Informacje

18.05.2011 16:04 plany radnych

Kandydaci na honorowych obywateli Warszawy

SERWISY:

- Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, b. premier Jerzy Buzek, biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser oraz aktorka Lidia Korsakówna to tegoroczni kandydaci na honorowych obywateli Warszawy - dowiedziała się PAP. Radni tytuły te planują nadać w przyszłym tygodniu.

Jak powiedziała PAP wiceprzewodnicząca Rady Warszawy Ligia Krajewska (PO), klub Platformy Obywatelskiej zgłosił kandydaturę Jerzego Buzka.

J.Buzek urodził się w 1940 r. w Śmiłowicach na Śląsku Cieszyńskim. Studiował na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, a później pracował w Instytucie Inżynierii Chemicznej PAN w Gliwicach. Opinia publiczna poznała jego nazwisko w 1997 r. - po zwycięskich dla Akcji Wyborczej "Solidarność" wyborach parlamentarnych. Nieznany szerzej działacz "S" został wówczas desygnowany na premiera. Choć wielu nie wróżyło mu długiego stażu na tym stanowisku, jako jedyny premier po 1989 r. piastował je przez pełną kadencję - do 2001 r. Jego rząd wprowadził cztery reformy: emerytalną, zdrowia, administracji i oświaty.

W styczniu 1999 r. został szefem Ruchu Społecznego AWS. Po przegranych wyborach parlamentarnych w 2001 r. wrócił do pracy naukowej. W 2004 r. został posłem do PE, startując z listy PO. Zagłosowało na niego wówczas ponad 173 tys. osób, co było najlepszym wynikiem w kraju. W 2009 r. z ramienia PO po raz drugi został eurodeputowanym z okręgu katowickiego, także uzyskując najwyższe poparcie w skali kraju - 400 tys. głosów). W lipcu 2009 r. został wybrany na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, zdobywając 555 spośród 644 ważnych głosów i stając się pierwszym przewodniczącym z państw byłego Bloku Wschodniego.

PiS zgłasza biskupa ...

Kandydatem klubu Prawa i Sprawiedliwości na honorowego obywatela stolicy jest biskup warszawsko-praski abp. Henryk Hoser - poinformował PAP wiceprzewodniczący klubu Adam Kwiatkowski.

H. Hoser urodził się w 1942 r. w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1974 r. jest biskupem warszawsko-praskim od maja 2008 r. Wcześniej pełnił m.in. funkcję sekretarza pomocniczego w watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, mianowany przez papieża Jana Pawła II. Ponad 20 lat spędził też na misjach w Rwandzie i Zairze. Od 2008 r. przewodzi pracom zespołu ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. bioetycznych.

W ostatnim czasie jako szef zespołu ekspertów Episkopatu ds. bioetycznych opowiadał się m.in. za stworzeniem w Polsce narodowego programu zapobiegania i leczenia niepłodności. Podkreślał, że zamiast "inwestować w ryzykowne techniki, takie jak in vitro" rząd powinien przeznaczyć pieniądze na leczenie niepłodności.

...SLD aktorkę

Aktorka Lidia Korsak-Brusikiewicz znana jest publiczności jako Lidia Korsakówna; przez całą swą sceniczną drogę związana ze scenami Warszawy. Jej kandydaturę zgłosił klub SLD.

Urodziła się na ówczesnych Kresach Rzeczypospolitej, w Baranowiczach. Karierę artystyczną rozpoczynała w Zespole Pieśni i Tańca "Mazowsze". Z niego została zaangażowana do pierwszego polskiego kolorowego filmu fabularnego "Przygoda na Mariensztacie". Stała się na długie lata najpopularniejszą aktorką swego pokolenia. W 1955 r. została zaangażowana do stołecznego Teatru Syrena, w którym przepracowała - formalnie - do emerytury w 1987 r., a faktycznie - do połowy lat 90.

Nawyższe wyróżnienie dla zasług

Zgodnie ze statutem Warszawy honorowe obywatelstwo miasta jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć. Wyróżniona osoba otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację, które zwyczajowo wręczane są na Zamku Królewskim w Warszawie ostatniego dnia lipca - w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Honorowi obywatele stolicy mogą uczestniczyć na prawach honorowych gości w sesjach rady miasta i organizowanych przez miasto imprezach. Mają prawo do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej.

Honorowymi obywatelami stolicy są m.in. Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Józef Haller, Maria Skłodowska-Curie, Jan Paweł II, Władysław Bartoszewski, kard. Józef Glemp, Marek Edelman, Jan Nowak-Jeziorański, Norman Davies, Irena Sendlerowa, Lech Wałęsa, Zbigniew Ścibor-Rylski, Tadeusz Mazowiecki, 14. Dalajlama Tybetu i rtm. Witold Pilecki. W ub. r. honorowe obywatelstwa otrzymali dwaj prezydenci RP - Aleksander Kwaśniewski i pośmiertnie Lech Kaczyński, uczestniczka zamachu na Franza Kutscherę - Maria Stypułkowska-Chojecka ps. Kama, uczestniczka powstania w getcie warszawskim - Ziuta Hartman oraz pionier leczenia całkowitej głuchoty za pomocą implantów ślimakowych - prof. Henryk Skarżyński.

PAP/ec

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • lala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2011 06:46 ~lala

  bp.Hozer?.To ten co blokował wykup pewnych gruntów pod budowę trasy.I za to ten tytuł.BRAWO!!!

 • Escobar80

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2011 23:41 ~Escobar80

  Klecha pewnie dostanie :) bo to katolicki kraj bez kościoła drogi nie otworzą wiec by była obwodnica potrzebny jest czarny

 • Miron

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2011 21:05 ~Miron

  Abp Hoser Honorowym Obywatelem Warszawy?
  To chyba jakieś nieporozumienie.
  Owszem abp Hoser urodził się w Warszawie,ale większość dorosłego życia spędził poza granicami Polski na misjach.
  Czym wobec tego tak zasłużył się ten człowiek dla Warszawy,a może chodzi o wynagrodzenie krzywd całej rodzinie Hoserów którym komuniści zabrali ziemię.
  Moim kandydatem jest Pani Korsakówna,która od ponad 60 lat związana jest z Warszawą.

 • nowoczesny wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2011 19:40 ~nowoczesny wyborca

  Ten w różowej czapce jest sympatyczniejszy , ten drugi strasznie się krzywi

 • AMINA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2011 19:19 ~AMINA

  TEN W CZERWONYM SMIESZNYM KAPELUSIKU JAK BYL 20 LAT W ZAIRZE TO MOZE ZAIR PRZYZNA MU HONOROWE OBYWATELSTWO A NIE WARSZAWA !!!. BUZKOWI BEDZIN ALBO CHORZOW POWINIEN PRZYZNAC HONOROWE OBYWATELSTWO. CO ON MA WSPOLNEGO Z WARSZAWA??? - TYLKO PRZESIADKA Z BRUKSELI DO KATOWIC.

 • Tychy_Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2011 19:09 Tychy_Tomek

  Jerzy Buzek korzenie ma śląskie-to jak ma zostac Honorowym obywatelem Warszawy?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »