Informacje

22.01.2016 20:15 Wycinka drzew i tak będzie

Kanał Żerański z gazociągiem. Inwestor pokazał wizualizacje

SERWISY:

Mimo wielu nieporozumień między mieszkańcami Białołęki, a firmą budującą gazociąg, udało się wypracować kompromis. Przedstawiciele PGNiG pokazali wstępny plan zagospodarowania terenów nad Kanałem Żerańskim po budowie gazociągu i obiecali konsultacje społeczne. – Nie wyobrażamy sobie innego rozwiązania i liczymy, że inwestor w końcu dotrzyma słowa – mówią mieszkańcy.

Wstępny projekt zagospodarowania terenów wzdłuż kanału PGNiG Termika pokazała na spotkaniu z członkami rady konsultacyjnej. To specjalnie powołany przez burmistrza dzielnicy zespół, który usprawnia komunikację na linii: mieszkańcy -inwestor gazociągu. – Od wizualizacji do realizacji jest jednak bardzo daleka droga. Dodatkowo mamy niewiele czasu na konsultacje – mówi nam Mateusz Senko, jeden z członków rady.

Koncepcja pokazana przez PGNiG Termika zakłada, że wzdłuż kanału powstaną chodniki, ścieżki rowerowe pomosty widokowe. To dopiero wstępny plan, który zostanie poddany pod ocenę mieszkańców dzielnicy. Inwestor zobowiązał się, że weźmie ich sugestie pod uwagę. Niestety wbrew wielu protestom mieszkańców dzielnicy, los drzew nad Kanałem Żerańskim jest przesądzony. Pod topór może pójść około tysiąc drzew. Na ich miejsce firma budująca gazociąg obiecuje jednak nasadzenia zastępcze.

Drzew nie da się uratować

Mimo to, mieszkańcy zauważają, że w końcu udało się zrobić krok do przodu. – Mamy nadzieję, że kolejnym będzie już kompleksowy projekt zagospodarowania terenów na całej długości planowanego gazociągu, czyli od Żerania do Rembelszczyzny – tłumaczy Senko. Ważnym elementem kompromisu jest też zapowiedź szerszych konsultacji społecznych. Dzięki nim wszyscy, którym zależy na tych terenach będą mogli wyrazić swoją opinie. Dokładny charakter i termin konsultacji nie jest jeszcze ustalony. Rada Konsultacyjna musi porozumieć się w tej sprawie z dzielnicą.

Spór o „specustawę”

Komunikacja między zainteresowanymi mieszkańcami, a PGNiG do tej pory nie układała się zbyt korzystnie. Najpierw spór o wycinkę drzew na jednym z najbardziej malowniczych terenów dzielnicy, potem kłótnia o brak konsultacji społecznych.

Ostatnie spotkanie z PGNiG Termika odbyło się pod koniec listopada. Po nim Rada Konsultacyjna długo przypominała się z prośbą o zorganizowanie kolejnych. Atmosferę zaostrzyła także informacja o tym, że PGNiG postanowił realizować inwestycję w ramach tzw. „specustawy”. Pozwala to na samodzielne podejmowanie decyzji – bez konieczności porozumienia z dzielnicą i mieszkańcami. Przedstawiciele urzędu dzielnicy nie kryli oburzenia. – Zapewne będziemy poproszeni o wydanie jakiejś opinii w tej sprawie, z którą jednak nikt nie będzie się musiał liczyć – tłumaczyła wtedy w rozmowie z nami rzeczniczka dzielnicy Marzena Gawkowska.

Przedstawiciele Rady Konsultacyjnej przekonywali też, że gazociąg nad Kanałem Żerańskim nie powinien być zaliczany pod „specustawę”. – Inwestor po prostu nadinterpretuje prawo. Aby to sprawdzić, poprosiliśmy o opinie prawników, którzy to potwierdzili – zapewniała rzeczniczka Białołęki. PGNiG Termika zarzuty stanowczo dementuje. Rzeczniczka firmy przekonuje, że zmiana trybu realizacji nie wynika z żadnego ich „widzimisię”, lecz ze zmian określonych w specustawie. – Po wybudowaniu gazociągu,  będzie on stanowił element krajowego systemu przesyłowego – tłumaczyła Dorota Kraskowska, rzeczniczka PGNiG.

Czas na konsultacje

Mimo początkowych trudności, ostatnie spotkanie złagodziło nastroje po obu stronach. Inwestor zapewnił mieszkańców, że mimo realizowania inwestycji w ramach specustawy, będzie współpracował ze stroną społeczną. To dla nich ważna deklaracja. – Teraz najważniejsze są konsultacje. Liczymy, że po tylu złożonych obietnicach, wreszcie będziemy mogli je rozpocząć. Najwyższy czas! – podsumowuje Mateusz Senko.

kw//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Franciszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2016 19:05 ~Franciszek

  Nagranie po prostu rewelacja. Gdybym go nie zobaczył, nie wiedziałbym o co chodzi. Spada moja bystrość, czy poziom tego... no...

 • Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2016 11:29 ~Paweł

  Dlaczego projekt przewiduje usytuowanie ścieżki rowerowej bezpośrednio przy ścieżce dla pieszych. To bardzo złe i niebezpieczne rozwiązanie, w takich przypadkach piesi nie uważają i momentami nawet nieświadomie wchodzą przed jadących rowerzystów.

 • glory

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2016 15:21 ~glory

  Od Rembelszczyzny-Nieporetu do aż do wiaduktu przy PKP Żerań po tej stronie co giełda czyli wzdłuż Płochocińskiej, później kawałek po stronie PKP-Marywilska i dalej z powrotem po stronie osiedli, orlika. Właśnie tak.

  MD33~MD33

  na wysokości Orlika ma przechodzić na stronę osiedli i biec wzdłuż wybrzeża. Słabo.


  Nawet bardzo słabo zważywszy na bezpieczeństwo i piękne drzewa i zieleń która padnie przez to. W 100% się nie odtworzy ale lepsze to niż nic. Rekompensata ze zdjęć to oczywistość i byłoby skandalem gdyby tego nie zrobili.

 • MD33

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2016 13:41 ~MD33

  Gazociąg ma biec po drugiej stronie kanałku (PKP) wzdłuż wybrzeża, a na wysokości Orlika ma przechodzić na stronę osiedli i biec wzdłuż wybrzeża. Słabo.

 • alf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2016 13:30 ~alf

  Po stronie giełdy. Na facebooku sa mapki

 • dos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2016 09:16 ~dos

  po której stronie kanału ma przebiegać ten gazociąg?Po stronie giełdy czy przeciwnej.

 • dweler

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2016 00:09 ~dweler

  ładne obrazki

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »