jak powiedział - "między 16 lipca a 16 sierpnia".

Dodał, że PKW "już nieraz" apelowała o zmianę w przepisach, która "wykluczyłaby bądź ograniczyła "prekampanię", jednak - według niego - dotychczas apele te się spotkały się z odzewem władz.

"Brak poszanowania dla prawa"

Do sprawy odniósł się także w poniedziałkowym "Tak jest" w TVN24. - Ja nie przypominam sobie sytuacji, że w sposób tak jednoznaczny kandydaci mówią, że my nie posłuchamy tego, co mówi do nas Państwowa Komisja Wyborcza, będziemy prowadzili nadal - mówił Hermeliński.

Zachowanie kandydatów na prezydenta stolicy ocenił jako "brak poszanowania dla prawa". - Braku poszanowania też dla innych osób, które również będą się ubiegały o stanowiska wójtów, burmistrzów, bo one szanują kodeks wyborczy, nie rozpoczynają jeszcze kampanii, a przez to będą miały mniej czasu, żeby w tej rzeczywistości wyborczej zaistnieć - tłumaczył.

Jednak zaznaczył przy tym, że ani w kodeksie wyborczym, ani kodeksie karnym nie ma przepisu, który pozwalałby na zawiadomienie w rej sprawie prokuratury.

- Nie mamy informacji o łamaniu prawa karnego. Nie ma odniesienia w kodeksie karnym oraz wyborczym wpisanego tego czynu, którego dopuszczają się potencjalni kandydaci prowadzący prekampanię. W świetle prawa karnego to zachowanie neutralne, a tylko kiedy prawo karne jest łamane możemy interweniować - wyjaśniał.

Przypomniał, że PKW już wielokrotnie zwracała się do ustawodawcy, żeby przepisy zostały uregulowane w taki sposób, żeby kandydaci jednoznacznie wiedzieli co można robić, a co nie.

Terminu nie ma, ale kandydaci aktywni

Patryk Jaki - polityk Solidarnej Polski, wiceminister sprawiedliwości i szef komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w stolicy - został pod koniec kwietnia zaprezentowany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego jako kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy.

Z kolei PO i Nowoczesna zaprezentowały w połowie kwietnia porozumienie wyborcze dla Mazowsza, zgodnie z którym w wyborach samorządowych wystartują jako "Platforma. Nowoczesna. Koalicja Obywatelska". Wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy jest Rafał Trzaskowski (PO), a kandydatem na jego zastępcę w stołecznym ratuszu jest Paweł Rabiej (Nowoczesna). Powstać mają także wspólne listy do rady miasta i rad dzielnic.

Zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Patryk Jaki organizują konferencje prasowe dotyczące ich propozycji dla stolicy, są także aktywni w mediach społecznościowych.

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. Kampania wyborcza rozpoczyna się w dniu zarządzenia wyborów.

PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • beka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2018 14:02 ~beka

  Wacław~Wacław

  Warszawiacy mają ciężki wybór.Jaki chce budować mosty i przedszkola, Trzaskowski windy w więzieniach.I weż się człowieku zdecyduj!


  Ostatnio widzę dużo kabareciarzy się pojawiło. Jaki i budowanie mostów hehe..., że o przedszkolach nie wspomnę :). Jak coś zbuduje w Warszawie, to co najwyżej 1500 pomników swojego wodza z Nowogrodzkiej.

 • kgkgkg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2018 10:22 ~kgkgkg

  wszyscy tylko nie Jaki!
  ma z Warszawą tyle wspólnego co nic...
  jedyne ulice je kojarzy to Nowogrodzka i L.KAczyńskiego

 • PokazMody

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2018 08:32 ~PokazMody  wyborca~wyborca

  każdy byle nie ten byle JAKI ten człowiek mnie przeraża jego gestykulacja, nerwowość,
  PokazMody~PokazMody

  A co to ma być, pokaz mody? Ważne, że jest skuteczny i dobry w tym co robi. A jak ci tak przeszkadzają czyjeś gesty czy maniery to przysłuchaj się R w wykonaniu HGW albo Tuska. :D
  Papiery~Papiery

  A w czym niby jest Jaki taki skuteczny ? Wszystkie uchwały jego komisji to tylko świstki papieru.

  Całe prawo możesz sprowadzić do świstków, twoja sprawa. Ale to że ukazuje kolejne przekręty HGW i jej towarzycha, oraz to że już zwrócił parę mieszkań to są fakty.

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2018 08:17 ~iza

  Co PO zrobilo w tej sprawie? nie lubie PISu ale Jaki wydaje sie najbardziej uczciwy
  [/cytat_2834446]
  Sie usmialem. Jaki uczciwy. Podobnie jak Ziobro, Misiewicz, Obajtek i reszta tych PiSich dobrych panow.
  [/cytat_2834541]
  jest dobrze, więc po co zmieniać partię u koryta???

 • robert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2018 08:10 ~robert  wwww~wwww

  Trzaskowski kampanię prowadzi już od dawna, ciekawe dlaczego PKW zareagowała dopiero jak do gry wszedł Jaki, czyli kandydat PiS?
  bond~bond

  takie plepsowskie pytania!
  Pleps~Pleps

  Jakbyś ty był taki Bond, to byś wiedział, jak się pisze " Plebs "

  Ty za to jesteś taki Bond, że nawet w odpowiedni komentarz nie możesz trafić

 • XRR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2018 07:34 ~XRR

  Wacław~Wacław

  Warszawiacy mają ciężki wybór.Jaki chce budować mosty i przedszkola, Trzaskowski windy w więzieniach.I weż się człowieku zdecyduj!


  Jeden i drugi tyle Ci na buduje, że Ci się ręka ugnie. Dobrze powiedziałeś, "chce". I na "chce" się skończy.

 • bethlehem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2018 06:45 ~bethlehem


  bethlehem~bethlehem

  powinna być odpowiedzialność za obietnice wyborcze, wówczas nie obiecywaliby gruszek na wierzbie. Skoro ktoś coś obieca, zdobędzie za to czyjś głos, a potem nie dotrzyma obietnicy, tzn, że oszukał, gdyż inaczej nie otrzymałby głosu. Takie obietnice powinny być normalnie karalne, jak oszustwo lub próba wyłudzenia stanowiska państwowego
  marassralas~marassralas


  Fajnie by było, ale to oznaczało by, że wybory były by jawne oraz na karcie wyborczej trzeba by wypisywać powód oddania głosu na kandydata bądź kandydatkę.


  nic z tych rzeczy - wówczas obiecywaliby tylko realne rzeczy, te które są w stanie spełnić a nie tak jak teraz mogą gadać i obiecywać co im się tylko żywnie podoba. I tak właśnie powinny być oddawane głosy: na REALNE obietnice

 • Wacław

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2018 03:42 ~Wacław

  Warszawiacy mają ciężki wybór.Jaki chce budować mosty i przedszkola, Trzaskowski windy w więzieniach.I weż się człowieku zdecyduj!

 • dfdfa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2018 01:44 ~dfdfa

  Jeden i drugi nie jest z Warszawy. Do tego jeden jest cymbał, a drugiego nie lubię.
  Oddam głos na Śpiewaka.

 • lachosz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2018 01:26 ~lachosz

  dla niego byc polamany on jest do qyujko na brudna na prage weszedl i dziesz ciezko nic teraz kurwa na tym face tam tesz nic a nic wejdzie połtuske kto jest panemn a kto frajerem lub ciotom taki moze dawno co on daje marne wziasc robi terrorysta niepisz namuj niegadaj narkotykjach zeby poszczali ty kurwo szlaldfie co czytaj paruwa wujej chiory tylkjo zejda to niewia co tam znimi chodzil

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »