Informacje

23.08.2016 19:55 Były poseł PO w "Tak jest" TVN24

Kamiński przewiduje
komisarza w Warszawie

SERWISY:

- To jest polityczna gra na podzielenie opozycji. Jarosław Kaczyński lubi takie gry - powiedział w "Tak jest" w TVN24 Michał Kamiński. Były poseł PO przekonywał, że prezes PiS wykorzysta aferę reprywatyzacyjną w stolicy do tego, by odwołać prezydent Warszawy i powołać w jej miejsce tymczasowego komisarza.

Kamiński powiedział, że są takie przepisy, które pozwalają Sejmowi na rozwiązanie władz samorządowych na wniosek rządu. Jak mówił, jest przekonany, że PiS z nich skorzysta.

Dobry scenariusz dla prezesa PiS

-Jarosław Kaczyński "pójdzie" na komisarza w Warszawie i przyspieszone wybory - powiedział były poseł PO.

- To jest w interesie Prawa i Sprawiedliwości, bo one w oczywisty sposób postawią przed opozycją pytanie: czy będzie wspólny kandydat na prezydenta Warszawy? - tłumaczył Kamiński. Jego zdaniem takiego kandydata nie będzie, bo PO i Nowoczesna wystawią najprawdopodobniej dwóch różnych pretendentów.

Dodał, że to dla prezesa PiS "dobry scenariusz". - On bardzo lubi polityczne gry, a to jest dokładnie polityczna gra na podzielenie opozycji - mówił Kamiński, który w przeszłości był także spin doktorem PiS i jednym ze współpracowników Kaczyńskiego.

Kamiński podkreślił, że prezes PiS wielokrotnie mówił o tym, że chce odzyskać Warszawę, lub przynajmniej odsunąć od władzy w stolicy Platformę Obywatelską.

- Jeżeli PiS to rozegra mądrze, to to nie będzie komisarz stricte "pisowski", tylko będzie tak raczej "z boku". Żeby właśnie pokazać, że to "nie my chcemy objąć władzę, żeby PiS przejął Warszawę, tylko chcemy po prostu wyczyścić sytuację" - mówił były poseł PO.

Kiedy można powołać komisarza?

Zgodnie z obowiązującym prawem, Sejm - na wniosek premiera - może rozwiązać tylko organy stanowiące samorządu (czyli np. radę miasta), jeżeli organ ten "rażąco narusza konstytucję lub ustawy".

W przypadku innych władz samorządowych (np. prezydenta miasta) premier może je zawiesić i ustanowić w ich miejsce zarząd komisaryczny "w razie nierokującego nadziei na szybką poprawę i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych".

Ustanowienie takiego zarządu może nastąpić po wcześniejszym przedstawieniu zarzutów i wezwaniu samorządu do "niezwłocznego przedłożenia programu poprawy sytuacji". Dopiero potem premier może powołać rządowego komisarza.

Kadencja Hanny Gronkiewicz-Waltz na stanowisku prezydenta Warszawy upływa w 2018 r.

>>CZYTAJ RÓWNIEŻ NA TVN24.PL<<

ts/mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »